اخبار طب سنتی (طب مکمل)


اخبار طب سنتی (طب مکمل)دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی خبر دادایجاد مرکز تحقیقات طب سنتی در نطنز/تبدیل نطنز به مرکز پایلوت طب سلامت ملی


دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: دومین جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران فرصتی خواهد بود تا نمونه‌ای کوچک از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی بالقوه با شناخت بهتر از میهن عزیزمان در این حوزه از صنعت ارائه شود.
به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در دهمین جلسه کمیته اجرایی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران بر ایجاد غرفه‌ای به نام نطنز در تهران تاکید کرد.
وی افزود: در جشنواره اول کاشان را به تهران آوردیم و سعی کردیم آداب و رسوم این شهر را که نماد ملی آن گلاب گیری است، در تهران به نمایش بگذاریم و مردم تهران را با آداب و فرهنگ این شهر آشنا کنیم.
عصاره با اشاره به استقبال گسترده مردم از این بخش، اجرای تکمیلی این طرح با دیگر شهرها را نیز ضروری دانست تا از این طریق مردم با فرهنگهای مختلف آشنا شوند. همچنین این حرکت آغازی بر رونق صنعت اکوتوریسم و توریسم سلامت مبتنی بر طبیعت و طب سنتی خواهد بود.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با تاکید بر این نکته که اطلاعات عمومی نسبت به شناخت ظرفیت‌های ملی کم است، اظهار کرد: اگر بتوانیم توانایی‌ها، ظرفیتها و فرهنگ شهرها را به وسیله همین نمایشگاه به مردم معرفی کنیم، موجب اشتغالزایی و رونق اقتصاد و سلامت در جای جای ایران خواهیم شد.
عصاره، با اشاره به اینکه ارتقای شناخت عمومی نسبت به شهر نطنز نیاز به کار رسانه‌ای دارد، گفت: رسانه‌ها باید در این زمینه ورود کنند و جاذبه‌های توریستی، ظرفیتهای موجود شهر و آداب و فرهنگ آن را به مردم معرفی کنند تا ظرفیتهای شهر بهتر بروز کند.
نطنز؛ شهر پایلوت سلامت
در ادامه این جلسه دکتر محمودرضا فقیهی، دبیر اولین همایش و جشنواره ملی طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی که 23 تا 26 اردیبهشت ماه امسال در شهر نطنز برگزار شد، نیز گزارشی از برگزاری این همایش ارائه داد.
وی گفت: این جشنواره در سه محور طبیت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی با حمایت سازمان میراث فرهنگی و وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی و اداره کل طبیعت گردی برگزار شد.
فقیهی یادآور شد: ایجاد زیرساخت‌های بیشتر اقتصادی در شهر و فرآوری گیاهان دارویی از مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره بود زیرا این شهرستان پتانسیل بسیاری دارد و با توجه به وجود درمانگاه‌های طب سنتی در این شهرستان می‌توان نطنز را به عنوان شهر پایلوت سلامت نیز معرفی کرد.
وی، با اشاره به دستاوردهای برگزاری این همایش برای شهر نطنز، گفت: معرفی ظرفیتهای شهرستان برای پذیرش تورهای طبیعت گردی، شناسایی و شناسنامه دار شدن گیاهان دارویی منطقه، تشویق کشاورزان به کشت گیاهان دارویی، آموزش گروه‌های هدف و فرهنگ سازی و آشنایی مردم با طب سنتی و گیاهان دارویی مهم‌ترین دستاوردهای برگزاری جشنواره در این شهر بود.
فقیهی، با اشاره به تصویب طرح ایجاد مراکز دانشگاهی کشت گیاهان دارویی در شهر نطنز، بیان کرد: معاون طب سنتی وزیر بهداشت نیز در این همایش موافقت خود را با ایجاد مرکز تحقیقات طب سنتی و گیاهان دارویی در این شهر را اعلام کرد.
وی با تاکید بر بالا بودن ظرفیت شهر نطنز، افزود: طرح تبدیل نطنز به مرکز پایلوت طب سلامت ملی نیز از دیگر طرح‌هایی بود که در این نمایشگاه مطرح شد و به تصویب رسید.
دومین جشنواره و نمایشگاه ملی «گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران»، 8 تا 11 مهرماه امسال به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مصلای تهران برپا می‌شود.
انتهای پیام
۱۰ وب سایت خاص برای کسب آرامش

1:

انتصاب سرپرست دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران
سرپرست دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران منصوب شد.
به نقل سرویس دانشگاهی ایسنا، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران در حکمی دکتر حسین رضایی زاده را به عنوان سرپرست دانشکده طب سنتی منصوب کرد.
در متن این حکم آمده هست:
" آقای دکتر حسین رضایی زاده
استادیار محترم دانشگاه
با سلام و احترام
توفیق خدمت در دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران از افتخاراتی هست که اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه هریک به نوعی اون را در دوران حیات علمی خویش تجربه می‌نمايند و مسئولیت‌های اجرایی یکی از این موقعيت‌هاست که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست.
با توجه به نظرخواهی انجام شده برپايه دستورالعمل مصوب هیأت رئیسه دانشگاه و نظر به سوابق علمی و اجرایی، عالی را به عنوان سرپرست دانشکده طب سنتی منصوب می‌نمایم.
انتظار می‌رود با جلب مشارکت اعضای محترم هیأت علمی و کارکنان دلسوز، ضمن پیشبرد امور جاری دانشکده طبق ضوابط و مقررات نسبت به امور ذیل اهتمام ویژه مبذول فرمایید:
1- تدوین برنامه چهار ساله بر پايه نقشه علمی و اولویت‌های دانشگاه
2- اقدام در جهت ارتقاء جایگاه آموزشی پژوهشی دانشکده در سطح کشور
3- گسترش و بکارگیری روش شناسی علمی در عرصه طب سنتی
4- اولویت دیدگاه سلامت نگر و پژوهش محور در طب سنتی
5- هستانداردسازی خدمات درمانی و دارویی مطابق با نیازهای بومی و روش‌های صحیح طبابت و داروسازی
6- طراحی هدفمند پژوهش‌های کاربردی و دانش بنیان منجر به خدمت یا محصول مطابق با روش‌های روزآمد
7- فراهم نمودن عادلانه و بهینه شرایط و موقعيت‌ها برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی همه اعضای هیأت علمی و دانشجویان رشته‌ها و مقاطع مختلف
8- تمهید شرایط جذب دانشجوی خارجی با همکاری معاونت بین‌الملل دانشگاه
امیدوارم با هستعانت از درگاه باری‌تعالی و عنایات حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام در انجام امور محوله چنانچه مورد رضای اوست، موفق باشید.
دکتر علی جعفریان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران"
انتهای پیامبخارشوی

2:

رئیس جهاد‌ دانشگاهی واحد همدان اظهار داشت
تأسیس سلامتکده مبتنی بر طب سنتی در جهاد‌ دانشگاهی همدان

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان فرمود: در آینده نزدیک سلامتکده مبتنی بر طب سنتی با روش‌های نوین در واحد جهاد‌ دانشگاهی همدان راه‌اندازی خواهد شد.
به نقل خبرگزاری فارس از همدان، اکبر اسدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سالروز تشکیل جهاد‌دانشگاهی در 16 مرداد سال 59 اظهار کرد: نامگذاری امسال به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام‌معظم‌رهبری، نقطه عطفی برای جهادگران به حساب می‌آید و ایشان سبک بومی شده مدیریت، یعنی مدیریت جهادی را که در آموزه‌های دینی ما ریشه دارد و بر تخصص و تلاش در امور تأکید دارد، معرفی کردند.
رئیس جهاد‌دانشگاهی واحد همدان اضافه کرد: لطف و عنایت رهبر انقلاب افتخار و تکیه گاه جهاد هست و تعابیر ارزشمند در خصوص فعالیت و رسالت جهاد، نشان از ژرف‌اندیشی ایشان هست که البته این موضوع بار مسئولیت مجموعه را سنگین می‌کند.
اسدی با اشاره به سند چشم‌انداز توسعه سه ساله جهاد‌دانشگاهی در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و زیربنایی تصریح‌ کرد: نقشه راه این چشم‌انداز بر پايه نیازها و ظرفیت‌های موجود در هر هستان ترسیم شده هست.
رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان با بیان اینکه سه مرکز در حوزه پژوهشی جهاد فعالیت می‌نمايند، خاطرنشان کرد: مرکز طب کار با ارائه خدماتی همچون صدور کارت سلامت رانندگان بخش حمل و نقل، معاینات دوره‌ای کارکنان کارخانه‌ها و صدور کارت سلامت بدو هستخدامی‌ها، فعالیت می‌کند که در طی سال گذشته 7 هزار و 500 مراجعه نماينده داشته هست.
وی ادامه داد: آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی در سال گذشته 25 هزار نفر از خدمات بخش آزمایشگاهی از جمله هورمون‌شناسی، میکروب‌شناسی، بیوشیمی، سرولوژی، ایمونولوژی و انگل‌شناسی بهره مند شده‌اند.
اسدی از افزایش ماهانه 200 نفری پذیرش بیماران در آزمایشگاه جهاد در سال جاری نسبت به مراجعین ماهانه پارسال اظهار داشت.
وی خدمات خون بند‌ناف پژوهشکده رویان را از دیگر خدمات حوزه پژوهشی جهاد‌‌دانشگاهی عنوان‌کرد و اضافه کرد: پژوهشکده رویان به عنوان یک برند شاخص در حوزه تحقیقاتی هست و با توجه به نیازهای هستان، امکان فعالیت بخشی از این پژوهشکده در همدان فراهم شد که از ابتدای تأسیس تا کنون 600 نفر از خدمات خون بند ناف هستفاده کرده‌اند.
رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان اظهار کرد:‌ تعداد بهره‌مندان خون بندناف رویان در سال جاری 150 % افزایش داشته هست که قصد داریم این امکان را در سایر شهرستان‌های هستان نیز فعال کنیم تا همه امت از دستاوردهای حوزه سلامت و این پژوهشکده هستفاده نمايند.
اسدی با فراخوان تأسیس سلامتکده مبتی بر طب سنتی با روش نوین در جهاددانشگاهی واحد همدان، تصریح کرد: این مرکز در زمینی به مساحت 7 و نیم هکتار با امکان کشت گیاهان دارویی متناسب با اقلیم آب و هوایی همدان در آینده نزدیک احداث می‌شود و از فارق التحصیلان رشته طب سنتی در این مرکز مشغول به کار خواهند شد.
وی اضافه کرد: ‌کشت این گیاهان می‌تواند الگویی برای کشاورزان برای تغییر در نوع کشت باشد که با توجه به کمبود آب همچنان امکان بهره‌مندی و کشت را به کشاورزان بدهد.
رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان راه‌اندازی مرکز ناباروری را از دیگر برنامه‌های جهاددانشگاهی دانست و در این خصوص خواستار هم‌افزایی و همکاری بیش از پیش دانشگاه علوم پزشکی شد.
اسدی تعداد دانشجویان بهره‌مند از فعالیت‌های فرهنگی را 20 هزار نفر عنوان‌کرد و فرمود:‌ فعالیت‌های فرهنگی جهاد در قالب برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطوح کشوری و هستانی، کارگاه‌های آموزشی، نشست تخصصی، کرسی‌های آزاد اندیشی، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها هست.
وی خاطرنشان‌ کرد:‌ مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی واحد همدان در سال گذشته 9 طرح ملی و 5 طرح کارآفرینی به سفارش ادارات را اجرایی کرده هست که توانست با دقت نظر و کمترین ضریب خطا، رتبه ممتاز را در بین کلیه مراکز کشور کسب کند.
رئیس جهاد‌دانشگاهی واحد همدان با بیان اینکه معاونت آموزشی جهاد همدان در سه سطح فعالیت می‌کند، اضافه کرد:‌ دانشگاه علم و فرهنگ شعبه همدان با 11 کد رشته که اهم اون رشته‌های فنی مهندسی همچون مهندسی‌های مخابرات، معماری، عمران، الکترونیک و کامپیوتر هست، در دو سطح کاردانی و کارشناسی فعالیت می‌کند که در سال تحصیلی جدید 3 کد رشته دیگر اضافه کرده خواهد شد.
اسدی با اشاره به تحصیل یک‌هزار 200 دانشجو در این دانشگاه ابراز کرد: از ابتدای تأسیس تاکنون 6 هزار و 500 دانشجو در این مرکز تحصیل کرده‌اند.
وی بیان کرد: مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی با یک‌هزار 900 دانشجو در 31 رشته در سطوح کاردانی، کارشناسی و یک رشته کارشناسی ارشد در حوزه آموزش عالی در حال فعالیت هست.
رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان در خصوص آموزش‌های کوتاه مدت جهاد فرمود: در این مرکز %د پرهیز از موازی کاری با سایر مراکز هستیم و این مجموعه با رویکرد مبتنی بر آموزش‌های عمومی تخصصی پا به عرصه گذاشته هست و در طی سال 92، 3 هزار و 200 نفر از برنامه‌های آموزشی کوتاه مدت این مرکز بهره گرفته‌اند.
وی از ساخت مجتمع آموزشی تحقیقاتی احمدی روشن اظهار داشت و اظهار کرد: این مجتمع در زمینی به مساحت 5 هزار مترمربع،‌ در دو فاز و با هزینه‌ای بالغ بر 80 میلیارد ریال در طی 2 و نیم سال احداث و تأسیس خواهد شد.
اسدی جهاد را یک نهاد عمومی غیردولتی خواند و اضافه کرد: نیروی انسانی متعهد و متخصص، سرمایه جهاد‌دانشگاهی هست و یکی از کارکنان جهاد‌دانشگاهی واحد همدان به عنوان جهادگر نمونه در سطح کشور انتخاب شده هست.
رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان ضمن اشاره به فرا رسیدن روز خبرنگار فرمود: یکی از شاخص‌های توسعه سنجی جوامع در جهان ارزیابی رسانه‌های اون کشور هست که این نشان دهنده اهمیت فعالیت رسانه در کشور هست.
وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز که عصر ارتباطات هست، خبرنگاران رسالت سنگینی بر دوش دارند چرا که چشم بینا و گوش شنوای امت و رابط بین اون‌ها و مسئولین هستند.
اسدی با تأکید بر متفکر و تحلیل‌گر بودن خبرنگار، ابراز کرد: خبرنگاران نباید پا بر روی حقایق بگذارند و انعکاس واقعیت‌ها از اصول کاری اون‌ها هست و امروز شاهد چشم پوشی بسیاری از رسانه‌های غربی از جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و غزه هستیم.

انتهای پیام/89037/ح


رهایی از شر پیامک های تبلیغاتی اپراتور ها !

3:

تشکیل دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش
معاون طب سنتی وزارت بهداشت هستاندارد سازی روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و روز آمد کردن طب سنتی را یکی از مهمترین سیاست‌های کلی سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد و فرمود: تحقق این سیاست در یک فضای دانشگاهی و آکادمیک می باشد، بنابراین رسالت اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید آموزش در طب سنتی باشد.


مشاوره خرید جاروبرقی مهندساش بیان


به نقل سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر محمود خدا دوست با اشاره به وجود هفت دانشکده مصوب طب سنتی در کشور اضافه کرد: سه رشته دستیاری تخصصی طب سنتی، داروسازی طب سنتی و تاریخ پزشکی دراین دانشکده‌ها در حال پذیرش دانشجو می باشد.


وقتی چیزی گم میشه چطور پیداش میکنید ؟!


معاون طب سنتی بر وجود دانشکده طب سنتی در 10 مرکز کلان منطقه‌ای در کشور تاکید کرد و فرمود: علاوه بر مراکز موجود در شهرهای شیراز، تبریز، قم که هم اکنون رشته طب سنتی دارند و نیز شهرهای اهواز و همدان که جزء 10 مرکز کلان منطقه‌ای هستند باید دانشکده طب سنتی ایجاد شوند.


پیغام خطای F1 در یخچال فریزر اسنوا


وی همچنین بر تشکیل دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش تاکید کرد.


قیمت این وسیله چنده؟


دکتر خدادوست رشته مراقبت بالینی طب سنتی و ماساژ درمانی را از جمله رشته‌های مرتبط با طب سنتی عنوان کرد و فرمود: سیاستگذاری کلیه رشته‌های مرتبط با طب سنتی باید در معاونت طب سنتی صورت گیرد.


همه چیز در مورد آرتروز مفاصل دست (hand joints arthrosis)


وی در ادامه اضافه کرد: همچنین بهتر هست کلیه افرادی که در رشته‌های مرتبط با علم پزشکی تحصیل می نمايند حداقل 2 واحد درسی بعنوان مبانی و کلیات طب سنتی بصورت اجباری در دروس خود نیز داشته باشند.وی در ادامه بر وجود تسهیلات خاص برای جذب و علاقه مندی اعضای هیئت علمی در رشته‌های مرتبط با طب سنتی تاکید کرد و فرمود: در حوزه آموزش باید تا حد امکان جذب دستیاران طب سنتی و دارو سازی سنتی افزایش یابد و به بومی گزینی در این رشته ها توجه ویژه شود.معاون طب سنتی همچنین اجازه فعالیت افراد متخصص در طب سنتی در بخش های خصوصی و کلینیک های طب سنتی را لازم و ضروری دانست.خدادوست بر فرهنگ هستفاده صحیح از طب سنتی تاکید کرد و فرمود: رسانه ملی ابزاری مناسب برای معرفی منطقی قابلیت‌های طب سنتی به دور از افراط و تفریط می‌باشد.وی در ادامه اضافه کرد: همچنین می‌توان قابلیت‌های طب سنتی را در کتب درسی کلیه مقاطع تحصیلی گنجاند.معاون طب سنتی با اشاره به نشست طب سنتی و مکمل ساوقت جهانی بهداشت که در چین انجام شد، فرمود: به دنبال ارائه نقل از وضعیت طب سنتی ایران در این نشست، مقرر گردید کشور ایران به عضویت کشورهای دارای طب سنتی بپیوندد.خدا دوست در خاتمه پیام اصلی طب سنتی ایران را حفظ تندرستی برپايه اصول شش گانه سبک زندگی سالم عنوان کرد و فرمود: طب سنتی بر پايه گروه‌های سنی مختلف و مناطق مختلف زندگی برای هر یک از اصول شش گانه که شامل آب و هوا، خوردنی و آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، فعالیت‌های بدنی و ورزش، پاک سازی و دفع مواد زائد بدن و حالات روحی و روانی هست، تدابیر و توصیه‌هایی دیده هست.انتهای پیام

4:

طب سنتی، گامی مفید در هستفاده‏ بهینه از این ثروت ملی


یک عضوهیات علمی دانشگاه فرمود: در حال حاضر اگر طب سنتی و اطلاعات گذشته با روش‏‌های علمی بررسی شود و خواص دارویی گیاهان مورد مطالعه برنامه گیرد، گام‏های مفیدی در راستای هستفاده‏ بهینه از این ثروت ملی با ارزش برداشته خواهد شد.
صدیقه جلالی دکترای فیزیولوژی در فرمود‌و‌گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان جنوبی، اضافه کرد: انسان‏‌های اولیه برای تسکین و درمان دردهای روحی و جسمی خود از گیاهان هستفاده می‏‌کردند و به مرور وقت و بر حسب اتفاق و تجربه، خواص درمانی گیاهان مختلف شناخته شد، تا اون‏ جا که با پیشرفت علوم، مطالعه در مورد گیاهان دارویی و هستخراج و شناسایی ترکیبات مؤثر اون‏ها افزایش یافته و مشخّص شده که ترکیبات مختلف با اثرات گوناگون در گیاهان وجود دارد.
وی فرمود: ایران نیز به دلیل سابقه‏ تمدن چند هزار ساله که حدود 1400 سال اون با فرهنگ غنی اسلام در آمیخته و نیز به خاطر شرایط خاص جغرافیایی، اقلیمی و آب و هوایی مختلف، یکی از بهترین مناطق رویش انواع گیاهان دارویی هست و از جهت طب سنتی و گیاه‌درمانی غنی بوده و اطبای بزرگ کشورمان نظیر ابن سینا در معالجه بیماری‏ها، به طور وسیعی از گیاهان هستفاده می‏کردند.
وی در خصوص برخی از خانواده‌های مهم گیاهان دارویی، فرمود: خانواده‏ نعناعیان یکی از بزرگ‏ترین خانواده‌‏های گیاهی هست که دارای پراکنش جهانی بوده و دارای حدود 200 جنس و 2000 تا 5000 گونه از بوته‏‌های معطر و درختچه‏‌های کوتاه هست.
عضوهیات علمی دانشگاه اضافه کرد: این گیاه از وقت‌های قدیم در درمان ناراحتی‌هایی مانند اسهال شدید، سرماخوردگی و نفخ به صورت جوشانده، در تسکین سردرد، دندان‌درد، بهبود زخم و کوفتگی عضلات به صورت کوبیده و نرم‌شده برگ، در پایین آمدن تب به صورت بخور، رفع حساسیت‌های پوستی از طریق هستحمام آب برگ؛ درمان سرخک و کاهش چربی و قند خون به صورت دم‌کرده و نیز به عنوان یک ترکیب معطر در غذاهای ایرانی به ویژه ماست هستفاده می‏شود.
جلالی تصریح کرد: شهرت این گیاه در طب سنتی به دلیل کاربردهای متعدد اون مانند مزه‏دار کردن و نگهداری غذاها و نوشیدنی‏‌ها و هستفاده از اون به عنوان گندزدا، ضد اسپاسم و بی‌حس‏ نماينده هست.
وی ادامه داد: این گیاه مقوی، مدر، مسکّن، ملین، محرک و بادشکن بوده و برای درمان آسم، یرقان، ادم، درد پیش از قاعدگی، درد عصبی و گلودرد هستفاده می‏شود.

هم‏چنین، برای تسکین درد زایمان زودرس تجویز می‏گردد.

عضوهیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه آویشن از خانواده نعناع هست، فرمود: به طور کلی آویشن شیرازی در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی مصارف گسترده‏ای دارد، که یکی از کاربردهای اون در تسکین علائم آسم هست.

انتهای پیام


5:

معاون طب سنتی وزیر بهداشت:خدمات طب سنتی سطح‌بندی شد/ آموزش پزشکان برای ارایه خدمات طب سنتی


معاون طب سنتی وزیربهداشت از برنامه‌های در دست انجام جهت توسعه منطقی طب سنتی در کشور اظهار داشت.
دکتر محمود خدادوست در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اقبال امت به دریافت خدمات طب سنتی و لزوم ساماندهی چگونگی ارایه خدمات طب سنتی، فرمود: طبق قانون، غیرپزشکان به هیچ وجه نباید به ارایه خدمات درمانی چه در قالب سنتی و چه طب نوین، ورود نمايند.

ارایه خدمات طب سنتی توسط پزشکان نیز باید ساماندهی شود و آموزش‌های ارایه شده به این پزشکان جهت ارایه خدمات طب سنتی باید مورد توجه برنامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: بر این پايه در کارگروه آموزشی معاونت و همچنین بورد طب سنتی مقرر شد که جهت ساماندهی پزشکان عمومی ارایه دهنده خدمات طب سنتی ترتیبی اتخاذ و سطحی از خدمات تعیین شود تا به این ترتیب این پزشکان بتوانند سطح مشخصی از خدمات طب سنتی را ارایه دهند.
خدادوست ادامه داد: اکنون متخصصان طب سنتی پايه ا عضو هیات علمی دانشگاه‌ها هستند و در کلینیک‌های دانشگاه‌ها فعالیت می‌نمايند، اما اون بخشی از خدمات که به صورت وسیع‌الطیف به امت خدمت می‌دهند، پزشکان عمومی هستند.

بر همین پايه سطح‌بندی خدمات طب سنتی جهت ارایه از سوی پزشکان عمومی در کارگروه مربوطه تعیین شد.

وی در ادامه بر لزوم تعرفه‌گذاری خدمات طب سنتی تاکید کرد و فرمود: در دولت قبل 12 خدمت طب سنتی در تعامل با وزارت رفاه تعرفه‌گذاری و در شورای عالی بیمه تصویب شد.

در دوره جدید وزارت بهداشت نیز به دلیل مشغله وزارتخانه در طرح تحول نظام سلامت، کمتر به مبحث طب سنتی و تعرفه‌گذاری خدمات پرداخته شد.

اکنون مقداری از بار فشارها در زمینه اجرای طرح تحول کاسته شده و طی هماهنگی با وزیر بهداشت مقرر شده که توسعه منطقی طب سنتی در کشور اتفاق افتد و خدمات سنتی در یک تعامل منطقی در کنار طب رایج در اختیار امت برنامه گیرد.

معاون وزیر بهداشت در پایان فرمود: لازم هست بستر برای بازنگری در تعرفه‌گذاری 12 خدمت طب سنتی فراهم و این خدمات پس از بررسی‌های کارشناسی، در دولت مصوب شوند.
انتهای پیام

6:

معاون طب سنتی وزیر بهداشت اظهار داشت
رشته ماساژ درمانی در زیر گروه طب سنتی/فعالیت ۷ دانشکده طب سنتی در کشور

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با اشاره به وجود ۷دانشکده مصوب طب سنتی در کشور فرمود: ۳ رشته دستیاری تخصصی طب سنتی، داروسازی طب سنتی و تاریخ پزشکی دراین دانشکده‌ها در حال پذیرش دانشجو هست.
به نقل خبرگزاری فارس، محمود خدادوست هستاندارد سازی روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و روز آمد کردن طب سنتی را یکی از مهمترین سیاست‌های کلی سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد و فرمود: تحقق این سیاست در یک فضای دانشگاهی و آکادمیک هست، بنابراین رسالت اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید آموزش در طب سنتی باشد.
وی با اشاره به وجود هفت دانشکده مصوب طب سنتی در کشور اضافه کرد: سه رشته دستیاری تخصصی طب سنتی، داروسازی طب سنتی و تاریخ پزشکی در این دانشکده‌ها در حال پذیرش دانشجو هست.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت بر وجود دانشکده طب سنتی در 10 مرکز کلان منطقه‌ای در کشور تأکید کرد و فرمود: علاوه بر مراکز موجود در شهرهای شیراز، تبریز، قم که هم اکنون رشته طب سنتی دارند و نیز شهرهای اهواز و همدان که جزء 10 مرکز کلان منطقه‌ای هستند باید دانشکده طب سنتی ایجاد شوند.
وی همچنین بر تشکیل دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش تأکید کرد و فرمود: رشته مراقبت بالینی طب سنتی و ماساژ درمانی از جمله رشته‌های مرتبط با طب سنتی هست و سیاستگذاری تمام رشته‌های مرتبط با طب سنتی باید در معاونت طب سنتی صورت گیرد.
خدادوست اضافه کرد: همچنین بهتر هست تمام افرادی که در رشته‌های مرتبط با علم پزشکی تحصیل می نمايند حداقل 2 واحد درسی به عنوان مبانی و کلیات طب سنتی به صورت اجباری در دروس خود نیز داشته باشند.
وی در ادامه بر وجود تسهیلات خاص برای جذب و علاقه مندی اعضای هیئت علمی در رشته‌های مرتبط با طب سنتی تأکید کرد و فرمود: در حوزه آموزش باید تا حد امکان جذب دستیاران طب سنتی و داروسازی سنتی افزایش یابد و به بومی گزینی در این رشته ها توجه ویژه شود.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت همچنین اجازه فعالیت افراد متخصص در طب سنتی در بخش های خصوصی و کلینیک های طب سنتی را لازم و ضروری دانست و بر فرهنگ هستفاده صحیح از طب سنتی تأکید کرد و فرمود: رسانه ملی ابزاری مناسب برای معرفی منطقی قابلیت‌های طب سنتی به دور از افراط و تفریط هست.
وی در ادامه اضافه کرد: همچنین می‌توان قابلیت‌های طب سنتی را در کتب درسی تمام مقاطع تحصیلی گنجاند.
معاون طب سنتی با اشاره به نشست طب سنتی و مکمل ساوقت جهانی بهداشت که در چین انجام شد، فرمود: به دنبال ارائه نقل از وضعیت طب سنتی ایران در این نشست، مقرر شد کشور ایران به عضویت کشورهای دارای طب سنتی بپیوندد.
خدادوست پیام اصلی طب سنتی ایران را حفظ تندرستی بر پايه اصول شش گانه سبک زندگی سالم عنوان کرد و فرمود: طب سنتی بر پايه گروه‌های سنی مختلف و مناطق مختلف زندگی برای هر یک از اصول شش گانه که شامل آب و هوا، خوردنی و آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، فعالیت‌های بدنی و ورزش، پاکسازی و دفع مواد زائد بدن و حالات روحی و روانی هست، تدابیر و توصیه‌هایی دیده هست.
انتهای پیام/

7:

مدیر آکادمی طب سنتی اتریش مطرح کرد
حضور فارغ‌التحصیلان طب سنتی اتریش در مراکز دانشگاهی طب سنتی ایران

مدیر آکادمی طب سنتی اتریش فرمود: پیشنهاد می‌کنم پزشکان و داروسازانی که در آکادمی طب سنتی اتریش آموزش‌ خود را به پایان می‌رسانند برای تبادل دانش و تجربه در مراکز دانشگاهی و درمانگاهی طب سنتی ایران حضور یابند.
به نقل خبرگزاری فارس از مشهد مقدس به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، هلموت اولسکو به منظور آشنایی با پیشرفت‌های طب سنتی ایران و بررسی امکان تبادلات علمی میان ایران و اتریش از دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس بازدید کرد و نشستی را با اعضای هیئت علمی و دانشجویان این دانشکده داشت.
مدیر آکادمی طب سنتی اتریش ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشکده طب سنتی علوم پزشکی مشهد مقدس تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم پزشکان و داروسازانی که در آکادمی طب سنتی اتریش آموزش‌ خود را به پایان می‌رسانند برای تبادل دانش و تجربه در طب سنتی جهت گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت در مراکز دانشگاهی و درمانگاهی طب سنتی ایران حضور داشته باشند.
در این جلسه حاضرین سؤالاتی در رابطه با وضعیت طب سنتی در اروپا، شیوه‌های درمانی سنتی در اتریش، میزان پذیرش اون در میان پزشکان، نوع فرآورده‌های گیاهی و رویکرد هستفاده از اونها و ...

