خانم مهندس رام پناهی


 خانم مهندس رام پناهی خانم مهندس رام پناهی

 دبیر كل سایت شورای فرهنگی / اجتماعی زنان

تبیان- لطفا یك تعریف اجمالی و كلی از سایت شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و اهداف مورد نظر اونارائه دهید .

– چنانچه اطلاع داشته باشید مركز اطلاعات و آمار زنان بر پايه مصوبه جلسه450  شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1378 توسط شورای فرهنگی – اجتماعی زنان  تاسیس شد .
هدف از تاسیس این مركز، هم جمع آوری و متمركز كردن مجموعه اطلاعات ، آمار تحقیقات ، پژوهش ها و مسائل مربوط به  زنان در یك مركز بود و از طرف دیگر  اطلاع رسانی در زمینه این نوع اطلاعات  بود .
ما به نوعی وظیفه ورود و جمع آوری اطلاعات را برعهده داریم و همچنین وظیفه اطلاع رسانی در برخی زمینه ها مثل اهدافی از قبیل معرفی چهره و الگوی زن مسلمان ، یا دیدگاه اسلام نسبت به زن ، ادیان ، مكاتب ، و مواردی از این قبیل جزو اهداف و شرح وظایف این مركز در نظر گرفته شده هست .
بر مبنای این اهداف، از ابتدای سال 1379 اقدام به جمع آوری اطلاعات و ساخت و ایجاد بانك های اطلاعاتی كردیم تا به این طریق اطلاعات را در خود جای دهد .
از اونجا كه هدف ما بیشتر در سطح ملی و بین المللی بود بنابراین از همان سال اقدام به تاسیس و راه اندازی سایت شورای فرهنگی / اجتماعی زنان با عنوان مركز اطلاعات زنان كردیم كه با آدرسwww.iranwomen.org از سال 1379 مورد بهره برداری برنامه گرفت.

در آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اون سال در حضور اعضای شورا این سایت مورد بهره برداری برنامه گرفت، و از اون به بعد فعالیت مستمر خود را آغاز كرد .
ما در حال حاضر در كنار كارهای فنی ،برنامه نویسی، پیاده سازی و كارهای مربوط به شبكه، كارهای دستی و آرشیوی خود را هم در ارتباط با جمع آوری اطلاعات و دسته بندی اونها و نهایی سازی اونها انجام می دهیم و دهها هزار ركورد از اطلاعات را در قالب بانك های اطلاعاتی متفاوت در قالب 13 بانك اطلاعاتی آمار ، آیات ، روایات، اخبار ، اسامی ، هستفتائات ، تحقیقات، قوانین ، كتابشناسی ، معرفی مجامع دولتی و غیر دولتی ، زنان ، مقالات و نشریات، اطلاعاتی در این بانك ها متمركز شده هست و درحال حاضر در وب سایت مركز آمار و اطلاعات زنان بالغ برچیزی بیش از 30 هزار ركورد اطلاعاتی با حجم بیش از 90 مگابایت اطلاعات در حال اطلاع رسانی به دو زبان فارسی و انگلیسی می باشد  كه طبیعتا مجموع اطلاعات ما در زبان انگلیسی به نسبت كل حجم اطلاعات، كمتر هست و در  زمینه  زبان انگلیسی هم بانك های اطلاعاتی بیش از 3 هزار ركورد اطلاعاتی را ارائه می دهیم .
این فشرده ای از فعالیت های این مركز می باشد و قابل توجه هست كه هم به لحاظ تكنیكی و فنی هم به لحاظ دایره عمل و تاثیر،این سایت مورد توجه برنامه گرفته ، كه البته در گردهمایی مدیران شبكه های اطلاع رسانی در سال گذشته بعنوان یكی از سه سایت برگزیده اطلاع رسانی كشور برگزیده شد .
در هر صورت برای این ارزیابی چندین فاكتور وجود داشت كه مجموعه سایتهای داخلی را اعم از دولتی و غیر دولتی ارزیابی كرده بودند.
در مجموع این توضیحات اجمالی بود در رابطه با اهداف سایت .افزایش ساعات کار کتابخانه ملی

تبیان -به نظر شما تاثیراینترنت در كانون خانواده ها تا چه حد هست و در كل چه نقشی را  ایفا می كند ؟

