دنياي حيوانات !


دنياي حيوانات !دنياي حيوانات !
گورخر آسيايي

گورخر آسیایی (Equus hemionus) پستاندار بزرگی متعلق به اسب سانان و بومی بیابانهای سوریه ، ایران ، هند وتبت است.
به این حیوان خر وحشی آسیایی نیز می گویند.مثل اکثر حیوانات بزرگ تیره چرندگان تعداد آن بعلت شکار و از بین رفتن محل سکونتشان کاهش یافته است.و از شش زیر گونه یکی کاملا از بین رفته و دو زیر گونه نیز در صورت بی توجهی تا مدتی دیگر نابود خواهد شد.که یکی از این گونه ها گورخر ایرانی است.
کیانگ یک گونه تبتی است که عموما به شاخه دیگری نسبت داده می شود هر چند به عنوان زیر گونه ای از گورخر آسیایی طبقه بندی شده است.
دنياي حيوانات !
گورخر آسیایی از الاغ کمی بزرگتر است، در حدود 290 کیلو وزن داشته و طول بدن و سر حدودا 2.1 متر است و نسبت به الاغ شباهت بیشتری به اسب دارد. آنها نسبت به اسب پاهای کوتاهتری دارند و رنگشان نسبت به فصل تغییر می کند. در تابستان رنگشان قهوه ای مایل به سرخ و در زمستان قهوه ای مایل به زرد است و بر پشتشان نواری سیاه که با رنگ سفید احاطه شده برنامه دارد.
از گورخر آسیایی در سومر باستان برای کشیدن ارابه استفاده می کردند.
گونه های مختلف:
- خر وحشی مغولی: آسیب پذیر
- خر وحشی هندی: در معرض خطر
- Gobi kulan : آسیب پذیر
- Kulan : شدیدا در معرض خطر
- خر وحشی ایرانی: شدیدا در معرض خطر
- خر وحشی سوری : در سال 1927 منقرض شده است.دستور طبخ غذا ویژه ی مجردها

1:

با نژادهای گربه بیشتر آشنا شویم
گربه حیوانات فروتنی هستد که خودشان را بعنوان یک همدم دوست داشتنی در محیط خانه سازگا کرده اند بر خلاف سگها اختلاف زیادی در اندازه و بزرگی نشان نمی دهند و دارای نظم زیادی هستند .


جالبه روش کلیک کن!
اونها حیوانات کوچکی بوده به شدت به تمیزی خود و محیطشان هستند .


داستان شنگول و منگول (طنز)
وقت زیادی را صرف شستن و آراستن پوشش خود صرف مینمايند و حتی جهت دفع مزاج خود به یک جعبه کوچک در یک محل مشخص محدود مینمایند .


داستان شنگول و منگول (طنز)
این مشخصات اونها را مونس خوبی برای هر کس در یک آارپاتمان کوچک مینماید .


!!!!baby Milk
با این وجود تمامی نژادهای گربه به منظور نگهداری در منزل مناسب نمی باشد .


عکس همدیگرو بذاریم....جنبه پلز
و شما باید در انتخاب خود کمال دقت را نماید .

دنياي حيوانات !
بعنوان مثال نژادهای مو بلند به رقم زیبایی و قانع بودنشان وقت قابل توجهی را صرف آراستن خود مینمايند .


::::: رازهای موفقیت ::::: خیلی زیبا و خواندنی
و نیاز به رسیدگی طولانی دارند .


تعطیلات تابستان

اگر این عمل به طور مرتب و حد اقل چندین بار در روز تکرار نشود پوشش بدن اونها ژولیده می شود که سبب ناراحتی و اذیت گربه شده و همچنین هزینه داامپزشکی زیادی برای صاحب اون فراهم میکند .
در صورتی که در نژادهای مو کوتاه تنها به حد اقل رسیدگی و برای نیاز دارند ولی اونها نیز به نوعی دیگر سبب آزار احتمالی صاحب خود را فراهم میآورند .

.گه این مسئله در نژادهای
برمه ای .

شرقی و سیامی صدق میکند و صداهای ناهنجار اونها چهره ای فراموش ناشدنی را در ذهن صاحبان اونها فراهم میآورد .