را مطرح کردند که هلموت اولسکو به تفصیل به هر یک از سؤالات جواب داد.
اولسکو به همراه افسانه گشتر جلیل‌زاده جامعه شناس و پژوهشگر دفتر نمایندگی همکاری‌های بین‌المللی و شهرزاد ایران‌نژاد از طرف دانشکده طب سنتی شهرستان تهران از آزمایشگاه، درمانگاه، کتابخانه و ...

دانشکده طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس بازدید کردند.
انتهای پیام/2202/ز/ژ

8:


معاون طب سنتی وزیر بهداشت در فرمود‌وگو با فارس:

پزشکان داوطلب ارائه خدمات طب سنتی امسال باید در آزمون ملی شرکت نمايند
معاون طب سنتی وزیر بهداشت فرمود: آزمون ملی برای صدور مجوز ارائه خدمات طب سنتی برای پزشکان امسال انجام می‌شود و همه پزشکان داوطلب ارائه این خدمات باید حتماً در این آزمون شرکت نمايند.
محمود خدادوست در فرمود و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اضافه کرد: برای ساماندهی خدمات طب سنتی در کشور یک برنامه چهارساله در وزارت بهداشت تدوین شده هست که بر پايه اون هم در حوزه ساماندهی خدمات و هم هدایت پژوهش های حوزه طب سنتی برنامه داریم.وی فرمود: بر پايه این برنامه آموزش‌های طب سنتی برای سطوح مختلف از بهورزی، کارشناسی، پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی تعریف شده هست که بر پايه رویکردهای مختلف این آموزشها طراحی شده هست و هر کدام از این سطوح فقط در یک محدوده مشخص می‌توانند فعالیت نمايند.معاون طب سنتی وزیر بهداشت اضافه کرد: در حوزه خدمات طب سنتی طبیعتاً اکنون عده زیادی از پزشکان کشور فعالیت دارند و خدمات طب سنتی را ارائه می‌نمايند اما متأسفانه این خدمات ضابطه‌مند نیست و باید ساماندهی شود.وی فرمود: پزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می‌نمايند آموزشهای واحدی ندیده‌اند و در مورد سطح اطلاعات اونها اطلاع کافی نداریم ضمن اینکه چون تا به حال این افراد در جایی ثبت نشده و مجوزی نگرفته‌اند، آمار و اطلاعات درستی از اونها نداریم.خدادوست اضافه کرد: با توجه به این مسئله برنامه هست که آزمون ملی برای اخذ مجوز فعالیت در عرصه طب سنتی در کشور انجام شود و همه داوطلبان این عرصه باید در آزمونی که امسال انجام می‌شود،شرکت نمايند و در صورتی قبولی مجوز بگیرند.وی فرمود: این آزمون قطعاً امسال انجام می‌شود.

طی ۴ ماه آینده منابع این آزمون فراخوان خواهد شد و سپس اون تا پایان امسال آزمون ملی صدور مجوز طب سنتی انجام می‌شود.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت اضافه کرد: این آزمون و منابع اون با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت و ساوقت نظام پزشکی با معاونت طب سنتی در حال تدوین و طراحی هست.وی فرمود: سپس برگزاری این ‌آزمون دانشگاههای علوم پزشکی و بخش نظارت بر درمان اونها می‌توانند به افرادی که مجوز ارائه خدمات طب سنتی را ندارند، برخورد قانونی نمايند.خدادوست اضافه کرد: به جز پزشکان افراد غیر پزشکی نیز هستند که خدمات طب سنتی ارائه می‌نمايند، بعضی از اونها افراد تجربی هستند و اطلاعات خوبی هم دارند اما طبق قانون فقط پزشکانی که مجوز خدمات طب سنتی دارند می‌توانند این خدمات را ارائه نمايند و بقیه باید زیرنظر و در کنار پزشکان دارای مجوز فعالیت نمايند.انتهای پیام/
-

9:

با حکم وزیر بهداشت


معاون طب سنتی ایرانی- اسلامی ابقا شدطی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمود خدادوست در سمت معاون طب سنتی ایرانی - اسلامی ابقا شد.به نقل سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حکم دکترسید حسن هاشمی به خدادوست آمده هست: «طب ایرانی با توجه به قدمت چند هزار ساله و ریشه­‌دار بودن در فرهنگ و باور امت با تکیه بر دانش بومی و ظرفیت داخلی یک بخش مهم از سامانه بهداشت و درمان کشور بوده و در کنار طب رایج، در یک تعامل منطقی و عالمانه، باید در حفظ سلامتی و بهبود و ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان مورد هستفاده برنامه گیرد.

از این رو با توجه به تخصص، توانمندی­‌های اجرایی و تعهد عالی به موجب این ابلاغ در سمت معاون طب سنتی ایرانی - اسلامی ابقا می­‌شوید تا با بهره­‌گیری از ظرفیت­‌های بالقوه مکتب علمی - توحیدی طب ایرانی، توان تخصصی و کارشناسی این حوزه، نسبت به بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه کردن طب سنتی ایران با هستفاده از ظرفیت همکاری­‌های درون ساوقتی، بین­‌بخشی، مشارکت انجمن­‌های علمی، ساوقت­‌های امت نهاد و همکاری­‌های بین­‌المللی اهتمام ورزید.در راستای تحقق این مهم انتظار دارم در انجام وظایف مربوطه، به ویژه اولویت­‌های ذیل اهتمام ورزید:
- ایجاد و تقویت زیرساخت­‌های مورد نیاز برای عملیاتی نمودن سیاست­‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه طب سنتی
- بسترسازی جهت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت و ساماندهی اون و هستفاده از تمام ظرفیت­‌های تایید شده اون در کنار طب رایج
- بسترسازی هستفاده از آموزه­‌های طب ایرانی در جهت ارتقای سطح خدمات بهداشتی، درمانی با تاکید بر ترویج فرهنگ خودمراقبتی و اصلاح سبک زندگی
- توسعه هدفمند آموزش طب ایرانی در سطوح مختلف و بازنگری و اصلاح برنامه آموزشی رشته­‌های وابسته به طب ایرانی
- ساماندهی و هدایت پژوهش­‌های هدفمند در حیطه طب سنتی به سمت رفع نیازهای جامعه با رویکرد سلامت­‌نگر، اقتصاد مقاومتی و مرجعیت علمی و حمایت از پژوهش­‌های پایه و کاربردی

بدیهی هست کلیه معاونین، مدیران، روسا و سرپرستان دانشگاه­‌ها و دانشکده­‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی همکاری لازم را به هدف تحقق مراتب فوق معمول خواهند نمود.امید هست با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف با رعایت اصول قانون­‌مداری، اعتدال­‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت خدمت به ملت شریف ایران موفق باشید.»

انتهای پیام

10:

دبیر شورای راهبردی و نظارت بر طب سنتی و گیاهان دارویی:
اولین مرکز تحقیقات طب سنتی در هستان البرز راه‌اندازی می‌شود

دبیر شورای راهبردی و نظارت بر طب سنتی و گیاهان دارویی از راه‌اندازی اولین مرکز تحقیقات طب سنتی در هستان البرز اظهار داشت.

به نقل خبرگزاری فارس از کرج به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هستان البرز، محمد پناهی در خصوص ساماندهی مراکز عرضه گیاهان دارویی اظهار کرد: طب سنتی همان سبک زندگی سالم هست و ریشه در خاستگاه بومی دارد و در ایران با توجه به تنوع اقلیمی و چهار فصل بودن، بهترین ظرفیت برای کشت و پرورش گیاهان دارویی در کشور وجود دارد تا جایی که در زمینه تنوع گیاهان دارویی می‌تواند با کشورهای اروپایی رقابت داشته باشد.
وی با اشاره به قدمت 7 هزار ساله طب سنتی در کشور، اضافه کرد: در حال حاضر طب سنتی به صورت آکادمیک کار خود را آغاز کرده و با توجه به اهتمام مسئولان در ترویج و به روزرسانی طب گیاهان دارویی این طب جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا کرده هست.
دبیر شورای راهبردی و نظارت طب سنتی ضمن بیان اهداف این شورا تصریح کرد: این شورا با دو کمیته سیاست‌گذاری، آموزش و تحقیقات و کمیته نظارت، ارزشیابی و صدور پروانه کار خود را آغاز کرده هست که وظیفه آموزش و ساماندهی مراکز عرضه گیاهان دارویی و همچنین تحقیق و پژوهش در زمینه کشت و پرورش گیاهان دارویی را عهده‌دار هست.
پناهی ابراز امیدواری کرد: اولین مرکز تحقیقات طب سنتی، با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت مناسب البرز در این هستان راه‌اندازی شود.
وی در پایان ضمن اشاره به نقش رسانه‌ها و اصحاب رسانه در ترویج و فرهنگ‌سازی هستفاده صحیح از گیاهان دارویی فرمود: به امت توصیه می‌شود داروهای گیاهی را از مراکز رسمی و دارای مجوز تهیه و عرضه گیاهان دارویی تهیه نمایند.
انتهای پیام/2302/ل/ظ

11:

نخستین همایش کشوری دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی انجام می شود


نخستین همایش کشوری دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی ایران طی روزهای 19 و 20 مهر در مشهد مقدس انجام می شود.
به نقل سرویس دانشگاهی ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، این همایش با هدف بازنگری برنامه آموزشی و بررسی چالش­ها و راهکارهای ارتقای هرچه بیشتر علمی و عملی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته، به میزبانی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس انجام می‌شود.
بررسی محتوای برنامه آموزشی دکتری تخصصی طب سنتی ایران؛ بازخوانی قوانین، مقررات آموزشی و حرفه ای دکتری تخصصی طب سنتی ایران و راهکارهای تحقق سیاست های کلی نظام در حوزه طب سنتی ایران محورهای برگزاری این همایش عنوان شده هست.
هدف از برگزاری این همایش، تبادل نظر تخصصی پیرامون مسائل آموزشی و اجرایی رشته PhD طب سنتی هست و تنها دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی می توانند در این همایش ثبت نام نمايند.
فرمودنی هست آخرین مهلت ثبت نام پنجم مهرماه 93 هست و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 9 - 38552188 - 051 تماس حاصل کرده و یا به به سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه نمايند.
انتهای پیام


12:

در همایش برند انسانی - ایرانی با نگرش پزشکی مطرح شد؛


طب مکمل در ایران مسیر درستی را طی نکرده هست/استفاده 70 %ی از طب مکمل در کشورهای مترقی


دومین همایش برند انسانی - ایرانی با نگرش پزشکی انجام شد.
به نقل خبرنگارسرویس «سلامت» ایسنا، رییس انجمن دندان پزشکان ایران در حاشیه این همایش که امروز پنجشنبه در هتل المپیک شهرستان تهران انجام شد، در مورد برندینگ انسانی، فرمود: اصطلاح برند بیشتر در مسائل تجاری هستفاده می‌شود.
بیژن اخوان‌آذری در ادامه اضافه کرد: برند انسانی به معنای این هست که یک انسان با مشخصات متمایز و منحصربه‌ فرد باشد که در بین دانشمندان، هنرمندان و ورزشکاران و همه انسان‌ها این مشخصه وجود دارد.
وی با بیان اینکه در بدن هر انسان یکصدهزار میلیارد سلول وجود دارد که از انسانی به انسان دیگر متفاوت هست، فرمود: حداقل تفاوت بین انسان‌ها یکصد هزار میلیارد سلول هست.
رییس انجمن دندان پزشکان ایران با تاکید بر عملکرد واحد بدن در جهت سلامتی با وجود اختلاف در وظیفه هر یک از اعضای بدن، اظهار کرد: با این الگو می‌توان با وجود اختلاف عقیده و سلایق و فکر، یک کار واحد کرد و موفق بود.
در ادامه این همایش عباس گودرزی متخصص پوست و مو و از پزشکان دوران دفاع مقدس با بیان اینکه محققان و پزشکان ایرانی در تمام کشورها، تحسین جهانیان را برمی‌انگیزند، فرمود: در وقت دفاع مقدس مسئولیت جان مجروحان در دست همین پزشکان بوده هست که خدمات پزشکی را در حین جنگ ارائه می‌کردند.
به نقل ایسنا، هادی منافی، وزیر اسبق بهداشت همچنین با اشاره به خواست ملت ایران برای هستقلال فرمود: امت می‌خواستند خودشان کشور را اداره نمايند و به همین دلیل انقلاب کردند.
وی همچنین با بیان اینکه سپس انقلاب دنیا با ما به مقابله برخواست و جنگ را به کشور تحمیل کرد، ادامه داد: در این وقت امت با هم یکدست شدند و به مبارزه با دشمن پرداختند.
منافی اضافه کرد: پزشکانی که در وقت جنگ تحمیلی در جبهه‌ها خدمت می‌کردند سپس ارائه خدمات اولیه بیمار را در عرض سه تا پنج ساعت به شهرهای شهرستان تهران – شیراز – اهواز و...

منتقل می‌کردند.

وی با تاکید بر داشتن وحدت عمل برای اداره کشور اظهار کرد: اونچه که در کشور مهم هست اخلاق بوده و ما باید اخلاق را حفظ کنیم.
احمد روستا هستاد مدیریت دانشگاه شهید بهشتی نیز در ادامه همایش با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور عدم توجه به مفاهیم هست، فرمود: مدیریت، انتخاب، هستفاده و ارزیابی واژه درست‌تر از هرچیز هست.
روستا، انتخاب عجولانه، بدون تحقیق و اطلاعات کم را از مشکلات مدیریت کشور عنوان کرد و فرمود: مدیریتی که در ایران شکل گرفته، مدیریت ناقص و ناتمام بوده هست.
وی در ادامه فرمود: مساله بعدی درست عمل کردن و عامل سوم ارزیابی‌های متناسب در زمینه مدیریت هست که متاسفانه در کشور به اونها توجه نمی‌شود.
وی اضافه کرد: این عدم توجه باعث شده که ارزیابی در ایران عامل مچ‌گیری باشد در حالی که در دنیا این مهم یکی از شرایط بهبود و بهپویی هست.
روستا درد دیگر مدیریت ایران را بداخلاقی دانست و اون را عامل عدم اعتماد بین افراد عنوان کرد و فرمود: برای اینکه یک انسان برند شود، اولین کار خودشناسی و اخلاق‌مداری هست.
وی با بیان اینکه برای برند شدن باید حرفه‌ای بود، فرمود: این واژه دارای هفت عنصر توکل، تعهد، تخصص، تعلق، تداوم، تحول و تکامل هست.
در پایان همایش برند انسانی – ایرانی عباس کریمی پژوهشگر طب مکمل نیز با بیان اینکه اخیرا طب مکمل طرفداران بیشتری پیدا کرده هست، فرمود: طبق آمارهای ساوقت بهداشت جهانی بیش از 70 % بیماران در کشورهای مترقی از طب مکمل هستفاده می‌نمايند که این آمار یک توزیع روبه افزایش را نشان می‌دهد.
کریمی با بیان اینکه این طب، مربوط به رشته هومیوپاتی هست ادامه داد: داروهای طب مکمل به عنوان دارو نه به عنوان مکمل، مورد تایید FDA برنامه گرفته هست.
وی با اشاره به اینکه این طب در ایران به خوبی تعریف نشده و مسیر درستی را طی نکرده هست، فرمود: امیدواریم که به این طب نیز توجه شد.
وی اضافه کرد: پزشکان ما باید در طب مکمل نیز برند شوند.
انتهای پیام


13:

دانشکده طب و دین در قم تأسیس شد
معاون دانشکده طب و دین وزارت بهداشت فرمود: با تاسیس این دانشکده شرایطی فراهم شده تا ‏دانشجویان و فارغ التحصیلان حوزه سلامت با همکاری اساتید فقهی و اصول دینی بتوانند سلامتی واقعی را در محضر قراون و ‏عترت محقق نمايند‎.‎
به نقل خبرگزاری فارس به نقل از بسیج جامعه پزشکی، عباسعلی واشیان اضافه کرد: موضوع "سلامت و دین" از ابتدا خلقت بشر همواره با وی عجین بوده زیرا این امر برای حفظ سلامت انسان مورد ‏نیاز بوده هست لذا در ابعاد مختلف سلامت باید راهبردها، شرایط و اهدافی تعیین شود تا انسان سلامت خود را حفظ کرده و اگر ‏در شرایط بیماری برنامه گرفت، به شرایط اول بازگردد و اگر دچار ناتوانی شد، دوباره توانمندی خود را بازیابد‎.‎این هستاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان اینکه از دیدگاه قراون و عترت و از باب اینکه قراون منبعی جاودانه هست و هیچگاه کهنه نمی ‏شود، اهمیت حوزه سلامت به شکل وزین در اون دیده شده هست.

اضافه کرد: وقتی که به کلماتی همچون "سلام" و "سلامتی" و ‏کلماتی از مشتقات اون مراجعه می کنیم؛ مطالبی زیادی را در قراون می یابیم.
وی ادامه داد: داشتن سلامت روحی، جسمی، اجتماعی، معنوی، ‏اخلاقی نه تنها به خودی خود مهم هست بلکه حتی در ابعادی که مربوط به موضوعات فراتری که انسانها را درگیر خود می‌کند ‏مانند مدیریت اقتصاد، مدیریت اجتماعی نیز مهم هست زیرا کسی می تواند راهبردهای درستی در زندگی داشته باشد که فرد ‏سالمی باشد.

وی فرمود: بر پايه اونچه که فرموده شده، خلائی در این بین احساس می شد که لازم دانستیم شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان ‏و فارغ التحصیلان حوزه سلامت با همکاری اساتید فقهی و اصول دینی بتوانند سلامتی واقعی را در محضر قراون و عترت محقق ‏نمايند و در این راستا "دانشکده طب و دین" عهده دار ارتباط تنگاتنگ سلامت و دین شد‎.‎واشیان با تأکید بر اینکه یکی از جایگاه هایی که می تواند متولی امر سلامت کشور و عهده دار این راهبرد کلان باشد، وزارت ‏بهداشت هست، فرمود: با در نظر گرفتن پتانسیل هایی که شهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) دارد، تأسیس دانشکده ‏‏"طب و دین" در این شهر عملیاتی تر و قابل انجام تر بود‎.‎معاون دانشکده سلامت و دین ادامه داد: با تأسیس این دانشکده، افرادی که به صورت پراکنده کارهایی را در ابعاد مختلف سلامت ‏انجام می‌دادند و کارشناسان اصول فقهی و دینی؛ توان خود را به شکل تجمیع شده، ارتقاء می دهند و توانمندی هایشان را به ‏نتیجه می رسانند به نحوی که باری را از دوش نظام بردارد‎.‎وی فرمود: با نگاهی دقیق تر، در هر کدام از حوزه های سلامت جسمی، روحی و روانی، ذهنی، الهیات سلامت، اخلاق سلامت، ‏انسان شناسی سلامت به منظور اینکه منشا انسان سالم شود، روانپزشکی دینی و مطالعات مورد نیاز اون از دیدگاه قراون و عترت و ‏همچنین مباحث دین و سلامتی که می تواند از سلامت فردی تا سلامت اجتماعی را درگیر کند و در لایه های زیرمجموعه اش ‏سبک زندگی اسلامی، دین و سلامت فرزندان، زنان، جوانان، نوجوانان و سالمندان را دربرداشته باشد؛ مجموعه نظام سلامت ‏پتانسیل های لازم را دارد‎.‎واشیان ادامه داد: در دانشکده "طب و دین" با هستفاده از اساتید پیشکسوت و حضور مجامع و موسسات علوم اسلامی چالش ‏هایی که در نظام سلامت موجود هست با پرورش و تربیت کارشناسان مجرب و اساتید فرهیخته دینی و فارغ التحصیلان رشته های ‏پزشکی خواهند توانست نظام سلامت را به سمتی میل دهند که مشکلات مبتنی بر منشا شرع و قانون حل شوند‎.‎انتهای پیام/‏
-

14:

شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز از مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرز بازدید کردند.


به نقل خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز، شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز امروز(هفتم مهر)، با همراهی دکتر حمید درفشی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با حضور در مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرز، با رئیس و معاونان پژوهشی و آموزشی جهاد دانشگاهی هستان دیدار و در خصوص همکاری و هستفاده از توانمندی‌های حوزه دانشگاه و جهاد دانشگاهی به فرمودگو پرداختند.


در این جلسه، دکتر درفشی با اشاره به وجود 700 عطاری در هستان البرز فرمود: با توجه به ازهم‌گسیختگی فعلی، ضروری هست بخش طب سنتی هستان با مرجعیت دانشگاه علوم پزشکی البرز ساماندهی شود تا به سلامت جامعه صدمه‌ای وارد نشود.


وی اضافه کرد: در همین راستا، لازم هست شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه با هستفاده از ظرفیت دانشگاهها، جهاد دانشگاهی و ساوقت‌های مرتبط برنامه‌ریزی کرده و راهبردهای مورد نیاز را در هستان تدوین و با همکاری همه دستگاه‌ها عملیاتی نماید.


در ادامه، دکتر سیدعلی اکبر هاشمی‌راد، رئیس جهاد دانشگاهی واحد هستان البرز نیز به بیان توانمندی‌های این نهاد پرداخت و فرمود: جهاد دانشگاهی در زمینه آماده‌سازی و مهیا نمودن تجهیزات و امکانات آموزشی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و ارائه مشاوره در راستای حفظ و ارتقاء سلامت آمادگی دارد و امیدواریم با هم‌افزایی دانشگاه علوم پزشکی، جهاد دانشگاهی و سایر دستگاه‌های مربوطه، در حوزه سلامت و همچنین سبک زندگی اسلامی ایرانی بر پايه آموزه‌های طب سنتی اقدامات مؤثری انجام پذیرد.


فرمودنی هست به پیشنهاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، رئیس جهاد دانشگاهی واحد هستان البرز به عضویت شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز درآمد.


در پایان این جلسه، شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز از مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرزدر کرج بازدید کردند.15:

با حضور معاون اول رئیس جمهور؛


نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران افتتاح شدصبح امروز (دوشنبه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران افتتاح شد.به نقل خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون اول رئیس جمهور ضمن بازدید از این نمایشگاه در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران سخنرانی خواهد کرد.لازم به ذکر هست این نمایشگاه از امروز 7 مهرماه تا 10 مهرماه در مصلای امام خمینی (ره) انجام می‌شود.انتهای پیام

16:

تدابیر فصل پاییز از دیدگاه طب سنتی

مرضیه قرائتی درباره تدبیر پاییز فراخوان نمود: مزاج فصل پاییز سرد و خشک هست.

لذا در این فصل غلبه سودا و بیماری‌های سوداوی افزایش می‌یابد.

تسنیم: یک متخصص فرمود: حمام با آب سرد موجب بسته شدن منافذ بدن می‌شود و مانع تبخیر و تجمع مواد درون بدن و ایجاد نزله‌ها می‌شود، البته این کار در تمام فصول مضر هست ولی در فصل پاییز ضرر اون بیشتر هست.

همچنین؛ آب سرد حلق و آلات صوت را ضعیف می‌کند.

مرضیه قرائتی درباره تدبیر پاییز فراخوان نمود: مزاج فصل پاییز سرد و خشک هست.

لذا در این فصل غلبه سودا و بیماری‌های سوداوی افزایش می‌یابد.

وی فرمود: از تدابیر فصل پاییز می‌توان به برخی از اونها اشاره کرد؛ در فصل پاییز از موادغذایی مولد خلط سودا (طبع سرد و خشک) و مجففات (خشک نماينده‌ها) پرهیز کرد چرا که مزاج خود فصل هم سرد و خشک هست.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: مصرف مرطبات مایل به گرمی (مُرطَّبات= رطوبت بخش‌ها) اگر خیلی گرم باشد گرمای زیاد رطوبت‌ها را خشک کرده و خشکی فصل را تشدید می‌کند.

( مصرف سیب در این فصل بسیار مفید هست)

قرائتی اضافه کرد: در فصل پاییز نزدیکی جنسی باید کاهش پیدا کند چون باعث خشکی بدن می‌شود و لذا خشکی فصل را تشدید می‌کند.

همچنین، پرهیز از غََسْل (شستشو) و نشستن در آب سرد؛ چون منافذ بدن با نشستن در آب‌های سرد بسته می‌شود و مانع تبخیر و تحلیل و باعث احتباس (تجمع) مواد درون بدن و ایجاد نزله‌ها می‌شود، البته این کار در تمام فصول مضر هست ولی در فصل پاییز ضرر اون بیشتر هست.

وی اضافه کرد: توصیه به غسل به آب فاتر (نیم گرم) در فصل پاییز مفید هست.

همچنین؛ برعکس مورد فوق توصیه می‌شود و پرهیز از مصرف آب سرد؛ چون ضعیف نماينده حلق و آلات صوت هست.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: پرهیز از گرمای نیم روز و خنکی بامداد در فصل پاییز توصیه می‌شود چرا که دمای هوا در این فصل در طی شبانه روز بسیار متغیر هست یعنی صبح‌ها و آخر روز سرد و ظهرها گرم هست.

قرائتی خاطرنشان شد: در این فصل پاکسازی بدن از غلبه اخلاط با مسهِلات ضعیف یا فصد صورت می‌پذیرد، البته با تجویز پزشک باید انجام شود./fardanews.com


17:

یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس:

بیماری‌های پاییزی کدامند/معرفی غذاهای مناسب فصل برگ ریزان
یک متخصص طب سنتی با اشاره به بیماری‌های فصل پاییز و طبع سرد افراد در این فصل فرمود: مصرف سیر و غذاهای حاوی سوسیس و کالباس، انواع شورها و ترشی در این فصل باید محدود شود.

علی حسینی در فرمود‌و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: در طب سنتی همانند تقسیم‌بندی مزاج افراد برای بیماری‌ها هم تقسیم‌بندی طبع وجود دارد به طوری که در فصل بهار طبع گرم‌ وجود دارد به همین دلیل بیماریهای پوستی و جوش‌های پوستی بیشتر می‌شود.وی اضافه کرد: با این تعریف در فصل پاییز نیز بیماری‌هایی با طبع سرد مثل سرماخوردگی، بیماری‌های مفصلی، بیماری‌های عصبی، هسترس و افسردگی بیشتر می‌شود.حسینی فرمود: در طبع پاییز چون سرد و خشک هست مصرف موادی که باعث سردی یا خشکی بدن می‌شوند باید محدود شود.این متخصص طب سنتی اضافه کرد: مصرف سیر و غذاهای حاوی ادویه‌ مثل سوسیس و کالباس، انواع شورها و ترشی باید محدود شود چون باعث کاهش رطوبت بدن و افزایش خشکی می‌شوند.وی تصریح کرد: مصرف گوشت بره، شتر، بلدرچین، نان، نخود و لوبیا، مواد غذایی آب‌پز و کبابی،کشمش،عسل، شیر برنج، فرنی و کنجد توصیه می شود.حسینی فرمود: مصرف میوه‌هایی مانند سیب، انار و انگور در این فصل باید بیشتر شود و خوردن بادام، شیره خرما و انگور، مربای بالنگ، به و انجیر نیز مناسب هست.این متخصص طب سنتی فرمود: همچنین باید از مواجهه با گرمای زیاد در هنگام ظهر و سرمای بامداد و شبانگاه، خوابیدن در جای سرد، هستحمام با آب سرد، نوشیدن آب خیلی سرد، خوابیدن با معده پر، مصرف مسهل‌های قوی، فصد و حجامت و هرکاری که خون را کم کند، قی کردن، زیاد خوابیدن و زیاد بیداری کشیدن و حرکات بدنی زیاد پرهیز کرد.انتهای پیام/-f

18:

دبیر علمی همایش دانشجویان طب سنتی اظهار داشت
ثبت‌نام 145 دانشجو در همایش سراسری طب سنتی

دبیر علمی نخستین همایش کشوری دانشجویان طب سنتی از ثبت‌نام 145 دانشجو از سراسر کشور در همایش طب سنتی اظهار داشت.
به نقل خبرگزاری فارس از مشهد مقدس، محمدرضا نورس ظهر امروز در نشست خبری نخستین همایش کشوری دانشجویان طب سنتی در تالار اجتماعات دانشکده طب سنتی مشهد مقدس اظهار کرد: این همایش نخستین گردهمایی دانشجویی طب سنتی در کشور هست که در کارگروه علمی اون، سه محور آموزش، کارآمد بودن درمان و تشخیص پس از آموزش و ساماندهی فعالان غیر‌آکادمیک در کشور و به‌ویژه خراسان رضوی فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه رشته‌های مرتبط با طب سنتی همچون تاریخ و داروسازی طب‌ سنتی در کنار اخلاق پزشکی در این همایش شرکت می‌نمايند، اضافه کرد: رشته‌های پرستاری و تغذیه نیز در این همایش حضور دارند.
دستیار طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، بسیج رسانه‌های مختلف هستانی در این همایش را از مهم‌ترین نکات برگزاری اون دانست و تصریح کرد: واقعی‌کردن تعرفه‌های خدمات‌رسانی طب سنتی، افزایش انتشار نشریات از جمله مواردی هست که در این همایش مورد توجه برنامه گرفته هست.
انتهای پیام/70005/ک10/پو

19:

حمام درمانی در خانه

حمام درمانی نوعی طب سنتی چینی هست و تاریخ 3000 ساله دارد که هر شخص می‌تواند اون را به راحتی در خانه خود اجرا کند.
به نقل گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، سپس کار سخت روزانه و هوای آلوده که باعث خشکی پوست می‌شود، یک حمام آب گرم بسیار دلپذیر هست مخصوصاً اگر این حمام با گیاهان دارویی مخلوط شده باشد.
حمام درمانی فقط خیس شدن بدن نیست بلکه مخلوط آب گرم با یک مایع دارویی هست؛ حمام درمانی 3000 سال پیش در چین وجود داشته هست.
این روش درمان برای اعضای خانواده سلطنتی رایج بوده هست و بین سال‌های 618 – 907 در طول سلسله تانک، امت برای بهبود سلامت حمام درمانی می‌کردند و بین سال‌های 1644 – 1911 در طول سلسله چینگ این درمان به طور گسترده‌ای در طب داخلی، جراحی، درمان زنان و اطفال مورد هستفاده برنامه می‌گرفت.
حمام درمانی برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف و بیماری‌های مرتبط با اندام حسی مانند گوش، چشم، دهان و بینی، برای برطرف کردن سرما، بهبود گردش خون و رفع درد مورد هستفاده برنامه می‌گرفته هست؛ این طب سنتی چینی را می‌توان در خانه هستفاده کرد.
حمام درمانی 1:
مواد تشکیل دهنده باید در آب کاملاً گرم ریخته شوند؛ این گیاهان مخلوط عصاره ریشه داووریا، پوست هلو، گل سرخ، گلپر و گیاه موسسه ماليیسا هست.
شخص می‌تواند چند دقیقه در مخلوط آب گرم و گیاهان دارویی دراز بکشد؛ این حمام بدن را معطر می‌کند، خستگی را از بین می‌برد و باعث از بین رفتن سرمای پاییزی و زمستانی از بدن می‌شود.
حمام درمانی 2:
تکه‌های شاخه و برگ‌های درخت هلو، درخت سوفورای ژاپن که به درخت عسل و درخت پاگودا نیز معروف هست، درخت بید و توت باید در آب وان ریخته شود؛ سپس می‌توانید چند دقیقه در وان دراز بکشید؛ این روش برای درمان بیماری‌های پوستی مانند خارش، جوش به ویژه در طول ماه های تابستان موثر هست.
حمام درمانی 3:
برای از بین رفتن شوره سر می‌توانید یک معجون چینی درست کنید؛ این معجون باید در آب گرم خیس شده و سر را با اون شست؛ مواد تشکیل دهنده این معجون گل داوودی قهوه‌ای روشن، 25 گرم زنجبیل وحشی چینی، فلفل سیچوان و نوعی اقاقیای آمریکایی و برگ درخت فلوس یا پرک هندی هست.
حمام درمانی 4:
برای سفید شدن پوست چند دقیقه در مخلوط آب گرم و سرکه که در وان حمام درست کرده‌اید، بخوابید.
این حمام‌ها باعث آرامش پوست و جسم، شاداب‌تر شدن و پر انرژی شدن می‌شوند.
انتهای پیام/

20:

دبیر شورای راهبردی و نظارت بر طب سنتی و گیاهان دارویی:
اولین مرکز تحقیقات طب سنتی در هستان البرز راه‌اندازی می‌شود

دبیر شورای راهبردی و نظارت بر طب سنتی و گیاهان دارویی از راه‌اندازی اولین مرکز تحقیقات طب سنتی در هستان البرز اظهار داشت.