-مثل هر تكنولوژی جدید دیگر  به طور اجتناب ناپذیری با متن جامعه و خانواده مواجه هستیم وبخوصوص با عرصه گسترده ای كه اینترنت ، به عنوان یك رسانه سریع و سهل الاوصول دارد و همه جانبه و فراگیر می باشد.
قبل از تكنولوژی اینترنت رسانه ها ابعاد مختلفی داشتند كه یك به یك یا چند به یك بودند ولی در حال حاضر، اینترنت چند به چند هست و هزاران مخاطب می توانند دراون واحد از اون بهره برند و ارتباطات وسیعی بربرنامه كنند .
این از نظرنقش فراگیرو گسترده ای هست كه این رسانه دارد .
بنابراین به سرعت در همه جوامع جایگاه خود را پیدا می كند و می تواند مفید باشد به این شرط كه مانند هر تكنولوژی جدید، هستفاده از اون توسط خانواده ها و متولیان امر تعلیم و تربیت، آموزش داده شود.
از طرف دیگر باید به جای داشتن برخورد سلبی با این قضیه ، با برخوردی ایجابی و با شناخت و ایجاد درك صحیح و آموزش درست بین جوانان و نوجوانان در سطح خانواده ها از این لوازم ، به عنوان وسیله ای سودمند هستفاده  نمود.

با هر پدیده جدیداگر به شكل منطقی برخورد شود و راه هستفاده درست از اون آموزش داده شود ، در صد معضلات كمتر می شود .حوزه اینترنت چون با فرهنگ در ارتباط هست بسیار خطیرتر از سایر موارد می تواند باشد .جشن چهارشنبه سورى تلخى ها مى گذرد

 تبیان -آیا سایت های اینترنتی می توانند در راستای دیگر رسانه ها نقش فرهنگ سازی را ایفا كنند یابه علت عدم دسترسی اكثریت افراد مخصوصا قشر پایین جامعه نمی توانند به طور عمده موثر باشد؟

 این رسانه به دلیل حوزه وسیع  گسترده قطعا نقش تعیین كننده ای در فرهنگ سازی دارد منتهی مسلما در جوامع مختلف این نقش تند یا كند می باشد.
ممكن هست سریع عمل كند و در برخی جوامع به دلیل بی بهرگی از تكنولوژی جدید نتواند نقش پايه ی خود را ایفا كند ولی چون پدیده ای سریع هست و قابل مقایسه با  دیگر تكنولوژی ها نیست و برون مرزی هست ، حتی در جوامع عقب افتاده هم ایفای نقش می كند و می تواند فرهنگ سازی كند  و موجب تحقیر یا تخطئه و یا ترویج یك فرهنگ باشد و نقش های فراوانی را ایفا كند و این باید مورد توجه مسئولین و دست اندركاران امر فرهنگ برنامه گیرد،البته هر وقت هر تكنیك جدید در هر شاخه ای نه تنها در امر اطلاع رسانی بلكه در هرشاخه دیگری هم، وقتی یك تكنولوژی جدید آمده، هرگز نتوانسته به طور كامل جای رسانه قبلی را پر كند و اون جایگاه محفوظ بوده هست .
كما اینكه هم اكنون رسانه های دیداری و شنیداری قبلی و رسانه های مكتوب ،  حتی با اون شرایطی كه به صورت ایده آل ، بحث  رسانه های الكتریكی بتوانند همه گیر شوند و برای عام امت سهل الوصول شوند  جایگاه خاصی دارند .
اما باید توجه كرد كه هم اكنون اگر موضوع بحث اینترنت هست كه خوب در مورد اهمیـت اون توضیح دادم اما اگر موضوع لزوم یك نوع فرهنگ سازی هست،بایستی اونرا امكان سنجی كرد و به شناخت ابزارهای قابل دسترس مخاطبین پرداخت و مطابق با اون امكانات، ترویج سازی و فرهنگ سازی  را صورت داد .
بنابراین من  فكر می كنم  تا كنون  همانطور كه شما اشاره كردید، در جامعه ما چون  استفاده از اینترنت مخصوص اشخاص خاصی شده ،كه عمدتا اقشار مرفه و تحصیل كرده هستند ، همچنین بالا بودن هزینه این رسانه و همه گیر نبودن اون هم به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و ...
،عامه امت طبیعتا از اون برخوردار نیستند و لذا عموم  امت از همان رسانه های عام تر مثل رادیو و تلویزیون و یا نشریات هستفاده كرده و اینها با انتشار برخی مسائل به بیان موضوعات می پردازند .جدول اولویت واگذارى ۸ میلیون سیم كارت