نژادهای روسی و کورات بعنوان نژادهای ساکت و آرام نگهداری میشوند و در صورتی که نژادهای رکس
شیطان و موذی هستند .


نژادهای ترکیه ای با توجه به علاقه خاص به شنا در خانه های واجد هستخر را ترجیح میدهند .

اما میتواند خودش را بایک تشت پر از آب هم سرگرم نمایند .

بخاطر داشته باشید گربه ها زندگی طولانی تا هجده سال یا بیشتر را داشته باشند اگر در انتخابتان اشتباه کرده باشید این مدت برایتان یک ابدیت طول خواهد کشید .
کلام آخر اینکه فقط به ظاهر گربه توجه نکنید و نیازهای درونی اونها را هم مد نظر بگیرید و سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید تا شما و گربه تان با یک تطابق و هارمونی کامل سالهای متمادی زندگی خوشی کنار هم داشته باشد .

2:

اهان یکی اومد این تابار جوانان
مرسی جالب بود شبنم جون!!!

3:

گربه چین چیلا
گربه های پشمالو جای ویژه ای در قلب دوست داران گربه دارند.و شاید هیچکدام به اندازه چین چیلا از این محبوبیت برخوردار نباشند.اغلب از این حیوان بعنوان زیبا ترین گربه پشمالو یاد می شود.این گربه با قیافه ای متفاوت وچشمان نافذ زمردین نمونه ای از افسونگری گربه هاست.چین چیلا در اصل نام یک جونده بومی آمریکای جنوبی هست که پوستی پر خز شبیه پوست این گربه دارد.چین چیلا گونه ای از گربه هاست که منشا ایرانی دارند و امروزه بعنوان گربه ای با موهای بلند و فراوان ، سری گرد و صورتی کوچک شناخته می شود.به جز چین چیلا حدود شصت گونه ازگربه های ایرانی با رنگهای متفاوت در دنیا وجود دارد .
دنياي حيوانات !
چین چیلا را گربه ای با وقار با موهای ابریشمی پرپشت و بلند وچشمانی پر نفوذ می توان توصیف نمود.موهای بدن این حیوان به رنگ سفید می باشند هر چند که انواع سیاه، نقره ای و طلائی اون نیز وجود دارد موها به دو صورت براق یا مات وجود دارد.هر چند که این رنگها به سر ،پشت، پاها ودم محدود می شود و پهلو ها و زیر شکم معمولا به رنگ خالص سفید می باشد .

مدل نقره ای اون Shaded Silver و گونه طلائی اون Shaded g olden نامیده می شود.البته که این نمونه ها کمیاب تر می باشند.

حاشیه سیاه رنگ دور بینی و چشمهای این گربه نقطه مقابل چشمان سبز زمردی و دماغ قرمزش می باشد.
چین چیلا عموما گربه ای متین وساکت هست که از خوابیدن اطراف خانه لذت می برد.اونها بسیار خونگرمند و از اینکه کسی به اونها توجه کند لذت می برند و به راحتی به صاحب خود خو می کیرند.اغلب پرورش دهندگان این حیوان اونرا برای کودکان پیشنهاد نمی نمايند چرا که محتمل هست که کودک موهای او را کشیده و باعث عصبانیت گربه گردد.
دنياي حيوانات !

موهای چین چیلا باید روزانه 15 دقیقه برای جلوگیری از در هم پیچیدن و گره خوردن برس کشیده شود.

به نواحی مانند زیر بغل ، زیر دم وزیر شکم که بدلیل مالیده شدن خزها به هم امکان گره خوردن موها زیادتر هست باید بیشتر توجه شود.اگر در تیمار این حیوان حتی برای دو سه روز کوتاهی کنید موهای حیوان در هم می پیچد و در اینصورت باید گربه بسیار صبوری داشته باشید که بتواند شانه زدن برای بازگرداندن موها به حالت اولیه را تحمل کند.در صورتی که گره های مو اونقدر زیاد و درهم پیچیده باشد که نتوان اونرا با شانه باز کرد باید موهای گربه را کوتاه کنید.