به نقل خبرگزاری فارس از کرج به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هستان البرز، محمد پناهی در خصوص ساماندهی مراکز عرضه گیاهان دارویی اظهار کرد: طب سنتی همان سبک زندگی سالم هست و ریشه در خاستگاه بومی دارد و در ایران با توجه به تنوع اقلیمی و چهار فصل بودن، بهترین ظرفیت برای کشت و پرورش گیاهان دارویی در کشور وجود دارد تا جایی که در زمینه تنوع گیاهان دارویی می‌تواند با کشورهای اروپایی رقابت داشته باشد.
وی با اشاره به قدمت 7 هزار ساله طب سنتی در کشور، اضافه کرد: در حال حاضر طب سنتی به صورت آکادمیک کار خود را آغاز کرده و با توجه به اهتمام مسئولان در ترویج و به روزرسانی طب گیاهان دارویی این طب جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا کرده هست.
دبیر شورای راهبردی و نظارت طب سنتی ضمن بیان اهداف این شورا تصریح کرد: این شورا با دو کمیته سیاست‌گذاری، آموزش و تحقیقات و کمیته نظارت، ارزشیابی و صدور پروانه کار خود را آغاز کرده هست که وظیفه آموزش و ساماندهی مراکز عرضه گیاهان دارویی و همچنین تحقیق و پژوهش در زمینه کشت و پرورش گیاهان دارویی را عهده‌دار هست.
پناهی ابراز امیدواری کرد: اولین مرکز تحقیقات طب سنتی، با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت مناسب البرز در این هستان راه‌اندازی شود.
وی در پایان ضمن اشاره به نقش رسانه‌ها و اصحاب رسانه در ترویج و فرهنگ‌سازی هستفاده صحیح از گیاهان دارویی فرمود: به امت توصیه می‌شود داروهای گیاهی را از مراکز رسمی و دارای مجوز تهیه و عرضه گیاهان دارویی تهیه نمایند.
انتهای پیام/2302/ل/ظ

21:

نخستین همایش کشوری دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی انجام می شود


نخستین همایش کشوری دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی ایران طی روزهای 19 و 20 مهر در مشهد مقدس انجام می شود.
به نقل سرویس دانشگاهی ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، این همایش با هدف بازنگری برنامه آموزشی و بررسی چالش­ها و راهکارهای ارتقای هرچه بیشتر علمی و عملی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته، به میزبانی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس انجام می‌شود.
بررسی محتوای برنامه آموزشی دکتری تخصصی طب سنتی ایران؛ بازخوانی قوانین، مقررات آموزشی و حرفه ای دکتری تخصصی طب سنتی ایران و راهکارهای تحقق سیاست های کلی نظام در حوزه طب سنتی ایران محورهای برگزاری این همایش عنوان شده هست.
هدف از برگزاری این همایش، تبادل نظر تخصصی پیرامون مسائل آموزشی و اجرایی رشته PhD طب سنتی هست و تنها دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی می توانند در این همایش ثبت نام نمايند.
فرمودنی هست آخرین مهلت ثبت نام پنجم مهرماه 93 هست و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 9 - 38552188 - 051 تماس حاصل کرده و یا به به سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه نمايند.
انتهای پیام


22:

در همایش برند انسانی - ایرانی با نگرش پزشکی مطرح شد؛


طب مکمل در ایران مسیر درستی را طی نکرده هست/استفاده 70 %ی از طب مکمل در کشورهای مترقی


دومین همایش برند انسانی - ایرانی با نگرش پزشکی انجام شد.
به نقل خبرنگارسرویس «سلامت» ایسنا، رییس انجمن دندان پزشکان ایران در حاشیه این همایش که امروز پنجشنبه در هتل المپیک شهرستان تهران انجام شد، در مورد برندینگ انسانی، فرمود: اصطلاح برند بیشتر در مسائل تجاری هستفاده می‌شود.
بیژن اخوان‌آذری در ادامه اضافه کرد: برند انسانی به معنای این هست که یک انسان با مشخصات متمایز و منحصربه‌ فرد باشد که در بین دانشمندان، هنرمندان و ورزشکاران و همه انسان‌ها این مشخصه وجود دارد.
وی با بیان اینکه در بدن هر انسان یکصدهزار میلیارد سلول وجود دارد که از انسانی به انسان دیگر متفاوت هست، فرمود: حداقل تفاوت بین انسان‌ها یکصد هزار میلیارد سلول هست.
رییس انجمن دندان پزشکان ایران با تاکید بر عملکرد واحد بدن در جهت سلامتی با وجود اختلاف در وظیفه هر یک از اعضای بدن، اظهار کرد: با این الگو می‌توان با وجود اختلاف عقیده و سلایق و فکر، یک کار واحد کرد و موفق بود.
در ادامه این همایش عباس گودرزی متخصص پوست و مو و از پزشکان دوران دفاع مقدس با بیان اینکه محققان و پزشکان ایرانی در تمام کشورها، تحسین جهانیان را برمی‌انگیزند، فرمود: در وقت دفاع مقدس مسئولیت جان مجروحان در دست همین پزشکان بوده هست که خدمات پزشکی را در حین جنگ ارائه می‌کردند.
به نقل ایسنا، هادی منافی، وزیر اسبق بهداشت همچنین با اشاره به خواست ملت ایران برای هستقلال فرمود: امت می‌خواستند خودشان کشور را اداره نمايند و به همین دلیل انقلاب کردند.
وی همچنین با بیان اینکه سپس انقلاب دنیا با ما به مقابله برخواست و جنگ را به کشور تحمیل کرد، ادامه داد: در این وقت امت با هم یکدست شدند و به مبارزه با دشمن پرداختند.
منافی اضافه کرد: پزشکانی که در وقت جنگ تحمیلی در جبهه‌ها خدمت می‌کردند سپس ارائه خدمات اولیه بیمار را در عرض سه تا پنج ساعت به شهرهای شهرستان تهران – شیراز – اهواز و...

منتقل می‌کردند.

وی با تاکید بر داشتن وحدت عمل برای اداره کشور اظهار کرد: اونچه که در کشور مهم هست اخلاق بوده و ما باید اخلاق را حفظ کنیم.
احمد روستا هستاد مدیریت دانشگاه شهید بهشتی نیز در ادامه همایش با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور عدم توجه به مفاهیم هست، فرمود: مدیریت، انتخاب، هستفاده و ارزیابی واژه درست‌تر از هرچیز هست.
روستا، انتخاب عجولانه، بدون تحقیق و اطلاعات کم را از مشکلات مدیریت کشور عنوان کرد و فرمود: مدیریتی که در ایران شکل گرفته، مدیریت ناقص و ناتمام بوده هست.
وی در ادامه فرمود: مساله بعدی درست عمل کردن و عامل سوم ارزیابی‌های متناسب در زمینه مدیریت هست که متاسفانه در کشور به اونها توجه نمی‌شود.
وی اضافه کرد: این عدم توجه باعث شده که ارزیابی در ایران عامل مچ‌گیری باشد در حالی که در دنیا این مهم یکی از شرایط بهبود و بهپویی هست.
روستا درد دیگر مدیریت ایران را بداخلاقی دانست و اون را عامل عدم اعتماد بین افراد عنوان کرد و فرمود: برای اینکه یک انسان برند شود، اولین کار خودشناسی و اخلاق‌مداری هست.
وی با بیان اینکه برای برند شدن باید حرفه‌ای بود، فرمود: این واژه دارای هفت عنصر توکل، تعهد، تخصص، تعلق، تداوم، تحول و تکامل هست.
در پایان همایش برند انسانی – ایرانی عباس کریمی پژوهشگر طب مکمل نیز با بیان اینکه اخیرا طب مکمل طرفداران بیشتری پیدا کرده هست، فرمود: طبق آمارهای ساوقت بهداشت جهانی بیش از 70 % بیماران در کشورهای مترقی از طب مکمل هستفاده می‌نمايند که این آمار یک توزیع روبه افزایش را نشان می‌دهد.
کریمی با بیان اینکه این طب، مربوط به رشته هومیوپاتی هست ادامه داد: داروهای طب مکمل به عنوان دارو نه به عنوان مکمل، مورد تایید FDA برنامه گرفته هست.
وی با اشاره به اینکه این طب در ایران به خوبی تعریف نشده و مسیر درستی را طی نکرده هست، فرمود: امیدواریم که به این طب نیز توجه شد.
وی اضافه کرد: پزشکان ما باید در طب مکمل نیز برند شوند.
انتهای پیام


23:

دانشکده طب و دین در قم تأسیس شد
معاون دانشکده طب و دین وزارت بهداشت فرمود: با تاسیس این دانشکده شرایطی فراهم شده تا ‏دانشجویان و فارغ التحصیلان حوزه سلامت با همکاری اساتید فقهی و اصول دینی بتوانند سلامتی واقعی را در محضر قراون و ‏عترت محقق نمايند‎.‎
به نقل خبرگزاری فارس به نقل از بسیج جامعه پزشکی، عباسعلی واشیان اضافه کرد: موضوع "سلامت و دین" از ابتدا خلقت بشر همواره با وی عجین بوده زیرا این امر برای حفظ سلامت انسان مورد ‏نیاز بوده هست لذا در ابعاد مختلف سلامت باید راهبردها، شرایط و اهدافی تعیین شود تا انسان سلامت خود را حفظ کرده و اگر ‏در شرایط بیماری برنامه گرفت، به شرایط اول بازگردد و اگر دچار ناتوانی شد، دوباره توانمندی خود را بازیابد‎.‎این هستاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان اینکه از دیدگاه قراون و عترت و از باب اینکه قراون منبعی جاودانه هست و هیچگاه کهنه نمی ‏شود، اهمیت حوزه سلامت به شکل وزین در اون دیده شده هست.

اضافه کرد: وقتی که به کلماتی همچون "سلام" و "سلامتی" و ‏کلماتی از مشتقات اون مراجعه می کنیم؛ مطالبی زیادی را در قراون می یابیم.
وی ادامه داد: داشتن سلامت روحی، جسمی، اجتماعی، معنوی، ‏اخلاقی نه تنها به خودی خود مهم هست بلکه حتی در ابعادی که مربوط به موضوعات فراتری که انسانها را درگیر خود می‌کند ‏مانند مدیریت اقتصاد، مدیریت اجتماعی نیز مهم هست زیرا کسی می تواند راهبردهای درستی در زندگی داشته باشد که فرد ‏سالمی باشد.

وی فرمود: بر پايه اونچه که فرموده شده، خلائی در این بین احساس می شد که لازم دانستیم شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان ‏و فارغ التحصیلان حوزه سلامت با همکاری اساتید فقهی و اصول دینی بتوانند سلامتی واقعی را در محضر قراون و عترت محقق ‏نمايند و در این راستا "دانشکده طب و دین" عهده دار ارتباط تنگاتنگ سلامت و دین شد‎.‎واشیان با تأکید بر اینکه یکی از جایگاه هایی که می تواند متولی امر سلامت کشور و عهده دار این راهبرد کلان باشد، وزارت ‏بهداشت هست، فرمود: با در نظر گرفتن پتانسیل هایی که شهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) دارد، تأسیس دانشکده ‏‏"طب و دین" در این شهر عملیاتی تر و قابل انجام تر بود‎.‎معاون دانشکده سلامت و دین ادامه داد: با تأسیس این دانشکده، افرادی که به صورت پراکنده کارهایی را در ابعاد مختلف سلامت ‏انجام می‌دادند و کارشناسان اصول فقهی و دینی؛ توان خود را به شکل تجمیع شده، ارتقاء می دهند و توانمندی هایشان را به ‏نتیجه می رسانند به نحوی که باری را از دوش نظام بردارد‎.‎وی فرمود: با نگاهی دقیق تر، در هر کدام از حوزه های سلامت جسمی، روحی و روانی، ذهنی، الهیات سلامت، اخلاق سلامت، ‏انسان شناسی سلامت به منظور اینکه منشا انسان سالم شود، روانپزشکی دینی و مطالعات مورد نیاز اون از دیدگاه قراون و عترت و ‏همچنین مباحث دین و سلامتی که می تواند از سلامت فردی تا سلامت اجتماعی را درگیر کند و در لایه های زیرمجموعه اش ‏سبک زندگی اسلامی، دین و سلامت فرزندان، زنان، جوانان، نوجوانان و سالمندان را دربرداشته باشد؛ مجموعه نظام سلامت ‏پتانسیل های لازم را دارد‎.‎واشیان ادامه داد: در دانشکده "طب و دین" با هستفاده از اساتید پیشکسوت و حضور مجامع و موسسات علوم اسلامی چالش ‏هایی که در نظام سلامت موجود هست با پرورش و تربیت کارشناسان مجرب و اساتید فرهیخته دینی و فارغ التحصیلان رشته های ‏پزشکی خواهند توانست نظام سلامت را به سمتی میل دهند که مشکلات مبتنی بر منشا شرع و قانون حل شوند‎.‎انتهای پیام/‏
-

24:

شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز از مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرز بازدید کردند.


به نقل خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز، شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز امروز(هفتم مهر)، با همراهی دکتر حمید درفشی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با حضور در مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرز، با رئیس و معاونان پژوهشی و آموزشی جهاد دانشگاهی هستان دیدار و در خصوص همکاری و هستفاده از توانمندی‌های حوزه دانشگاه و جهاد دانشگاهی به فرمودگو پرداختند.


در این جلسه، دکتر درفشی با اشاره به وجود 700 عطاری در هستان البرز فرمود: با توجه به ازهم‌گسیختگی فعلی، ضروری هست بخش طب سنتی هستان با مرجعیت دانشگاه علوم پزشکی البرز ساماندهی شود تا به سلامت جامعه صدمه‌ای وارد نشود.


وی اضافه کرد: در همین راستا، لازم هست شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه با هستفاده از ظرفیت دانشگاهها، جهاد دانشگاهی و ساوقت‌های مرتبط برنامه‌ریزی کرده و راهبردهای مورد نیاز را در هستان تدوین و با همکاری همه دستگاه‌ها عملیاتی نماید.


در ادامه، دکتر سیدعلی اکبر هاشمی‌راد، رئیس جهاد دانشگاهی واحد هستان البرز نیز به بیان توانمندی‌های این نهاد پرداخت و فرمود: جهاد دانشگاهی در زمینه آماده‌سازی و مهیا نمودن تجهیزات و امکانات آموزشی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و ارائه مشاوره در راستای حفظ و ارتقاء سلامت آمادگی دارد و امیدواریم با هم‌افزایی دانشگاه علوم پزشکی، جهاد دانشگاهی و سایر دستگاه‌های مربوطه، در حوزه سلامت و همچنین سبک زندگی اسلامی ایرانی بر پايه آموزه‌های طب سنتی اقدامات مؤثری انجام پذیرد.


فرمودنی هست به پیشنهاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، رئیس جهاد دانشگاهی واحد هستان البرز به عضویت شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز درآمد.


در پایان این جلسه، شورای سیاستگذاری طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز از مرکز خدمات تخصصی طب سنتی جهاد دانشگاهی البرزدر کرج بازدید کردند.25:

با حضور معاون اول رئیس جمهور؛


نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران افتتاح شدصبح امروز (دوشنبه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران افتتاح شد.به نقل خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون اول رئیس جمهور ضمن بازدید از این نمایشگاه در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ایران سخنرانی خواهد کرد.لازم به ذکر هست این نمایشگاه از امروز 7 مهرماه تا 10 مهرماه در مصلای امام خمینی (ره) انجام می‌شود.انتهای پیام

26:

تدابیر فصل پاییز از دیدگاه طب سنتی

مرضیه قرائتی درباره تدبیر پاییز فراخوان نمود: مزاج فصل پاییز سرد و خشک هست.

لذا در این فصل غلبه سودا و بیماری‌های سوداوی افزایش می‌یابد.

تسنیم: یک متخصص فرمود: حمام با آب سرد موجب بسته شدن منافذ بدن می‌شود و مانع تبخیر و تجمع مواد درون بدن و ایجاد نزله‌ها می‌شود، البته این کار در تمام فصول مضر هست ولی در فصل پاییز ضرر اون بیشتر هست.

همچنین؛ آب سرد حلق و آلات صوت را ضعیف می‌کند.

مرضیه قرائتی درباره تدبیر پاییز فراخوان نمود: مزاج فصل پاییز سرد و خشک هست.

لذا در این فصل غلبه سودا و بیماری‌های سوداوی افزایش می‌یابد.

وی فرمود: از تدابیر فصل پاییز می‌توان به برخی از اونها اشاره کرد؛ در فصل پاییز از موادغذایی مولد خلط سودا (طبع سرد و خشک) و مجففات (خشک نماينده‌ها) پرهیز کرد چرا که مزاج خود فصل هم سرد و خشک هست.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: مصرف مرطبات مایل به گرمی (مُرطَّبات= رطوبت بخش‌ها) اگر خیلی گرم باشد گرمای زیاد رطوبت‌ها را خشک کرده و خشکی فصل را تشدید می‌کند.

( مصرف سیب در این فصل بسیار مفید هست)

قرائتی اضافه کرد: در فصل پاییز نزدیکی جنسی باید کاهش پیدا کند چون باعث خشکی بدن می‌شود و لذا خشکی فصل را تشدید می‌کند.

همچنین، پرهیز از غََسْل (شستشو) و نشستن در آب سرد؛ چون منافذ بدن با نشستن در آب‌های سرد بسته می‌شود و مانع تبخیر و تحلیل و باعث احتباس (تجمع) مواد درون بدن و ایجاد نزله‌ها می‌شود، البته این کار در تمام فصول مضر هست ولی در فصل پاییز ضرر اون بیشتر هست.

وی اضافه کرد: توصیه به غسل به آب فاتر (نیم گرم) در فصل پاییز مفید هست.

همچنین؛ برعکس مورد فوق توصیه می‌شود و پرهیز از مصرف آب سرد؛ چون ضعیف نماينده حلق و آلات صوت هست.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: پرهیز از گرمای نیم روز و خنکی بامداد در فصل پاییز توصیه می‌شود چرا که دمای هوا در این فصل در طی شبانه روز بسیار متغیر هست یعنی صبح‌ها و آخر روز سرد و ظهرها گرم هست.

قرائتی خاطرنشان شد: در این فصل پاکسازی بدن از غلبه اخلاط با مسهِلات ضعیف یا فصد صورت می‌پذیرد، البته با تجویز پزشک باید انجام شود./fardanews.com


27:

یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس:

بیماری‌های پاییزی کدامند/معرفی غذاهای مناسب فصل برگ ریزان
یک متخصص طب سنتی با اشاره به بیماری‌های فصل پاییز و طبع سرد افراد در این فصل فرمود: مصرف سیر و غذاهای حاوی سوسیس و کالباس، انواع شورها و ترشی در این فصل باید محدود شود.

علی حسینی در فرمود‌و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: در طب سنتی همانند تقسیم‌بندی مزاج افراد برای بیماری‌ها هم تقسیم‌بندی طبع وجود دارد به طوری که در فصل بهار طبع گرم‌ وجود دارد به همین دلیل بیماریهای پوستی و جوش‌های پوستی بیشتر می‌شود.وی اضافه کرد: با این تعریف در فصل پاییز نیز بیماری‌هایی با طبع سرد مثل سرماخوردگی، بیماری‌های مفصلی، بیماری‌های عصبی، هسترس و افسردگی بیشتر می‌شود.حسینی فرمود: در طبع پاییز چون سرد و خشک هست مصرف موادی که باعث سردی یا خشکی بدن می‌شوند باید محدود شود.این متخصص طب سنتی اضافه کرد: مصرف سیر و غذاهای حاوی ادویه‌ مثل سوسیس و کالباس، انواع شورها و ترشی باید محدود شود چون باعث کاهش رطوبت بدن و افزایش خشکی می‌شوند.وی تصریح کرد: مصرف گوشت بره، شتر، بلدرچین، نان، نخود و لوبیا، مواد غذایی آب‌پز و کبابی،کشمش،عسل، شیر برنج، فرنی و کنجد توصیه می شود.حسینی فرمود: مصرف میوه‌هایی مانند سیب، انار و انگور در این فصل باید بیشتر شود و خوردن بادام، شیره خرما و انگور، مربای بالنگ، به و انجیر نیز مناسب هست.این متخصص طب سنتی فرمود: همچنین باید از مواجهه با گرمای زیاد در هنگام ظهر و سرمای بامداد و شبانگاه، خوابیدن در جای سرد، هستحمام با آب سرد، نوشیدن آب خیلی سرد، خوابیدن با معده پر، مصرف مسهل‌های قوی، فصد و حجامت و هرکاری که خون را کم کند، قی کردن، زیاد خوابیدن و زیاد بیداری کشیدن و حرکات بدنی زیاد پرهیز کرد.انتهای پیام/-f

28:

دبیر علمی همایش دانشجویان طب سنتی اظهار داشت
ثبت‌نام 145 دانشجو در همایش سراسری طب سنتی

دبیر علمی نخستین همایش کشوری دانشجویان طب سنتی از ثبت‌نام 145 دانشجو از سراسر کشور در همایش طب سنتی اظهار داشت.
به نقل خبرگزاری فارس از مشهد مقدس، محمدرضا نورس ظهر امروز در نشست خبری نخستین همایش کشوری دانشجویان طب سنتی در تالار اجتماعات دانشکده طب سنتی مشهد مقدس اظهار کرد: این همایش نخستین گردهمایی دانشجویی طب سنتی در کشور هست که در کارگروه علمی اون، سه محور آموزش، کارآمد بودن درمان و تشخیص پس از آموزش و ساماندهی فعالان غیر‌آکادمیک در کشور و به‌ویژه خراسان رضوی فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه رشته‌های مرتبط با طب سنتی همچون تاریخ و داروسازی طب‌ سنتی در کنار اخلاق پزشکی در این همایش شرکت می‌نمايند، اضافه کرد: رشته‌های پرستاری و تغذیه نیز در این همایش حضور دارند.
دستیار طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، بسیج رسانه‌های مختلف هستانی در این همایش را از مهم‌ترین نکات برگزاری اون دانست و تصریح کرد: واقعی‌کردن تعرفه‌های خدمات‌رسانی طب سنتی، افزایش انتشار نشریات از جمله مواردی هست که در این همایش مورد توجه برنامه گرفته هست.
انتهای پیام/70005/ک10/پو

29:

حمام درمانی در خانه

حمام درمانی نوعی طب سنتی چینی هست و تاریخ 3000 ساله دارد که هر شخص می‌تواند اون را به راحتی در خانه خود اجرا کند.
به نقل گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، سپس کار سخت روزانه و هوای آلوده که باعث خشکی پوست می‌شود، یک حمام آب گرم بسیار دلپذیر هست مخصوصاً اگر این حمام با گیاهان دارویی مخلوط شده باشد.
حمام درمانی فقط خیس شدن بدن نیست بلکه مخلوط آب گرم با یک مایع دارویی هست؛ حمام درمانی 3000 سال پیش در چین وجود داشته هست.
این روش درمان برای اعضای خانواده سلطنتی رایج بوده هست و بین سال‌های 618 – 907 در طول سلسله تانک، امت برای بهبود سلامت حمام درمانی می‌کردند و بین سال‌های 1644 – 1911 در طول سلسله چینگ این درمان به طور گسترده‌ای در طب داخلی، جراحی، درمان زنان و اطفال مورد هستفاده برنامه می‌گرفت.
حمام درمانی برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف و بیماری‌های مرتبط با اندام حسی مانند گوش، چشم، دهان و بینی، برای برطرف کردن سرما، بهبود گردش خون و رفع درد مورد هستفاده برنامه می‌گرفته هست؛ این طب سنتی چینی را می‌توان در خانه هستفاده کرد.
حمام درمانی 1:
مواد تشکیل دهنده باید در آب کاملاً گرم ریخته شوند؛ این گیاهان مخلوط عصاره ریشه داووریا، پوست هلو، گل سرخ، گلپر و گیاه موسسه ماليیسا هست.
شخص می‌تواند چند دقیقه در مخلوط آب گرم و گیاهان دارویی دراز بکشد؛ این حمام بدن را معطر می‌کند، خستگی را از بین می‌برد و باعث از بین رفتن سرمای پاییزی و زمستانی از بدن می‌شود.
حمام درمانی 2:
تکه‌های شاخه و برگ‌های درخت هلو، درخت سوفورای ژاپن که به درخت عسل و درخت پاگودا نیز معروف هست، درخت بید و توت باید در آب وان ریخته شود؛ سپس می‌توانید چند دقیقه در وان دراز بکشید؛ این روش برای درمان بیماری‌های پوستی مانند خارش، جوش به ویژه در طول ماه های تابستان موثر هست.
حمام درمانی 3:
برای از بین رفتن شوره سر می‌توانید یک معجون چینی درست کنید؛ این معجون باید در آب گرم خیس شده و سر را با اون شست؛ مواد تشکیل دهنده این معجون گل داوودی قهوه‌ای روشن، 25 گرم زنجبیل وحشی چینی، فلفل سیچوان و نوعی اقاقیای آمریکایی و برگ درخت فلوس یا پرک هندی هست.
حمام درمانی 4:
برای سفید شدن پوست چند دقیقه در مخلوط آب گرم و سرکه که در وان حمام درست کرده‌اید، بخوابید.
این حمام‌ها باعث آرامش پوست و جسم، شاداب‌تر شدن و پر انرژی شدن می‌شوند.
انتهای پیام/

30:

مقایسه حجامت با اهدای خونمحقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی با تاکید بر اینکه حجامت دارای دو کاربرد پیشگیری و درمان هست به تببین مقاطع وقتی مناسب، توصیه‌های قبل و بعد، ممنوعیت‌ها و سایر ابعاد کلی حجامت پرداخت.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به نقل عرش نیوز،سیدسعید اسماعیلی، محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی، حجامت را دارای دو کاربرد پیشگیری و درمانی دانست و فرمود: در بعد درمانی حجامت پس از تجویز پزشک انجام می‌شود و در بعد پیشگیری نیز به منظور جلوگیری از ابتلا به برخی از بیماری‌ها حجامت صورت می‌گیرد.

مقاطع وقتی مناسب برای انجام حجامت

اسماعیلی با بیان اینکه حجامت پیشگیری دارای قواعد خاص و انجام اون در برخی از ماه‌های سال مناسب‌تر هست، ادامه داد: در برخی از ماه‌های سال به ویژه فروردین و اردیبهشت توصیه به انجام حجامت شده و در مقابل برای مقاطع وقتی دیگر همچون دی‌ماه بهتر هست که حجامت انجام نشود.

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی اضافه کرد: از نظر روزها نیز از پانزدهم تا بیست و یکم ماه‌های قمری روزهای بهتری برای انجام حجامت محسوب می‌شود و از جهت ساعات حجامت نیز ساعت‌های ابتدایی روز وقت مناسب تری برای انجام حجامت هست ولی در این بین برخی روزهای خاص همچون هفتم حزیران( ۲۹ تا ۳۰ خردادماه) در برخی روایات اسلامی مورد تاکید برنامه گرفته و حتی عنوان شده اگر اون روز موفق به انجام حجامت نشدید ۱۴ حزیران یا ۶ تیرماه حجامت را انجام بدهید.