تبیان -به نظر می رسد كه سایت شما ، تنها مخصوص محققین و پژوهشگران هست ، آیا تصور نمی كنید كه می بایست نگرش عام تری به منظور تاثیرگذاری فراگیرداشته باشیم ؟

-برداشت شما درست هست تصور ما این هست كه اصولا سایت های اینترنتی چند دسته هستند در دسته خاص یكسری سایت های مرجع هستند و یكسری سایت های عام و صفحات عام .

خصوصیت سایت های مرجع این هست كه مانند كتاب، جایگاه خاص دارند یعنی مخاطبین یك كتاب مرجع طبیعتا خاص هستند و ماندگاری و دوام خاص خود را دارد .
ما از ابتدا با توجه به اینكه جای این پایگاه اطلاع رسانی را در سطح اینترنت خالی می دانستیم برنامه ریزی انجام دادیم كه به این مسئله توجه كردیم تا به عنوان یك سایت مرجع اقدام كنیم و طبیعی هست كه ما بایستی جذابیت هایی را به كار اضافه كنیم .
شما توجه داشته باشید در یك سایت مرجع برای كسی كه به اون مراجعه می كند اصل اطلاعات مهم هست و نه شكل و شمایل ظاهری و صوری كه در برخی موارد سرعت را هم كند می كند .
بنابراین طبیعی هست با همان دیدگاهی كه عرض كردم حركت كنیم و برای اینكه در همین راستا هم مخاطبین بیشتری را جذب كنیم اخیرا اقدام به راه اندازی برخی قسمتها نظیر ایجاد یك قسمتی در صفحه اول با عنوان طرح موضوعات روز كردیم كه البته این هم بیشتر مورد هستفاده افراد متخصص هست اما سعی بر این هست كه موضوعاتی بیشتر طرح شود كه عامه زنان  هم بتوانند از اون هستفاده كنند و مواردی مثل گالری عكس ها و طرح فرمودگو ها و ....
را پردازش بیشتری می دهیم البته بانك هایی نظیر مقالات و ...
مخاطبین عام تری دارند .

گزارش تصویری از نمایشگاه حجاب و پوشش اسلامی

تبیان-به نظر شما در زمینه پژوهش مرتبط با موضوع زنان ، چه مطلبی ضرورت طرح و بررسی دارد؟

-اگر بخواهیم مصداقی بیان كنیم موارد بسیار متعدد می باشند .
شورای فرهنگی- اجتماعی زنان هر ساله مسائل مربوط به زنان را جمع بندی و اولویت بندی می كند با توجه به اینكه اینجا مركز برنامه ریزی و سیاست گذاری برای مسئله زنان هست و این را در لیست برنامه كاری خود در تهیه طرح های پژوهشی و تعیین سیاست ها برنامه می دهد و تدریجا به این مسائل می پردازد .

اما در كل می توان فرمود كه اونچه در ارتباطش با پژوهش نه فقط در حوزه زنان ، بلكه در كل جامعه می تواند مطرح شود اینست كه این پژوهش ها كاربردی باشند یعنی به پدیده ای مثل پدیده تحقیقات بپردازند ، هم اكنون همه به ضرورت و اهمیت امر پژوهش و تحقیقات رسیده اند ، شاید در چند سال پیش، بایستی این مسئله را درونی می كردیم كه این امر بسیار مهم هست و هم اكنون در پایگاه ما هم این امر اخیرا در نشست پژوهشی زنان كه توسط وزارت علوم انجام شده بود ، گزارشی از تاریخچه آمار پژوهش در زمینه مسائل زنان كه اطلاعات اون بر روی سایت هم می باشد انجام شد و می توان فرمود این مسئله در حال طی كردن یك روند صعودی هست و  از لحاظ كیفی هم می توان اینگونه بیان كرد كه متاسفانه  برخی از این پژوهش ها در ادارات، دستگاهها و كتابخانه ها بدون هستفاده باقی مانده اندو كاربردی پیدا نمی كنند و این به دلیل انفكاك و جدایی امر پژوهش در دستگاههای اجرایی هست و این مسئله تنها منحصر به پژوهش در زمینه زنان نیست ، بلكه كلا این مشكل وجود دارد كه بعضی مواقع لازم هست پژوهشی صورت گیرد و انجام نمی شود و  یا بالاعكس.
گاهی پژوهش با هزینه بالایی انجام می شود اما بدون هستفاده باقی می ماند .
بنابراین امكان سنجی مسئله مهمی هست و مكانهایی كه متولی تمركز و سیاست گذاری در امر پژوهش  هستند بایستی موارد موجود را بررسی كنند.گزارشی از 2 نمایشگاه پوشش و حجاب اسلامی در تهران

