یزد عروس کویر


یزد عروس کویریزد عروس کویر
یزد
یزد در فاصله ۶۷۷ کیلومتری تهران قراردارد. یزد به شهر دوچرخه‌ها، شهر شیرینی و شهر بادگیرها نیز شهرت دارد. از شیرینیهای معروف یزد قطاب، پشمک، باقلوا و کیک یزدی هستند. مشخص‌ترین وجهه شهر معماری خاص کویری ان است. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است. در این معماری از بادگیر برای گرفتن جریان باد و خنک‌کردن فضای ساختمان به کار می‌‌رفته است. از اماکن دیدنی شهر می‌توان به میدان امیرچخماق، باغ دولت آباد، زندان اسکندر (مدرسه ضیاییه)، آتشکده زرتشت، ساعت مارکار و مسجد جامع یزد اشاره کرد. همچنین از مناطق خوش آب وهوای استان مهریز، طزرجان و غربال‌بیز هستند. یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود کمتر مورد هجوم اقوام مهاجم برنامه گرفته‌است. بیشترین دغدغه مردم این شهر کار و تلاش و سامان دادن به اوضاع خانوادگی و اقتصادی است. از دبیرستان های قدیمی یزد می‌‌توان به دبیرستان مارکار، دبیرستان ایرانشهر و دبیرستان امیرکبیر نام برد
وجه تسمیه یزد
یزد واژه‌ای باستانی است که ریشه در «یشت» (Yast) یا «یزت» (Yazt) و «یسن» (Yasn) به معنای ستایش، نیایش، پرستش، ایزد و ... دارد. یکی از فصول پنج گانه اوستا هم به یکی از این نام ها یعنی «یشت» خوانده شده است.
در پاره‌ای از متون قدیمی، یزد را :دارالعباد« نیز گفته اند. »احمد کاتب" مورخ یزدی قرن نهم هجری قمری نوشته است که :
«در سال ۵۰۴ هجری قمری ملکشاه سلجوقی حکومت یزد را به »علاء الدوله کالنجار« واگذار کرد و آن را »دارالعباده" نامید.
نگاهی به تاریخ کهن یزد پیش از اسلام استان یزد از سرزمین های کهن و تاریخی ایران زمین است. در بعضی از منابع،«یزد» را به ضحاک و اسکندر مقدونی و «ابرکوه» را به ابراهیم پیامبر نسبت داده اند.
این بیانگر قدمت و دیرینگی پیشینه تاریخی و فرهنگی مردم این دیار است. مجموعه آثار باستانی پراکنده موجود در این استان نیز، به سهم خود مبین این پیشینه تاریخی است.
باغ دولت آباد در سال ۱۱۶۰ هجری قمری ساخته شد آثاری چون دست افزارهای سنگی بدست آمده در دره‌های شیرکوه، نگاره‌های روی تخته سنگ کوه ارنان، تکه سفال های منقوش نارین قلعه میبد - متعلق به دوره ایلامی، غارهای استان و آثار معماری و شهر سازی باستانی و ... نشان می‌‌دهد مدنیت یزد، در چهار کانون باستانی «مهریز و فهرج»، «یزد»، «رستاق و میبد» و «اردکان» متمرکز بوده است. پژوهشگران این منطقه را که در مسیر شاه راهای باستانی «ری - کرمان» و «پارس - خراسان» برنامه داشت، جزو سرزمین های دور دست ماده ها شمرده اند.
این منطقه در نیمه هزاره نخست پیش از میلاد، در سرنوشت سیاسی اتحادیه‌های قبایل ماد سهم به سزایی داشت. در آن موقع یزد در یک چهار راه منطقه‌ای برنامه داشت و نقش مرزبانی ایالت ها و نگهبانی راه‌های بسیاری که به چهار سوی ایران می‌‌رفت را ایفا می‌‌کرد.
بی گمان منطقه یزد در دوران هخامنشی دارای راه‌های بزرگ ونیز تاسیسات راهداری و مراکز پستی و چاپاری بوده، زیرا علاوه بر راه‌های شناخته شده باستانی، راه‌های دیگری را از روی مدارک پیشین باز یافته‌اند که در آن روزگار، به مراکز اقتصادی و فرهنگی ایران باستان می‌‌پیوست.
منطقه یزد در دوره ساسانی به ویژه در روزگار «قباد انوشیروان» و «یزدگرد اول» از جایگاه اجتماعی و اقتصادی ویژه‌ای برخوردار و به عمران و آبادی آن توجه بسیار شده بود.
آب انبار با شش بادگیر علاوه بر این، وجود پاره‌ای از یادمانهای کهن دینی در این منطقه، نشان می‌‌دهد که پیش از فراگیر شدن آئین «نوزرتشتی» ساسانی، ادیان باستانی ایرانی دیگری در این سرزمین رواج داشته اند. از این میان می‌‌توان به آیین های «مهرپرستی» و «نیایش آناهیتا» اشاره کرد. همچنین برخی دیگر از نمادهای باستانی به ویژه چند نیایشگاه کهن «الهه آناهیتا» مانند «پارس بانو»، «پیر سبز»، «پیر نارکی» و ... که از دیر باز در این مناطق پایدار بوده، نشانگر این مطلب است. از نشانه‌های گویا و مبین تاریخ دیرین یزد، «سرو پنج هزار ساله» ابرکوه، کشف آثار تمدن ماقب تاریخ در «غربالبیز» مهریز و کشف سکه‌های مربوط به زمان «پوراندخت ساسانی» است که در میبد ضرب شده اند.