برای اینکار باید به یک دامپزشک مراجعه کرد، دامپزشک معمولا برای اینکار از بیهوشی عمومی هستفاده می کند.

عده ای از صاحبان و پرورش دهندگان این حیوان برای کم کردن وقتی را که صرف حیوان می نمايند در ابتدای هر سال موهای حیوان خود را کوتاه می نمايند.


سلامت این حیوان نیز یکی از نکات مهم در نگهداری از اون هست.

اطراف چشمها ممکن هست چرک جمع شود در این صورت باید با یک دستمال نرم و تمیز چرکها پاک شود.

گرد و غبار یا جسم خارجی ممکن هست باعث بسته شدن مجاری اشک شده و در نتیجه احتمال زخم قرنیه را بوجود آورد.در این مواقع باید به دامپزشک مراجعه کنید.این حیوان بدلیل پوشش گرمی که بر تن دارد در محیط های سرد به راحتی زندگی میکند اما در نواحی گرم به مراقبت بیشتری نیازمند هست.

Cardiomyopathy یک نوع بیماری قلبی هست که در اوایل زندگی گریبانگیر حیوان شده و معمولا کشنده هست.بیماری های کلیوی معمولا بین 3 تا 10 سالگی گریبانگیر این حیوان شده و معمولا کشنده هستند.یبوست یکی دیگر از بیماری های این حیوان هست،پرورش دهندگان این حیوان معمولا توصیه می نمايند که در دو وعده غذایی این حیوان در هفته از روغن یا مارگارین هستفاده شود در صورتی که این بیماری در حیوان مزمن شده باشد می توانید از غذاهای آماده ای که دامپزشک پیشنهاد می کند هستفاده کنید.

دنياي حيوانات !

چین چیلا در هر زایمان حدود چهار بچه به دنیا می آورد که بچه گربه ها در ابتدا با نقاط تیره ای بر پوست به دنیا می آیند که با بیشتر شدن سن ممکن هست روشنتر شوند.
چین چیلا یک حیوان ایده آل برای نگهداری در خانه و آپارتمان هست چرا که ترجیح میدهد اکثر روز را در خانه بماند.موهای بلند تن این حیوان درپایان زمستان شروع به ریختن می کند.در این موقع شانه نمودن روزانه موها باعث کم شدن مقدار این موها در محیط خانه می شود.این موها به لباسها و اسباب اثاثیه خانه می چسبد.یک نکته مهم اینست که صاحب این حیوان نباید از البسه و اثاثیه سیاه هستفاده کند.
افراد مسن می توانند صاحبان ایده آلی برای این حیوان باشند و معمولا تعداد زیادی از این حیوان توسط این افراد خریداری می شود چرا که اونها وقت بیشتری برای رسیدگی به حیوان داشته و به دوستی خونگرم نیاز دارند.

4:

قوچ کوهی Bighorn
یکی از موجودات نادر در کالیفرنیا قوچ کوهی بیابانی(Bighorn) هست که در رشته کوههای بیابانی .سرتاسر دره مرگ در تمام ارتفاعات ،لبه های غیر قابل دسترس و تنگه ها(تقریبا تمام کوه های Cottonwood) زندگی می نمايند اونها از جنوب تا کوههای سان برناردینو و از جنوب شرقی تا مرزهای مکزیک پرکنده اند.یک گروه مستقل از اونها نیز در کوههای سن گابریل زندگی می نمايند.این حیوان معمولا ازدرختچه های کوتاه واقع در ارتفاعات ،بوته های آبدار بیابانی،درمنه،بلوط کوهستانی،خار وخاشاک بیابانی و چمنزارهای دائمی تغذیه می کند.در هنگام چرا علف ،سبزه و گیاهان آبدار را ترجیح می دهند.چرا در سرتاسر سال به ویژه برای گله هایی که در نواحی خشک زندگی می نمايند از اهمیت خاصی برخوردار هست.این حیوان از زمینهای صخره ای با سراشیبی تند برای خوابیدن و گریز هستفاده می کند .

دنياي حيوانات !