تبیان-از نظر شما مهمترین مسئله ای كه زنان جامعه وكلا زنان مسلمان باید به اون توجه كنند چیست؟

-مهمترین مسئله ای كه زنان باید به اون توجه كنند مسئله توجه به شان و كرامت زنان هست، با در نظر گرفتن این مورد شان و كرامت زن سپس انقلاب و با افكار امام تا حدودی گام های موثری در این زمینه برداشته شد و اندیشه امام نه تنهابرای زنان ایران ، بلكه برای همه زنان دنیا، نوعی روحیه خود باوری را در پی داشت و در سایر كشورها مثل كشورهای غربی و جهان عرب و مسلمان این تاثیر را داشته هست.
اما این قضیه را باید مورد تاكید و تداوم برنامه داد كه خود زنان به دوراز هر گونه ا فراط و تفریط و هیجانات تحمیل شده به جوامع، اون مسیر حقیقی كمال خود را پیدا كنند كه این اولین گام خود باوری هست به عنوان انسانی كه حامل همه هستعدادهای انسانی هست و بعد هم به تدریج قدم بردارند و از تحصیل علم گرفته تا مشاركت اجتماعی حركت كنند و خود به خود اگر هر قشری این مسیر را طی كند به موفقیت خواهد رسید .
باید بیشتر عمل كرد و باور داشت تا در هر جامعه ای به موفقیت رسید .   

مرگ حتی با یک بار مصرف قرص های روانگردان

تبیان -لطفا بفرمایید از دیدگاه شما به عنوان زن حضور یافته در متن جامعه و آگاه به مسائل روز، آیا بین احكام فقهی اسلام و آزادی و هستقلا ل خود ، در زمینه های مختلف  تحصیلی و...
تعارض و تضادیحس میكنید؟

-من فكر می كنم تعارض و تضاد وجود ندارد .
برخی ابهامات وجود دارد ، ولی اگر در اون حدی كه برای ما روشن و واضح هست،  اگر عمل شود، كه حقوق و مسائل فقهی و احكام همه چیز را  می گوید ،  می توان به سمت جلو حركت كرد .
 در موارد ابهام هم كار فقها و متخصصین امراین هست كه با توجه به شرایط روز و مسائل روز بایستی اونها را شفاف كنند و به اون رسیدگی كنند .

در هر صورت این طور نیست كه ارتفاع پرواز به ما داده نشده هست بلكه ما می توانیم حركات خوبی داشته باشیم و اشكال ما در مسائل فقهی و حقوقی نیست بلكه ما می توانیم حركات خوبی داشته باشیم و اشكال ما در مسائل فقهی و حقوقی نیست بلكه بیشتر درهمان سئوال اول هست یعنی عدم خود باوری و پرداختن به مسائل حاشیه ای و  گرفتارهیجانات شدن و ..
و اگر در جایی هم ابهامی باشد متخصصین در این زمینه و  سایر نهادها می توانند به شفاف سازی مسائل موجود بپردازند.