آثـــار تـاريخی و جـاهای ديــدنی

اين استان با پيشينه‌ی کهن و باستانی خود ، فرهنگ کهن و موقعيت جغرافيايی مرکزی آن ، آثار و بناهای تاريخی باشکوه و درخشانی از دوره‌های پيش و پس از اسلام را در خود جا داده است چون: زندان اسکندر که بنای آن به دوره‌ی اسکندر مقدونی می‌رسد ، باغ‌های دولت آباد و... باشکوه‌ترين آن‌ها که ديرينه‌ای کهن دارد ، آتشکده‌ی يزدان است که آتش مقدس آتشگاه پارس،حدود 700 سال است در آن روشن است.
یزد عروس کویر

استان يزد بزرگترين کانون زرتشتيان ايران می‌باشد و حدود 1300 سال است که جايگاه بيشتر زرتشتيان بوده و همواره سرزمين مقدس برای آنان به شمار می‌آيد. جشن‌های و آيين‌های زرتشتيان در اين آتشکده انجام می‌شودکه باشکوه‌ترين آن‌ها جشن نوروز و مهرگان و سده و زادروز زرتشت است.
يزد از شهرهای بسيار کهن ايران زمين است. يزد سده‌ها پيش از اسلام وجود داشته و در روزگار باستانی ايساتيس خوانده می‌شد.
مردم شهر در دوران اسلامی جزيه می‌داده‌اند وبه همين جهت است که آيین زرتشتی در آن‌جا نگاه داشته شده است.
شهر يزد در ادبيات ايران ، شهرت زندان سکندر يافته است.در کتاب‌های پهلوی، بانی يزد را اردشير پاپکان(بابکان) نوشته‌اند.(2)
آتشکده زرتشتيان: بنای آن مشهور به آتشورهرام يزد،در آبان‌ماه سال 1313 و با سرمايه اهدايی انجمن پارسيان هند با نظارت ارباب جمشيد به امانت ساخته شد. بنا به روايتی آتش موجود در اين آتشکده که زرتشتيان آن را آتش ورهرام می‌نامند، حدود 1515 سال پيش،از آتشکده ناهيد پارس به اين مکان آورده شده است.استان فارس

1:

ممنون سپيده جان ! من كه يزد نرفتم ولي اين عكسا رو ديدم :

یزد عروس کویر


اصفهان نصف جهان

2:

سلام
ممنون از عکست آقا صادق
اگه هوس دیدن کویر کردین یا هوس ستاره چیدن یا هوس دیدن ماه در پشت بام بالا سرتو ن
یا غلت زدن در ریگهای سرد در شب زیبا یا هوس لمس کردن شن های نرم
بیاین یزد
ایشالله توی آتشکده یا میدون میرچقماق یا باغ دولت آباد ببینمتون


تبریز

3:

ممنون سپیده جان...
منم ساکن کویرم ....
کویر زیباییش توی شبهای پر ستارشه...


شمیرانات


زیباترین شهر ایران کدام شهر است

4:

هر چند سرم خيلي شلوغه و وقت اعزام نزديك ولي حتما يه سري مي زنم !


سفری به مناطق زیبای استان گلستان

5:

منتظر همتون هستم


سرسبزترین استان " گیلان"

6:

گاهی ما نیازمند بیابانی می شویم !
بیابانی برای فریاد کشیدن با تمام وجود....
همانجا که انسانی نیست برای خیره شدن به تو
و خودت را فریب بدهی به این امید که فقط او صدایت را می شنود
و اونقدر فریاد بزنی که دیگر نای حرف زدن نداشته باشی ....
گاهی ما نیازمند بیابانی می شویم
برای اونکه در آغوشش دراز بکشیم
و در آسمانش رقص ستاره ها را ببینیم
و ماه را که به تو خیره شده!

اگر روزی همچین نیازی کردین بیاین یزد می برمتون به جایی که ....


فهرست موارد تالار ایران شناسی!

7:

یزد عروس کویر

8:

یزد
نام هستان
یزد
مرکز هستان
استان یزد به لحاظ زمین شناختی دارای ذخایر بسیار عظیم معدنی هست.

معادن مهم این هستان مانند آهن چغارت، مرمر بورق، ماسه سنگ متکسانه، سرب کوتک نقشی مهم و سازنده در تحولات اقتصادی و عمرانی هستان داشته هست .

اقتصادبین عرض های جغرافیایی 29 درجه و 48 دقیقه تا 33 درجه و 30 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 52 درجه و 45 دقیقه تا 56 درجه و30 دقیقه شرقی از نصف النهار مبدأ برنامه گرفته هست
موقعیت
کیلومتر مربع 72156
وسعت
750769
جمعیت
.

نساجی سنتی، سفال و سرامیک سازی، زیلو بافی قالیبافی و ساخت مصنوعات مختلف فلزی
صنایع دستی
1-آتشکده چک چک (پیرسوز ) ، یزد 2-باغ دولت آباد ، یزد 3-قلعه ناریجان ، میبد 4-آب انبارها ، یزد 5-بادگیرها ،
آثار دیدنی
بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستانهای سرد و نسبتاً مرطوب و تابستانهای گرم و طولانی و خشک هست
آب و هوا
از شمال و غرب به هستان اصفهان از شمال شرقی به هستان خراسان از جنوب غربی به هستان فارس و از جنوب شرقی به هستان کرمانمحدودمی شود
استانهای همسایه
استان یزد
یزد عروس کویر

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي

نشاني سايت
دانشگاه
رديف
www.yazduni.ac.ir
دانشگاه يزد
1
www.ssu.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد
2

واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي

نشاني سايت
دانشگاه
رديف
----
دانشگاه آزاد اسلامي واحد بافق
1
www.maybod.ac.ir
دانشگاه آزاد اسلامي واحد ميبد
2
www.yazdiau.ac.ir
دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد
3

حوزه ها و موسسات علوم اسلامي

نشاني سايت
دانشگاه
رديف
----
----
----

9:

یزد عروس کویر

10:

یزد عروس کویر

11:

یزد عروس کویر

12:

سپيده جونم دستت درد نكنه
خيلي جالب بود

13:


شهر خرم آباد نیز همانند بسیاری از شهرهای دیگر ایران با یک اثرباستانی برجسته شناخته می شود : قلعه فلک الافلاک .