این حیوان بره خود را در شیب های تند ، تنگه ها و زمینهای ناهموار نگاه می دارد.در مناطق لم یزرع آب مسئله ای حیاتی هست.اونها از آب چشمه ها ،آب جمع شده درون گودالها ومنابع آب ساخته شده توسط بشراستفاده می نمايند.منابع آبی ساخته شده توسط بشر وسیله ای برای گسترش محیط زیستی این حیوان می باشد.قوچ بیابانی محیط های باز پوشیده با یک پوشش گیاهی سبک برای تغذیه و نزدیک به شیب ها و زمینهای نا هموار برای فرار ،نگه داری از بچه ها و خوابیدن و در مجاورت منابع کافی از آب و راههایی برای حرکت بین این مناطق را ترجیح می دهد.این حیوان در روز به فعالیت می پردازد و در شب به منطقه امن برای خوابیدن حرکت می کند.هوای بد فعالیت این حیوان را محدود می کند، حداقل فعالیت این حیوان در وسط روز در روزهای گرم هست که حیوان در این موقع در کنار منابع آب می ماند.

اونها در دوره تابستان در مناطق مجاور منابع آبی مستقر شده و در زمستان اندکی متفرق می شوند.محیط زندگی اونها محدود به مناطق کوچ زمستانی و تابستانی و راههای ارتباطی بین اونها می باشد.به دلیل کمبود آب حیوان در تابستانهای گرم در منطقه محدودی آمد وشد می کند ولی در بقیه سال متفرق هستند .این حیوان در طول زندکی بیش از بیست مایل از محل زندگی خود فاصله نمی گیرد.


دنياي حيوانات !

گوسفندهای ماده در گروههایی در یک ناحیه محدود مستقر هستند،هر گروه تعدادی قوچ دارد که امکان دارد بین گروه های مختلف آمد وشد نمايند(مخصوصا در فصل جفت گیری).این حیوان چند همسری می باشد، فصل جفت گیری در گله های شمالی ماههای نوامبر و دسامبر می باشد.آبستنی 5/5 تا 6 ماه طول می کشد.

زایمان در هر وقتی ممکن هست اتفاق افتد اما اکثر بره ها بین ژانویه تا آوریل بدنیا می آیند.میش ها حدودا در 5/2 سالگی به بلوغ می رسند اما در شرایط ایده آل امکان دارد تا یک سال زودتر نیز به بلوغ برسند.قوچها نیز در 5/2 سالگی به بلوغ می رسند ،معمولا در هر گله به ازای 100 میش 25 تا 30 بره وجود دارد.

این حیوان به شدت در مقابل بیماریها حساس می باشد.در سال 1980 یک گله درLava Beds National Monument در اثرذات الریه به طور کلی نابود شد.بیماریها ،مخصوصا بیماریهای ویژه چهارپایان یکی از شرایط اصلی کم شدن جمعیت و ازبین رفتن گله هاست.دیگر حیوانات سم دار منطقه بر سر منابع آب و علوفه با قوچ Bighorn رقابت می نمايند.حیوانات شکارچی نیز یکی از دلایل کم شدن جمعیت در گله های کوچک هست.از بین رفتن محل سکونت حیوان (مناطق چرا و نگهداری بره ها،گریزگاهها و منابع آب)نیزیکی دیگر از دلایل کم شدن جمعیت این حیوان است.از سال 1987 نیز تحت قوانین ویژه ای تعداد محدودی مجوز شکار برای این حیوان صادر می گردد.

5:

ببر سفید
ببر سفید که به اون ببر بنگال نیز فرموده می شود حدود سه متر طول و وزنی بین 180 تا 285 کیلو دارد، موهای تن این نوع ببر نسبت به نژاد سیبری کوتاه تر می باشد.رنگهای تیره در این ببر بیشتر و خطوط بدن تیره تر می باشد.

دنياي حيوانات !

