چرا در مملکت ما با وجود این همه مراسم معنوی (نمازهای جماعت، جمعه، اعتکاف، شب های قدر،


چرا در مملکت ما با وجود این همه مراسم معنوی (نمازهای جماعت، جمعه، اعتکاف، شب های قدر،
    چرا در مملکت ما با وجود این همه مراسم معنوی (نمازهای جماعت، جمعه، اعتکاف، شب های قدر، شهادت ها و ... ) باز هم مردم به سمت فساد اخلاقی و اقتصادی کشیده می شوند؟

پاسخ :


در مورد نماز توضیح دهید.

1:در مورد اخلاق گفتگو بیان کنید.

باید توجه داشته باشید که خداوند انسان را موجودی دو بعدی آفریده هست و دنیا محل امتحانی هست تا سره از ناسره تشخیص داده شود ﴿ الَّذی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَ هُوَ الْعَزیزُ الْغَفُورُ ﴾ ملک/2 همان که مرگ و زندگى را بیافرید تا شما را بیازماید که کدامتان به عمل نیکوتر هست، و او شکست ناپذیر آمرزنده هست‏.


با اظهار شرمندگی از انتقاد صریح که بر حسب تکلیف عر ضه می گردد. پاسخی که به پرسش مربوط
در این هدف کل انسانها در طریق امتحان و دوراهی هستند.


جنب وحیض همزمان چه حکمی دارد.؟اگر دختری در روزهای حیض جنب شودچه تکلیفی دارد؟ آیا غسل
در این راه اعمالی هستند که افراد را در انتخاب کار صحیح از ناصحیح کمک می‌نمايند و انسان را به انجام افعالی که مورد رضای خداوند هستند تشویق و از اونچه که او نهی کرده هست باز می‌دارند ﴿ إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ﴾ عنکبوت/45 نماز و عبادات و ارتباط با پروردگار از این جمله هست از رسول اکرم نقل هست که در مورد جوانی از او سوال شد که نماز می‌خواند اما در عین حال کارهای ناشایستی نیز انجام می‌دهد فرمود او را واگذارید که نماز او جلودار او خواهد بود و دیدند چنین شد اون جوان از کارهای ناپسند دست برداشت.


دوست دارم نظر اسلام را درباره عشق وحدود آن و نحوه برخورد با آن را بدانم.
شهادت شهدا نیز از این گونه شرایط هست که در زیارت قبور شهدا می‌خوانیم «طبتم و طابت الارض التی فیها دفنتم» شما پاک هستید و سرزمینی که در اون دفن شدید نیز پاک گردانید

به نظر شما جوانی که نه امکان ازدواج چه دایم چه موقت را ندارد با شهوت درون خود باید چگونه
بنابراین اونچه که ذکر کردید تا حدود زیادی مانع فردی از ارتکاب فساد اخلاقی و ...


طرح دیه از کی آغاز شد؟ (ماهیت و تاریخچه آن)
هستند.


از این که ائمه هدی(ع) هر کسی را به عالم شهر خودش ارجاع می دهند و می فرمایند بروید از همان
اما در اینجا چند نکته هست که باید به اونها توجه کرد:
1.

نکته اول این که دنیا دوره امتحان هست و همه در معرض گناه و خطا هستند و شیطان قسم خورده ای به نام ابلیس در کمین نشسته که آبروی افراد را به هر نحوی هست نزد امت یا خداوند ببرد.

﴿ فَبِعِزَّتِکَ َلأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعینَ﴾ فرمود: پس به عزت تو سوگند که بى‏تردید همه‏شان را گمراه خواهم کرد.

و در این راه از تزیین دنیا و غفلت امت سوء هستفاده می‌کند.

ابلیس خود ششصد هزار سال عبادت کرده بود که حضرت امیرالمومنین علیه السلام درباره او می‌فرماید «فاعتبروا بما کان من فعل اللّه بإبلیس إذ أحبط عمله الطّویل وجهده الجهید، و کان قد عبداللّه ستّه آلاف سنه، لا یدری أمن سنی الدّنیا أم من سنی الآخره عن کبر ساعه واحده.

از اونچه خداوند نسبت به ابلیس انجام داد عبرت گیرید، زیرا اعمال فراوان و کوششهای مداوم او را با تکبر از بین برد، او شش هزار سال عبادت نمود که معلوم نیست از سالهای دنیاست یا آخرت، اما با ساعتی تکبر همه را نابود کرد» نهج البلاغه خطبه قاصعه/234
2.

دومین نکته این هست که عمل برخی افراد را نمی‌توان به کل جامعه نسبت داد اگر افرادی در جامعه دنبال فساد اخلاقی و اقتصادی هستند این گناه همان افراد هست اصلا تصور زندگی در جامعه ای که نه تنها اکثر افراد بلکه عده قابل توجهی از اونها در پی فساد باشند، ممکن نیست جامعه ما به نسبت از امنیت اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار هست و اون عده ای که در جامعه ما گرفتار فساد می‌شوند از اهل عبادات و توجه به پروردگار نیستند.

اما عبادات و ارتباط با خداوند در کمیت و درجه آلودگی به فساد همان افراد نیز تاثیر کاهنده ای دارد طبق گزارشهایی که هر ساله نیروی انتظامی کشور ارائه می‌دهد این نیرو در ماه رمضان با کاهش محسوس جرم و جنایت در کشور روبروست.


3.