این قلعه که همچونن نگینی در مرکز شهر خرم آباد بر بالای تپه ای قدیمی به همین نام بنا شده هست ، در میان سایر آثار باستانی شهر از شکوه و صلابت بیش تری بر خوردار هست و در حقیقت مظهر فرهنگ وتاریخ منطقه زاگرس به شمار می رود .

فلک الافلاک از سوی شرق و جنوب شرقی به رود خانه خرم آباد ، از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الا فلاک محدودمی شود .

وسعت محوطه باستانی قلعه حدود 400* 300 متر مربع هست و ارتفاع تپه با احتساب ارتفاع دیوارهای بنا از سطح خیابان های مجاور حدود 40 متر هست .

ارتفاع دیوارهای اون نیز از سطح تپه به 5/22 متر می رسد و مساحت قلعه در حال حاضر 5300 متر مربع هست .

این بنا هشت برج و دو صحن دارد .

فضای داخلی بنا به چهار تالار نسبتاً بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده هست .

ابعاد حیاط اول 5/22*31 متر و ابعاد حیاط دوم 21*29می با شد .زیر این قلعه چشمه آب بزرگی جاری هست که به چشمه گلستان معروف هست و از دامنه شمالی این تپه باستانی سر چشمه می گیرد .

درب بزرگ ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده و راهرو ورودی حیاط دوم در گوشه جنوب شرقی حیاط اول از زیر یک طاق نمای رفیع می گذرد .طاق نمای دیگری محاذی این طاق نما در گوشه شمال شرقی حیاط اول بر پاست و چاه آب قلعه در محوطه پشت این طاق نما حفرشده هست .

عمق این چاه حدود 40 متر و بخش اعظم بدنه اون با برش صخره ها به سر چشمه گلستان راه یافته هست .

آب مورد نیاز دژ فلک الافلاک در گذشته از این چاه تأ مین می شده که در حال حاضر نیز قابل بهر ه برداری هست .
از این قلعه در منابع تاریخی مکتوب با نامهای متفاوت دژ شاپور خوا ست یا سا بر خاست، دزبر ، قلعه خرم آباد و سر انجام قلعه فلک الافلاک یاد شده هست .

نام گذاری اخیر از دوره قاجاریه بر روی این بنا مانده و می توان فرمود با مسمی ترین نام گذاری قلعه هست .

در هر حال بنای اولیه این دژ ظاهراً مربوط به دوره ساسانی هست اما برخی منابع بنای اون را به وقت شجاع الدین خورشید سر سلسله اتابکان لر در قرن چهارم هجری نسبت می دهند .

قول امت منطقه و مدارک تحقیقی بر وجود با رویی دو لایه و خشتی با دوازده برج حول بنای فعلی در گذشته دلالت دارند .

این با روی گرداگرد بنا بیشتر به سمت غرب گسترش داشته هست و از بقایای برج های دوازده گانه اون ، آثار دو برج در شمال غرب و جنوب شرق محوطه گرداگرد قلعه فعلی قابل مشاهده و بررسی می باشد .

مصالح بنای کنونی را خشت ، آجر ، سنگ و ملات تشکیل داده اند .
باقی ماندن بنای قلعه و بازسازی اون در ادوار مختلف تاریخی مرهون موقعیت سوق الجیشی ممتاز تپه مذکور در گلو گاه دره خرم آباد بوده هست و از این رو بنای قلعه آثار تحولات معماری ادوار گوناگون را هم با خود دارد .همچنین در بنای این قلعه به راههای عبور و مرور شمال به جنوب و شرق به غرب نیز توجه شده هست .

قلعه فلک الا افلاک پس از ثبت در فهرست آثار ملی ایران موزه فلک الا فلاک نام گذاری شده هست و در حال حاضر دارای بخش های امت شناسی ، هنر های سنتی و باستانی می باشد.

در قسمت موزه امت شناسی عکس ها و ماکت های کوچک و بزرگ متعددی از ابعاد و جنبه های مختلف زندگی مردان وزنان روستایی و عشایری منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده اند و در کنار اونها پوشش های محلی امت منطقه نیز در معرض تماشا برنامه دارند .

یکی از دیدنی های موزه امت شناسی این قلعه ، سنگ قبرهای مردان و زنان منطقه هست که با سایر نواحی ایران تفاوت ماهوی دارند ، زیرا در این نواحی رسم بر این بوده که بر بالای قبر متوفی یک سنگ عمودی کار گذارند و بر روی اون صحنه هایی از زندگی فرد متوفی را حجاری و حکاکی نمايند .

مثلاً اگر فرد متوفی یک شکارچی بوده بر روی سنگ قبر عمودی وی تصاویری از اسلحه و شکار و .....

حک شده هست .

تعدادی از این نوع سنگ قبرها با تصاویر گو ناگون در قسمتی از موزه امت شناسی فلک الا فلاک برای دیدار بازد ید نمايندگان جمع آوری شده اند.

بخش مهم و قابل توجه دیگر موزه فلک الافلاک ، قسمت باستانشناسی اون ست .

در موزه با ستانشناسی تعداد قابل توجهی اشیاء ارزشمند مفرغی ، سفالی و سنگی از هزاره های پیش از میلاد که طی سالهای اخیر از قاچاق چیان و حفاران غیر مجاز ضبط شده اند و یا در اثر حفاری هیئت های باستانشناسی به دست آمده اند ، به نمایش گذارده شده اند و مجموع اونها بیانگر قدمت ، د یرینگی و پیشرفته گی تمدن کهن منطقه لرستان می باشند .