ببر سفید شاخه ای از نژاد ببر بنگال هست با این تفاوت که رنگش سفید می باشد.اونها زال یا یک نژاد خاص از ببر نیستند.اونها دارای چشمانی آبی ، بینی صورتی و پوستی پوشیده از خز شیری رنگ با خطوط شکلاتی هستند.ببر سفید نوعی از ببر می باشد که حامل یک ژن غیر معمول هست که برای ایجاد رنگ سفید به اون نیاز می باشد.ببرهای سفید وحشی بسیار نایاب می باشند.
این حیوان در نواحی جنوب شرق آسیا و همچنین جنوب و مرکز هند زندگی می کند.ببر سفید بیشتر در مکانهای سرسبز، مردابها و جنگلها و هر جائی که اونها براحتی بتوانند خود را هستتار نمايند، زندگی می کند.اونها معمولا در جاهایی که دور از چشم انسانهاست زندگی می نمايند.هر چند که اغلب اونها امروزه در باغ وحشها و پارکهای حیات وحش زندگی می نمايند.در خیلی از کشورهای آسیایی با وجود ممنوعیت شکارببر سفید، این حیوان همچنان توسط شکارچیان غیر قانونی.کشته می شود.

اعضای بدن این حیوان برای هستفاده در طب سنتی چینی در نسخه های نا متعارف هستفاده می شود.همچنین پوست این حیوان از ارزش بالایی برخوردار هست.برای خیلی از شکارچی ها که می خواهند سریع به پول برسند این حیوان یک موجود ایده آل هست.


6:

عقرب امپراطور
عقربها روز به روز طرفداران بیشتری بین علاقه مندان حیوانات خانگی می یابند ودر این بین عقرب امپراطور جذابیت ویژه ای دارد.شاید نتوان این موجود را در دست نگهداشت ولی اونها موجوداتی تمیز و ساکتند .

ساده بودن نگهداری از اونها نیز یک مزیت ویژه محسوب می گرد
د.


دنياي حيوانات !


عقرب امپراطور در بین نژادهای مختلف عقرب اونچنان خطرناک محسوب نمی شود..درد نیش این حیوان مانند نیش یک زنبور عسل هست و معمولا به مراقبت پزشکی نیازندارد هرچند در بعضی افراد به دلیل حساسیت به زهر عقرب(شبیه حساسیت به نیش زنبور) امکان خطر وجود دارد .برای بعضی آفراد گاز گرفتن این حیوان با شاخکهای جلوش یک کار جالب محسوب می شود و به این شیوه با عقرب بازی می نمايند اما این گاز گرفتن هم می تواند دردناک باشد.

عقرب امپراتور را نباید با دست گرفت.

در مرحله اول بدلیل خطر نیش زدن و دلیل دوم این هست که این موجود اصلا دوست ندارد در دست انسان برنامه گیرد و با اینکار حیوان دچار اضطراب می گردد.در صورت نیاز برای گرفتن عقرب(مثلا در هنگام تمیز کردن قفس) باید از پنسی که دو شاخک اون بوسیله پارچه نرمی پوشیده شده هستفاده کرد و برای گرفتن عقرب انتهای دم با پنس گرفته می شود.عقرب امپراطور عقرب بزرگی هست که حدود 6 اینچ طول دارد.رنگ این عقرب سیاه هست(همراه با سایه ای سبز یا قهوه ای)که دارای دو شاخک چنگکی می باشد.در بین عقربها،عقرب امپراطور بسیار رام می باشد.با این حال گرفتن اونها با دست پیشنهاد نمی شود.دنياي حيوانات !

درست کردن یک محیط مناسب مهمترین مسئله در نگهداری از این حیوان هست.تامین گرما و رطوبت مناسب یک مسئله حیاتی برای عقرب می باشد.

عقرب امپراطور را می توان به تنهایی یا بصورت گروهی نگهداری نمود.اگر از بیش از یک عقرب نگهداری می کنید به یک ظرف بزرگتر برای نگهداری نیاز دارید.بهتر هست حداقل یک جفت مخفیگاه بیشتر از تعداد عقربهایی که نگاه می دارید داشته باشید تا هر کدام بتوانند یک جا مخصوص خود داشته باشند.اگر نشانه ای از درگیری بین عقربها دیده شد بهتر هست اونها را جدا کنید.