تحت تاثیر برنامه گرفتن برخی از جوانان و تهاجم فرهنگی دشمن و تاثیر هژمونی مادی گرایی در دنیا که متاسفانه در ایران نیز تا حدی رسوخ کرده عاملی هست که افزایش جرمهای اخلاقی و فساد اقتصادی را به دنبال دارد به عنوان نمونه گزارشی از یکی از سایتهای خبری کشور منتشر شد که ساوقت بهداشت جهانی فراخوان نمود هالیوود، مرکز گسترش فحشا و ایدز در جهان هست یک تیم از برجسته‌ترین پزشکان بین‌المللی بنا بر گزارش‌های ساوقت بهداشت جهانی، صنعت سینمای آمریکا (هالیوود) را بزرگ‌ترین مرکز تبلیغ رفتارهای ناسالم جنسی و مواد مخدر معرفی کرده هست.
به نقل «ورلد نیوز» در این نقل با هستناد به تحلیل محتوایی دویست فیلم مشهور هالیوود که میلیاردها بیننده در سراسر جهان را به خود جلب کرده هست، تبلیغ رفتارهای نامشروع و ناسالم و منحرف جنسی در اکثر قریب به اتفاق، فیلم‌های مذکور را در کنار نمایش صریح و تبلیغ‌گونه هستعمال مواد مخدر توسط ستاره‌های هالیوود، عامل بسیار تأثیرگذاری در توسعه ایدز، بیماری‌های جنسی و اعتیاد دانسته هست.
این پزشکان در مجله پزشکی «رویال سوسایتی» فرموده‌اند که فیلمسازان باید در انعکاس پیامدهای رابطه جنسی ناسالم و هستفاده از مواد مخدر نهایت تلاششان را بنمايند.
«گوناسکرا» از کالج بهداشت عمومی دانشگاه سیدنی می‌گوید: صنعت فیلم بر طرز فکر و فهم میلیاردها انسان در جهان تأثیرگذار هست.

هم‌وقت با پدیده جهانی شدن و توسعه فناوری‌های رسانه‌ای داخل منزل فیلم‌های سینمایی برای طیف وسیع‌تری از مخاطبان جهانی قابل دسترسی بوده و مدارک معتبری، دال بر این‌که رسانه‌های تفریحی و سرگرمی روی رفتار انسان‌ها اثر می‌گذارد وجود دارد.

به غیر از فیلم‌های انیمیشنی، در 87 فیلم بررسی‌شده، 53 قسمت سکس بوده که تنها در یک مورد از اونها ارتباط جنسی سالم وجود داشته هست و 98 % اون، روابط ناسالم بوده‌اند.
البته علت اصلی اعتراض پزشکان شیوع بیماری ایدز و بیماری‌های جنسی بوده به همین خاطر به هستفاده از الکل، مواد مخدر و دخانیات در فیلم‌ها اشاره کرده‌اند.

در 63 % فیلم‌ها از سیگار و در 32 % فیلم‌های مذکور از مشروبات الکلی و 7 % از مواد مخدر غیرتزریقی هستفاده شده هست.
تحقیقات پزشکان، نشان داده که در این فیلم‌ها به هیچ عنوان در مورد عواقب مهم روابط جنسی ناسالم مثل ایدز، انتقال بیماری و بارداری ناخواسته، اطلاع‌رسانی نشده هست و در ادامه فرموده‌اند که روابط اجتماعی ارائه شده در فیلم‌ها، نگران‌نماينده هست و فراگیری ایدز و هستفاده از مواد مخدر در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته را نمایش می‌دهند.

در این گزارش، به چهل میلیون فرد مبتلا به ایدز اشاره می‌شود که آخرین آمار ارائه‌شده از سوی ساوقت بهداشت جهانی هست که نیازمند تغییر رویه افراد در داشتن روابط جنسی ناسالم و هستفاده از مواد مخدر تزریقی هست.

4.

نکته دیگر اینکه دین فقط نماز و روزه و عباداتی که معروف بین امت هست نیست بلکه دین برای تمام زندگی انسان برنامه دارد اگر بطور کامل اجرا نگردد اگر ازدواجها به دلائل واقعی یا غیر واقعی و رسم و رسوم و سنتها عقب افتاده باشد و جوان با نیرویی که از جوانب متخلف مانند سی دی ها و ظواهر برخی بانوان و ماهواره و اینترنت و ...

تحریک می‌شود درگیر هست و طبق فرمایش احادیث هر کسی که ازدواج نمی‌کند در تیررس تیر شیطان هست و احتمال فساد در او هست و از طرفی اگر شکاف اقتصادی و نداری برخی امت بر اونها فشار بیاورد امکان دست زدن به فساد اقتصادی را چند برابر می‌کند بنابراین دینی که برای زندگی امت برنامه دارد باید به طور کامل اجرا شود و عدالت بربرنامه شده ازدواجها تسهیل گردد تا زمینه گناه و جرم از بین برود.

و عمل به برخی از ارکان دین در این راه کافی نیست.
جنبه دیگر دین غیر از تامین نیازهای طبیعی انسانها احکام دینی هست که به طور کامل اجرا نمی‌شود که امر به معروف یکی از اونهاست و متاسفانه در کشور ما با غفلت روبرو شده هست برخی از امت دور زدن قوانین و پول شویی و حتی رشوه و ...

را زرنگی می‌دانند و گاهی از اون به هدیه و امثال اون نام می‌برند اگر این کار در نزد همه امت زشت تلقی گردد و از انجام اون بدور باشند و دیگران را نیز از این کار منع کرده طبق مراحل امر معروف که از امر زبانی و فاصله گرفتن و دوری از او شروع شده و به برخورد با او و معرفی به مراکز امنیتی منتهی می‌شود، بر او فشار آورند فرد مجرم در پی فساد نخواهد بود.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 04:05 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


70 out of 100 based on 60 user ratings 910 reviews