انجام حجامت برای چه افرادی ممنوع هست؟

وی به ممنوعیت‌های انجام حجامت اشاره کرد و فرمود: برای اکثر افراد جامعه ما ممنوعیت مطلقی نداریم مگر افرادی که دچار کم خونی‌های شدید باشند که در این افراد انجام حجامت قاعدتا صورت نمی‌گیرد در برخی نیز باید احتیاط‌های را رعایت کنیم همچون اشخاصی که بیماری‌های سیستم ایمنی دارند و برخی از افراد نیز باید تحت نظر پزشک و با صلاحدید وی این عمل را انجام بدهند.

افرادی که اعضای پیوندی در داخل بدن خود دارند و یا بیماری خاصی دارند حتما قبل از انجام حجامت باید با پزشک آشنا به طب ایرانی و اسلامی مشورت نمايند.

اسماعیلی ادامه داد: از نظر سنین نیز برخی از منابع طب سنتی توصیه کرده‌اند برای سنین کمتر از دو سال و بالای ۶۰ سال کمتر حجامت صورت بگیرد اما از دیدگاه روایات اسلامی ما چنین ممنوعیت‌های را نداریم و می‌توانیم برای افراد کمتر از دو سال یعنی سپس چهار ماهگی و افراد بالای ۶۰ سال اگر شرایط مناسبی داشته باشند حجامت انجام بدهیم.

توصیه‌هایی برای قبل و سپس انجام حجامت

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی به برخی از توصیه‌های قبل و سپس انجام حجامت نیز اشاره‌ای کرد و فرمود: با توجه به اینکه از دیدگاه طب سنتی ما هیچگاه دو نوع پاکسازی را در بدنمان نباید در وقت واحد انجام بدهیم بنابراین افرادی که دچار اسهال و هستفراغ بوده‌اند و به نوعی مواد زائدی در اون روز از بدنشان خارج شده بهتر هست در اون روز حجامت انجام ندهند.

وی فرمود: در ضمن افرادی که از سونا و جکوزی هستفاده کرده‌اند در همان روز بهتر هست حجامت ننمايند و یا یک روز فاصله این امر را انجام بدهند، از سوی دیگر انجام مسائل زناشویی افراد نیز باید ۱۲ ساعت با انجام حجامتشان فاصله داشته باشد و سعی نمايند در حال گرسنگی حجامت انجام ندهند حتما غذایی سبکی میل نمايند، دو الی سه ساعت از هضم غذایشان بگذرد سپس حجامت نمايند و از مصرف دخانیات نیز پرهیز نمايند.

چگونگی شست‌وشوی محل حجامت

اسماعیلی به توصیه‌های سپس انجام حجامت نیز اشاره‌ای کرد و بیان کرد: شست‌وشوی محل حجامت نیز سه ساعت سپس انجام حجامت صورت می‌گیرد ولی معمولا تا ۲۴ ساعت و در برخی افراد تا ۱۲ ساعت ممکن هست سپس شست‌وشو تطهیر محل ممکن نباشد که از نظر شرعی فتاوای مراجع اجازه می‌دهد با همان زخمی که در اثر حجامت ایجاد شده و مقداری خون در مورد وجود دارد و قابل شست‌وشو نیست افراد اعمال عبادی خود همچون نماز را اجرا کنند و مانعی در این خصوص وجود ندارد.

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی تصریح کرد: سپس انجام حجامت افراد باید از نظر روحی و عصبی در شرایط آرامی برنامه داشته باشند و از حرکات سنگین ورزشی و کاری چند ساعتی پرهیز نمايند و مناسب هست بعد از حجامت افراد چند ساعتی بیدار باشند چرا که تاثیر حجامت بهتر می‌شود و خوابیدن بلافاصله ممکن هست کمی از آثار حجامت را کاهش دهد.

وی ادامه داد: توصیه شده که برخی از اقلام همچون شربت سکنجبین و کاهو به خصوص در افرادی که مزاج‌های گرم دارند سپس انجام حجامت مصرف شود و از مصرف خوراکی‌های سنگین اجتناب نمايند.

مقایسه حجامت با انتقال خون

اسماعیلی همچنین به مقایسه حجامت و انتقال خون پرداخت و اضافه کرد: مدت‌های طولانی هست که این موضوع مطرح هست که آیا حجامت با انتقال خون یکی هست و یا تضاد و تقابلی با هم دارند.

در ابتدا باید ببینیم روش اهدای خون به چه منظور ایجاد شده هست، فلسفه وجودی ساوقت انتقال خون برای این بوده که برای عده‌ای از افراد و بیماران نیازمند به خون ساوقت و موسسه مالي‌های مختلفی ایجاد شود تا فراورده‌های خونی را از افراد سالم دریافت و به بیماران نیازمند انتقال نمايند.

اهدای خون را نمی‌توانیم جایگزین حجامت کنیم

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی تصریح کرد: بنابراین اصلا فلسفه وجودی این نوع ساوقت‌ها این نیست که افراد خون دهند تا سالم شوند در واقع کسی که در این رابطه نفع می‌برد فرد گیرنده خون هست نه اهدا نمايند اگر چه اهدا نماينده دارای اجر معنوی هست ولی حجامت دارای دو بخش کاملا متفاوت پیشگیری و درمان هست.

ما نمی‌توانیم اهدای خون را جایگزین حجامت کنیم و هیچ کار علمی دقیقی نیز چنین چیزی را ثابت نکرده هست.

وی ادامه داد: برخی از افراد معتقدند انتقال خون با حجامت فرقی ندارد ولی بحث ما این هست که این عدم تفاوت را باید با یک روش علمی ثابت کنیم و تاکنون نیز پژوهش‌های علمی در این زمینه صورت نگرفته هست که بخواهد تاثیر حجامت را با انتقال خون مقایسه کرده باشد.

حجامت برای بخش‌های مختلف بدن وجود دارد و در برخی از منابع نیز ۲۸ نوع حجامت مورد اشاره برنامه گرفته که هر کدام نیز دارای آثار خاصی هست.

حال سوال این هست که کدام یک از انواع حجامت را می‌فرمایند که با انتقال خون یکی هست.

اسماعیلی اضافه کرد: با توجه به اینکه شواهد علمی و منابع ما بر این تاکید می‌کند که حجامت آثار خاصی دارد و مطالعات بالینی اخیر نیز نشان دهنده همین موضوع هست بنابراین توصیه به انجام حجامت پیشگیری و درمانی داریم و با انتقال خون اون را دو موضوع متفاوت می‌دانیم ولی به افراد توصیه می‌کنیم که هم حجامت نمايند و گاهی هم خون اهدا نمايند ولی مشکل از سوی ساوقت انتقال خون هست که از افراد مراجعه نماينده برای اهدای خون چند سوال مختلف می‌نمايند که یکی از اون‌ها در خصوص انجام حجامت هست در صورتی که افراد سابق بر اون حجامت انجام داده باشند از اون‌ها خون گیری صورت نمی‌گیرد و دلیلی هم که مطرح می‌نمايند این هست که ممکن هست فرد در حین انجام حجامت بدنش دچار آلودگی‌ به ویروس هپاتیپ و ایدز شده باشد.

حجامت امروزه در کشور با رعایت کامل مسائل بهداشتی انجام می‌شود

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی خاطرنشان کرد: ولی حجامت امروزه در کشور ما به صورت کاملا بهداشتی در مطب پزشکان انجام می‌شود، وسایلی که برای حجامت هستفاده می‌شود یک بار مصرف و تیغ اون نیز تیغی هست که در اتفاق عمل مورد هستفاده برنامه می‌گیرد.

روش انجام حجامت به شکلی نیست که آلودگی از فردی به فرد دیگری منتقل شود بنابراین افراد می‌توانند با خیالت راحت از مراجعان خون بگیرند.
منبع:مشرق

31:


توسط یک شرکت دانش بنیان؛

شربت ضد سرفه گیاهی ویژه دیابتی ها به بازار می‌آید

محققان ایرانی توانستند شربت ضد سرفه ای بسازند که حاوی ویتامین c و قابل هستفاده برای دیابتی ها هست.


جلال رحیمی مقدم - مدیر عامل شرکت دانش بنیان شربت ضد سرفه گیاهی حاوی ویتامین c"زینگاویش"درفرمودگو با خبرنگار مهر فرمود: این شربت که صد% گیاهی هست از گیاهان آویشن، زنجبیل، پیچک و ختمی ترکیب شده که اینها باهم برای کاهش و تسکین سرفه هستند.
وی با بیان اینکه شربت ضدسرفه گیاهی بدون عوارض جانبی هست توضیح داد : تسکین سرفه، خلط آور و ضد اسپاسم بودن نسوج ریوی از مهم ترین آثار آویشن هست که از دیر باز دانشمندان نیز به این موضوع پی برده اند.
وی با اشاره به اینکه این شربت بدون قند هست، فراخوان نمود: شربت ضد سرفه گیاهی حاوی ویتامین c تنها شربتی هست که هم خاصیت ضد سرفه ای دارد و هم متناسب برای افراد دیابتی هست.
رحیمی مقدم فرمود: از سوربیتول برای شیرین سازی این شربت هستفاده شده که همین دلیل مورد هستفاده بودن برای دیابتی ها هست.
به فرموده وی این دارو به تازگی برای اولین بار به تولید انبوه رسیده و برنامه هست درسطح کشور نیز توزیع شود.
وی با توضیح اینکه کیفیت رمز ماندگاری هست، اذعان داشت: در این شربت هیچگونه مواد شیمیایی هستفاده نشده و هیچگونه عوارضی برای هیچ فردی ندارد.


32:

مزاج جوش‌های صورت از دیدگاه طب سنتی
معاون طب سنتی وزیر بهداشت با بیان اینکه جوش‌های صورت نیز مزاج دارند، فرمود: اگر جوش‌ها نوک تیز و خارش داشته باشد، مزاج این نوع جوش گرم هست و اگر مسطح و عدسی شکل باشد، مزاج این نوع جوش سرد هست.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به نقل عرش نیوز،محمود خدادوست معاون طب سنتی وزیر بهداشت درباره سلامت پوست فراخوان نمود: در فصل بهار غذاهایی مصرف شود که کالری زیاد نداشته باشد مانند سبزی‌ها و میوه‌ها باشد و از نوشیدنی‌های سرد مثل آب زرشک و آب انار و آب پرتقال مصرف کند، چرا که طبیعت این نوشیدنی‌ها به سردی و تری گرایش دارد و مانع جوشش خون و بالارفتن حرارت بدن می‌شود در نتیجه مانع بروز جوش می‌شود.

به فرموده وی پوست به مثابه زباله دان بدن هست و اگر بدن بیش از حد نیاز مواد زائد وجود دارد که پوست واکنش بیشتری پیدا می‌کند حکما معتقد هستند که کسانی که یبوست دارند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت اضافه کرد: به ازاء هر وعه غذاخوردن یک مرتبه اجابت مزاج داشته باشد و کسی که در طول شبانه روز یک مرتبه اجابت مزاج دارد و یبوست دارد طبیعی هست این مواد زائد که باید از طریق روده دفع شود از طریق مویرگ های خونی که اطاف روده برنامه دارد دوباره به خون بر می‌گردد.

خدادوست ادامه داد: به عبارتی آب مدفوع در روده به دلیل خاصیت اسمزی جذب می‌شود و مدفوع خشک تر شده و سموم به بدن برمی گردد و به همین دلیل هست که این افراد چهره تیره و کمودت اون زیاد هست چرا که مواد زائد دفع نشده و به خون بازگشته هست.

وی اضافه کرد: سیستم هوشمند بدن این مواد زائد را از اعضاء رئیسه دور کرده و به پوست می ریزد.

سموم بدن باید دفع شود، کسانی که جوش می‌زنند معمولاً دچار یبوست هستند یا حداقل یک مرتبه در روز اجابت مزاج دارند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت بیان داشت: در هر صورت اگر این رویکرد را بپذیریم که بدن باید ماده مزاحم را از بدن دفع کند و چه بهتر که از طریف پوست دفع شود باید اول مزاج پایه را دریابیم و غذاهای مصرفی را اصلاح کنیم.

خدادوست خاطرنشان کرد: جوش‌ها نیز مزاج دارند اگر نوک تیز باشد و اطراف اون خارش داسته باشد، این جوش‌ها از گرمی هست و جوش‌های که مفتح و عدسی شکل هستند و مزاج این جوش‌ها سرد هست و باید معده را تقویت و به دفع اون کمک کرد.
منبع:تسنیم

33:

توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از بیماری‌های فصل سرما

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یک متخصص طب سنتی کشور با بیان اینکه رعایت تدابیر تندرستی در فصل پاییز، بهترین راهکار برای پیشگیری از بیماری‌هاست، تاکید کرد: هر فصل سال دارای مزاج خاصی هست، بنابراین لازم هست توصیه و تدابیر خاصی برای حفظ تندرستی و پیشگیری از بروز بیماری‌ها یا به حداقل رساندن عوارض و پیامد‌های اونها به کار گرفت.
دکتر ناصر رضایی‌پور در فرمود‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک هست و برای سالمندان و افراد دارای بیماری‌های با طبیعت سرد و خشک، مناسب نیست، فرمود: در این فصل، سرمای هوا و تغییرات هوایی، موجب بسته شدن منافذ بدن و غلیظ شدن و تجمع اخلاط فاسد در بدن می‌شود.

بنابراین بیماری‌های صفرایی باقی‌مانده از تابستان بیشتر بروز می‌نمايند.

وی در ادامه با بیان اینکه در این فصل، بیماری‌های با طبع سرد و خشک شایع‌تر هستند، اضافه کرد: اختلالات گوارشی، بیماری‌های پوستی، اگزما و خشکی پوست، شوره‌سر، ترک لب‌ها، ورم لوزه‌ها، درد مفاصل، بزرگی طحال، سخت‌ادراری، بیماری‌های روده‌ای، درد‌های سیاتیکی، بیماری‌های ریه مانند سل، تنگی نفس و آسم، اختلالات روانی سوداوی مانند وسواس و افسردگی، از جمله بیماری‌های شایع فصل پاییز هستند.
رعایت تعادل و مزاج فردی در مصرف خوراکی‌ها

این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران در دانشگاه شاهد، با اشاره به اینکه در فصل پاییز باید تا جایی که ممکن هست از رفتارهایی که موجب خشک و سرد شدن بدن می‌شود، پرهیز کنیم، خاطرنشان کرد: افراد در این فصل باید با رعایت تعادل و بر حسب مزاج فردی، شرایط جسمی، سن و شرایط گوارشی و اقلیمی، از خوراکی‌هایی از قبیل پروتئین‌ها و فراورده‌های حیوانی، حبوبات، غلات، میوه‌ها، مغز‌ها و خشکبار، سبزیجات و ادویه‌ها هستفاده نمايند.
پرخوری و پرنوشی ممنوع!
رضایی‌پور با بیان اینکه پرخوری، پرنوشی و زیاده‌روی در مصرف میوه‌ها در فصل پاییز، زیان‌بخش‌ هست، یادآور شد: اگر رطوبت زاید حاصل از این رفتارها با شرایط متغییر آب و هوایی پاییز یا ضعف دستگاه گوارش همراه شود، موجب بروز بیماری‌هایی از جمله تب می‌شود.
ورزش کنید

این متخصص طب سنتی ایران، در پایان تصریح کرد: در فصل‌های سرد سال از جمله پاییز، دستگاه گوارش انسان قوی‌تر و نیاز بدن به غذا بیشتر می‌شود.

بنابراین به دلیل مصرف غذاهای سنگین مانند انواع آش‌، آبگوشت، حلیم و کله‌پاچه، برای دفع بیشتر مواد زاید حاصل از گوارش غذاها و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از تجمع فضولات در بدن، باید در این فصل به انجام حرکات ورزشی به طور مداوم، بیشتر توجه شود.

انتهای پیام


34:

در فرمود‌وگو با فارس عنوان شد
راه‌های تسکین گوش‌درد با طب سنتی
یک متخصص طب سنتی فرمود: برای درمان گوش‌درد می توان از جوشانده هایی مثل مرزنجوش با روغن زیتون هستفاده کرد یا ادویه‌هایی مثل دارچین، هل، میخک و زنجبیل را جوشاند و با پنبه بر گوش گذاشت.

علی حسینی در فرمود وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس فرمود: برای درمان گوش درد می توان از روغن کدو یا روغن بنفشه هستفاده کرد به این شکل که بر سر مالیده شود.همچنین روغن گل را با سرکه می توان در گوش چکاند یا پنبه را با گلاب خیس کرد و در گوش گذاشت.وی ادامه داد: گیاهانی مثل مرزنجوش، آب تره و روغن گل را در روغن زیتون و آب زیره حل کرد.همچنین دم کرده درمنه، گوش درد را کاهش می دهد و به دلیل خواص ضدمیکروبی به بهبود عفونت مثانه و انگل روده ای نیز کمک می کند.این متخصص طب سنتی فرمود: این نوشیدنی میزان خونریزی و درد سیکل ماهیانه را نیز کاهش داده و به عنوان نوشیدنی آرام بخش در این دوران کاربرد دارد.وی ادامه داد: درد گوش اگر از سردى یا سرمازدگى باشد،می توان عسل جوشانده شده را با آب غرغره کرد.

همچنین ادویه هایی مثل دارچین و هل و میخک و زنجبیل را می توان جوشاند و با پنبه بر گوش گذاشت.
حسینی اضافه کرد:براى بند آمدن چرک گوش نیز بهتر هست، برگ زیتون را سائید و با عسل مخلوط کرد و در گوش گذاشت و براى صداى گوش مى توان روغن بادام یا آب بابونه را در گوش چکانید.این متخصص طب سنتی فرمود: دم برگ گل سوسن سفید اگر در روغن فندق خیسانده شود به بهبود انواع درد گوش کمک می کند و براى رفع گوش درد باید جعفرى نمک زده با روغن زیتون را در سوراخ گوش گذاشت.انتهای پیام/
-

35:

اینها فقط «حمام» نیستند

در فرهنگ ایرانی و تا پیش از دوره معاصر، حمام فقط جایگاه‌ شست‌وشو نبود، بلکه از اون فراتر، یک مکان ارتباطی برای دیدار امت و کسب اخبار و پرس و جو از احوال یکدیگر بود.
به نقل ایسنا، تابناک به نقل از همشهری نوشت: در حمام بود که امت، دختران را برای پسران خویش خواستگاری می‌کردند؛ اگر پسری برای دختر دم بختشان پا پیش گذارده بود، دزدانه، سر تا پایش را برانداز کرده و سلامت جسمش را می‌سنجیدند؛ حمام عروسی و زایمان می‌گرفتند و دیگران را به جشن و شادی خویش فرامی‌خواندند؛ خستگی تن را با مشت و مال دلاک و خستگی روح را با درد دل‌های دوستانه به در می‌کردند؛ رگ می‌زدند و سبک می‌شدند؛ آب تنی می‌کردند و شادمان می‌گشتند و خلاصه حمام را در جایگاه یک نهاد اجتماعی پراهمیت می‌نشاندند.این روح حمام بود، اما جسمش نیز دست کمی از روحش نداشت.

نه تنها با کاشی‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و آهک بری‌ها و حجاری‌های هستادانه، نمایشگاهی از هنرهای گوناگون را پیش چشم می‌نهاد، بلکه معماری‌اش از گستره و ‍ژرفای دانشی حکایت می‌کرد که آزمون دشوار سده‌ها و هزاره‌ها را از سر گذرانده بود.

این همه وقتی بود که حمام به خانه‌های امت راه نیافته بود و فقط معدودی از خانه‌های اعیان و اشراف دارای حمام اختصاصی بودند.

با آغاز دوران جدید و پیشرفت تکنولوژی (از جمله لوله‌کشی آب)، حمام نیز این موقعيت را یافت که به خانه همه امت راه پیدا کند و این سرآغازی بود بر انحطاط حمام‌های عمومی و تخریب اون‌ها.

برای نمونه، در اواخر دوره قاجار، شهرستان تهران صاحب 182 حمام بود و تقریبا به ازای هر 1400 نفر از جمعیت 250 هزار نفری شهر، یک حمام وجود داشت، اما حالا از این تعداد شاید کمتر از 20 تا باقی مانده باشد، غالبا هم به شکل متروک و نیمه ویران! با این حال در سراسر ایران، حمام‌هایی هستند که به علت نفاست معماری یا علل و اسباب دیگر از گزند تخریب به دور مانده و تبدیل به موزه، رستوران، نمایشگاه و از این قبیل شده‌اند.

در صفحه ایران‌گردی این هفته به سراغ معروف‌ترین حمام‌های ایران می‌رویم که به موزه و نمایشگاه تبدیل شده‌اند.

معماری حمام؛ هستحمام به شرط نچاییدن!
حمام‌های ایرانی معماری خاصی دارند که کاملا متناسب با اقلیم و فرهنگ این کشور باستانی هست.

اگرچه فضاهای حمام‌ها بسته به محلی که در اون برنامه گرفته‌اند، تفاوت‌هایی با هم دارد، اما همه اونها کمابیش بر پايه الگوی واحدی ساخته شده‌اند.

در نتیجه، فضاهای حمام و چگونگی هستفاده از اونها را می‌توان به این ترتیب شرح داد:

1- بینه: وقتی کسی وارد حمام می‌شد، از دالانی نسبتاً دراز و پیچ در پیچ گذر می‌کرد تا به بینه برسد.

بینه، جای لختی نشستن بود تا کم کم به هوای گرم و مرطوب عادت نمايند و به قول قدما نچایند! آرام که می‌گرفتند، لباس‌ها را درمی‌آوردند و راهی گرمخانه می‌شدند.

2- میان در: میان بینه و گرمخانه، فضای دیگری بود به نام «میان در».

در اون جا، یکی دو سکو برای انداختن لنگ برنامه داشت و خلوتی برای ستردن موهای زاید.راهروی بلندی هم از میان در منشعب و به آبریزگاه (دستشویی) ختم می‌شد.

3- گرمخانه: فضای بعدی، گرمخانه بود؛ جای سر و تن شستن.

خزانه یا خزینه که به عبارتی آب انبار حمام بود، در گرمخانه برنامه داشت.

حمام‌ها دو خزانه آب گرم و آب سرد داشتند و در حمام‌های بزرگ‌تر، یک خزانه آب ولرم هم به این دو اضافه کرده می‌شد.

گاه نیز حمام دارای چال حوض (استخر) بود تا وسیله شنا و آب تنی امت بربرنامه باشد.

4- تون: به کانون آتش حمام «تون» می‌فرمودند.

در اینجا آب را در دیگ بزرگی به نام دیگ هفت جوش که ترکیبی از روی، مس، قلع و سرب و چند چیز دیگر بود، می‌ریختند و زیرش آتش می‌افروختند.

این دیگ در برابر حرارت زیاد، مقاوم بود.

همچنین گرما را در خود نگاه می‌داشت و دیر به سردی می‌گرایید.

آتش زیر سنگ هفت جوش، دود و دم زیادی را به وجود می‌آورد که از اون برای گرم کردن هوای حمام بهره می‌بردند.

دود و آتش را به تونل‌هایی که زیر کف حمام ساخته بودند و «گربه رو» می‌خواندند، هدایت می‌کردند و بدین وسیله سنگ کف حمام و در نتیجه هوای حمام گرم می‌شد.

در ساختمان‌های امروزی، این کار را شوفاژ انجام می‌دهد.

حمام علیقلی آقا در اصفهان؛ نمونه‌ای کامل از یک گرمابه تاریخی
علیقلی آقا یکی از خواجگان (بزرگان) دربار شاه سلیمان صفوی بود که مجموعه شهری بزرگی شامل مسجد، بازار و حمام را در اصفهان بنا کرد.

حمام او در سال 1125 هجری قمری ساخته شد و تا سال 1372 شمسی حدود 300 سال دایر بود، اما در این وقت به علت شکایت اهالی محل از دود و دم حمام (که ناشی از سوخت گازوییلی اون بود) تعطیل شد.

خوشبختانه مسوولان شهری اصفهان درایت به خرج دادند و به جای تخریب حمام و ساخت یک مجتمع تجاری- اداری یا یک آپارتمان بزرگ به جای اون، تصمیم گرفتند که حمام را تبدیل به موزه امت شناسی نمايند.

کار به ساوقت بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان سپرده شد و اونها نیز با مرمت پايه ی حمام علیقلی‌آقا، اون را حدود 10 سال پیش به عنوان موزه امت‌شناسی آماده بهره‌برداری کردند.

این حمام زیبا، دارای دو بخش مردانه و زنانه هست و مثل دیگر آثار دوره صفویه از نفاست زیادی برخوردار هست و در جای جای اون کاشی‌کاری‌ها، آهک‌بری‌ها و نقاشی‌های دیواری چشم نوازی دیده می‌شود.

حمام علیقلی آقا کامل‌ترین شکل یک حمام تاریخی را به نمایش می‌گذارد و فضاهای مختلف اون به خوبی حفظ شده هست.

بینه، گرمخانه و چال حوض این حمام، زیباترین بخش‌های اون هستند.

این را هم بیفزاییم که علیقلی آقا برادری داشت به نام خسرو آقا که او نیز در نزدیکی میدان نقش جهان، حمام زیبا و بسیار نفیسی را بنا نهاد،اما این حمام را که در فهرست آثار ملی ثبت شده بود، در سال 1373 شبانه تخریب کردند تا به جای اون خیابان بکشند!

نشانی: اصفهان، میدان شهدا، خیابان جامی، گذر علیقلی آقا
حمام گنجعلی‌خان کرمان؛ تبعیض طبقاتی
حمام گنجعلی‌خان را شاید بتوان معروف‌ترین حمام ایران نام داد؛ زیرا نخستین حمام تاریخی بود که به موزه امت‌شناسی تبدیل شد.

این حمام در مجموعه گنجعلی‌خان کرمان برنامه دارد که خود یک مجموعه بزرگ شهری شامل میدان، مسجد، بازار، کاروانسرا، آب انبار، حمام و ضرابخانه هست.

این مجموعه در دوره سلطنت شاه عباس صفوی توسط گنجعلی‌خان، حاکم آبادگر و خوشنام کرمان ساخته شد.حمام گنجعلی‌خان در بخش جنوبی میدان برنامه گرفته و سر در اون با نقاشی‌هایی از خسرو و شیرین یا صحنه شکار شاهان تزیین شده هست.

اینها را هنرمندان عصر قاجار روی تزیینات به مراتب نفیس‌تری از دوران صفوی کشیده‌اند.

بر سر در حمام این عبارت را نوشته‌اند که «کسی نداده نشان در جهان چنین حمام» که به حروف ابجد می‌شود: 1020، یعنی سال اتمام ساخت این حمام به تاریخ هجری قمری.

داخل حمام اونچه بیش از همه به چشم می‌آید، تفکیک کامل مشتریان حمام از نظر طبقاتی هست که اونان را در گروه‌هایی چون روحانیان، پیشه‌وران، ملاکان و غیره جای می‌داد، اما اون جا که مشتریان لباس‌ها را از تن به در می‌آوردند و وارد گرمخانه یا خزینه می‌شدند، این تفکیک طبقاتی کمرنگ تر می‌شد.

حمام گنجعلی‌خان سال‌هاست که به موزه امت شناسی بدل شده و مجسمه‌های مومی اون که امت را در حال هستحمام و مشت و مال یا پوشیدن پوشش نشان می‌دهد، شهرت زیادی دارد.

فضای حمام بسیار بزرگ هست و نشان می‌دهد که در گذشته جمعیت زیادی از اون هستفاده می‌کرده‌اند.

نشانی: کرمان، میدان گنجعلی‌خان - ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت 9 تا 13 و 15 تا 19
حمام قجر قزوین؛ جلوه‌ای از تاریخ اجتماعی
حمام قجر از حمام‌های زیبای شهر قزوین هست که برخلاف نامش ربطی به سلسله قاجاریه ندارد و بسیار پیش از دوره قاجار؛ یعنی در وقت حکومت صفویان ساخته شده هست.

این حمام به دستور شاه عباس‌صفوی و توسط یکی از سردارانش که از ایل قاجار بود، ساخته شد و به نام اون سردار به حمام قجر معروف شد.

حمام مزبور تا دهه‌های اخیر به مدت بیش از 350 سال دایر بود تا این که در سال‌های اخیر مورد مرمت برنامه گرفت و به عنوان موزه امت‌شناسی به بهره‌برداری رسید.

تفاوت این حمام با سایر حمام‌هایی که به موزه امت‌شناسی تبدیل شده‌اند - مثل حمام علیقلی آقا یا گنجعلیخان - در این هست که غیر از موضوع حمام رفتن، جلوه‌های دیگری از تاریخ اجتماعی (قزوین) را در سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل در اون به نمایش گذاشته‌اند.

بنابراین حتی صحنه‌هایی از تعزیه‌خوانی یا میوه فروشی یا قالی‌بافی را می‌توانید در این حمام مشاهده کنید که البته کمی غریب به نظر می‌رسد! نشانی: قزوین، خیابان عبید زاکانی - ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 9 تا 19:30 به جز ایام سوگواری.

حمام نواب تهران؛ قتلگاه کریم آبمنگل!
فرمودیم که شهرستان تهران در دوره قاجار دارای 182 حمام بود که اکنون تعداد کمی از اونها باقی مانده‌اند و اکثرا هم تعطیل و در حال احتضار هستند.

در این میان بخت یار یکی از حمام‌ها بود که نه تنها از ویرانی نجات یافت، بلکه به طور پايه ی مورد مرمت برنامه گرفت.

اون حمام، حمام نواب در محله عودلاجان نزدیک به بازارچه امام‌زاده یحیی بود.حالا چرا این حمام نجات یافت؟ چون لوکیشن یکی از به یادماندنی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران، یعنی فیلم قیصر بود؛ همان جایی که قیصر در اون «کریم آبمنگل» را خلاص کرد! از اون وقت نام حمام نواب بر سر زبان‌ها افتاد و هرچقدر که گذشت و فیلم قیصر نوستالژیک‌تر شد، عده بیشتری به دیدار این حمام راغب شدند.