البته در حال حاضر موزه با ستانشناسی قلعه برای سامان دهی اشیاء ، نصب ویترین های جدید و تقسیم بند های داخلی موزه و نیز کار شناسی اشیاء تازه به دست آمده تعطیل هست و بیشتر اشیاء اون نیز به مخزن موزه منتقل شده اند .

نمایش دوباره این آثار پس از سامان دهی و نیز انجام بررسی های کارشناسانه برروی اشیاء تازه به دست آمده ، در دریافت تصویری کامل تر و دقیق تر از جایگاه واقعی تمدن کهن منطقه نقش بسزا خواهد داشت.

14:

یزد عروس کویر

یزد عروس کویر
یزد عروس کویر

15:

یزد عروس کویر

16:

قلعه فلک الافلاک كه در مركز خرم آباد رايشان تپه اي قديمي به همين نام بنا شده، در ميان ديگر آثار باستاني شهر از شكوه و صلابت بيشتري برخوردار هست و در واقع مظهر فرهنگ و تاريخ منطقه لرستان به شمار مي رود.
فلك الافلاك از شرق و جنوب غربي به رودخانه خرم آباد، از غرب به خيابان و محله دروازه برجي و از سمت شمال به خيابان فلك الافلاك محدود مي شود.

محوطه باستاني قلعه در حدود 120هزار مترمربع وسعت دارد و ارتفاع تپه با احتساب ارتفاع ديوارهاي بنا، از سطح خيابان هاي مجاور حدود 40متر هست.

محدوده داخلي قلعه نيز در حال حاضر 5300مترمربع هست.
فلك الافلاك ، هشت برج و دو صحن دارد و فضاي داخلي اون به چهار تالار نسبتاً بزرگ پيرامون دو حياط و تعدادي تالار و اتاق تقسيم شده هست.

زيرقلعه، چشمه آب بزرگي جاري هست كه به چشمه گلسان شهرت دارد و از دامنه شمالي تپه باستاني سرچشمه مي گيرد.

درب ورودي بنا درسمت شمال و در بدنه برج شمال غربي تعبيه شده و راهرايشان ورودي حياط دوم در گوشه جنوب شرقي حياط اول از زير يك طاق نماي رفيع مي گذرد.

طاق نماي ديگري معاذي اين طاق نمادر گوشه شمال شرقي حياط اول برپاست و چاه آب قلعه در محوطه پشت اين طاق نما حفرشده هست.

اين چاه، 40متر عمق دارد و بخش بزرگي از بدنه اون با برش صخره ها به چشمه گلسان راه يافته هست.

در گذشته آب موردنياز دژ فلك الافلاك از اين چاه تأمين مي شد كه اكنون نيز قابل بهره برداري هست.
از اين قلعه در منابع تاريخي مكتوب با نامهاي متفاوت «دژ شاپور خواست»، «سابرخاست»، «دزبر»، «قلعه خرماباد» و سرانجام «قلعه فلك الافلاك» يادشده هست.

نامگذاري اخير از دوره قاجاريه رايشان اين بنا مانده و مي توان فرمود مناسب ترين نامگذاري قلعه هست.
بناي اولينفلك الافلاك ظاهراً مربوط به دوره ساساني هست؛ هرچند كه برخي منابع، ساخت اون را به ز مان «شجاع الدين خورشيد» سرسلسله اتابكان لر در قرن چهارم هجري نسبت مي دهند.

فرموده امت منطقه و مدارك تحقيقي، بر وجود بارايشاني دولايه و خشتي با دروازه برج پيرامون بناي كنوني دلالت دارد.

اين بارايشان گرداگرد بنا بيشتر به سمت غرب گسترش داشته و از بقاياي برج هاي دوازدگانه اون، آثار دو برج در شمال غرب و جنوب شرق محوطه، اطراف قلعه قابل مشاهده هست.

در ساخت قلعه از مصالحي چون خشت، آجر، سنگ و ملات هستفاده شده هست.
قلعه فلك الافلاك، پايداري و ماندگاري خود را در دوره هاي مختلف تاريخي، مرهون موقعيت ممتاز سوق الجيشي تپه فلك الافلاك در گلوگاه دره خرم آباد هست.

از اين رو بناي قلعه، آثار و نشانه هاي زيادي از تحولات معماري دوره هاي گوناگون را با خود به همراه دارد.

همينطور در بناي فلك الافلاك به راههاي عبور و مرور شمال به جنوب و شرق به غرب توجه شده هست در دوره هاي تابستاني به نوعي مركز ثقل مسيرهاي دسترسي غرب كشور به شمار مي آمده هست.
قلعه فلك الافلاك پس از ثبت در فهرست آثار ملي كشور، موزه فلك الافلاك نام گرفته و شامل بخش هاي امت شناسي، هنرهاي سنتي و باستاني شناسي مي شود.

در تالار موزه امت شناسي، عكس ها و ماكت هاي كوچك و بزرگ متعددي از شيوه ها و رسوم گوناگون زندگي مردان وزنان عشاير و روستايي در منطقه لرستان به نمايش گذاشته شده هست.

يكي از ديدني هاي موزه امت شناسيي سنگ قبرهاي اهالي منطقه هست كه با ديگر نواحي ايران تفاوت بنيادي دارند.

در اين نواحي رسم بوده كه بالاي قبر، سنگي عمودي كار گذاشته و رايشان اون صحنه هايي از زندگي فردمتوفي را حجاري مي كرده اند.

به عنوان مثال اگر متوفي شكارچي بوده، رايشان سنگ قبر عمودي ايشان تصاايشانري از اسلحه، شكار و… حك مي كردند.
بخش قابل توجه ديگر موزه فلك الافلاك، تالار باستان شناسي هست.

در اين قسمت، تعداد زيادي اشياي ارزشمند مفرغي، سفالي و سنگي متعلق به هزاره هاي پيش از ميلاد به نمايش گذاشته شده هست.