محوریت جنسیت در روابط اجتماعی

تبیان-آیا این ابهام وجود دارد كه وظیفه زن انسان سازی هست و یا حضور در جامعه ؟

روشن هست كه در جامعه ما با توجه به الگوهایی كه داریم مانند حضرت فاطمه(س) حضرت زینب (س) و سایرین ...راه را كاملا برای ما باز كرده اند و روشن هست كه در كنار وظایف خانواده و نقش خطیر زن در خانواده كه مورد توجه اسلام هم می باشد و شاید به عنوان یك الگوی منحصر به فرد در جوامع امروزی می باشد كه در سایر موارد به این مسئله چندان توجه نمی كنند و آثار و نتايج اون را هم دیده اند، در كناروظیفه انسان سازی در خانواده ، نقشهای كلیدی و حساس و قابل توجه در جامعه را هم، این الگوها، ایفا كرده اند و هم  سخنانی در این زمینه مطرح كردند و آیات و روایات متعددی وجود دارد و جای ابهام نیست .
اما بحث اینست كه وقتی وارد مصادیق می شویم اونجاست كه می توانیم این طور بیان كنیم كه به عنوان یك نسخه از پیش پیچیده شده ای برای همه زنان و در هرشرایطی نمی توانیم  به شكل ثابت اظهار نظر كنیم .
چون به نظر من زنی كه می خواهد پا به عرصه جامعه بگذارد و نقش اجتماعی را ایفا كند و اشتغال داشته باشد ، خصوصا اگر زن متاهل باشد باید به خودی خود مجری باشد و اگر زنی قابلیت ایفای نقش مدیریت در خانواده و جامعه را در كنار هم داشته باشد می تواند به خوبی ایفای نقش كند حتی هم اكنون جامعه شناسان به این نتیجه رسیده اند كه اشتغال زنان در خانواده هم می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد ، مشروط بر اینكه نقش و وظایف خود را بشناسند .
زنان به راحتی می توانند اولویت ها را تشخیص دهند و طبق این مسئله عمل كنند .
اصولا انسانها زوج آفریده شده اند و این مكمل هم بودن نه تنها در خانه بلكه در جامعه هم زن و مرد به عنوان دو بال و دو بازو باید با هم حركت كنند.
چرا كه در هر جایی كه تك جنسیتی حاكم بوده هست و این مسئله محوریت داشته  و نتوانسته به موفقیت برسد .پس بیشتر باید به دنبال ضرورت بود و نه برای اینكه صرفا شعاری داده باشیم بلكه مهم این هست كه به دنبال مثبت بودن باشیم .روز نو از نگاه رهبر

تبیان-یكی از تدابیرمقام معظم رهبری در ملاقات با اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان ، این بوده هستكه این شورا به جای پرداختن به مسائل انتزاعی ، مشكلات واقعی زنان بپردازد و در صدد راه حل های پايه ی باشد ، حال با توجه به فعالیت های این سایت در این چند سال بفرمآیید كه تا چه حد به مسائل كاربردی پرداختید و به چه نتایجی رسیده اید؟

-اصولا نوع كار ما و مجموعه فعالیت ها در چهار چوب و شرح وظایف شورا می باشد و اون تدوین و تصویب منشور حقوق و مسئولیت های زنان در جمهوری اسلامی ایران هست ، اینها در برخی موارد بیشتر جنبه های تئوریك و نظریه پردازی دارد كه بر مبنای اون می شود راهكارهای اجرایی را ریز كرد .
یعنی هر كدام جای خود را دارند.
در برخی موارد ما ،در اجرا به این بن بست می رسیم كه از لحاظ تئوریك و نظری چه باید بكنیم و چه نباید بكنیم.
اینست كه بایستی قطعا به این مسائل پرداخته شود و از طرفی نباید خود را صرفا مشغول این موارد كنیم بلكه باید اونجایی كه به طور واضح مشكلات ومسائلی هست كه به این زمینه ها پرداخته شود كه شورا دراین زمینه اقداماتی داشته هست در عین حال این مركز بیشتر جنبه كاربردی دارد و ما به عنوان نهادی در جهت فراهم آوردن زمینه تحقیق و توسعه امر پژوهش در زمینه مسائل زنان كه خود بستری برای كاربردی شدن تحقیقات و پژوهش ها و ارائه اطلاعات و آمار مربوط به زنان میباشد ،بیشتر نقش كاربردی داریم .