نقشه‌ای از شهرستان تهران مربوط به سال 1275 قمری در دست هست که در اون حمام قیصر جانمایی شده و این یعنی این که حمام نام‌برده حداقل 160 سال قدمت دارد.

این حمام تا چند سال پیش هم دایر بود تا این که به دلیل کمبود مشتری تعطیل شد.

سپس شهرداری اون را از مالکانش خرید و مرمت کرد.

البته در حین این مرمت بخشی از متعلقات حمام مثل کمدهای سربینه و دوش‌های قدیمی از میان رفت و حال و هوای دهه 40 و 50 حمام مخدوش شد.

حمام نواب اکنون تبدیل به نمایشگاه صنایع دستی شده هست؛ در حالی که نه فضای حمام سنخیتی با صنایع دستی دارد و نه کسی برای خرید صنایع دستی به چنین جایی در قلب کوچه پس کوچه‌های مرکز شهرستان تهران می‌رود.

به هرحال دیدن این حمام طالبان زیادی دارد که شما نیز می‌توانید یکی از اونها باشید.

نشانی: تهران، خیابان 15 خرداد، کوچه امام‌زاده یحیی، سپس بازارچه - ساعت بازدید: از حدود ساعت 9
حمام وکیل شیراز؛ در این حمام سر به هوا می‌شوید!
کریم خان زند که در وقت خود شیراز را در جایگاه بهترین و آبادترین شهرهای ایران نشاند، مجموعه بزرگی را در این شهر بنا نهاد که به نام خود او مجموعه وکیل خوانده می‌شود و شامل مسجد، بازار و حمام هست.

حمام وکیل که بین حمام‌های تاریخی شیراز از همه معروف‌تر هست، نمونه کاملی هست از پیشرفت معماری حمام در دوره زندیه.

این حمام دارای فضاهایی مثل ورودی، رختکن (بینه)، گرمخانه، خزینه و بخش شاه نشین هست که فرموده می‌شود فقط شخص شاه یا شاید دیگر بزرگان از اون هستفاده می‌کرده‌اند.

سربینه حمام به شکل هشت ضلعی هست و هشت ستون سنگی، سقف گنبدی اون را نگه می‌دارند.این سقف به خاطر تصاویری که به شیوه آهک‌بری روی اون نقش بسته، بسیار معروف هست و بازدیدنمايندگان را مجبور می‌کند که کمی سر به هوا حرکت نمايند.

معراج پیامبر(ص)، شمایل حضرت علی(ع) و ذوالفقارش، به چاه انداختن حضرت یوسف(ع)، دیدار شیرین و فرهاد و دیدار بیژن ومنیژه برخی از صحنه‌هایی هست که بر سقف رختکن نقش بسته هست.

حمام وکیل در سالیان اخیر به رستوران تبدیل شد،اما چون این کاربری در شأن چنین حمامی نبود و در عین حال نیز آسیب‌هایی به ساختمان حمام وارد شد، تصمیم گرفته شد که یک موزه امت‌شناسی در اون برپا شود.

در این موزه می‌توانید با فرهنگ و آداب و رسوم امت منطقه فارس به ویژه شیرازی‌ها آشنا شوید.

نشانی: بلوار کریم‌خان زند، خیابان آیت‌الله طالقانی - ساعت بازدید: 8 تا 20
حمام شاه مشهد مقدس؛ 400 سال قدمت
مشهد مقدس از دوران گذشته دارای حمام‌های زیادی بود، زیرا غیر از اهالی شهر، زائران و مجاوران حرم امام رضا(ع) نیز نیازمند هستحمام بودند.

بنابراین، تراکم حمام‌ها در اطراف حرم از هرجایی بیشتر بود.

متاسفانه اکثر این حمام‌ها در 50 سال گذشته و خصوصا در جریان تخریب بزرگ محدوده اطراف حرم در سال 1354 از میان رفتند.

در این میان یک حمام جان سالم به‌در برد: حمام مهدی قلی بیک، معروف به حمام شاه.

حمام توسط مهدی قلی بیک، میرآخور شاه عباس اول ساخته شده و حول و حوش 400 سال قدمت دارد.

فرموده می‌شود که حمام شاه تا سال 1356 دایر بوده و در همین سال نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده هست.

بنابراین شاید بتوان فرمود امت به مدت حداقل 350 سال در این حمام سر و تن می‌شسته‌اند.

همچنین لایه‌های مختلف ومتعددی از تزیینات دوره‌های صفویه تا قاجاریه بر دیواره‌های حمام دیده شده هست.

حمام شاه که سابقا در بازار بزرگ مشهد مقدس و جنب مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن برنامه داشت، سالیان سال متروک و بدون‌استفاده بود تا این که به علت گسترش آستان امام رضا(ع) که در جریان اون بخش بزرگی از بازار تاریخی مشهد مقدس نیز تخریب شد، در محدوده حرم برنامه گرفت و در سال 1385 پس از مرمت توسط آستان قدس رضوی به موزه امت شناسی تبدیل شد.

در این موزه به طور عمده اسباب و لوازم زندگی روزمره امت در دوره‌های گذشته را در معرض نمایش برنامه داده‌اند.

نشانی: مشهد مقدس، آستان قدس رضوی، ضلع غربی صحن جامع رضوی - ساعت بازدید: همه روزه به جز پنجشنبه‌ها از 8 تا 12:30 و پنج‌شنبه‌ها 8 تا 11:30
انتهای پیام


36:

یک متخصص طب سنتیطب سنتی با زبانی ساده وارد خانواده‌ها شود

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه حفظ سلامتی امت، جوهره طب سنتی ایران هست، فرمود: با توجه به همراه بودن طب سنتی با امت ایران در طول تاریخ کشور، این مبحث اکنون به عنوان یک رشته دانشگاهی مصوب شده هست و به صورت علمی به دنبال ترویج بیشتر تدابیر حفظ سلامتی امت هست.
دکتر ناصر رضایی‌پور در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه طب سنتی ایران، در طول تاریخ در تشخیص‌های علمی انواع بیماری‌ها موفق بوده و اکنون نیز بسیاری از این روش‌های تشخیصی، کارآمد هستند، فرمود: با توجه به پیشرفت‌های علمی بشر، دانشمندان باید به‌ طور کامل به روش‌های نوین علمی مسلط باشند تا دیدگاه‌های ریشه‌ای و حکمی طب سنتی ایران را با پیشرفت‌های مدرن بشر تطبیق دهند.
وی در ادامه اضافه کرد: تطبیق پیشرفت‌های مدرن علمی با طب سنتی ایران، باعث تاثیر بسزای طب سنتی در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف و هماهنگ کردن انواع دیدگاه‌ها می‌شود.
این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی کشور در دانشگاه شاهد، با بیان اینکه تغذیه، بخش اصلی طب سنتی ایران را تشکیل می‌دهد، یادآور شد: با توجه به اینکه بهداشت و سلامتی از خانواده‌ها آغاز می‌شود، باید تامین سلامتی از طریق طب سنتی ایران در میان خانواده‌ها فرهنگ‌سازی شود تا زنان برای سلامتی خانواده خود از اون بیشتر بهره برند.
وی با بیان اینکه نیاز به همکاری نهاد‌های دولتی مختلف برای فرهنگ‌سازی موثر سلامت میان امت وجود دارد، تصریح کرد: شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، صدا و سیما و دیگر نهادهای ذیربط باید متولی امر فرهنگ‌سازی درست و علمی طب سنتی ایران در میان امت شوند تا این دانش بتواند با زبان ساده وارد خانواده‌ها شود.
رضایی‌پور در ادامه خاطر نشان کرد: جوهره طب سنتی ایران، دانش «حفظ‌ الصحه» یا بهداشت هست که بر پايه 6 اصل ضروری خوردن و آشامیدن، آب و هوا، حرکت و سکون (ورزش)، احتباس و هستفراغ (اصول پاکسازی بدن)، خواب و بیداری و اعراض نفسانی (حالات روحی و روانی) پایه‌گذاری شده هست که در صورت رعایت این اصول، تندرستی تامین می‌شود و ابتلا به بیماری‌ها کاهش می‌یابد.
وی در پایان اظهار کرد: لازم هست امت برای کسب اطلاعات درست و معتبر طب سنتی ایران، از سایت‌های معتبری چون سایت معاونت طب سنتی وزارت بهداشت، دانشکده‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی و انجمن علمی طب سنتی ایران هستفاده نمايند و از مراجعه به سایت‌های متفرقه و غیردانشگاهی پرهیز نمايند.
انتهای پیام


37:

حمایت به شرط دوری از شیادی؛


از تخلفات عطاری‌ها تا درخواست پوشش بیمه‌ای برای داروهای گیاهیرییس ساوقت غذا و دارو ضمن اشاره به تخلفاتی که در برخی عطاری‌ها صورت می‌گیرد، فرمود: هرجا که تخلف واضح و آشکار باشد، بی‌تردید دانشگاه‌های علوم پزشکی با این دسته از تخلفات برخورد کرده و حتی واحد مربوطه را تعطیل می‌نمايند.به نقل خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر رسول دیناروند در حاشیه سومین همایش ملی طلای سبز که صبح امروز انجام شد، فرمود: عطاری‌ها داستان دائمی ما هست و مباحث مربوط به اون همواره مورد سوال خبرنگاران نیز برنامه دارد.

در زمینه ساماندهی عطاری‌ها همکاری‌هایی با صنف مربوطه داریم که امیدواریم سریع‌تر به نتیجه برسد.وی درباره لزوم گسترش طب سنتی ایرانی - اسلامی و همچنین فرآورده‌های گیاهی، فرمود: هستقبال جهان به طبابت جایگزین هست.

در ایران هم این موضوع به عنوان طب سنتی و گیاهی مطرح هست.

برپايه اعتقادمان در وزارت بهداشت و ساوقت غذا و دارو، وظیفه‌مان را در این حوزه انجام می‌دهیم.

سیاست‌مان اون هست که مبتنی بر روش‌های علمی باید از دستاوردهای گذشته هستفاده کنیم.رییس ساوقت غذا و دارو اضافه کرد: سعی ما توسعه داروهای طبیعی و فرآورده‌های سنتی هست که معمولا به دلیل مصارف طولانی‌شان از نظر سلامت و ایمنی اثبات شده‌اند.

در حال حاضر به یکهزار فرآورده طبیعی مجوز داده‌ایم و برای 50 گروه از بیماری‌ها، انواع داروهای طبیعی را داریم.

خوشبختانه برخی از این داروها نیز از حمایت بیمه‌ها برخوردار شده‌اند.دیناورند درباره آخرین وضعیت داروخانه‌های گیاهی نیز فرمود: در این زمینه اختلاف جدی میان کارشناسان و تصمیم‌گیرندگان وجود دارد.

به همین دلیل نتوانسته‌ایم به جمع‌بندی برسیم تا به داروخانه‌های گیاهی مجوز بدهیم.

بررسی‌های لازم به این منظور در حال انجام هست.

از طرف دیگر اکنون هم فرآورده‌های طبیعی در داروخانه‌های موجود عرضه می‌شوند و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.وی درباره پوشش بیمه‌ای داروهای طبیعی و گیاهی فرمود: بسیاری از داروهای گیاهی تحت پوشش بیمه نیستند.

البته تعداد زیادی از این فرآورده‌ها از لحاظ قیمت فشاری بر مصرف‌نماينده نخواهند داشت.

در تمام دنیا نیز سیاست بیمه‌ها متوجه حمایت از داروهای گرانقیمت، صعب‌العلاج و...

هست.دیناورند اضافه کرد: اما برخی از داروهای گیاهی وجود دارند که مصرف اونها باید طولانی مدت باشد.

در مورد این دسته از داروها درخواست‌مان اون هست که بیمه‌ها این دسته از داروها را تحت پوشش برنامه دهند.رییس ساوقت غذا و دارو همچنین در سخنرانی‌اش در سومین همایش ملی طلای سبز فرمود: با وجود پیشینه تاریخی و گذشته درخشان ایران در حوزه طب سنتی و فرآورده‌های طبیعی، متاسفانه در دنیای امروز که اقبال جدیدی به این فرآورده‌ها صورت گرفته، ما پا به پای دنیا حرکت نکرده‌ایم و عقب‌تر از دنیا برنامه داریم.

در مجموع سهم طب سنتی و فرآورده‌های طبیعی در طبابت امروز ما بسیار کم هست.وی تاکید کرد: برپايه مصوبات قانونی و همچنین اعتقادات‌مان در وزارت بهداشت و ساوقت غذا و دارو، هدف‌مان توسعه روش‌های جایگزین و مبتنی بر طبابت ایرانی – اسلامی هست؛ روش‌هایی که طب امروز هم اونها را پذیرفته هست.

وقتی که ساوقت غذا و دارو و وزارت بهداشت به این موضوع ورود می‌کند، مطمئن باشید که مباحث مبنای علمی خواهد داشت.

نگاه‌مان به این حوزه مثبت هست.دیناورند تاکید کرد: کار در این حوزه باید با جدیت پیگیری شود.

توسعه فرآورده‌های طبیعی به نفع سلامت کشور هست.

نگاه طب سنتی، نگاهی کل‌نگر هست.

این در حالیست که جریان طب نوین، مولکولی و اختصاصی هست و به سمت داروهای فوق تخصصی حرکت می‌کند.رییس ساوقت غذا و دارو در پایان تاکید کرد: نگاه وزارت بهداشت به حوزه فرآورده‌های گیاهی و طبیعی مثبت هست؛ البته به شرط دوری از شیادی.

بی‌تردید وزارت بهداشت و مجموعه ساوقت غذا و دارو جلوی شیادی‌ها خواهد ایستاد.به نقل ایسنا، همچنین دکتر امیرحسین جمشیدی دبیر علمی همایش ملی طلای سبز و مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی ساوقت غذا و دارو نیز ضمن اشاره به روند برگزاری این همایش، فرمود: حدود 900 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از این میان 142 مقاله در بخش پوستر و 5 مقاله به صورت شفاهی ارائه خواهد شد.

این همایش همچنین دارای برنامه بازآموزی هست.وی همچنین فرمود: گیاهان دارویی و طب سنتی به تمام گروه‌ها می‌پردازد و به همین دلیل مخاطبان این حوزه بسیار گسترده هستند.

گیاهان دارویی و داروهای طبیعی بسیار مهمند؛چراکه اثربخشی این داروها با روح و روان بیمار در ارتباط هست و داروهای طبیعی از پذیرش بیشتری میان امت برخوردار هست.دبیر علمی همایش ملی طلای سبز و مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی ساوقت غذا و دارو تاکید کرد: ما باید فعالیت‌مان را جدای از آمار و ارقام، در سطح عرضه ارزیابی کنیم و در ارزیابی از کار خود باید هر روز بهتر از روز گذشته باشیم.جمشیدی فرمود: فرآورده‌های طبیعی نیازمند فضایی جداگانه و داروخانه‌ای خاص برای عرضه هستند تا به این ترتیب بتوانیم با امت ارتباط باشیم و کارمان را ارزیابی کنیم.


انتهای پیام

38:

هستفاده بیش از حد گیاهان دارویی ممنوع هست


جای خالی "بیمه" در طب سنتی ایرانمعاون طب سنتی وزیر بهداشت با تاکید بر این مطلب که هستفاده بیش از حد گیاهان دارویی ممنوع هست، فرمود: هستفاده بیش از حد از این داروها ممکن هست آسیب‌ها و مشکلات زیادی را برای مصرف نماينده بوجود آورد.به نقل خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، دکتر محمود خدادوست در سومین همایش ملی طلای سبز فرمود: بیشتر امت نه تنها روش سنتی و مکمل را به عنوان پیشگیری می‌دانند نه درمان، بلکه چون داروهای طبیعی و گیاهی بی‌خطر و بی‌ضررند بیشتر به سمت طب سنتی و داروهای گیاهی روی می‌آورند.وی بالا بردن سطح دانش امت را در هستفاده از داروهای گیاهی موثر دانست و اضافه کرد: مصرف بیش از اندازه، ندانسته یا تقلبی داروها سبب می‌شود آسیب‌های جدی و شدید به مصرف نماينده برسد.

همچنین ممکن هست آسیب‌های غیرعمدی توسط درمان‌گران ناشی و بی‌تجربه متوجه اونهان شود که باید در این زمینه تلاش‌های زیادی صورت گیرد.خدادوست هدف از برگزاری سومین همایش ملی طلای سبز را به حداکثر رساندن منافع و به حداقل رساندن خطرات این حیطه و ارتقای آگاهی مصرف نمايندگان دانست و بیان کرد: طبق اصل ساوقت جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی امت در زمینه هستفاده از گیاهان دارویی بسیار مهم هست و باید توجه کرد که این حیطه در هستفاده از داروهایی گیاهی و سنتی بی‌خطر نیست و باید قوانین و مقرارتی برای هستفاده از اون انجام شود.خدادوست ادامه داد: تضمین قوانین و مقرارت ملی، نظارت مناسب و مستمر و نظارت بر اطلاعات به کار رفته در تبلیغات باید در سراسر کشور انجام شود.معاون طب سنتی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: برای مقابله با افراد سودجو باید فعالیت‌های کامل و جامعی برای هستفاده از طب سنتی مکمل، جایگزین تبلیغات کاذب و نادرست شود تا این افراد نتوانند باور و اعتقاد امت را در این حیطه آسیب پذیر کند.وی ادامه داد: ایران 11 اقلیم از 13 اقلیم متنوع را در حوزه گیاهان دارویی داراست و از نظر تولید و کشت گیاهان دارویی بسیار موفق و پیشتاز هست.خدادوست اضافه کرد: بیشتر این گیاهان مانند زعفران، مرزه و شیرین بیان بومی هستند و همچنین بیشتر گیاهان دارویی در مراتع با برداشت‌های بی‌جا و بی‌مورد در حال انقراض هستند.معاون طب سنتی وزارت بهداشت در مورد جایگاه طب سنتی از دیدگاه مراجع بین‌المللی فرمود: تجزیه و تحلیل روند پیشرفت طب سنتی از اولین هستراتژی ساوقت جهانی بهداشت، پیگیری از بیماری‌ها و ارتقای سلامت و حفظ سلامت، ادغام طب سنتی و مکمل در سیستم‌ها و ادامه تقاضاها و گرایش طب سنتی مکمل در سراسر جهان زیاد هست.وی اضافه کرد: در بسیاری از کشورهای دیگر برای طب سنتی حق بیمه گذاشته شده هست و این حق در نظام سلامت باید از ارزش بالایی برخوردار باشد و بطور خاص باید این اقدام در ایران هم انجام شود.

گسترش این حیطه در تمام کشورها بسیار موثر هست و باید مورد توجه خاصی برنامه گیرد.انتهای پیام

39:

از حجامت چه می‌دانید؟


یک پزشک عمومی فرمود: حجامت یکی از موثرترین روش‌های درمانی طب سنتی هست که انجام حداکثر سالانه دو مرتبه جهت پیشگیری‌ از بیماری‌ها و حفظ سلامتی توصیه می‌شود.


فاطمه محمدبیگی در فرمود‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه قزوین، با بیان اینکه قدمت حجامت به هفت هزار سال قبل بازمی‌گردد، اظهار کرد: دانشمندانی چون ابوعلی سینا و بقراط نیز در آثار خود به درمان بیماری‌ها از طریق حجامت اشاره کرده‌اند.این پزشک خاطرنشان کرد: با وجود اینکه امروزه بسیاری از روش‌های طب سنتی به دست فراموشی سپرده شده‌اند، اما حجامت همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و به طور کاملا بهداشتی در مراکز پزشکی انجام می‌شود.وی توضیح داد: حجامت در اصطلاح به روش درمانی فرموده می‌شود که با ایجاد مکش در محل خاصی از بدن و خونگیری از اون قسمت صورت می‌گیرد و هدف اصلی اون کشیدن خون‌های آلوده از بدن یا منحرف کردن مسیر خون از یک قسمت به قسمت دیگر هست.محمدبیگی تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، تنظیم ترشحات‌ غدد هورمونی بدن، سم زدایی از بدن، کاهش چربی و قند خون، افزایش انرژی بدن، کاهش غلظت خون، پیشگیری از لخته شدن خون، کاهش التهاب در بافت و سلول‌ها، افزایش جذب مواد لازم، افزایش دفع سموم بدن از طریق کلیه‌ها و روده‌ها، کاهش اوره و اسیداوریک خون و سرعت رسوب گلبول‌های قرمز را از فواید حجامت برشمرد.وی اضافه کرد: حجامت یک روش درمانی سرپایی، کم هزینه، بدون نیاز به اقدامات بیمارستانی و آزمایشی، قابل اجرا در اغلب سنین و بدون عوارض جانبی هست و به نوعی در گروه جراحی‌های سطحی و سرپایی برنامه می‌گیرد.این کارشناس یادآورشد: درعلم پزشکی انجام حجامت توسط افراد با تجربه و متخصص در مرا کز بهداشتی و با رعایت اصول اون مورد تایید برنامه گرفته هست.وی با اشاره به اینکه حجامت خشک یا بادکش از انواع حجامت در ایران محسوب می‌شود، تاکید کرد: هستحمام قبل از حجامت، خالی بودن مثانه برای کاهش ناراحتی‌های احتمالی و تاثیرگذاری بهتر، خودداری ازانجام فعالیت‌های بدنی سنگین قبل و سپس بادکش‌گذاری و شل کردن کامل بدن درلحظه بادکش‌گذاری از امور مهم در این زمینه هست.محمدبیگی اضافه کرد: بادکش با بازکردن رگ‌های سطحی موجب افزایش خون‌رسانی می‌شود.

در نتیجه اکسیژن بیشتری به سلول‌ها رسیده وباعث رفع درد و خستگی می‌شود.

با بادکش‌گذاری در اطراف زخم‌های بستر می‌توان به ترمیم و بهبود اون کمک کرد.وی ادامه داد: بادکش متناوب با جذب خون به سمت عضلات در رفع لاغری‌های موضعی و افزایش بافت ماهیچه‌ای موثر واقع می‌شود و برای انبساط عضلات به عنوان علت بسیاری از درد‌های موضعی، مفید هست.

بادکش با تحریک روده‌ها و دستگاه گوارش در درمان برخی از بیماری‌های گوارشی نظیر زخم‌ معده، تنبلی روده و یبوست مفید هست.محمدبیگی فرمود: همچنین در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند در اصطلاح طب سنتی بلغمی‌ مزاجند، بادکش "خشک" کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت "تر" هست.این پزشک اظهار کرد: طبق تعریف سنتی گاهی دردها بر اثر غلبه سردی بر افراد ایجاد می‌شود، مثل بیماری صرع یا برای بهبود زانوهایی که دچار تورم و درد شده‌اند می‌توان با انجام بادکش متناوب به مدت چهل جلسه یک‌ روز در میان اون را تا حدودی درمان کرد.وی بهترین ساعات مناسب برای انجام حجامت ساعات نزدیک به طلوع و غروب خورشید و همچنین ساعت 8 تا 10 صبح دانست و تصریح کرد: اواخر خرداد ماه بهترین روزهای حجامت هست.

برخی نیز روزهایی مانند دوشنبه و پنج‌شنبه را برای حجامت توصیه و انجام اون را در روز جمعه نهی کرده‌اند.وی در پایان با بیان اینکه انجام حجامت در فصل بهار و پاییز بیشتر توصیه شده هست، تصریح کرد: فصل بهار به علت بالا بودن جریان خون در بدن بهترین فصل برای انجام حجامت محسوب می‌شود.انتهای پیام

40:به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی
تقویم نمایشگاهی گیاهان دارویی و طب سنتی ترسیم می‌شود

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توجه به اهمیت برپایی نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی در کشور تقویم نمایشگاهی برای اون ترسیم می‌کند.


به نقل گروه دانشگاه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سی و ششمین جلسه کارگروه تخصصی توسعه فناوری و کارآفرینی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی با موضوع بحث و تبادل نظر پیرامون راه کارهای سرمایه گذاری در پروژه های گیاهان دارویی و طب ایرانی (سنتی) انجام شد.
بنابراین نقل در این جلسه مصوب شد تا مستندسازی کارگروه‌های آموزشی انجام شده در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران آغاز شود، تا در نمایشگاه دو سال آینده مباحث جدید و غیر تکراری به مخاطبان ارائه شود.
پیرو این مصوبه مباحث 18 کارگروه تخصصی در حوزه گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران ظرف یک ماه آینده به صورت مستند در آمده و چکیده مهم‌ترین مطالب اون در اختیار فعالان و علاقه مندان این حوزه برنامه می‌گیرد.
همچنین اعضای کارگروه این جلسه پیشنهاد دادند تا با توجه به اهمیت برپایی این نمایشگاه در کشور تقویم نمایشگاهی برای اون ترسیم و مشخص شود.
از دیگر مصوبات سی و ششمین جلسه کارگروه تخصصی توسعه فناوری و کارآفرینی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بررسی آسیب‌های پیش روی تعدد برگزاری نمایشگاه و همایش‌های مرتبط با حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی ایران بود.
در این راستا مصوب شد تا به منظور جلوگیری از تکراری شدن موضوعات برپایی همایش و نمایشگاه‌های مرتبط با این حوزه سرفصل‌های مجزا به همراه موضوعات مرتبط با سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و تدوین شده و بر روی پایگاه اطلاع رسانی این ستاد برنامه گیرد.
با اجرایی شدن مصوبه سیاست‌های راهبردی برپایی نمایشگاه در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی برگزارنمايندگان همایش و نمایشگاه‌هایی که موضوعات مورد نظر این ستاد را مدنظر برنامه دهند مورد حمایت مادی و معنوی برنامه خواهند گرفت.
ساماندهی شرکت‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی و ایجاد موسسه مالي اطلاعاتی این شرکت‌ها از دیگر مصوبات سی و ششمین جلسه کارگروه تخصصی توسعه فناوری و کارآفرینی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود.
بنابراین گزارش، محسن ابراهیم پور از دانشگاه تهران، علی ابراهیمی ورکیانی از ستاد و دبیر کارگروه، فاطمه سفیدکن و محمد حسین لباسچی از موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، مجتبی پالوچ از وزارت جهادکشاورزی، محمدرضا حاج سیدهادی از دانشگاه آزاد رودهن، محمود خدیوی کاشانی از شرکت دانش بنیان باریج اسانس، علی محمد عمویی و ناصر نوروزی از ساوقت تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و محمدباقر رضایی از انجمن گیاهان دارویی، از جمله حاضران در این دوره از کارگروه بودند.
انتهای پیام/

41:

خواص کله و پاچه از دیدگاه طب سنتی ایرانعرش نیوز:
اندام های مختلف حیوانات مانند کله، پاچه، جگر، طحال، شش، دل، مغز و گوشت به تناسب مزاج خود حیوان دارای خواص و کیفیات مختلف می باشند.
چنانکه گوشت بز از گوشت میش رطوبت کمتری دارد کله بز هم نسبت به کله میش رطوبت کمتری دارد.

همچنین در تمام حیوانات طبیعت اندام ها به همین وضع و کیفیت می باشد.

از خواص کله حیوانات:
به طور عموم و کلی غذائی که از کله حیوانات تهیه می گردد خاصیت غذائی زیادی دارد و تولید حرارت زیاد در بدن می کند.

برای بدن های ضعیف تقویت نماينده هست و چون هضم اون به درستی انجام گردد قوای جنسی را افزایش می دهد.

برای کسانی که ضعف معده دارند با کمی اصلاح غذای خوبی هست و گاهی تولید قولنج سخت می نماید.

بروز این قولنج در اثر خوردن زیاد پوست و غضروف طرفین صورت و کاسه سر و گوش ها و بینی ها می باشد.
گوشت صورت از تمام قسمت های دیگر کله دارای کیفیت غذایی بیشتری هست.

چربی چشم ها از سایر قطعات کله بیشتر و دفع اون سریعتر هست.

گوشت زبان از همه لطیف تر و مغز از تمام قسمت های دیگر سردتر هست.

به همین سبب هست که توصیه شده مغز را با سرکه و خردل و آویشن کوهی و چشم را با سرکه و آویشن و خردل و گوشت زبان را با نمک بسیار مصرف نمايند.

حتی الامکان از خوردن پوست و غضروف خودداری نمايند و در صورت خوردن با سرکه و خردل میل نمایند.
کله بزغاله و بز جوان زیانش کمتر و در عین حال قبل از سیر شدن باید سفره را ترک نمايند زیرا در صورت زیاده روی در مصرف پس از یک یا دو ساعت احساس سنگینی شدید در خود نموده و مضطرب و بدخواب می شوند و حالت تنگی نفس به اونها دست می دهد.
کسانی که به خوردن اون اشتهای زیاد دارند، چنانچه دست از خوردن اون بکشند، پس از مدتی این اشتها از بین رفته و عوارض بعدی هم ایشان را ناراحت نمی کند.
خوراک کله در تابستان و در نواحی گرمسیر برای مزاج انسان سنگین تر هست و تا کاملا انسان گرسنه نشود نباید از اون خورد.

کسانی که مزاجشان گرم هست و تشنگی زیاد دارند می توانند برای رفع ناسازگاری و تشنگی که از خوردن اون پدید می آید چند دانه انگور بدون پوستمصرف نمايند و حداقل تا ۳ ساعت از نوشیدن آب خودداری نمايند و مدت کوتاهی بخوابند.
خوردن کله گاهی اوقات سبب نفخ معده شده و هضم اون به کندی صورت می گیرد.
اگر شخص گرسنه باشد و از اون بخورد مخصوصا در ساعات آخر روز، هضم اون به طرز اطمینان بخشی صورت می گیرد و به سلامتی بدن زیانی نمی رسد.
بهترین وقت برای خوردن کله روزهای سرد زمستان هست که معده پاک باشد و سپس اون به تدریج با ظرف کوچکی آب بنوشند و پس از یک ساعت در رختخواب گرم بخوابند و شکم را گرم نگاه دارند و چون از خواب بیدار شدند مقدار زیادی قدم بزنند، اگر سپس ۹-۱۰ ساعت مزاج به مقدار لازم عمل نمود، دلیل بر اون هست که هضم به خوبی انجام شده هست.