عقرب امپراطور بومی آمریکا بوده ودر محیط های گرم و مرطوب زندگی می کند.همه عقربها شبگرد هستند.اینها فاکتور هایی هست که موقع ساخت یک محیط برای عقربها باید رعایت گردد.آکواریمهای شیشه ای بهترین گزینه برای نگهداری عقربها می باشد.این آکواریم باید دارای یک درپوش محکم و مطمئن باشد.برای یک عقرب حدود38 لیتر فضا کافی می باشد.ولی برای یک گروه عقرب به فضای بشتری(75 تا 115 لیتر) نیاز می باشد.البته به این نکته دقت نمائید که بزرگ بودن بیش از اندازه محل زندگی باعث می شود عقربها در صید شکار دچار مشکل شوند .در مورد درست کردن کف آکواریم نظرات متفاوتی وجود دارد.بعضی از خاک برای کف آکواریم هستفاده می نمايند گروهی دیگر مقداری برگ وچوب را ترجیح می دهند.مهم نیست از چه موادی برای کف آکواریم هستفاده می کنید در هر صورت اونچه مهم می باشد این هست که عمق اون باید به اندازه ای باشد که عقرب به راحتی بتواند برای خود پناهگاهی حفر کند (8 تا 15 سانتیمتر) .تکه هایی از پوست درخت،سنگهای صاف ،وگلدان گل برای تامین پناهگاه عقربها هستفاده می شود.استفاه از تکه های خزه بر روی لایه کف محیط برای حفظ رطوبت مفید می باشد.عقربها موجودات منظمی نیستند و معمولا دکوراسیون کف اکواریوم را به هم می ریزند.بهتر هست از مرتب کردن مداوم کف آکواریوم اجتناب کنید تا عقربها دچار هسترس نشوند.محیط نگهداری عقرب باید رطوبت بالایی داشته باشد.خاک کف آکواریوم باید کمی نم داشته باشد اما نباید خیس باشد.اگر بر روی مواد کف آکواریوم قارچ دیده شود یا دیواره آکواریوم خیس باشد می توان فرمود که رطوبت محیط بیش از اندازه بالاست.


دنياي حيوانات !

دمای محیط باید متغییر و بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد باشد.عده ای پیشنهاد مینمايند که گه گاه دما تا 37 درجه سانتیگراد نیز بالا رود.متغییر بودن دما برای تنظیم دمای بدن عقرب لازم می باشد.برای بوجود آوردن چنین شرایطی می توان از یک شبکه تولید نماينده گرما در زیر لایه کف آکواریم هستفاده نمود.این شبکه نباید بیش از یک سوم کف آکواریم را در بر گیرد تا عقرب بتواند بسته به میل خود از محیط گرمتر به محیط سردتر تغییر مکان دهد.همیشه بوسیله چند دماسنج در نقاط مختلف آکواریم دما را بازبینی کنید تا دما همیشه در حد مطلوب باشد.بدلیل شبگرد بودن عقرب نیازی به نور ماوراء بنفش نیست .

ترجیحا باید از یک دوره روشنائی و تاریکی متناوب برای محیط نگهداری عقرب هستفاده نمود که وقت تاریکی اون اندکی از وقت روشنائی بیشتر باشد.

در محیط طبیعی عقربها گونه های مختلفی از بی مهرگان مانند حشرات ،بند پایان و حتی مهره دارانی مثل مارمولکهای کوچک را می خورند.در اسارت یک رژیم غذائی شامل جیرجیرک به همراه کرم و بید مناسب می باشد.یک عقرب امپراطور بالغ به سه تا 6 جیرجیرک بالغ در هفته نیاز دارد.جیرجیرک ها باید از مواد مغذی تغذیه کرده باشند تا این مواد به عقربها منتقل گردد.می توانید به غذای جیرجیرکها مکملهای معدنی و ویتامین اضافه نمائید..عقربها در شب غذا می خورند توجه داشته باشید که شرایط غذا خوردن را اونگونه که در محیط طبیعی وجود دارد فراهم آورید.یک ظرف آب کم عمق(اونقدر که عقرب در اون غرق نشود) نیز در محیط نگهداری عقرب باید برنامه داده شود.