اين آثار طي سالهاي اخير از قاچاقچيان و حفاران غيرمجاز ضبط شده يا در پي حفاري و كاوش گروههاي باستان شناسي به دست آمده و مجموع اونها بيانگر قدمت، ديرينگي و پيشرفت تمدن كهن منطقه لرستان هست.
ايشانژگي هاي تاريخي ومعماري قلعه فلك الافلاك اون را در ميان يادگارهاي تاريخي غرب كشور متمايز ساخته و به اون شكوه و جذابيت خاصي بخشيده هست.

همينطور اون حوزه جغرافيايي بخش زيادي از حيثيت و اعتبار معنايشان و تاريخي خود را مديون وجود فلك الافلاك هست.

هرچند اين دژ تاريخي در طول تاريخ تحولات بسياري را به چشم ديده و در برابر آسيب ها پايداري كرده ولي در چند دهه اخير مسائل و مشكلات فراواني براون عارض گرديده هست.

از جمله اونها مي توان به حضور نهادهاي غيرمسؤول در حريم قلعه اشاره كرد كه در مقوله مديريت قلعه و جذب گردشگران موجب چالش هاي پايه ي را به وجود آورده و لطمات جبران ناپذيري بدان وارد كرده هست.

با اين حال در يكي دوسال گذشته با يك اجماع كلي تصميم گرفته شده كه با رفع مشكلات حاشيه اي، شكوه و جلال گذشته فلك الافلاك بازيابي شود؛ به گونه اي كه اعتبار فرهنگي منطقه تجديد گردد.

17:

آبشار بیشه

یزد عروس کویر

18:

این ها بعضی ازآثاری هست که در قلعه فلک الافلاک می توانید مشاهده نمایید

یزد عروس کویر

19:

قلعه فلک الافلاک محبوب
یزد عروس کویر

20:

وقتی که میدان کوچکی در کنار دریاچه کیو به نام شهردار ساکی نامگذاری گردید شاید شهروندان خرم ابادی تصور نمی کردند که جریانی در راه هست و البته این بار جریانی سازنده که ارام ارام خرم اباد را به زیباترین شهر ایران تبدیل می کند .
زیباترین ، صفت غلو امیزی برای این شهر نیست .

30 سال پیش از این مشاوران ژاپنی تبدیل خرم اباد در شهری در حد و اندازه فلورانس ایتالیا را امکان پذیر دانسته بودند حتی با دست خالی و بدون بهره مندی از بودجه های کلان ملی.

خرم آباد شهری هست که در محاصره سه پارک جنگلی عظیم و بی نشیر برنامه گرفته هست.
مخملکوه ، شوراب ، کلدره ، چشمه گلستان که از زیر قلعه فلک الافلاک می جوشد و بزرگترین چشمه فلات ایران هست.
در مورد فلک الافلاک اگر سالم بودن و قدیمی بودن را همراه با هم در نظر بگیریم قطعا اثر باستانی شماره یک ایران هست.
کشف اشیاء مفرغی از منطقه سنگ تراشان خرم آباد نشان داد که خرم آباد مرکز همیشگی منطقه بوده هست.

زیباترین مفرغهای کشف شده گویای این هست که مفرغ لرستان سرچشمه هنر ایران بوده هست.

در اینده ای نزدیک آزادسازی فلک الافلاک و تونل انتقال آب کاکا رضا به خرم آباد نشان خواهد داد که دولت ایران اگر یک ریال در این شهر سرمایه گذاری کند هزار برابر اثر بخش تر از سرمایه گذاری در دیگر نقاط کشور هست.
اگر بپذیریم که از نقاط کویری برای حفر چاه و تجهیزات پمپاژ برای آبیاری پارک حداقل صد میلیون تومان پول نیاز هست در شهر خرم آباد با کمک صدمیلیون تومانی دولت و البته در کنار بودجه شهرداری گردشگاه ساحلی شکل گرفت که پارک صخره ای را به پارک کیو پیوند داد و بزرگترین مجموعه پارکی کشور را در معرض دید و قضاوت ایرانیان برنامه داد.
در این شهر که به قول معروف اگر چوب خشک هم در ان بکاری سبز میشود اگر نقش جهان صفت پذیرفته شده اصفهان هست ، نقش افلاک می توانست صفت خرم آباد باشد.

21:

قلعه زیبا و دیدنی فلک الافلاک با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد، با چشم اندازی فوق العاده زیبا برنامه گرفته هست.

حریم این تپه باستانی، از شرق و جنوب غربی به رودخانه خرم آباد و از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود.
نام قدیم اون که به دوران ساسانیان بر می گردد، دژ شاپور خواست بوده و دارای 8 برج مدور و دیوارهای بلند و مستحکم هست.

وسعت محوطه باستانی که محل واقعی تحولات تاریخی بناست، حدود 400×300 متر مربع و ارتفاع تپه با احتساب دیوارهای بنا از سطح خیابانهای مجاور حدود 40 متر هست.

فضای داخلی بنای فعلی به چهار تالار نسبتاً بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده هست.

ابعاد حیاط اول 5/22×31 متر و ابعاد حیاط دوم 21×29 متر هست.

در ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده هست.


دورتا دور قلعه را پرتگاهی مخوف فرا گرفته که دارای پوشش گیاهی ست و راه ورود به فلک الافلاک را دشوارتر می کند.نام این قلعه به مفهوم آسمان نهم و بالاترین فلک هست که به طورمجازی دست نیافتنی بودن اون را می رساند.این بنا علاوه بر ویژگیهای معماری پر صلابت، گنجینه ای منحصر به فرد نیز دارد.

این گنجینه دارای بخش های باستان شناسی و امت شناسی هست و ابزارهای سنگی عهد حجر، سفالینه های پیش از تاریخ، مهرهای متنوع سنگی، اشیای بی نظیر و مقدس مفرغی، ظروف و اشیای مربوط به دوران اسلامی و نمونه هایی از سنگ مزارهای منقوش لرستان را در دل خود جای داده هست.