پاچه:
خاصیت غذائی پاچه بسیار کم و فضولات اندک هست.

از خوردن پاچه در بدن خون سرد چسبنده و لزج به وجود می آید و برای کسانی که هستخوان‏شان شکسته هست اگر مدت طولانی از پاچه تغذیه نمايند بسیار مفید هست.

چنانچه با سرکه و انجدان آماده گردد لزوجت و سردی اون تخفیف می یابد و دیگر تولید قولنج نمی کند.
خوردن پاچه برای مبتلایان به تب و کسانی که غذای کم نیاز دارند و مبتلایان به خونریزی رحم و سستی روده و خونریزی بواسیر و به طورکلی برای کسانی که بدن شانمحتاج به محکم نمودن اندام هست مفید می باشد.

منبع: کتاب منافع اغذیه و ادویه، تألیف محمد بن زکریای رازی، تصحیح دکتر فرزانه غفاری، ص: ۱۲۲-۱۲۵ (سایت تندرستان)

42:

اصول حمام کردن و روغن مالی کودک از دیدگاه طب سنتی ایران
مدتی هست که در بحث نگهداری و حفظ سلامت کودکان بر ماساژ تاکید می شود اما جالب هست بدانیم که در طب ایرانی از هزاران سال قبل به دقت به موضوع نحوه نگهداری نوزاد و کودک اشاره شده و مبحث ماساژ نیز کاملا مورد توجه بوده و در کتب طبی به وضوح توضیح داده شده هست به عنوان مثال متن زیر از کتابی مربوط به قرن چهارم هجری یعنی حدود ۱۰۰۰ سال قبل برگرفته شده هست.

مرجع : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


عرش نیوز:
مدتی هست که در بحث نگهداری و حفظ سلامت کودکان بر ماساژ تاکید می شود اما جالب هست بدانیم که در طب ایرانی از هزاران سال قبل به دقت به موضوع نحوه نگهداری نوزاد و کودک اشاره شده و مبحث ماساژ نیز کاملا مورد توجه بوده و در کتب طبی به وضوح توضیح داده شده هست به عنوان مثال متن زیر از کتابی مربوط به قرن چهارم هجری یعنی حدود ۱۰۰۰ سال قبل برگرفته شده هست.

سزاوار هست به کودکان روغن بمالند و اندامهایشان هنگام روغن مالیدن مرتب و راست باشد.
حمام و روغن باید در نور و هوای معتدل انجام شود.

از حمام کردن بلافاصله سپس خوردن شیر پرهیز کرد زیرا موجب ضرر و درد شدید بدن و کند ذهنی می گردد همچنین روغنمالی نیز نباید در وقت پر بودن معده از شیر انجام شود بهتر هست سپس خواب طولانی حمام و روغن مالی انجام شود.

و همچنین سپس حمام نیز بهتر هست کودک بخوابد.

برای حمام کردن کودک را بر دست راست گرفته و با دست چپ بر وی آب بریزند و انگشت سبابه را با روغن خوشبو (مثل روغن زیتون یا روغن گل سرخ چرب کرده) و به آرامی در دهان کودک بچرخانند و تا حد امکان آب دهانش را خارج نمايند و زبان و محل روییدن دندانها را به آرامی تمیز کرده و پس از شستشو بدن به آرامی عانه کودک (در محل مثانه) را لمس کرده و کمی فشار دهند تا برای ادرار تحریک شود.

لازم هست مادر بر پای خود پارچه کتانی پهن کرده کودک را خوابانده لباسها را در آورد و او را با روغن زیتون خوشبو چرب کند آب در ابتدای حمام باید گرمای معتدل داشته باشد تا کودک لذت ببرد سپس به مرور بر گرمای آب اضافه کرده تا بدنش گرم شود.

ماساژ کودک:
پس از حمام کودک را با حوله ای نرم خشک کرده و در محیطی که حرارت مناسب داشته بر روی پارچه ای نرم برنامه داده شود.

ابتدا کودک را بر شکم خوابانده و با روغن چرب کرده سپس به رو می چرخانید و به آرامی بدن را چرب کنید.

تندرستان-ماساژ کودک


ماساژ کودک-تندرستان


ماساژ و روغن مالی کودک-تندرستان


دستهای کودک را از دو طرف به هم نزدیک کرده و مجدد بازکنید و این کار به آرامی چندین نوبت تکرار کنید.

با دست راست از پایین بدن به سمت بالا کودک را لمس کرده و با دست چپ از بالا به سمت پایین بدن کودک را به آرامی ماساژ دهید.

سپس پاها را به سمت پایین ماساژ داده و به آرامی تا جایی که کودک همکاری دارد زانوها را باز کنید.

سپس دستها و گردن را به سمت بالا به آرامی ماساژ داده و آرنج ها را به نرمی باز کنید.

روغن مالی کودک-

روغن مالی کودک-تندرستان
در مرحله بعد دستها را از گردن به سمت سر نوزاد لغزانده و هستخوان جمجه را به نرمی ماساژ دهید و به آهستگی سر را به اطراف بچرخانید.


پس از اتمام ماساژ کودک، روغن های اضافی روی بدن را به آرامی با پارچه نخی نرم گرفته و پوشش مناسب بر تن کودک خود نمایید.

بهتر هست در انتخاب روغن به مزاج کودک خود توجه نمایید.

منبع:
برگرفته از کتاب حفظ سلامتی و درمان بیماری های زنان باردار، نوزادان و کودکان، تألیف احمد بن محمد بلدی، ترجمه عباس نوروزپور، انتشارات المعی، ص: ۱۹۳-

43:متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس عنوان شد
پیشنهاد یک برنامه غذایی مناسب برای تقویت کلیه و مجاری ادرار

یک متخصص طب سنتی یک برنامه غذایی مناسب برای تقویت کلیه، مجاری ادرار و دفع سنگ‌های کلیه پیشنهاد داد و فرمود: در این رژیم غذایی، مصرف روغن،ترشی، شربت،حبوبات و سبزی‌های مفید توصیه شده هست.


مریم مقیمی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: با توجه به شیوع نسبتاً بالای سنگ های کلیه و مجاری ادراری یکی از سؤالات رایج این بیماران این هست که چه نوع رژیم غذایی را دنبال نمايند.یکی از توصیه‌های طب سنتی در این زمینه مصرف روغن ،ترشی، شربت ،غذا و سبزی‌های مفیدی هست که به تقویت کلیه و مجاری ادرار کمک می کند.
روغن‌های مفید: روغن‌ بادام، روغن کنجد، روغن زیتون
وی ادامه داد: روغن بادام در گرمی و سردی معتدل هست و مصرف اون در افرادی که خروج قطره قطره ادرار دارند مفید بوده و به دفع سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

روغن کنجد نیز دارای خواص کنجد بوده و در رفع سوزش ادرار مؤثر هست چرا که از خواص مهم روغن زیتون، شکستن سنگ‌های ادراری و ادرارآور بودن هست.
ترشی‌ مفید؛ ترشی مارچوبه
این متخصص طب سنتی فرمود: مارچوبه شنماينده سنگ‌های کلیه و مثانه و پاک‌نماينده کلیه و ادرارآور و از بین برنده بیماری‌های کلیه و مثانه هست.
شربت‌های مفید: ‌آلبالو، مارچوبه ،آب و عسل و شکر و لیموترش
مقیمی ادامه داد: لیمو مقوی معده هست و شربت اون با شکر یا عسل برای این بیماران مفید هست.

در مقالات طب جدید ثابت شده که لیموترش به علت اثرات آلکالیزه نماينده، دفع‌نماينده سیترات و اونتی‌اکسیدان در درمان سنگ کلیه به خصوص در بیمارانی که علت بروز سنگ در مجاری ادرارشان، دفع کم سیترات در ادرار (هایپوسیتراتوری) هست، سودمند هست.
غذاهای مفید
وی تصریح کرد: زرده تخم‌مرغ نیمه برشته شده برای این افراد توصیه می شود چرا که خون تمیز تولید می‌کند و فضولات اندکی بر جای می‌گذارد و برای زخم‌های کلیه و مثانه مفید هست و سریع هضم می‌شود.
مقیمی فرمود: مصرف گوشت جوجه کبوتر در روغن کنجد (بدون آب و نمک) موجب خرد شدن سنگ مثانه و خارج شدن اون می‌شود.
حبوبات مفید: ماش مقشر (پوست کنده)، باقلا، نخود
وی ادامه داد: ماش از بهترین حبوبات هست و برای بیماری‌های کلیه مفید هست همچنین آب جوشانده باقلا از تولید سنگ کلیه جلوگیری می‌کند.

نخود نیز خون سالم در بدن تولید می‌کند و بازنماينده گرفتگی‌های کلیه بوده و خوردن آب پخته اون با کمی نمک ادرارآور هست.
سبزیجات مفید: کرفس، مارچوبه، کنگر، کاکوتی، شوید، پونه
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: کرفس ادرارآور هست و کلیه و مثانه را پاکسازی می‌کند و سنگ مثانه را از بین می برد.

کنگر مقوی دستگاه گوارش بوده و برگ اون ادرارآور هست.

شوید نیز ادرارآور بوده و برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید هست و درد کلیه و مثانه را بهبود می‌بخشد.

همچنین پونه نیز ادرارآور هست.
زیتون پرورده، سیر، کدو
مقیمی اضافه کرد:زیتونی که در آب و نمک پرورده باشد و با غذا خورده شود نه قبل و بعد اون، مقوی معده و پاکسازی نماينده اون هست.

سیر ادرارآور هست و برای کسانی که ادرارشان قطره قطره خارج می‌شود مفید هست و سنگ‌های کلیه را از بین می‌برد.

کدو نیز تقویت نماينده مجاری ادرار هست.
انتهای پیام/

44:یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس فراخوان نمود
راه‌های درمان انواع سردرد با هستفاده از طب سنتی

متخصص طب سنتی راه‌های درمان انواع سردرد را تشریح کرد و فرمود: سردرد انواع گوناگونی دارد که طب سنتی برای تمام انواع اون که شامل سردردهای میگرنی، کم‌خونی و سینوزیتی هست، توصیه‌های ویژه دارد.


غلامرضا کردافشاری در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس فرمود: یکی از انواع سردردها سردرد میگرنی و کلاهخودی هست در این حالت سردرد از نوع میگرن‌ که درد از شقیقه سر آغاز می شود بهتر هست برای درمان اون مقداری عسل را با یک لیوان آب جوش مخلوط و کمی آب لیموترش در اون بریزند و یکبار صبح و یک بار شب قبل از خواب میل شود.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: اگر سردرد ناشی از کم خونی باشد همان عسل را با آب جوش شربت کرده و بدون آب لیمو ترش مصرف شود.
کردافشاری تصریح کرد: نوع دیگر سردرد سینوزیتی هست و افرادی که دچار سردرد ناشی از سینوزیت شده‌اند و درد اون برایشان مشکل‌ساز شده از سیستم تخلیه بخور و مخلوطی از روغن بنفشه یا بنفشه بادام هر شب قبل از خواب هستفاده نمايند.
این متخصص طب سنتی فرمود: نوشیدن رقیق چای باعث کاهش سردرد در مدتی که دچار درد شده‌اند، می شود و کم‌کم باید مقدار مصرف چای را کم نمايند تا در وقتی که چای نمی‌نوشند دچار سردرد نشوند.
کردافشاری فرمود: همچنین یکی دیگر از دلایل سردرد افت قندخون هست که به همین دلیل افرادی که مستعد این حالت هستند در مصرف وعده های غذایی خود دقت نمايند.
انتهای پیام/

45:

علل بوی بد دهان از نگاه طب سنتی


یک محقق طب سنتی با بیان اینکه بوی بد دهان به عنوان علایمی برای ماندگاری سینوزیت هست، تاکید کرد: وجود بوی بد دهان در اکثر مواقع ناشی از شرایط بیماری‌زاست که باید شناسایی و درمان شود.دکتر حسن اکبری در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه بوی بد دهان به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامت بیماری‌های مختلف هست، فرمود: در مبتلایان به سینوزیت مزمن، بسته شدن راه‌های تخلیه سینوس‌ها، موجب تورم و بوی بد دهان می‌شود.وی در ادامه با بیان این مطلب که تجویز اونتی هیستامین برای کاهش تورم موجب درمان ریشه‌ای سینوزیت نمی‌شود، اضافه کرد: علاوه بر تجویز داروهای ضد التهابی در مواقع بروز سینوزیت، شست‌وشوی پشت حلق از طریق آب و نمک طبیعی فعالیت میکروب‌ها را متوقف و به درمان بوی بد دهان کمک می‌کند.این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه طب سنتی بر درمان ریشه‌ای بیماری‌ها تاکید دارد، اضافه کرد: بوی بد دهان به دلیل عفونت و در شرایط رطوبت ایجاد می‌شود.

بنابراین افرادی که دچار بوی بد دهان هستند، باید غذاهایی با مزاج گرم و خشک مصرف نمايند تا زمینه رشد میکروب‌ها از بین برود.اکبری یادآور شد: از شرایط دیگر ایجاد بوی بد دهان می‌توان به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عفونت لثه‌ها، اختلالات متابولیک، خشکی دهان، مشکلات معده، دخانیات و عفونت حلق اشاره کرد.وی با اشاره به اینکه درمان بیماری‌های دندان و حفظ سلامتی دهان برای از بین بردن بوی بد دهان ضروری هست، تاکید کرد: مصرف صحیح تغذیه طبق مزاج فرد از مهم‌ترین شرایط درمانی هست.

همچنین مصرف دمنوش‌های بابونه، آویشن، نعنا و پونه به عنوان کاهش رطوبت بدن و گسترش میکروب‌ها عمل می‌کند.وی در پایان اضافه کرد: جلوگیری از خشک شدن دهان، مسواک زدن مکرر سپس هر وعده غذایی، هستفاده از عصاره چوب درخت اراک در خمیر دندان برای تقویت لثه‌ها و مسواک زدن با نمک طبیعی از موارد مهم جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان هست.انتهای پیام

46:معاون طب سنتی وزیر بهداشت در فرمود‌وگو با فارس:
مزاج افراد با افزایش سن تغییر می‌کند/در انتخاب سبک زندگی کودکان اشتباه کرده‌ایم

معاون طب سنتی وزیر بهداشت فرمود: مقاطع سنی مختلف دارای مزاج‌‌های گوناگونی هستند به همین دلیل برای هر گروه سنی توصیه‌های طبی متفاوتی وجود دارد و اگر به اونها توجه نشود نتیجه‌ای جز بیماری برای فرد نخواهد داشت.


محمود خدادوست در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌در مورد انواع مزاج‌ها و تأثیرات اون بر ایجاد و خوی افراد فرمود: مزاج‌‌ها که سرد و گرم و خشک و تر هستند تحت تاثیر شرایط مختلفی مثل ایجاد و خوی، خواب، تغذیه و سن برنامه دارند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال، مقاطع سنی مختلف دارای مزاج‌‌های گوناگونی هستند به همین دلیل برای هر گروه سنی توصیه‌های طبی متفاوتی وجود دارد.
خدادوست فرمود:‌ اگر تفاوت مزاج‌ها را بدانیم، می‌توانیم در سبک زندگی از دوران کودکی تغییراتی را ایجاد کنیم ولی متأسفانه در سالهای اخیر در سبک زندگی کودکان اشتباه کرده‌ایم، به اونها تنقلات می‌دهیم، مصرف این تنقلات، کم تحرکی و تماشای بیش از حد تلویزیون با مزاج اونها سازگار نیست.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت تصریح کرد: در گذشته تنقلاتی مثل پسته، گردو و کشمش به کودکان داده می‌شد که گرم و تر و متناسب با مزاج دوران رشد اونها بود و کودکان را بیش‌فعال نمی‌کرد و خوابشان هم متناسب می‌شد.
وی ادامه داد: گروه سنی کمتر از 30 سال معمولاً گرم و تر بوده و در دوران رشد برنامه دارند.

30 تا 40 سال دارای مزاج گرم و خشک و 40 تا 60 سال دارای مزاج سرد و خشک هست
که در این گروه میزان گرمی و حرارت کمتر می‌شود به همین دلیل در گروه سنی 60 سال به بالا هضم غذا ضعیفتر می‌شود و باید تغذیه‌ای لطیف برای این افراد در نظر گرفت تا مواد زائد کمتری تولید شود.
خدادوست ادامه داد: در گروه سنی مسن، به پیاده‌روی و ورزش تأکید می‌شود به همین دلیل افراد بازنشسته که سبک زندگی‌شان تغییر می‌کند و تحرک کمتری دارند.

نوع غذا و خوابشان دستخوش تغییر می‌شود.

در نتیجه ظرف 6 ماه بیماری‌ها به سراغشان می‌آیند در حالی که اگر سبک زندگی را متناسب با سن سالمندی تغییر دهیم این افراد دچار بیماری نمی‌شوند.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت فرمود: خودمراقبتی بر پايه طب سنتی به دلیل ریشه‌دار بودن در زندگی امت با باورهای جامعه هماهنگ هست و به همین دلیل مقبولیت بیشتری دارد پس بهتر هست هموقت با کم‌تحرکی و شیوع بیماری‌های غیر واگیر در جامعه،سبک زندگی سالم بر پايه طب سنتی آموزش داده شود.
انتهای پیام/

47:فارس نقل می‌دهد
توصیه به حجامت در ۱۴ حزیران

انجام حجامت بر پايه روایات اهل بیت عصمت و طهارت در روزهای هفتم و چهاردهم ماه حزیران توصیه شده هست، روزهایی که بر پايه تقویم ما با روزهای ۲۹ خرداد و ۵ تیر مطابقت دارد.


به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس،ماه حزیران ماه نهم از ماه های رومی هست که پس از ماه ایار هست.

در میان ماه های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می‌نمايند که یکی از این چهار ماه حزیران هست.بهترین وقت برای حجامت بر پايه روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همین ماه رومی حزیران هست، بر پايه تقویم نجومی آغاز حزیران تقریباً از روز هشتاد و چهارم نوروز محاسبه می‌شود.
اما درباره اینکه چه روزهایی در ماه حزیران برای حجامت اولویت دارند امام صادق علیه السلام فرمودند: در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم.
بر این پايه روزهای 7 و 14 حزیران که بنابر روایت وارده از امام رضا علیه السّلام از بهترین ایّام حجامت هستند، با روزهای جمعه، 30 خرداد و 6 تیر 1393 مصادف هستند امّا بر طبق سالنامه دیگری روزهای 7 و 14 حزیران، با روزهای پنجشنبه، 29 خرداد و 5 تیر 1393 مصادف هستند که حجامت در اونها بلامانع هست.
با توجه به سفارش اکید روایات شریف بر پرهیز از حجامت در روزهای چهارشنبه و جمعه (و به ویژه پیش از ظهر جمعه) توصیه شده هست که از حجامت در این دو روز پرهیز شود.

چرا که توصیه به حجامت در روزهای 7 و 14 حزیران، یک توصیه هستحبابی و نه واجب هست امّا خطرات ذکر شده در روایات برای حجامت روز جمعه بسیار جدّی و مهلک هستند.
و شاید بهترین راه حل این باشد که کسانی که تمایل به حجامت در این روزها دارند، «رجاءً» نمايند و روزهای پنجشنبه، 29 خرداد یا 5 تیر 1393 حجامت نمايند.
حجامت در فرهنگ ایرانی و اسلامی به عنوان یکی از توصیه های اکید پیامبر اسلام برای سلامتی معرفی شده هست و احادیث و روایات متعدی از رسول خدا درباره اهمیت و فواید حجامت وجود دارد به همین علت انجام حجامت به عنوان بخشی از طب اسلامی هست.
تاریخچه حجامت
در دانشنامه ویکی پدیا درباره حجامت این طور نوشته شده هست که حجامت یکی از روشهای طب قدیم چینی به نام کاپینگ هست که بیش از 5 هزار سال قدمت دارد و در وقت یونان باستان نیز در حدود 5200 سال پیش بقراط از این روش برای درمان بیماران خود هستفاده می‌کرده هست.
اون طور که در منابع موجود نوشته هست از حدود 4600 سال پیش پزشکان ایرانی نیز از روش حجامت برای درمان بیماران خود هستفاده می کرده‌اند و علاوه بر کاغذهای پاپیروس در مصر باستان سپس اون در کتاب جالینوس و کتب حکمای ایرانی و اسلامی مانند کتاب قانون ابن سینا ،کتاب ذخیره خوارزمشاهی نیز در فصولی به این روش درمانی اشاره شده هست.
این روش طبابت تا قرن 18 میلادی در اروپا نیز مرسوم بوده هست اما سپس اون با فراگیر شدن طب نوین رفته رفته در کشورهای غربی مهجور ماند اما در کشورهای اسلامی و عربی به علت احادیث و روایاتی که از پیامبر اسلام(ص) درباره فواید حجامت توصیه شده هست همچنان مقبولیت زیادی دارد.
فواید حجامت از زبان یک پزشک
محمد علی نصرتی پزشک عمومی که در زمینه حجامت فعال هست می‌گوید: به طور کلی منعی برای انجام حجامت برای هیچ فردی وجود ندارد، خیلی افراد روزانه برای انجام حجامت مراجعه می‌نمايند، بعضی از آ‌نها بیماری دارند و برای درمان علت بیماریشان حجامت می‌نمايند، بعضی هم هیچ بیماری ندارند اما چون سنت پیغمبر هست و می‌خواهند سلامتی شان را حفظ نمايند،برای حجامت مراجعه می نمايند و ما تقریباً همه اونها را حجامت می‌کنیم.
او ادامه می دهد:‌ اکثر افرادی که حجامت می‌نمايند، معتقدند حجامت برای هیچ کس ضرری ندارد اما من اعتقاد دارم، زنان باردار و کودکان زیر 4 ماه نباید حجامت نمايند و اونها را حجامت نمی‌کنم.

چون سنت و توصیه پیغمبر هست که بچه‌های خود را از چهارماهگی تا سن بلوغ حداقل سالی یکبار حجامت کنید.
نصرتی اضافه می‌کند:‌ هر کس بخواهد، چه بیمار باشد و چه سالم می‌تواند حجامت کند البته افراد بالای 70 سال که مغز هستخوانشان ضعیف می‌شود و خونسازی کمتر انجام می‌شود به خصوص اگر بیماری مثل دیابت یا بیماری قلبی داشته باشند بهتر هست قبل از حجامت بررسی شوند و اگر شرایطشان مناسب بود، بعد حجامت نمايند.
این پزشک می‌گوید:‌ عده‌ای از بیماران هستند که دارو مصرف می‌نمايند، مثلاً پلاویکس یا داروهای ضد انعقاد مصرف می‌نمايند این افراد هم هیچ منعی برای حجامت ندارند،‌چون اصل حجامت بادکش اون هست، با بادکش مسیر جریان خون را منحرف می‌کنیم به همین علت حجامت با خون دادن فرق می‌کند.
وی درباره فواید حجامت می‌گوید: چون سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند به علت فشار منفی در پست دو کتف در نزدیکی ستون فقرات و قلب، سیستم لنفاوی و ایمنی بدن تحریک و تقویت می‌شود در واقع سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند به همین خاطر فرد حجامت نماينده دیگر مریض نمی‌شود.
نصرتی اضافه می‌کند:‌ حجامت ضد بیماریهای قلبی و عروقی هست و چون رگها را از پلاکت پاک می‌کند دیگر امکان سکته مغزی و قلبی هم وجود ندارد و از بیماریهای عفونی نیز به علت فعال کردن سیستم ایمنی بدن پیشگیری می‌کند.
وی می‌گوید: در واقع ما با حجامت خونهای کثیف بدن را دفع می‌کنیم و کاری می‌کنیم که سیستم خونسازی بدن خون تازه تولید کند.

در واقع ما با این کار گلبولهای زائد و پلاکتهای مرده را خارج می کنیم.

بارها پیش آمده یک مریض قلبی آمده پیش من حجامت کرده و بعد اونژیوگرافی کرده و دیده عروقش باز شده هست.این حرف را من نمی‌گویم خون مریضهایم می‌گویند که «سپس حجامت احساس می‌کنم رگهایم باز شده هست».
وی درباره دفع خون کثیف از طریق حجامت می‌گوید: بله درست هست، البته همان طور که فرمودم ممکن هست خون تازه هم در اون باشد اما بیشتر اون خون کثیف هست، البته عوام می‌گویند خون کثیف هست و شاید به یک معنا درست نباشد ولی چون مواد زائد خون دفع می‌شود به یک معنا درست هست.
وی اضافه می کند: حجامت برای درمان بسیاری از ناراحتی های پوستی از قبیل جوش، کهیر، خارش و حساسیتها، درمان ناراحتی‌های عصبی‌، اضطراب، سردردهای شدید و مزمن مانند میگرن، درمان خواب رفتگی و سردی دست و پا و بهبود بخشیدن به گردش خون مفید هست.
به فرموده نصرتی درمان ریزش مو و تقویت رشد موها، تنظیم وزن و خصوصاٌ در افراد لاغر، بهتر شدن تنفس در مبتلایان به آسم، درمان ناراحتی‌های کبد و کلیه، درمان ناتوانی‌های جنسی، درمان ناراحتی‌های زنانه، درمان نازایی، مرتب کردن عادت ماهیانه زنان، درمان دردهای هنگام قاعدگی و کمک به ترک سیگار و مواد مخدر».

آیا این همه فواید اثبات شده هست.
حسن ابوالقاسمی، فوق تخصص خون و رئیس سابق ساوقت انتقال خون در مورد حجامت می‌گوید: حجامت یک سابقه تاریخی 5 هزار ساله دارد و در اقوام مختلف وجود داشته هست، احادیث و روایات زیادی هم در اسلام وجود دارد که معصومین انجام حجامت را توصیه کرده‌اند.
وی اضافه می کند:‌ در مورد حجامت دو رویکرد وجود دارد یک عده افرادی هستند که معتقدند چون ریشه در احادیث و روایات دارد باید بر مبنای منابع اسلامی اون را ترویج کنیم و عده‌ای هم معتقدند که فواید حجامت باید با هستفاده از طب امروز و آزمایشهای علمی و کارآزمایی بالینی اثبات شود.
وی اضافه می‌کند: حجامت اکنون جزئی از طب سنتی ماست و ریشه چند هزار ساله دارد و مستنداتی در مورد اون وجود دارد که نمی‌توانیم اونها را نادیده بگیریم، اسناد تاریخی زیادی درباره حجامت وجود دارد و به هر حال یکی از اعمالی هست که در اقوام مختلف برای درمان بیماری کاربرد داشته هست.
رئیس انجمن خون و انکولوژی ادامه می‌دهد:‌ من تخصص این را ندارم که درباره فواید حجامت صحبت کنم اما معتقدم افرادی که در طب سنتی کار می‌نمايند باید تحقیقات و بررسی‌های علمی لازم را اجرا کنند و تأثیر حجامت را بر فیزیولوژی بدن و درمان بیماریها با کارآزمایی بالینی اثبات نمايند.
وی می‌گوید: ‌به هر حال این روش درمانی تاریخی حتماً فوایدی دارد که باید اثبات شود و سپس اینکه اثبات شد برای درمان بیماریهایی که کارکرد علمی اون اثبات شده هست، از طرف پزشکان متخصص تجویز شود.
مقررات حجامت در ایران
محمود خدادوست، معاون طب سنتی وزیر بهداشت در مورد حجامت می‌گوید: حجامت جزو اعمال یداوی طب سنتی هست که در آیین نامه ابلاغ شده طب سنتی نیز به اون اشاره شده هست.
وی ادامه می‌دهد: بر پايه آیین نامه طب سنتی، حجامت حتماً باید زیر نظر پزشک و با تجویز او برای درمان برخی بیماریها که در آیین نامه ذکر شده و یک فهرست 150 تایی دارد انجام شود،‌این پزشک باید دوره و آموزش رسمی طب سنتی را دیده باشد و مجوز انجام خدمات طب سنتی را از وزارت بهداشت گرفته باشد و هر کسی مجاز به انجام این کار نیست.
معاون وزیر بهداشت اضافه می‌کند: بسته آموزش خدمات طب سنتی هم برای پزشکان که باید خدمات اون را از جمله حجامت تجویز نمايند و هم برای ارائه نمايندگان خدمت حجامت تدوین شده هست.
وی فرمود: حجامت مانند بقیه روشهای درمانی در طب نوین یا طب سنتی سودمند هست و موارد کاربرد اون به عنوان اندیکاسیونهای حجامت در آیین نامه طب سنتی مشخص شده هست.


وی می‌گوید: مبنای حجامت فقط دفع خون نیست بلکه کارکردهایی دارد که در طب سنتی به صورت علمی فواید اون ثابت شده هست اما به شرطی که در جای خود و برای فردی که اندیکاسیون درمانی واقعی داشته باشد، انجام شود.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت اضافه می‌کند:‌ نباید مفاهیم علمی طب سنتی را به صورت حرفهای عامیانه و غیر علمی بین امت رواج دهیم، طب سنتی یک تخصص و علم هست و باید افراد صاحبنظر و آموزش دیده درباره اون صحبت نمايند.
انتهای پیام/

48:

مصرف گیاهان دارویی کاهنده قند خون، بدون مشورت پزشک ممنوع!


یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه گیاهان دارویی با خواص کاهش قند خون، تداخلی با داروهای شیمیایی ندارد، تاکید کرد: به منظور کنترل بیماری دیابت و پیشگیری از پیشرفت اون، داروهای شیمیایی و گیاهی مختلفی وجود دارد و مصرف هموقت اون تداخلی ایجاد نمی‌کند، اما نباید بدون نظارت و مشورت با متخصص طب سنتی و پزشک معالج، اون را جایگزین داروهای ضد دیابت یا انسولین کرد.دکتر حسن اکبری در فرمود‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه تاکنون تاثیر مثبت بیش از ۱۲۰۰ گیاه دارویی در کاهش میزان قند خون یا کاهش عوارض ناشی از اون شناخته شده هست، فرمود: هدف از درمان این هست که قند خون تا حد امکان به میزان طبیعی نزدیک شود.