تبیان-به عقیده شما علت اصلی ازدیاد برخی مشكلات مانند افزایش طلاق ویا مسائلی مثل زنان فاسد  و ...
چه عواملی هست و راه مقابله با اون چیست ؟

-این یك سوال كلیدی و مفصل هست.
ولی مختصرا می توان فرمود یك جامعه در مواجهه با یك روند توسعه، یكسری نتايج و آثار خاص مثبت و منفی وجود دارد، مشكلاتی مثل تهاجم فرهنگی كه ممكن هست جوامع ما را به سمتی ببرد كه مسائلی مثل فساد و بی بندو باری مانند اعتیاد ، بتواند با ترویج این مسئله جوانان ما را ا زپرداختن به مسائل اصلی بازدارد در واقع ما یكسری اهرم های فشاررا  از بیرون داریم و همه مسائلی مانند مسائل خاص شهر نشینی و مشكلات اون واز طرفی سنتها ومسائل  خرده فرهنگ ها دست به دست هم می دهندو چنین مسئله ای را به وجود می آورند .
ما شاید در قدیم هم با این مسائل روبرو بوده ایم منتهی در حال حاضر رسانه ها مسائل را انعكاس می دهند و این طبیعی هست و اطلاع رسانی سریع تر شده هست و لی در یك پژوهش كه هم اكنون در دست كار داریم و در حال سپری كردن مسائل نهایی می باشد كه روی  آسیب های اجتماعی  را جداگانه  مطالعه كرده ایم وبزودی منتشر خواهد شد و در اختیار افراد ذیربط برنامه خواهد گرفت و ما به این نتیجه رسیدیم كه بطور اجمالی در مقایسه با سایر كشورها به خصوص كشورهای پیشرفته، ایران وضعیت نا مطلوب ندارد و زنان نسبت به مردان وضعیت چندان نا مطلوبی ندارند اما ما به دلیل بافت فرهنگی و دینی كه داریم همین مقدار هم برایمان نگران كننده هست و بایستی متولیان امر امنیت و آسیبهای اجتماعی در جامعه به این مسائل  بپردازند .
به هر صورت این روند با تناسب بافت جوان جمعیت ، چندان حاد نیست اما باید به اون توجه كرد و بحث دیگر اینست كه برخی رسانه ها در انعكاس و بزرگ نمایی این مسائل موجب دامن زدن به این مسائل می شوند .
بایستی مطرح شدن این مسائل به همراه اهداف  اون مورد ارزیابی برنامه  گیرد و اگر با دید منطقی و انتقادی به مسئله پرداخته شود می تواند موثر باشد .

-در هر كشوری مكانیزم های بر خورد با جرایم بوده هست اما تا چه حد توانسته موثر باشد ترویج و تبلیغ و فرهنگ سازی كه همان فرهنگ ناب اسلامی هست ، اگر ما این مصونیت سازی را كه در خلوت ها هم می تواند موثر باشد، به كار گیریم ،بسیاری از مشكلات حل خواهد شد، یكی دیگراز مسائلی كه هم اكنون با اون مواجهیم اینكه برخی مواقع خانواده ها به دلیل اینكه نظام آموزش و مدارس ما به آموزش می پردازند .

خانواده ها ، فرزندان را رها كرده اند و این وظیفه را به جامعه واگذار كرده اند در حالیكه سابقا اینطور نبود و نه تنها پدران و مادران بلكه پدر بزرگ ها  و مادر بزرگ ها نقش حساسی در آموزش و تربیت و نقش دینی و فرهنگی و مذهبی  ایفاء می كرده اند..
ما باید به این مسائل تاكید كنیم .

اونچه بیشتر از فقر اقتصادی به عنوان مثال مهم می باشد .
فقر فرهنگی هست.

تبیان-با تشكر از همراهی شما خواهش می كنم اگر صحبت یا پیشنهادی برای بخش زنان سایت تبیان و كلیه مخاطبین اون دارید بفرمایید ؟

-سایت شما را در حد اجمالی مشاهده كردم و امیدوارم در این مسیر كه قدم گذاشته اید موفق باشید و بتوانید دراین رسانه مخاطبین خاص خود را پیدا كنید و بتوانید نقشی در روشنگری فرهنگ اسلامی و نقش زن در نظام جمهوری اسلامی ایران بشكل واقعی داشته باشید .


نظرات کاربران

50 out of 100 based on 15 user ratings 640 reviews