در فضای داخلی این قلعه، به غیر از مجموعه موزه، کتابخانه تخصصی، آزمایشگاه تحقیقاتی مرمت آثار تاریخ و چایخانه نیز دایر شده و در حال بهره برداری هست.

این اثر بزرگ فرهنگی، به شماره 883 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده هست.


22:

مديركل ميراث فرهنگي لرستان فرمود: 2 ميلياردريال اعتبار براي خريد و آزادسازي حريم قلعه «فلك الافلاك» واقع در شهر خرم آباد اختصاص يافت.


23:

مرسی روشنک عزیزم

24:

خواهش میکنم گلم! اگه بازم مطلب داشتم می زارم !

25:

قلعه فلک الافلاک در هستان لرستان از مهمترین جاذبه های گردشگری این هستان به شمار می رود.

یزد عروس کویریزد عروس کویریزد عروس کویر
یزد عروس کویر

26:

ديدنيهاي هستان
قلعه فلک الافلاک یزد عروس کویر


قلعه فلک الافلاک خرم آباد قدمت اين قلعه با شکوه که نام ديگر اون شاپور خوات هست به عصر ساسانيان مي رسد.

اين قلعه داراي دوازده برج هست که هر برج در ماه شاخص نيمروز بوده هست.

اين
قلعه بر شهر خرم آباد مشرف بوده و همايش هاي اطراف با رايشان اون , وزنه هايي براي دفاع دارد.

درياچه گهر درياچه گهر يکي از زيباترين درياچه هاي طبيعي کوهستاني مطرح در سطح کشور هست که همچون نگين فيروزه اي در قلب منطقه حفاظت شده اشترانکوه مي درخشد.

اين درياچه به فاصله 40 کيلومتري جنوب شهرستان دورود ارتفاع دو
یزد عروس کویرهزار و 360 متري از سطح دريا در کنار رفيع ترين قلل سر به فلک کشيده اشترانکوه برنامه دارد.
اشترانکوه
يکي از مناطق منحصر به فرد و پرجاذبه طبيعي لرستان هست که به لحاظ برخورداري از واقعيات خاص زيست محيطي و ايشان÷گيهاي شناسي , زيستگاه مناسب و مستعدي براي رشد و تکثير و حوش به خصوص پستانداران محسوب مي شود.

اشترانکوه به دليل واقع شدن در قلب سلسله جبال زاگرس داراي قلل سر مرتفع بالاي سه هزار و 500 متر از سطح دريا و همينطور دره هاي نسبتا گرم هست.


آبشار , بيشه دو رود یزد عروس کویر

آبشار نورژيان در 30 کيلومتري جنوب شرقي خرم آباد در منطقه جنگلي به همين نام يکي ديگر از يباييهاي طبيعت لرستان هست که هر ساله گروهي را به سايشان خود جلب مي نمايد.

ماهي کور از نادرترين گونه هاي ماهي در جهان هست در غاري در منطقه تنگ هفت شهرستان خرم آباد مي باشد.صنايع دستي و سوغاتي ها
صنايع دستي گليم - جاجيم (ماشته) - روتختي - روفرشي - روميزي - سجاده - گيوه زنانه - ورشو بروجرد - نمد - مشبک چوب - منبت - سراميک اليگودرز - عسل - روغن حيواني - شيريني بروجرد (شکري) - حلوا بروجرد.


27:

درياچه گهر در هستان لرستان ، نزديک شهر درود.

درياچه گَهَر در ميان رشته کوه اشترانکوه در هستان لرستان ايران و در ارتفاع 2350 متري از سطح دريا در ‪ ۳۳‬كيلومتري جنوب شرقي دورود برنامه دارد.

اين درياچه که به نگين اشترانکوه معروف هست يکي از زيباترين درياچه‌هاي طبيعي ايران به شمار مي‌رود.

اين درياچه از لحاظ زيست بوم و محيط طبيعي اهميت زيادي دارد و به علت نداشتن راه ماشين رو تا حد زيادي از خرابي و آلودگي به دست انسان به دور مانده هست.

یزد عروس کویر
مسيرپياده رايشان 5 ساعته تا درياچه

یزد عروس کویر

یزد عروس کویریزد عروس کویر28:

یزد عروس کویر


یزد عروس کویر

29:

یزد عروس کویر
یزد عروس کویر

30:

چادر زدن در طبيعت را مي توانيد همين هفته با شب ماني كنار درياچه گهر آغاز كنيد كه اولين بار يك بانايشان خارجي به اسم ايزابلا بي شاپ به ثبتش رسانده و در بسياري از نوشته ها اين درياچه هنوز به اسم دختر او «ايرنه» ناميده مي شود.

گهر از زيباترين درياچه هاي ايران هست كه با حدود يك و نيم كيلومتر طول و ۷۰۰ متر عرض و ۲۸ متر عمق در ۳۳ كيلومتري جنوب شرقي دورود با ارتفاع دو هزار و ۳۶۰ متر از سطح دريا در ميان منطقه حفاظت شده «اشترانكوه» واقع شده هست.یزد عروس کویر

31:

قلعه فلک الافلاک در مركز خرم آباد


یزد عروس کویر
یزد عروس کویر


یزد عروس کویر

یزد عروس کویریزد عروس کویر


یزد عروس کویر

32:

یزد عروس کویر
یزد عروس کویردرياچه كيو در شهر خرم آباد


یزد عروس کویر

درياچه ماهي در هستان لرستان

یزد عروس کویر

33:

تنديس مادر در ميدان مادر شهر خرم آباد

یزد عروس کویر
سنگ سوراخ يكي از مناظر طبيعي خرم آباد

یزد عروس کویر

34:

بازديد از موزه امت شناسي


یزد عروس کویریزد عروس کویر


یزد عروس کویر


یزد عروس کویر

35:

مناره آجري قرن پنجم هجري در خرم آباد


یزد عروس کویر
محل عرضه سوغات لرستان


یزد عروس کویر

36:

نمونه اي از طلسم هاي قديمي در موزه امت شناسي هستان لرستان


یزد عروس کویر

37:

يزد را خيلى دوست دارم به خاطر كسى كه خيلى دوستش دارم ايشان را هيجوقت فراموش نميكنم عاشق لهجه يزديم

38:

جشنواره عشايرلرستان

یزد عروس کویر


یزد عروس کویر


یزد عروس کویر

39:

یزد عروس کویریزد عروس کویریزد عروس کویر

40:

یزد عروس کویریزد عروس کویر
یزد عروس کویریزد عروس کویر
یزد عروس کویر

41:

منم یزدی ام البته از شهر میبد وعاشق این هستانم ودر دانشگاه یزد رشته مهندسی منابع طبیعی _ مرتع وآبخیز داری میخونم .

نه در منشاد من شادم نه در تفت***** به شهر میبدی می با یدم رفت

42:

استان زیبای لرستان
استان لرستان با مساحتي بالغ بر 28300 كيلومتر مربع در غرب كشور پهناور ايران برنامه دارد و 7/1 % وسعت كشور را بخود اختصاص داده هست اين هستان از شمال به مركزي و همدان از جنوب به هستان خوزستان از شرق به هستان اصفهان و از مغرب به هستانهاي كرمانشاه و ايلام محدود مي شود برپايه آخرين تقسيمات كشوري اين هستان شامل شهرستان 22 شهر ، 25 بخش ، 81 دهستان و 2842 آبادي داراي سكنه مي باشد .


جمعيت هستان لرستان بيش از 000/656/1 نفر مي باشد % شهرنشيني در هستان لرستان 56 و روستا نشيني 44 % هست تراكم نسبي جمعيت در اين هستان معادل 5/58 نفر در كيلومتر مربع برآورد شده هست و متوسط نرخ رشد جمعيت هستان 249/1 % برآورد شده هست
یزد عروس کویر

43:

یزد عروس کویر

44:

سپاس قلعه فلک الافلاک كه در مركز خرم آباد رايشان تپه اي قديمي به همين نام بنا شده، در ميان ديگر آثار باستاني شهر از شكوه و صلابت بيشتري برخوردار هست و در واقع مظهر فرهنگ و تاريخ منطقه لرستان به شمار مي رود.
فلك الافلاك از شرق و جنوب غربي به رودخانه خرم آباد، از غرب به خيابان و محله دروازه برجي و از سمت شمال به خيابان فلك الافلاك محدود مي شود.

محوطه باستاني قلعه در حدود 120هزار مترمربع وسعت دارد و ارتفاع تپه با احتساب ارتفاع ديوارهاي بنا، از سطح خيابان هاي مجاور حدود 40متر هست.

محدوده داخلي قلعه نيز در حال حاضر 5300مترمربع هست.

فلك الافلاك ، هشت برج و دو صحن دارد و فضاي داخلي اون به چهار تالار نسبتاً بزرگ پيرامون دو حياط و تعدادي تالار و اتاق تقسيم شده هست.

زيرقلعه، چشمه آب بزرگي جاري هست كه به چشمه گلسان شهرت دارد و از دامنه شمالي تپه باستاني سرچشمه مي گيرد.

درب ورودي بنا درسمت شمال و در بدنه برج شمال غربي تعبيه شده و راهرايشان ورودي حياط دوم در گوشه جنوب شرقي حياط اول از زير يك طاق نماي رفيع مي گذرد.

طاق نماي ديگري معاذي اين طاق نمادر گوشه شمال شرقي حياط اول برپاست و چاه آب قلعه در محوطه پشت اين طاق نما حفرشده هست.

اين چاه، 40متر عمق دارد و بخش بزرگي از بدنه اون با برش صخره ها به چشمه گلسان راه يافته هست.

در گذشته آب موردنياز دژ فلك الافلاك از اين چاه تأمين مي شد كه اكنون نيز قابل بهره برداري هست.

از اين قلعه در منابع تاريخي مكتوب با نامهاي متفاوت «دژ شاپور خواست»، «سابرخاست»، «دزبر»، «قلعه خرماباد» و سرانجام «قلعه فلك الافلاك» يادشده هست.

نامگذاري اخير از دوره قاجاريه رايشان اين بنا مانده و مي توان فرمود مناسب ترين نامگذاري قلعه هست.

بناي اولينفلك الافلاك ظاهراً مربوط به دوره ساساني هست؛ هرچند كه برخي منابع، ساخت اون را به ز مان «شجاع الدين خورشيد» سرسلسله اتابكان لر در قرن چهارم هجري نسبت مي دهند.

فرموده امت منطقه و مدارك تحقيقي، بر وجود بارايشاني دولايه و خشتي با دروازه برج پيرامون بناي كنوني دلالت دارد.

اين بارايشان گرداگرد بنا بيشتر به سمت غرب گسترش داشته و از بقاياي برج هاي دوازدگانه اون، آثار دو برج در شمال غرب و جنوب شرق محوطه، اطراف قلعه قابل مشاهده هست.

در ساخت قلعه از مصالحي چون خشت، آجر، سنگ و ملات هستفاده شده هست.

قلعه فلك الافلاك، پايداري و ماندگاري خود را در دوره هاي مختلف تاريخي، مرهون موقعيت ممتاز سوق الجيشي تپه فلك الافلاك در گلوگاه دره خرم آباد هست.

از اين رو بناي قلعه، آثار و نشانه هاي زيادي از تحولات معماري دوره هاي گوناگون را با خود به همراه دارد.