به این ترتیب پیشرفت عوارض طولانی مدت دیابت که نتیجه آسیب رسیدن به برخی از اعضای بدن هست، کند یا متوقف می‌شود.وی در ادامه با بیان این مطلب که دیابت نوع دو شایع‌ترین شکل بیماری قند هست که اغلب با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمان می‌شود، اضافه کرد: در دیابت نوع یک غده پانکراس توانایی تولید انسولین را ندارد و این ماده باید حداقل روزی یک مرتبه از طریق تزریق وارد بدن شود که در کودکان و نوجوانان شایع‌تر هست اما در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین هست که میزان اون کافی نیست.

بنابراین سلول‌های بدن به انسولین موجود در خون جواب مناسب نمی‌دهد.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه اصلاح تغذیه‌ای بیماران مبتلا به دیابت و جایگزین کردن مواد غذایی انرژی بخش با مواد غذایی انرژی‌گیر از مراحل اولیه درمان از طریق طب سنتی هست، خاطرنشان کرد: اصلاح تغذیه‌ای باعث می‌شود تا سلول‌ها مجددا توانمندی خود را کسب نمايند و بدن بتواند به طور طبیعی انسولین مورد نیاز را تولید کرده و از مقاومت نسبت به اون بکاهد.این متخصص طب سنتی تصریح کرد: هستفاده از دمنوش‌های بابونه، زعفران، دارچین، زنجبیل، شنبلیله، آاویشن، ینجه و گزنه باعث کاهش قند خون می‌شود و باید توجه داشت که مصرف این دمنوش‌های گیاهی به همراه داروهای شیمیایی تداخلی در روند درمان ایجاد نمی‌کند اما، باید با مشورت متخصص و پزشک مربوطه صورت گیرد.اکبری در ادامه با بیان اینکه با توجه به روند تاثیرپذیری مصرف داروهای گیاهی و با مشورت متخصصان می‌توان در طول وقت مصرف داروهای شیمیایی را کم و حتی قطع کرد، اضافه کرد: کاهش قدرت دید و آسیب‌ دیدگی سیستم عصبی بدن و کلیه‌ها از جمله عوارض ابتلا به دیابت هست که برای پیشگیری از بروز این مشکلات شیوه‌های طبیعی در طب سنتی وجود دارد که به عنوان درمان کمکی مورد هستفاده برنامه می‌گیرد مانند مصرف خوراکی عصاره به دست آمده از گیاه بابونه که به کاهش سطح قند خون در بدن کمک می‌کند و فعالیت اونزیمی که عوارض و اختلال‌های ناشی از ابتلا به دیابت را در بدن دو چندان می‌کند را کاهش می‌دهد.وی در پایان تاکید کرد: گیاهان دارویی نباید جایگزین داروهای ضد دیابت یا انسولین در بیماران دیابتی شود، چرا که اثر این گیاهان بر کاهش قند خون خفیف هست و ممکن هست تاثیر اون از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین می‌توان با اصلاح تغذیه‌ای باعث پیشگیری از بروز دیابت در افراد شد.انتهای پیام

49:

"سرخار گل" بخورید تا سرما نخورید


یک کارشناس گیاهان دارویی اظهارکرد: سرخارگل، از سرماخوردگی جلوگیری می‎کند.عزیزالله خیری در فرمود‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه زنجان، فرمود: سرخارگل (اکیناسه، اکیناشا) یک گیاه دارویی هست که هستفاده اون در آمریکای شمالی و اروپا بسیار معمول هست و به‌ عنوان دارویی برای بهبود سرماخوردگی فروخته می‌شود.وی درباره این گیاه، افرود: سرخارگل گیاهی علفی و چند ساله از تیره کاسنی هست که ارتفاع اون حداکثر به یک تا 1.5 متر می‌رسد.

برگ‎های پایین ساقه تخم‌مرغی تا نیزه‎ای شکل هستند که به حداکثر 30 سانتی‎متر می‌رسد.

ساقه از انشعابات فراوانی برخوردار بوده و دارای بذرهای زبر و خشن هست.

گل‎ها معمولاً به رنگ ارغوانی، صورتی، قرمز ارغوانی، زرد و نارنجی دیده می‌شوند و دیسک مرکز اون‌ها (گل‎های لوله‎ای) سبز تیره، قهوه‌ای تیره و سیاهرنگ هست.این کارشناس خاطرنشان کرد: تمام پیکر این گیاه اعم از ریشه و پیگر رویشی حاوی مواد ارزشمندی از قبیل ترکیبات آلکیل آمیدی، ایزوبرتیل آمید، آسید شیکوریک هست.

همچنین دارای اسانس هم هست که مهم‏ترین ترکیبات تشکیل دهنده اسانس سرخارگل را هومولن، کاریوفیلین و اکسیدکاریوفیلین تشکیل می‎دهند.وی همچنین درباره خواص درمانی و کاربردهای این گیاه، تصریح‌کرد: مطالعات نشان می‎دهد که اکیناسه و ترکیبات روی سیستم ایمنی فاگوسیتی اثر دارد، اما روی سیستم ایمنی اختصاصی اثر ندارد، امروز اکیناسه برای عفونت‎های باکتریایی، ویروسی، پروتوزوایی و قارچی به کار می‌رود.

همچنین بومیان آمریکا از اوایل قرن 17 میلادی از این گیاه برای درمان مارگزیدگی بیماری‎های لثه و دهان، سرماخوردگی هستفاده می‎کرده‎اند.وی ادامه‌ داد: سرخارگل امروزه به‌عنوان یکی از مهم‎ترین گیاهان دارویی در جهان مطرح هست و کشت اون به صورت فزاینده‎ای در حال افزایش هست.

از اونجا که این گیاه خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن و ضدویروس‎ دارد در درمان بسیاری بیماری‎های ویروسی می‎توان از اون هستفاده کرد و امروزه به عنوان کاندیدای درمان بیماری ایدز مطرح هست.
خیری در خصوص اشکال موجود دارویی این گیاه، ادامه داد: سرخارگل در بازار دارویی ایران به فرم قرص و شربت خوراکی موجود هست که جهت پپشگیری و درمان کمکی سرماخوردگی، عفونت‎های ویروسی و همچنین التهاب دهان و حلق هستفاده می‌شود که می‎توان برای نمونه به شربت گیاهی ایموژن و قرص روکشدار فیتوکلد اشاره کرد.


انتهای پیام

50:

اسطوخودوس، گیاه همه‌فن‌حریف


گل اسطوخودوس و روغن گرفته شده از اون تاریخچه‌ای طولانی در فهرست داروهای گیاهی دارد.


به نقل سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اولین گزارش‌ها از مصرف گیاه اسطوخودوس به دوران باستان برمی‌گردد که روغن گرفته شده از اون برای مومیایی کردن کاربرد داشته هست.

بعدها از این گیاه به عنوان اضافه کردنی در شوینده‌ها هستفاده شد زیرا باور بر این بود که اسطوخودوس به پاک شدن ذهن و بدن کمک می‌کند.

از دوران باستان گیاه اسطوخودوس برای بسیاری از بیماری‌های مختلف همچون مشکلات روانی، اضطراب، بی‌خوابی، افسردگی، سردرد، ریزش مو، حالت تهوع، آکنه، دندان درد، خارش پوست و سرطان کاربرد داشته هست.


گیاه اسطوخودوس معمولا در رایحه درمانی نیز کاربرد دارد زیرا باورها بر اون هست که بوی این گیاه به ایجاد حس آرامش در فرد می‌انجامد.

همچنین فرموده می‌شود این گیاه در کاهش هسترس، اضطراب و حتی دردهای خفیف موثر هست.

این شکل از عطر درمانی در کمک به مبتلایان به سرطان نیز مورد هستفاده برنامه می‌گیرد.

طبق فراخوان موسسه ملی سرطان در آمریکا شیوه عطردرمانی به کنترل عوارض جانبی ناشی از روش‌های درمانی سرطان کمک می‌کند به این ترتیب که گیرنده‌های مولکول‌های بو، پیام‌هایی را می‌فرستند که می‌تواند بر وضعیت مغز تاثیر بگذارد.

در حالی که افراد بسیاری به قدرت رایحه درمانی باور دارند اما هنوز شواهد علمی کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

همچنین گیاه اسطوخودوس می‌تواند برای افرادی که از مشکلات مرتبط با خواب رنج می‌برند مفید باشد.

برخی افراد بالش خود را با گل‌های این گیاه پر می‌نمايند تا بتوانند خواب راحتی داشته باشند.


به نقل ایسنا به نقل ازهلث لاین، امروزه متخصصان رایحه درمانی از گیاه اسطوخودوس برای درمان سردرد و عصبانیت یا بی‌قراری هستفاده می‌نمايند.

همچنین در ماساژ درمانی گاهی اوقات روغن این گیاه روی پوست به کار برده می‌شود که ممکن هست تاثیری آرامش بخش داشته باشد.


انتهای پیام

51:

با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی؛


40 میراث مکتوب طب سنتی ایران تصحیح شدمجری طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران از تصحیح و انتشار 40 میراث مکتوب طب سنتی ایران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت.به نقل سرویس علمی ایسنا، محسن ناصری مجری طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران از احیا و انتشار 40 کتاب این حوزه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی اظهار داشت و فرمود: تاکنون 6 مرحله از اجرای این طرح با موفقیت انجام شده و کتابهای خطی مرتبط با طب سنتی قدیم به صورت تایپی با فهرست و ایندکس منتشر شده هست.وی اضافه کرد: در آبان سال جاری کتاب "ذخیره کامله" نوشته حکیم محمد از پزشکان و جراحان معاصر وقت شاه صفی تصحیح و به زینت طبع شده هست که از ویژگی‌های بارز این کتاب می توان به اولین مرجع و کتاب جراحی بودن به زبان پارسی اشاره کرد.ناصری با بیان اینکه کتاب 250 صفحه ای فوق به همت دکتر میرصالحیان جراح فک و صورت و تیم همراه تصحیح شده هست، اظهار کرد: این کتاب سند محکمی برای اثبات پایه گذار تاریخچه بیهوشی بودن ایرانیان و به کارگیری از تکنولوژی‌های اون دوران هست.وی به نوآوری‌های نوشته شده در این کتاب اشاره کرد و فرمود: با مطالعه این کتاب در می یابیم جراحان اون دوران از دو نوع دستکش طبی جنس نقره نازک و قسمتی از پوست بدن حیوانات برای مداوای بیماران هستفاده می‌کردند.مجری طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران به اختراع دستگاهی برای بیرون کشیدن گلوله سربی از بدن سربازان و مجروحان جنگی اون دوران اشاره و تصریح کرد: در این میراث مکتوب طب سنتی ایرانیان 6 تا 7 روش بیهوشی عمومی با بهره گیری از داروهای مختلف گیاهی معرفی شده هست.به فرموده وی، برای تصحیح این کتاب بیش از دو سال وقت صرف شده و حدود 6 نفر از متخصصان این حوزه مسئولیت انجام امور مختلف اون را بر عهده داشته‌اند.ناصری از انتشار کتاب "حفظ سلامتی به زبان ساده" به نسخه چینی و ترکی در آینده نزدیک اظهار داشت و یادآور شد: چاپ چهارم این کتاب پس از ورود به بازار نشر در مدت وقت کوتاه به پایان رسید و هم اکنون نسخه انگلیسی اون با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده هست.وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این امر کتاب حفظ سلامتی به زبان ساده با ویرایش جدید به 4 زبان زنده دنیا منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.مجری طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران به چاپ یازدهم رسیدن کتاب "مروری بر کلیات طب سنتی ایران" اشاره و اظهار کرد: از مزیت های این کتاب چاپ شده با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توان به مرجع ورودی بودن اون به طب سنتی و دستیاران تخصصی اون اشاره کرد.وی خاطرنشان کرد: برای تصحیح و انتشار هر میراث مکتوب طب سنتی با یک مجری طرح خاص قرارداد منعقد می شود و تاکنون 50 مجری به همراه یکصد عضو در احیای این میراث گرانبهای کشور همکاری داشته‌اند.ناصری از وجود 14 هزار میراث و منبع مکتوب خطی طب سنتی در کشور اظهار داشت و فرمود: در این طرح پیش بینی شده هست تا 400 کتاب از این تعداد تصحیح و چاپ شود.به فرموده وی، شروع اولیه اجرای این طرح با تصحیح و ترجمه کتاب مرحوم دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی زده شد و هم اکنون جلد چهارم این کتاب آماده انتشار هست.مجری طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران یادآور شد: بیشتر کتاب های انتخاب شده برای تصحیح و ترجمه مرتبط با طب سنتی و غذا درمانی هست چرا که اصلی مهم در روش زندگی و بهبود سلامتی افراد جامعه محسوب می شود.وی تصریح کرد: از جمله ویژگی های اجرای طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران می توان به قابلیت امکان جست و جوی کل منابع اون در اینترنت اشاره کرد.انتهای پیام

52:

آگاهی خود را نسبت به فواید حجامت افزایش دهید


یک پزشک طب سنتی فرمود: حجامت در افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌های خون و عضلات نقش موثری دارد به طوری که منجر به عملکرد بهتر اعضای بدن می‌شود.پونه دورودی در فرمود‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان اینکه حجامت یکی از روش‌های درمانی طب سنتی هست، اظهار کرد: حجامت در تنظیم عملکرد تمام سیستم‌های بدن نقش مهمی دارد.وی با بیان اینکه معمولا از روش درمانی حجامت به عنوان یک روش مفید در پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها هستفاده می‌شود، اضافه کرد: حجامت در تنظیم سیستم ایمنی و ترشحات غدد هورمونی بدن، تنظیم دستگاه اعصاب، سم‌زدایی از بدن، کاهش چربی خون، کاهش کلسترول و اوره، فشار خون و هم چنین قند خون کاربرد فراوانی دارد.این پزشک طب سنتی با بیان اینکه یکی از روش‌های درمان غلظت خون حجامت هست، تصریح کرد: حجامت در افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌های خون و عضلات نقش موثری دارد به طوری که منجر به عملکرد بهتر اعضای بدن می‌شود.دورودی با اشاره به اینکه دفع سموم از بدن و درمان و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های مغزی از دیگر فواید حجامت هست، ادامه داد: معمولا سن خاصی برای انجام حجامت در نظر گرفته نشده هست اما نظرات طب اسلامی و سنتی در این خصوص کمی با هم متفاوت هست.وی تصریح کرد: برای نمونه طب سنتی می‌گوید از دو تا 60 سالگی می‌توان حجامت را انجام داد اما طب اسلامی می‌گوید از وقتی که نوزاد به دنیا می‌آید تا پایان عمر و بر حسب نیاز بدن حجامت انجام می‌شود.
عضو انجمن حجامت شهرستان تهران با بیان اینکه حجامت نیازمند چندین شرایط هست و غیراصولی نیست که هر که خواست اجرا کند، ادامه داد: شرایط بدنی، مزاج، تغذیه و توان بدنی بیمار از جمله فاکتورهایی هست که در صورت متمایل بودن به حجامت باید به اونها توجه کرد و در صورتی که حجامت به روش اصولی انجام شود نتایج درمانی خوبی در بر دارد.دورودی با اشاره به اینکه اونچه که در انجام حجامت مهم هست توجه به طبع و مزاج‌ها در افراد مختلف هست، اضافه کرد: به مزاج‌هایی که از نظر مزاجی سرد باشند اصطلاحا بلغمی می‌گوییم بنابراین سرد مزاج‌ها کسانی هستند که به دفعات حجامت در اونها انجام نمی‌شود و یا در شروع کار اونها را از نظر مزاجی کمی اصلاح و بعد حجامت می‌کنیم.
کم‌خونی شدید دارید حجامت نکنید

وی به عارضه‌ای که ممکن هست به دلیل حجامت ایجاد شود اشاره کرد و فرمود: ضعف و بی حالی شدید از عوارض حجامت هست که البته بستگی به وضعیت بیمار دارد برای نمونه فردی که به کم خونی شدید مبتلا هست نباید اصلا حجامت کند اما درکم خونی کم و متوسط حجامت انجام می‌شود.این پزشک طب سنتی بهترین فصل برای حجامت را بهار دانست و ادامه داد: همان طور که افراد را به لحاظ مزاجی به چهار دسته گرم و خشک، گرم و تر، سرد و تر و سرد وخشک تقسیم می‌کنیم فصل‌ها هم همین طور هست که بهار از نظر پزشکان فصل گرم و تر محسوب می‌شود و گرمی و تری بهترین مزاج برای حجامت هست.دورودی خاطرنشان کرد: در فصل بهار چون گرمی بر سردی غلبه دارد بهترین نتایج از حجامت در این فصل مشاهده شده هست و اکثر افراد در فصل بهار آمادگی حجامت دارند.وی با بیان اینکه توصیه می‌شود امت آگاهی خود را نسبت به فواید حجامت افزایش دهند، اضافه کرد: معمولا امت به دلیل تبلیغات منفی از حجامت می‌ترسند و تصور می‌نمايند حجامت یک روش درمانی سختی هست که این ترس مانع انجام اون می‌شود و این درحالی هست که در واقعیت حجامت سخت نیست و لازم هست امت برای انجام اون به مراکز معتبر مراجعه نمايند.انتهای پیام

53:

معاون طب سنتی وزارت بهداشت تاکید کرد


لزوم ایجاد برنامه‌های بازآموزی طب سنتی برای پزشکان عمومیمعاون طب سنتی وزارت بهداشت بر لزوم ایجاد برنامه‌های باز آموزی طب سنتی برای پزشکان عمومی تاکید کرد.به نقل سرویس سلامت ایسنا، دکتر محمود خدادوست فرمود: در حال حاضر بیش از 5000 پزشک عمومی خدمات طب سنتی را تحت عناوین مختلف به امت ارائه می‌دهند و این در حالی هست که سطح معلومات این پزشکان در ارتباط با طب سنتی مشخص نیست.معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به این که آموزش آکادمیک برای پزشکان در حوزه طب سنتی تعریف نشده هست، ایجاد برنامه های باز آموزی طب سنتی برای پزشکان عمومی را ضروری دانست و اضافه کرد: به همین منظور آزمونی با همکاری مشترک میان معاونت درمان، ساوقت نظام پزشکی و انجمن علمی طب سنتی برای این دسته از پزشکان تعریف می شود تا برای پذیرفته شدگان یک سطح خدمات مجاز و سیستم نظارتی تعریف شود.وی از ایجاد رشته های طب سنتی از سال 86 بعنوان یک رشته تخصصی و رشته داروسازی سنتی از سال 87 اظهار داشت.معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به عدم هستفاده پزشکان از داروهای گیاهی به دلیل نبود شناخت و آگاهی مناسب از این داروها توسط پزشکان و یا ارائه بدون نسخه داروهای گیاهی در برخی از داروخانه ها، فرمود: لازم هست برای پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی دوره های آشنایی با گیاهان دارویی ایجاد شود تا از این طریق از داروهای شیمیایی کمتر هستفاده شود و از طرفی در اقتصاد سلامت کشور نیز صرفه جویی شود.
ضرورت ارائه بسته های آموزشی طب سنتی برای بهورزان و کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی

دکتر خدادوست هستفاده از بسته‌های آموزشی طب سنتی برای بهورزان که محیطی‌ترین سطح ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هستند و نیز کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی را ضروری و لازم دانست.وی همچنین، برلزوم آموزش به افرادی که در صنف عطاری مشغول هستند تاکید کرد و فرمود: وزارت بهداشت لازم هست تا یکسری ضوابط و باید و نباید هایی به صنف عطاری ها ابلاغ کند تا به حرفه عطاری از یک سو و نظام سلامت از سوی دیگر آسیبی وارد نشود.معاون طب سنتی بر وجود بستر لازم برای ارائه داروهای گیاهی و سنتی در داروخانه ها تاکید کرد و فرمود: بهتر هست در هر داروخانه قفسه ای از این دسته داروها برای ارائه بهتر خدمات طب سنتی و انواع داروهای گیاهی نیز وجود داشته باشد و داروسازها آموزش هایی در حوزه داروهای سنتی ببینند یا در داروخانه فردی بعنوان مسئول فنی داروهای گیاهی و سنتی نیز حضور داشته باشد.دکتر خدادوست بر تعرفه گذاری خدمات طب سنتی تاکید کرد و اضافه کرد: بهتر هست در این راستا برخی از خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه برنامه گیرند.
طب سنتی طبی در جهت اصلاح سبک زندگی هست

معاون طب سنتی وزارت بهداشت در ادامه بیشترین پیام طب سنتی را حفظ تندرستی، پیشگیری و خود مراقبتی عنوان کرد و فرمود: طب سنتی طبی در جهت اصلاح سبک زندگی هست.دکتر خدادوست همچنین، بر توزیع داروهای گیاهی در مراکز بهداشتی و درمانی در کنار داروهای رایج دیگر تاکید کرد و اضافه کرد: اضافه شدن داروهای گیاهی به دارونامه بهورزان مراکز بهداشتی و درمانی باید در تعامل با ساوقت غذا و دارو صورت گیرد.وی در ادامه بر تعرفه گذاری داروهای گیاهی و سنتی، تحت پوشش بیمه برنامه گرفتن داروهای گیاهی و تسهیل صدور مجوز برای داروهای سنتی از طرف ساوقت غذا و دارو تاکید کرد.انتهای پیام

54:متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس عنوان کرد
بخور و نخورهای سردمزاج‌ها/ خصوصیات افراد سردمزاج

متخصص طب سنتی فرمود: سردمزاج‌ها بهتر هست گوشت گوساله، ماهی، عدس، خیار، کاهو، موز و کیوی کمتر بخورند و به جای اون گوشت گوسفند، نبات، نعنا، روغن کنجد، سبزی، مغزها و چای دارچین بخورند.علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس در مورد طبع و مزاج سرد فرمود: در طب سنتی بدن انسان از چهار ماده اصلی آب (سرد و تر)، باد (گرم و تر)، آتش(گرم و خشک) و خاک (سرد و خشک) تشکیل شده هست که هریک مزاج و رژیم غذایی ویژه ای دارند.
وی ادامه داد: افرادی که مزاج سرد و خشک دارند و به اون سودا فرموده می شود اغلب لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق می کند.
این متخصص طب سنتی فرمود: افراد سردمزاج از نظر روحی وسواس دارند و اغلب حافظه ضعیفی دارند و معمولاً بسیار تغییر عقیده می دهند.
وی اضافه کرد: مصرف فست فود سودا را زیاد می کند و همین امر باعث افزایش پرخاشگری و ناهنجاری رفتاری می شود بنابراین بهتر هست این افراد خاکشیر زیادی مصرف نمايند و توت، گوشت گوسفند، ماهی، شربت سکنجبین را در رژیم خود بگنجانند و گوشت گاو و گوساله کمتر مصرف نمايند.
این متخصص طب سنتی در مورد خوراکی و غذاهای مفید برای سردمزاج‌ها فرمود: گوشت گوسفند، خروس، شتر،نمک دریا،نبات سفید،نعنا و روغن کنجد هست.
حسینی اضافه کرد: مصرف سبزی بیش از سالاد، کلم، جوانه گندم،ماش، پسته، بادام، گردو، چای دارچین و به طور کلی خوراکی های گرم برای افراد با مزاج سرد مفید هست.
این متخصص طب سنتی خوراکی و غذاهای مضر برای افراد با مزاج سرد را این گونه تشریح کرد: مصرف گوشت گوساله، ماهی، عدس، گشنیز، لوبیا، بادمجان و سبزیجاتی مثل خیار، کاهو، گوجه فرنگی و میوه‌هایی مثل موز و کیوی کمتر مصرف شود.
وی تصریح کرد: خوردن غذاهای سرخ کردنی،نان باگت و فانتزی، سوسیس و کاپوشش و هر چیزی که سرد و مرطوب باشد برای این گروه باید کم شود.
انتهای پیام/

55:یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس فراخوان نمود
عرقیاتی برای رفع خشکی پوست/درمان‌های موضعی خارش پوست

یک متخصص طب سنتی راه‌های درمان خشکی و خارش پوست را معرفی کرد و فرمود: مصرف عرقیاتی مانند کاسنی و شاه‌تره کمک می‌کند تا حرارات کبد که باعث خشکی در بدن می شود کاهش یابد.


علی حسینی در فرمود وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: برای درمان خشکی پوست می‌توان از انواع سبزیها، میوه، غلات، دانه های خوراکی و آجیل هستفاده کرد.
وی ادامه داد: بهترین راه برای درمان خشکی پوست افزایش رطوبت بدن هست که می توان عرق کاسنی یا عرق شاه‌تره مصرف کرد چرا که این عرقیات، حرارت کبد را که باعث خشکی در بدن می شود کاهش می‌دهد و جلوی خارش های پوستی گرفته می‌شود.
این متخصص طب سنتی فرمود: همچنین مصرف سبزیهایی مانند هویج،کدو حلوایی یا میوه‌هایی مانند نارنگی، پرتقال، طالبی، زردآلو و لیمو به دلیل داشتن بتاکاروتن باعث شادابی پوست می شوند.
حسینی ادامه داد: یکی دیگر از راههای درمان خشکی پوست، پیشگیری یا درمان موضعی هست که می توان جاهایی از پوست را که دچار خارش یا خشکی شده را با انواع روغن های موضعی مانند روغن زیتون، بادام شیرین یا گل بنفشه ماساژ داد.
وی تصریح کرد: این روغن های موضعی باعث افزایش رطوبت در سطح پوست می شوند و هستفاده از اونها برای همه گروه های سنی مناسب هست.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخود فرنگی نیز باعث دریافت ویتامین B1 و جلوگیری از خشکی پوست می‌شود.

مصرف میوه هایی سرشار از ویتامین های A و C به شادابی پوست کمک می کند.
وی اضافه کرد: مصرف بالای غذاهای سرخ شده و فست فودها برای پوست مناسب نیست و خوردن نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات برای پوست مضر هست.
حسینی فرمود: بخور کردن در منزل،خواب کافی و ورزش کردن نیز از عواملی هست که باعث بازسازی و ترمیم سلول های پوستی می‌شود.
انتهای پیام/

56:

فوائد گل‌ختمی برای سلامتی


گل ختمی علاوه بر اونکه به دلیل داشتن گل‌های رنگی و بزرگ برای تزئین خانه یا باغچه هستفاده می‌شود، کاربردهای پزشکی و درمانی هم دارد.


به نقل سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برگ‌ها و گلبرگ‌های گل ختمی را می‌توان به شکل دم‌نوش و عرقیات مصرف کرد که برای درمان انواعی از بیماری‌ها مفید هست.

به لحاظ تاریخی گل ختمی در فرهنگ‌های مختلف به عنوان گزینه‌ای برای درمان چندین بیماری کاربرد داشته هست.

در مصر باستان از دم نوش گل ختمی برای کاهش دمای بدن، درمان بیماری‌های عصبی و قلبی و افزایش دهنده ادرار هستفاده می‌کردند.


در کشورهای آفریقایی نیز دم‌نوش گل ختمی را برای درمان یبوست، سرطان، بیماری کبد و علائم سرماخوردگی تجویز می‌کردند.

همچنین خمیر تولید شده از برگ‌های این گیاه برای درمان جراحت روی پوست برنامه داده می‌شد.

در ایران نیز این دم نوش به عنوان روش درمانی برای کاهش فشار خون بالا مورد هستفاده بوده هست.

مطالعات جدید هم حاکی از اون هست که گل ختمی می‌تواند در کاهش فشارخون و کلسترول بالا موثر باشد.

هرچند لازم هست بررسی‌های بیشتری در این باره انجام گیرد.


همچنین این گیاه دارای خواصی هست که می‌توان در درمان سرطان و کاهش وزن مورد هستفاده برنامه داد.

در نتایج یک مطالعه دیگر آمده هست عصاره گل ختمی روی متابولیسم تاثیر می‌گذارد و از چاقی و تشکیل چربی در کبد جلوگیری می‌کند.

این گیاه هستوایی به عنوان ترکیبی دارویی در درمان شپش سر نیز تاثیرگذار هست.


به نقل ایسنا به نقل از هلث لاین، با این حال در برخی از مطالعات آمده هست گل ختمی می‌تواند در فرآیندی که بدن هستامینوفن را فرآوری می‌کند تاثیر بگذارد هرچند این تاثیرگذاری احتمالا بسیار ضعیف هست.


انتهای پیام

57:در فرمود‌وگو با فارس عنوان شد
توصیه‌های طب سنتی برای تقویت قلب/ سیر و لیمو بخورید

متخصص طب سنتی فراخوان نمود مصرف سبزی‌های معطر، ماهی، سیب، گلابی، مخلوطی از سیر و لیمو به صورت روزانه و همچنین پرهیز از عصبانیت برای تقویت قلب و عروق توصیه می‌شود.


علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس فرمود: از نظر طب سنتی برای تقویت قلب و عروق اون،مخلوط سیر و لیمو توصیه می شود چرا که تصفیه نماينده عروق خونی، جلوگیری از انسداد عروق و پیشگیری از وقوع سکته قلبی هست و باید روزانه مصرف شود.
وی ادامه داد: مصرف ماهی و جوجه مرغ برای سلامت قلب توصیه می شوند همچنین مصرف سبزی‌هایی مانند نعنا، ریحان و گشنیز در رژیم غذایی روزانه باعث تقویت قلب می‌شوند.
این متخصص طب سنتی فرمود: ویتامین E به اکسیژن رسانی قلب و سایر عضلات بدن کمک می‌کند و سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند.

همچنین گل گاوزبان نیز برای درمان تپش قلب با منشأ عصبی توصیه می‌شود.
حسینی ادامه داد: میوه‌های سیب، گلابی، به، انار، لیمو، نارنج، بالنگ، تمبر هندی و اوناناس، علاوه بر دارا بودن ویتامین‌ها، املاح و اونتی‌اکسیدان‌ برای تقویت و سلامتی قلب مفید هست.