7:

عه چه باحال...
مرسی...خیلی خوب بود

8:

ممنون تنهای تنها هستفاده بردم

9:

جالب بود ولی فکر کنم دنیای جالبی دارنا از هفت دولت ازادند ببینم جک جونورا عاشقم میشن

10:

من خودم به شخصه به انواع عقاب و اسب علاقه خاصی دارم یکم اطلاعاتمو بیشتر کنم دربارشون میام اینجا مینویسم اگه شما ها هم چیزی درباره این دو نازنین(اسب و عقاب) میدونید بگید ما هم بیشتر بدونیم

11:

شیر جانوری قوی با سری بزرگ، پاهای بزرگ و قوی و دمی بلند از جنس پلنگ‌شکلان (Panthera) هست.

اندازهٔ بدن او ۱۴۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر و اندازهٔ دم او ۶۷ تا ۱۰۰ سانتیمتر هست.

نوع نر بزرگ‌تر از ماده‌است و نرها بر روی گردن و شانهٔ خود دارای یال نیز می‌باشند.

رنگ بدن شیرها بین قهوه‌ای مایل به زرد و قهوه‌ای مایل به سرخ متغیّر هست.

رنگ یال شیرهای نر نیز از زرد روشن تا سیاه متغیّر هست.

همچون دیگر
گربه سانان بزرگ شیرها نیز می‌توانند به سرعتهای بالا دست یابند و اون را برای مدّت کوتاهی حفظ نمايند.

در گذشته در
آفریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا به وفور یافت می‌شدند ولی اکنون فقط در جنوب صحرای بزرگ در آفریقا و در منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شمال غربی هند زندگی می‌نمايند.

شیر برخلاف مشهور بودن به سلطان
جنگل در بیشهها زندگی می‌کند.

این جانور ۲۰ ساعت در روز به هستراحت می‌پردازند.

شیرها معمولاً در طول روز به شکار می‌پردازند ولی در مناطقی که اونها را شکار می‌نمايند تنها در هنگام شب فعّال هستند.

اونها گروهی زندگی می‌نمايند و هر گروه متشکّل از سه شیر نر، پانزده ماده و توله هایشان در یک قلمرو مشخّص هست.

شیرها از قلمرو خود در مقابل بیگانگان که گاهی شیرهای نر غریبه هستند دفاع می‌نمايند.

گروه‌های دیگری نیز هستند که فقط از شیرهای نر مجّرد تشکیل شده‌اند.

شیرها جانورانی مانند گوراسب و
غزال را برای تغذیه شکار می‌نمايند.

اونها جانوران بزرگ‌تر مانند بوفالوها و زرّافه‌ها را نیز به صورت دست جمعی و به کمک یکدیگر شکار می‌نمايند.

حتّی پرندگان و گاهی کروکدیلها نیز به دست اونها گرفتار می‌شوند.

شکارکردن بیشتر به عهدهٔ شیرهای ماده‌است.


شیرها وقت و دورهٔ جفتگیری مشخّصی ندارند.

اونها پس از ۱۰۲ تا ۱۱۳ روز بارداری ۱ تا ۶ توله به دنیا می‌آورند.

امّا اکثراً تعداد توله‌های به دنیا آمده ۲ یا ۳ هست.

توله‌ها نزدیک به شش ماه از شیر مادر تغذیه می‌نمايند ولی از سه ماهگی آغاز به خوردن گوشت می‌نمايند.

وقتی که گروه برای شکار می‌رود یک یا دو شیر بالغ می‌مانند و از توله‌ها نگهداری می‌نمايند ولی وقتی که جانوری شکار می‌شود یک شیر ماده می‌آید و اونها را به مکان شکار می‌برد.

توله‌ها پس از چهارماهگی می‌توانند هنگام شکار با مادر خود باشند.

اونها از سنّ هجده ماهگی قادر به تولید مثل می‌شوند؛ نرهای جوان از گروه بیرون رانده می‌شوند ولی ماده‌ها در گروه می‌مانند.

12:

انتقال به تالار مطالب جالب و خواندنی


68 out of 100 based on 33 user ratings 208 reviews