بررسی نشانه‌ها و روشهای تربیتی مربوطه به زندگی حضتر ابراهیم (ع) و حضرت موسی (ع) در قرآن کریم


بررسی نشانه‌ها و روشهای تربیتی مربوطه به زندگی حضتر ابراهیم (ع) و حضرت موسی (ع) در قرآن کریم
تعلیم و تربیت به عنوان یک دانش و فن تخصصی که می‌تواند نقش بسزائی در پیشرفت ، توسعه و تحول جامعه و افراد اون داشته باشد، همواره مورد توجه جوامعه مختلف بوده هست .


تحلیل علم غیب پیامبر و امام از دیدگاه قرآن و عترت
در این زمینه مطالعات علمی متعددی صورت گرفته و تعلیم و تربیت از ابعاد مختلف : اهداف ، برنامه‌ها، راهبردها و شیوه‌های اجرائی، ویژگیهای مربیان و غیره مورد بررسی برنامه گرفته هست .


دعا در قرآن کریم
بدیهی هست در جامعه اسلامی ما، اهداف برنامه‌ها و شیوه‌های تربیتی باید متناسب با اهداف و برنامه‌های اسلامی، الهی باشد.


پیشینه رویکرد خاورشناسان به قرآن و تحلیل آنها
برای شناخت تعلیم و تربیت اسلامی و اجرای اون، باید در منابع اسلامی بخصوص قراون کریم و سیره انبیاء الهی تامل و مطالعه دقیق صورت گیرد.


ترجمه و تطبیق کتاب بدایه المجتهد و نهایه المقتصد. مباحث : اجاره، جماله، مساقات ، شفعه، قسمت ، رهن، حجر، تفلیس ، صلح، کفالت ، حواله، وکالت ، لق
در قراون کریم، قصص انبیا عظیم الشان بخش گسترده‌ای از آیات را تشکیل می‌دهد که در برگیرنده مفاهیم و رهنمودهای تربیتی بسیاری می باشد.


تصحیح و تعلیق و مقدمه بر کشف الحقائق، اثر سیداحمدبن زین‌العابدین العلوی‌العاملی (ره) شرحی بر تقویم الایمان اثر میرمحمدباقر میرداماد (ره)
در میان این قصص زندگی حضرت ابراهیم (ع) و حضرت موسی (ع) انتخاب گردید.


عفت کلام در قرآن
زیرا قراون کریم اهمیت زیادی به قصص این دو پیامبر الهی داده و در سوره‌های مختلف از اون‌ها یاد نموده‌است .


زهد در کلام معصومین علیهم‌السلام
اونان از پیامبران اولوالعزم بوده و شریعت گسترده‌ای داشته‌اند و علاوه بر این مشترکات و مختصاتی در سیره اونها وجود دارد که دلیل انتخاب ما به بعنوان منبع تحقیق در زمینه مسائل تربیتی بوده هست .


آشنایی با احوال و احادیث زنان راوی پیامبر (ص)، از حرف ذال تا یاء
بنابراین هدف این تحقیق، دستیابی و تبیین بیشتر نکات و نشانه‌های تربیتی در زندگی حضرت ابراهیم (ع) و حضرت موسی (ع) می‌باشد.

پس از بررسی زندگی اونها روشهای تربیتی چندی بدست آمد که مواردی از اون در ذیل ذکر می‌شود: رشد، نقد باورهای جامعه و رسیدن به خالق هستی، ملایمت در جریان تربیت ، برتری فکری مربی، بیدارسازی فطری، قلب سلیم، اعتلا به درجه یقین، هستقامت ، حلم و بردباری، آینده‌نگری، توکل، محبت ، درد آشنایی، حیا و آزرم، یادآوری نعمتها، شرح صدر، رسایی سخن و غیره.

این موارد و نکات با توجه به آیات دیگر قراون کریم، احادیث پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و با مراجعه به تفاسیر و کتب معتبر مورد بررسی برنامه گرفته هست .
74 out of 100 based on 29 user ratings 1204 reviews