همينطور در بناي فلك الافلاك به راههاي عبور و مرور شمال به جنوب و شرق به غرب توجه شده هست در دوره هاي تابستاني به نوعي مركز ثقل مسيرهاي دسترسي غرب كشور به شمار مي آمده هست.

قلعه فلك الافلاك پس از ثبت در فهرست آثار ملي كشور، موزه فلك الافلاك نام گرفته و شامل بخش هاي امت شناسي، هنرهاي سنتي و باستاني شناسي مي شود.

در تالار موزه امت شناسي، عكس ها و ماكت هاي كوچك و بزرگ متعددي از شيوه ها و رسوم گوناگون زندگي مردان وزنان عشاير و روستايي در منطقه لرستان به نمايش گذاشته شده هست.

يكي از ديدني هاي موزه امت شناسيي سنگ قبرهاي اهالي منطقه هست كه با ديگر نواحي ايران تفاوت بنيادي دارند.

در اين نواحي رسم بوده كه بالاي قبر، سنگي عمودي كار گذاشته و رايشان اون صحنه هايي از زندگي فردمتوفي را حجاري مي كرده اند.

به عنوان مثال اگر متوفي شكارچي بوده، رايشان سنگ قبر عمودي ايشان تصاايشانري از اسلحه، شكار و… حك مي كردند.

بخش قابل توجه ديگر موزه فلك الافلاك، تالار باستان شناسي هست.

در اين قسمت، تعداد زيادي اشياي ارزشمند مفرغي، سفالي و سنگي متعلق به هزاره هاي پيش از ميلاد به نمايش گذاشته شده هست.

اين آثار طي سالهاي اخير از قاچاقچيان و حفاران غيرمجاز ضبط شده يا در پي حفاري و كاوش گروههاي باستان شناسي به دست آمده و مجموع اونها بيانگر قدمت، ديرينگي و پيشرفت تمدن كهن منطقه لرستان هست.

ايشانژگي هاي تاريخي ومعماري قلعه فلك الافلاك اون را در ميان يادگارهاي تاريخي غرب كشور متمايز ساخته و به اون شكوه و جذابيت خاصي بخشيده هست.

همينطور اون حوزه جغرافيايي بخش زيادي از حيثيت و اعتبار معنايشان و تاريخي خود را مديون وجود فلك الافلاك هست.

هرچند اين دژ تاريخي در طول تاريخ تحولات بسياري را به چشم ديده و در برابر آسيب ها پايداري كرده ولي در چند دهه اخير مسائل و مشكلات فراواني براون عارض گرديده هست.

از جمله اونها مي توان به حضور نهادهاي غيرمسؤول در حريم قلعه اشاره كرد كه در مقوله مديريت قلعه و جذب گردشگران موجب چالش هاي پايه ي را به وجود آورده و لطمات جبران ناپذيري بدان وارد كرده هست.

با اين حال در يكي دوسال گذشته با يك اجماع كلي تصميم گرفته شده كه با رفع مشكلات حاشيه اي، شكوه و جلال گذشته فلك الافلاك بازيابي شود؛ به گونه اي كه اعتبار فرهنگي منطقه تجديد گردد.
[/quote]

45:

پل قلعه حاتم بروجرد

[IMG]http://*************/files/au55y0nnokgc56fi1zox.jpg[/IMG]46:

پل دختر
ورودي شهر پلدختر

[IMG]http://*************/files/cq2uojls0scelueucgw8.jpg[/IMG]

47:

استان یزد با مساحتی حدود 73/467 کیلومتر مربع در حاشیه کویر لوت در مرکز ایران برنامه گرفته و توسط هستانهای اصفهان .،خراسان ، فارس وکرمان احاطه شده هست


استان یزد یکی از بی آب ترین هستانهای کشور بوده و جز خشکرودهایی چند که از ارتفاعات سرازیز می گردند ، رودخانه قابل ملاحظه ای در این هستان وجود ندارد .

آب وهوای هستان یزد در کوهستان شیر کوه معتدل و در دیگر نواحی اون گرم و خشک هست.

از ارتفاعات هستان می توان به قله شیر کوه ، دوربید و برفخانه ، اشاره داشتشرایط خاص اقلیمی منطقه ، امت این هستان را ملزم به رعایت و پیروی از یک شیوه معماری معین و خاص که ویژه این گونه مناطق می باشد نموده هست.

بدین معنی که عمده ترین ماده ای که بطور فراوان و ارزان پیدا می شود خاک با کاه به صورت اندود کاهگل در دیوارها نمایان می گردد و تابستانهای گرم کویر را قابل تحمل می نماید
.

بافت قدیمی و مسکونی شهرهای هستان تقریبا از همین شیوه معماری بهره گرفته و در سراسر این هستان هماهنگی در مجموعه کلی معماری رعایت شده هستشهر یزد به هستناد کتب تاریخی موجود دارای سابقه ای طولانی هست ، نزد زرتشتیان ایران و جهان ، شهری مقدس .محسوب می شود .

یزد با ایزد و یزدان همریشه بوده و معنی اون پاک و مقدس .

در خور تحسین و آفریننده خوبیهاست.باقلوا ، قطاب ، پشمک ، حلوا ارده ، سفال و ترمه ، از مشهورترین سوغاتیها و صنایع دستی هستان هست


48:

خيلي جالب بود ممنون

49:

یکی از بهترین سفرهای من به یزد بود.
وای که چک چک عجب حالی داد.
زندان اسکندر.

همیشه برام زندس


50:

یزد عروس کویر

51:

یزد عروس کویر

52:

یزد عروس کویر

53:

یه عکس قدیمی از یزد:

[IMG]http://bacheyazd.************/photos/ba806864.jpg[/IMG]

54:

یزد عروس کویر

55:

من تا حالا به یزد نرفتم ولی مامان نامزدم چیزهایی که نصیب من میشه سوغات خوشمزه یزده


56 out of 100 based on 31 user ratings 556 reviews