اگر سیب با گلاب مصرف شود، کمک زیادی به تقویت قلب می‌کند و از طرفی باعث کاهش چربی بد خون یا همان LDL می‌شود.
وی فرمود: مصرف و هستنشاق گلاب برای قلب مفید هست و پرهیز از عصبانیت و هسترس برای حفظ آرامش و سلامت قلب توصیه می شود.
انتهای پیام/

58:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]توصیه‎هایی جالب، ساده و کاربردی برای داشتن یک رژیم غذایی دینی

* خانم‌ها چون آفتاب کمی به بدنشان می‌رسد، جذب کلسیم نيز در بدنشان کم هست؛ وقتی بچه در طول حاملگی هستخوان‌سازی می‌کند، کلسیم خود را به‌طور طبیعی از هستخوان‌ها و دندان‌های مادر می‌گیرد.

دیده‌ایم که برخی از زنان پس از حاملگی دچار پوسیدگی دندان شده‌اند.

پیشنهاد ما این هست که همان‌طور که حضرت علی(ع) فرموده‌اند «آفتاب از پشت، شفا و از روبه‌رو، بیماری هست.» خانم‌ها در طی روز چند دقیقه بگذارند آفتاب مستقیماً به پوستشان بخورد و غذاهای کلسیم‌داری مثل هلو، کلم، ترب، پودر سنجد و عسل هستفاده نمايند.
* در ایران و به‌ايشانژه در بین خانم‌ها کم‌خونی، خیلی نقل شده هست.

برای رفع کم‌خونی رنده سیب در عسل پیشنهاد کرده‌ایم که نتایج عالی داده هست.

یک قاشق عسل و ده قاشق سیب را دو تا سه بار و حتی پنج بار در روز مصرف نماييد.

اگر می‌خواهید مطبوع‌تر شود کمی عرق بیدمشک هم اضافه کنید.
* خیلی از خانم‌ها واریس دارند، چون بلافاصله سپس غذا یکی دو ساعتی می‌ایستند و ظرف می‌شویند.

این سبب می‌شود خون در پا جمع و بازگشت اون مشکل شود.

در بسیاری از دردهای سیاتیکی دیدیم رفتارهای سپس غذایشان دچار اشکال هست.

با کفش غذا خوردن سبب پادرد می‌شود.
* بررسی کرده‌ایم مادرانی که در طول حاملگی از صدای قراون هستفاده کرده‌اند، رفتارهای کودکانشان بسیار آرام‌تر و آشنایی‌شان با صوت قراون کاملاً مشهود هست و حتی روی زایمان مادر هم اثربخشی داشته و زایمان راحت‌تر انجام شده هست.
* در بعضی از روایات داریم که قبل از مباشرت، از لبنیات هستفاده نکنید.

از غذاهای توصیه شده كه در هنگام تشکیل نطفه حضرت فاطمه‌زهرا(س) تناول شده هست، به خرما، انگور و سیب اشاره کرده‌اند.
* وقتی غذاهای طبیعی خودمان را داریم، حق نداریم به‌جای مثلاً سکنجبین، نوشابه گازدار مصرف کنیم.

می‌گویند اون اوایل که تظاهرات انقلاب شده بود، تلویزیون‌های آمریکایی نشان می‌دادند ما هم‌وقت با این‌که مرگ بر شاه می‌گوییم، داریم در تظاهرات کوکاکولا پخش می‌کنیم.

اون‌ها فرموده بودند اگر بخواهیم تغذیه ایرانی‌ها را به همان سبکی که خودمان می‌خواهیم برگردانیم، انقلاب این‌ها یک انقلاب اسلامی‌،‌ ایرانی کامل نخواهد بود.
* در روایات ما آمده هست «لقمه الصباح مسمار البدن؛ لقمه صبح هستحکام بدن را بربرنامه می‌کند.» در بین مراجعینی که داریم مشاهده می‌کنیم بسياري از خانم‌های ایرانی نه خودشان صبحانه کامل می‌خورند و نه به فرزندان و همسرانشان صبحانه کامل می‌دهند.
* فردی به امام رضا(ع) مراجعه کرد و پرسید «شما فرموده بودید پنیر مکروه هست.» امام رضا(ع) فرمودند «ما فرموده بودیم در روز پنیر نخورید، شب بخورید.»
* غذا حتی‌الامکان با دست تمیز خورده شود.

از قاشق، غیر از موارد ناچاری مثل آش هستفاده نشود.

حداقل لقمه غذای صبح چهل لقمه هست که با سرانگشت شست، سبابه و انگشت کنار اون خورده می‌شود.

وسط غذا نباید صحبت کرد، نباید به هیچ‌وجه آب خورد و در آخر غذا نوشابه‌ای مثل سکنجبین، آب ولرم یا آب‌میوه مصرف شود.
* در روایات آمده هست اگر گرسنه از خانه خارج شویم، در حقیقت شخصیت خود را پست کرده‌ایم؛ یعنی به‌خاطر گرسنگی ناخودآگاهی که به ما دست می‌دهد، دائماً محتاج جامعه هستیم.

برعکس شهرها در برخی از روستاها صبحانه را خیلی کامل و مقوی می‌خورند.

این‌ها افراد فعال و تولیدنماينده هستند.
* جالب این‌جاست بشر تا حالا نتوانسته هست به خرما مواد شیمیایی انتقال بدهد، چون ریشه درخت اون 30 متر در زمین هست و میوه‌اش هم چند متر بالای زمین! روایت داریم در خانه‌ای که خرما نیست، غذا نیست.

اون‌هایی که مزاجشان گرم هست، می‌توانند از خرماهای زرد هستفاده نمايند و روی اون آب بخورند، اون‌هایی که مزاجشان سرد هست از خرماهای معمولی هستفاده نمايند و آب نخورند.
* درباره نوشیدنی‌ها «سید الشراب الماء» بهترین شربت خود آب هست.
* تغذیه ظهر چندان در اسلام توصیه نشده هست، ولی می‌توانیم اون‌طور که امام رضا(ع) فرموده‌اند به‌جای سه وعده در روز، صبح غذای کامل بخوریم، ظهر نخوریم و شب هم مختصر بخوریم، فردا صبح نخوریم و ظهر بخوریم.

اگر با این شیوه تغذیه کنیم، هیچ‌وقت دچار افزایش وزن نمی‌شویم.

در روایات داریم که حضرت فاطمه‌(س) غذای بچه‌ها را بین نماز مغرب و عشا می‌دادند.

این‌که بچه‌ها تا آخر شب گرسنه می‌مانند تا پدر و مادرهایشان بیایند، صحیح نیست.

بدن بچه‌ها مثل پیرها شب‌ها بهتر آماده پذیرش غذاست.
* مادرها نباید با فرزندانشان غذا بخورند، چون مادر به‌خاطر علاقه‌ای که به فرزندش دارد، همه غذاها را به بچه می‌دهد.

باز روایت داریم امامان با مادرهایشان غذا نمی‌خوردند، چون مادرهایشان را بسیار دوست داشتند و ملاحظه اون‌ها را می‌کردند و لذا نمی‌توانستند دست اون‌ها را پس بزنند.
* در روایت داریم که اگر دو شب پشت سر هم غذا نخوريد تا چهل شب قوای بدنی برنمی‌گردد.

این روشی که غربی‌ها دارند که شب غذا نمی‌خورند روش اشتباهی هست و نباید از اون‌ها تقلید کرد.

شب حتی یکی دو لقمه هم شده هست باید خورد؛ البته کسانی که می‌خواهند وزن کم نمايند، باید شب خیلی کم‌غذا بخورند.
* خواب یک‌سوم اول شب، ده برابر خواب وسط شب و خواب وسط شب ده برابر خواب یک‌سوم آخر شب فایده دارد.

از کسی پرسیدند «ساعت خواب شما چه موقع هست؟» جواب داد «من 9 شب می‌خوابم و ساعت 2 نیمه‌شب بیدار می‌شوم، شما 2 نیمه‌شب می‌خوابید و ساعت 9 صبح بیدار می‌شوید و در نتیجه به کارهایتان نمی‌رسید.»
* سبزی‌ها از بهترین منابع غذایی برای جلوگیری از سرطان هست.

در قدیم رسم جالبی داشتیم که در باغچه‌های منازلمان سبزی می‌کاشتیم.

تقریباً تمام سبزیجات فصل یکی از ضرورت‌های غذاست.

امام رضا(ع) سر سفره‌ای که سبزی در اون نبود نمی‌نشستند.

فقط طبق بررسی‌ها شاهی (ترتیزک) را نباید شب‌ها خورد.
* زیاد سرکه بخوریم اما اون را با لبنیات و تخم‌مرغ و ماهی مصرف نکنیم.
* غذای فصل‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند.

مثلاً در اردیبهشت‌ماه نباید آب خنک صبحگاهی بخوریم، در تابستان باید بخوریم و در زمستان نباید بلافاصله که از خواب بیدار می‌شویم آب بخوریم.

غذاهای بهار را غذاهای لطیف، تابستان را غذاهای مایع و خنک، غذاهای پائیز را غذاهای پرانرژی مثل گوشت‌ها و غذاهای زمستان را غذاهای خشک مانند سرخ‌کردنی‌ها، خشکبار، سیر و پیاز پیشنهاد کرده‌اند.
* یکی از روش‌های بد غربی‌ها ایستاده غذا خوردن و ایستاده ادرار کردن هست.

در روایات داریم که ایستاده غذا خوردن سبب پادرد می‌شود.

بهترین شکل غذا خوردن به‌صورت نشسته هست به‌طوری که پای راست خم شود و پای چپ صاف برنامه بگیرد.

این سبب می‌شود غذا راحت‌ وارد معده شود.

سپس غذای روز، مقداری هستراحت و سپس غذای شب مقداری حرکت پیشنهاد می‌شود.
* خوردن قهوه که عادت غربی‌هاست چیز خوبی نیست و به‌جای اون بهتر هست از نوشیدنی‌ها و دم‌نوش‌های مفید مثل دم‌نوش گل‌گاوزبان و گل بنفشه هستفاده کرد.

برای آرامش، سنبل‌الطیب که یکی از بهترین داروها برای قلب هست، توصيه مي‌شود.

جالب هست بدانيد در قدیم این‌طور نبود که همه فقط یک نوع نوشابه مصرف نمايند و هر کسی بر پايه طبع و مزاجش غذا و شربت انتخاب می‌کرد.
* غذاها را باید مطابق طبع‌ها تهیه کرد.

اگر بتوانیم این کار را بکنیم و مادرهای جامعه ما مزاج‌های فرزندانشان را بشناسند، خیلی بهتر می‌توانند اون‌ها را تغذیه نمايند و پرورش دهند.
* نمی‌توانیم حجامت را به‌عنوان یک روش درمانی عالی حذف کنیم.

ما نباید به جایی برسیم که دیگران سنت‌های اسلامی را به ما یاد بدهند.

شهید فتحی شقاقی می‌فرمود من حجامت را از یک یهودی در آمریکا یاد گرفتم!
* نباید طبی را که مدت 500 سال اون هم به‌زور کارتل‌های دارویی کشورهای غربی در جهان مستقر شده هست و صنایع پزشکی‌ای را که به ایران صادر می‌نمايند، جایگزین طب الهی خود کنیم

59:

عضو شورای شهر تهران:فرهنگ اصیل ایرانی بهترین ضامن سلامتی شهروندان

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در بازدید دوتن از اعضای شورای اسلامی شهر شهرستان تهران از دانشکده طب سنتی، اصلاح سبک زندگی به عنوان مهم‌ترین رویکرد در پیشگیری از بیماری و ارتقای سلامت شهروندان مورد بررسی برنامه گرفت.
به نقل سرویس«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)؛ رحمت الله حافظی و اقبال شاکری با حضور در دانشکده طب سنتی از این مرکز بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید اصلاح سبک زندگی به عنوان مهم‌ترین رویکرد در پیشگیری از بیماری و ارتقای سلامت شهروندان مورد بررسی برنامه گرفت.

در این بازدید دو ساعته رحمت‌الله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه ارتقای سلامت امت یکی از اصلی‌ترین محورها در مدیریت شهری هست، فرمود: اونچه در مدیریت هر شهری باید مد نظر برنامه گیرد پیشگیری و بحث‌های خودمراقبتی از طریق اصلاح تغذیه‌ای و نیز تشویق و ترویج فرهنگ ورزش عمومی هست.
وی ادامه داد: از این رو می‌توان با تکیه بر روش‌هایی مانند طب سنتی و نیز روی آوردن به تغذیه سنتی به این مهم دست یافت.
حافظی با اشاره به هزینه درمان و دارو در جامعه، اضافه کرد: در حوزه اقتصاد، عرضه و تقاضا تعیین نماينده قیمت کالا هستند.

در حالی که در نظام سلامت چنین امری حاکم نیست و عامل تعیین نماينده پزشک هست.

این در حالیست که عدم پوشش دولت به رغم تعریف درآمد پزشکی، فاصله بسیار زیاد بین هزینه درمان و درآمد جامعه به وجود آورده هست.

از اینرو می‌توان فرمود طب سنتی می‌تواند در پیشگیری از بیماری مهم‌ترین اقدام باشد.

رییس کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری ادامه داد:عقل سلیم حکم می‌کند در هر مورد که سلامتی تهدید می‌شود از روش‌های کم آسیب رسان هستفاده شود و اگر مثمرثمر نبود باید به سراغ روش‌های تهاجمی رفت.

در همین راستا طب سنتی می‌تواند جایگاه خود را پیدا کند.

حافظی تصریح کرد: البته در طول سالیان گذشته این روش درمانی از آسیب و گزند مصون نمانده و دلایلی سبب شده که شهروندان نسبت به اون رغبت نداشته باشند.
وی ادامه داد: یکی از نقاط ضعف نبود جذابیت طب سنتی یا روش‌های تغذیه‌ای سنتی، عدم ارائه سند و مدارک علمی هست.

در حالی که ما علما و اطبای زیادی در این حوزه داریم اما هیچگاه فواید چنین روش‌های درمانی را از طریق علمی برای امت بازگو نکردیم.

گرچه با ایجاد فضای علمی و باتشکیل دانشکده هایی نظیر این دانشکده این ظرفیت در حال افزایش هست.

حافظی اضافه کرد: علت دیگر در عدم رغبت شهروندان به این روش‌های درمانی حضور موقعيت طلبانی هست که از این فضا هستفاده کردند که نه برای سلامت امت بلکه به خاطر کسب درآمدهای باد آورده و طرح مسائلی مانند انرژی درمانی مسبب سلب اعتماد امت شدند.

این موضوع در حوزه سلامت تغذیه نیز وجود دارد.

وی فرمود: مسئله دیگر که امروز نظام سلامت ما را تهدید می‌کند، تبلیغات سویی هست که از رسانه‌ها و بویژه رسانه‌های بیگانه باز نشر می‌شود.

رسانه‌هایی که ترویج فرهنگ زندگی غربی را هدف خود برنامه داده‌اند و جوانان و نوجوانان ما نیز بهترین گروه هدف اونان شده‌اند.

به عنوان نمونه فیلم و سریال‌هایی را در نظر بگیرید که جوانان ما اونها را می‌بینند، جوانانی که اغلب زندگی مجردی و منزوی دارند و نیاز‌های تغذیه‌ای خود را از طریق فست فودها برآورده می‌نمايند.

این موضوع به طور مستقیم و غیر مسقتیم فرهنگ جامعه را دچار تغییر می‌کند.

این در حالی هست که فرهنگ ایرانی قطعا و به طور حتم سلامت امت را خیلی بهتر از فرهنگ غربی تضمین می‌کند و امروز وظیفه ما صیانت و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی در سبک زندگی هست اونچنان که مقام معظم رهبری نیز بر این اصل تاکید داشته‌اند.

حافظی همچنین خاطر نشان کرد: در همین راستا به نظر می آید می توان باب همکاری را با چنین مراکزی (دانشکده طب سنتی) باز کرد و بر آموزش شهروندی به عنوان اصلی ترین محوری همکاری متمرکز شد.
عضو شورای اسلامی شهر شهرستان تهران فرمود: این آمادگی در کمیسیون سلامت وجود دارد و بایستی در راستای آموزش شهروندی با محوریت ملی حرکت کنیم.

در این مسیر نیز باید از ظرفیت های اداره کل سلامت وزارت بهداشت در چهارچوب موافقت‌نامه‌هایی که بین شهرداری و وزارت بهداشت منعقد می‌شود و نیز با تولید محتوا توسط هستاید این حوزه در دانشکده طب سنتی هستفاده کرد.

در این بازدید همچنین اقبال شاکری، رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر شهرستان تهران بر ضرورت عمل گرایی متولیان تاکید کرد و فرمود: وقتی صحبت از اصلاح سبک زندگی می کنیم یعنی سخن از فرهنگ‌سازی هست و این فرهنگ سازی شکل نمی‌گیرد جز با الگوسازی.
وی ادامه داد: الگوی جامعه نیز افراد متولی حوزه‌های ذیربط می‌باشند، پس واضح هست تا وقتی که متولیان امر خود به شعائری که سر می‌دهند عمل ننمايند نمی‌توان نسبت به اصلاح سبک زندگی امید داشت.
شاکری اضافه کرد: اصلاح سبک زندگی موضوعی هست که مد نظر رهبر معظم هم بوده و باید فرمود این امر بویژه در حوزه درمانی و تغذیه‌ای نقش بسزایی در سلامت شهروندان خواهد داشت، اما باید فرمود سلامت شهروندان تنها بسته به تغذیه و روش‌های درمانی نیست بلکه بسته به روش‌های پیشگیری هست و این روش‌های پیشگیری در بر گیرنده حوزه‌های دیگر نظیر عمران، حمل و نقل و اقتصاد خواهد بود.
رییس کمیته عمران اضافه کرد: به عنوان مثال می‌توان فرمود هستفاده از موتور سیکلت‌های برقی خود نمونه‌ای از اصلاح سبک زندگی هست که می‌تواند سلامت شهروندان را به ارمغان بیاورد البته اگر از سوی مراجع متولی مورد هستفاده برنامه گیرد.
شاکری تصریح کرد: از سوی دیگر هر اقدامی در شهر با سلامت شهروندان مرتبط هست که در سه قالب جای می گیرد؛انجام پروژه‌ها ، آموزش شهروندی و نیز بازخورد کار کردهای دوایر مختلف شهرداری .
عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا فرمود: هر پروژه‌ای که در شهر انجام می‌شود خواه در حوزه عمران ، خدمات شهری یا فضای سبز باشد یک سری هزینه‌ها به شهروندان تحمیل می‌کند و یک سری منفعت‌ها برای اونان به دنبال دارد که شهروندان را تحت تاثیر برنامه می دهد.
شاکری اضافه کرد: وقتی که پروژه‌ای در شهر در حال انجام هست، هزینه‌هایی بر شهروندان وارد می شود که مسبب مشکلاتی از قبیل کاهش اوغات فراغت یا افزایش توقف در ترافیک خواهد بود که مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت تاثیرگذار هست.

از اینرو ما بر تهیه پیوست سلامت در پروژه های شهری تاکید داریم.

وی اضافه کرد: یکی از اشکالات ما در ارزیابی پروژه‌های شهری همواره این بوده که هزینه‌های مربوط به سلامت شهروندان احصا نمی‌شود.

از جهتی دیگر باید در نظر داشت احصا سلامت شهروندان یک بسته فرهنگی هست که نیاز به آموزش دارد و از اینرو معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری نقش مهمی در این بین ایفا می کند.

وی فرمود: عامل سوم هم بازخورد کارکرد های دوایر مختلف هست که می تواند باعث افزایش اعتماد و اطمینان شهروندان و در نهایت سلامت روانی شهروندان باشد و یا بالعکس .

از اینرو باید فرمود اصلاح سبک زندگی را می توان به عموم اقدامات شهری تعمیم داد تا برآورده نماينده سلامت شهروندان باشد.

شاکری در پایان یاد آور شد : بدون شک هستفاده از روش‌های سنتی و اصیل در تغذیه و پیشگیری و درمان نقش بسزایی در سلامت شهروندان خواهد داشت؛ اون هم در شرایطی که شهروندان با مشکلات عدیده‌ای نظیر الودگی هوا دست و پنجه نرم می‌نمايند.

از این رو توسعه عمومی این روش‌ها با کمک شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر می‌تواند مانور خوبی در این جهت باشد و ما از این حرکت حمایت خواهیم کرد.

در این بازدید همچنین دکتر حسین رضایی زاده، رییس دانشکده طب سنتی با اشاره به این موضوع که پیشگیری باید محور طرح تحول سلامت باشد، فرمود: ما در طرح تحول نظام سلامت بیشتر به دارو و درمان پرداخته‌ایم در حالی که اصل سلامت بر پیشگیری منطبق هست.
وی اضافه کرد: پیش از اونکه پزشک، درمان‌گر باشد، وظیفه‌اش پیشگیری هست و این موضوع را به وضوح می توان در طب سنتی ایران مشاهده کرد.
رضایی زاده ادامه داد: قدیمی ترین کتاب در حوزه پزشکی به زبان فارسی با عنوان "هدایته المتعلمین فی الطب" وظیفه پزشک را پیشگیری می‌داند.
وی تصریح کرد: در چنین جایگاهی اصلاح سبک زندگی به عنوان محوری‌ترین برنامه و آموزش نوجوانان و جوانان به عنوان راهبردی‌ترین هدف باید ملاک عمل ما باشد.
بنابر فراخوان سایت شورای شهر تهران، رضایی‌زاده خاطر نشان کرد: راه پیشگیری توسعه کلینیک‌ها و مراکز درمانی نیست، بلکه توسعه آموزش به امت هست و ما در راستای نیل به این هدف به مجموعه مدیریت شهری نیازمندیم.
وی اضافه کرد: دیر وقتی آجیل و شادونه و برنجک تنقلات نوجوانان و جوانان ما را تشکیل می‌داد ولی امروزه موادی نظیر ذرت مکزیکی با سس‌های مضر جای اونها را گرفتند و از این رو هست که باید فرمود آموزش امت و توجه به اصلاح سبک زندگی و تغذیه‌ای با تاکید بر روش‌های سنتی باید مهم‌ترین هدف ما باشد.
وی در پایان از نبود متولی در حوزه اصلاح سبک زندگی گلایه کرد و فرمود : اقداماتی در این زمینه می‌شود اما باید توجه داشت که اصلاح سبک زندگی نیاز به آموزش‌های امتی و اقدامات منسجم دارد.
انتهای پیام


60:

یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس تشریح کرد
خواص هندوانه/ میوه‌ای برای شب یلدا

یک متخصص طب سنتی با اشاره به خواص هندوانه فرمود: مصرف هندوانه مزایا و معایبی دارد که برای همه توصیه نمی‌شود با این وجود مصرف این میوه به دلیل ویتامین‌هایی که دارد در جلوگیری از ابتلا به برخی سرطان‌ها مؤثر هست.
علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد خواص هندوانه فرمود: هندوانه میوه‌ای هست که به پایین آوردن فشار خون کمک می کند و معده را تقویت می کند.
وی ادامه داد: پوست سفید درون هندوانه برای زخم گلو و دهان بسیار مؤثر هست و علاوه بر شادابی پوست به رفع ورم مثانه کمک می‌کند و دفع نماينده سنگ کلیه هست.
این متخصص طب سنتی فرمود: مصرف آب هندوانه با سکنجبین یرقان را درمان می‌کند، همچنین توصیه می‌شود برای رفع تب با شیرخشت و برای رفع خارش با تمبر هندی مصرف شود.
حسینی تأکید کرد: میوه هندوانه را باید همیشه بین دو غذا خورد یعنی تقریباً سه ساعت سپس غذا و یکساعت قبل از غذا.

زیرا اگر بلافاصله سپس غذا خورده شود در هضم غذا اختلال ایجاد می‌کند همچنین نباید اون را با میوه های دیگر مخلوط کرد چون تولید نفخ در شکم می‌کند.

این متخصص طب سنتی در مورد مضرات مصرف هندوانه فرمود: افرادی که هرگونه مشکلی در طحال دارند باید از مصرف هندوانه پرهیز نمايند.

این افراد پس از مصرف هندوانه دچار احساس درد یا نفخ در محل چپ شکم، ایجاد تیرگی در رنگ بدن می‌شوند.
وی اضافه کرد: همچنین مصرف هندوانه در افرادی که هرگونه آلرژی یا حساسیت فصلی یا غذایی دارند، ممنوع هست.
این متخصص طب سنتی تخم هندوانه را نیز دارای خواص دانست و فرمود: مصرف تخم هندوانه سوزش ادرار را برطرف می‌کند و برای مثانه مفید هست و رفع نماينده تشنگی، تب و سرفه هست.
حسینی تصریح کرد: هندوانه منبع غنی از ویتامین A - C - B6 هست.

همچنین دارای مقادیر زیادی لیکوپین هست که از بدن در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها مثل پروستات، ریه، سینه و رحم محافظت می‌کند.
انتهای پیام/
-

61:

تدابیر طب سنتی برای فصل زمستان

متخصص طب سنتی در آستانه ورود به فصل زمستان توصیه کرد در این فصل بهتر هست بیشتر غذاهایی با طبع گرم هستفاده شود و میوه‌هایی با طبع سرد مثل هندوانه، خیار و نارنگی کمتر مصرف شود.


علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: افراد در فصل زمستان از مصرف موادغذایی دارای طبع سرد بهتر هست پرهیز نمايند و این موادغذایی را با یک ماده غذایی گرم مثل خرما مصرف نمايند.
وی ادامه داد: مزاج فصل زمستان سرد و تر هست بنابراین این فصل برای افرادی که مزاج صفرا دارند مناسب‌تر هست ولی برای افراد با مزاج بلغمی و افراد مسن و پیر مناسب نیست .


این متخصص طب سنتی فرمود: بروز بیماری‌هایی مانند زکام، انواع سرماخوردگی و ذات‌الریه در این فصل بیشتر هست.
وی تصریح کرد: سیستم هضم بدن در فصل زمستان قوی‌تر هست، به همین دلیل کله‌پاچه، حلیم و غذاهایی مانند فسنجان را در این فصل می‌توان بیشتر مصرف کرد،از طرفی طبع اینگونه غذاها هم گرم هست.
حسینی اضافه کرد: مصرف غذاهای گوشتی و هستفاده از ادویه‌ به دلیل اثر گرمایی در بدن مفید بوده و مانع از تولید رطوبت در بدن می‌شود.همچنین انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش در فصل زمستان مفید هست، به همین دلیل ورزش‌هایی مانند پیاده روی و پرتحرک توصیه می شود.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: در این فصل بهتر هست که مصرف میوه‌های سرد و مرطوب مثل هندوانه، خیار، نارنگی و...

کم شود و بیشتر از میوه‌های گرم و میوه‌های خشک و خشکبار هستفاده شود
حسینی تصریح کرد: افراد کهنسال در زمستان نیز بهتر هست انجیر بیشتر بخورند چون ملین هست.
وی فرمود: همچنین هستفاده از غذاهای گرمی بخش مثل کره، عسل، بادام و فندق به همراه غذاهای اصلی توصیه می شود.
انتهای پیام/

62:

در دانشگاه شهید بهشتی انجام می‌شود

اولین همایش «گیاهان دارویی و داروهای گیاهی»اولین همایش «گیاهان دارویی و داروهای گیاهی»، 14 اسفند ماه امسال در دانشگاه شهید بهشتی انجام می‌شود.


به نقل سرویس علمی ایسنا، محورهای این همایش علمی شامل «علوم پایه: گیاه شناسی، فیتوشیمی، بیوشیمی، ژنتیک، اثرات بیولوژیک، بیوتکنولوژی»، «کشاورزی و منابع طبیعی: اکولوژی، فیزیولوژی گیاهی، اهلی کردن و اصلاح، بیوتکنولوژی، کشت و زراعت، فراوری اولیه پس از برداشت، مکانیزاسیون، تکنولوژی بذر»، «داروسازی، پزشکی و دامپزشکی: طب سنتی، اثرات فارماکولوژی، اثرات بالینی، فرمولاسیون و کنترل» و «صنعت و اقتصاد: بازرگانی گیاهان دارویی و فراورده های اونها، تولید فرآورده‌های گیاهان دارویی، نوآوری در تولید محصولات راهبردی، نظام کیفی و تولید محصولات با کیفیت، انتقال تکنولوژی و تولید محصولات گیاهی» هست.


بر پايه فراخوان دبیرخانه همایش، دوم بهمن ماه آخرین مهلت ارسال اصل مقاله و 15 بهمن ماه آخرین مهلت ثبت نام در این همایش علمی هست.


علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02155728349 تماس بگیرند.


انتهای پیام

63:

تدابیر طب سنتی برای فصل زمستان


پزشک و محقق طب اسلامی فرمود: با ورود به فصل زمستان توصیه می‌شود در این فصل بیشتر از غذاهای با طبع گرم هستفاده شود.مریم نواب‌زاده در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان جنوبی، فرمود: فصل زمستان به سه ماه دی "کانون اول"، بهمن "کانون آخر" و اسفند "شباط" تقسیم می‌شود.

البته تعریف فصول از نظر منجمان با نظر حکما مطابقت ندارد.این پزشک و محقق طب اسلامی با بیان اینکه مزاج فصل زمستان سرد و تر هست، اضافه کرد: سرما ناشی از تابش مایل خورشید به زمین و «تر» بودن اون نیز به دلیل بارش برف و باران هست.نواب‌زاده اظهار کرد: زمستان بر بدن انسان اثراتی دارد که شامل گرم شدن باطن و افزایش حرارت غریزی، غلیظ و ساکن شدن اخلاط به دلیل سردی، افزایش مواد زاید، افزایش میزان ادرار و رسوب اون و صعود بخارات ناشی از مواد سرد و تر به سمت سر و نزول اون به سوی اعضای ضعیف و در نتیجه ایجاد بیماری در این اعضا مانند رمد (عفونت چشم)، خناق (در حلق)، انواع ذات‌الجنب، ذات الریه، زکام و نزله و بیماری‌های عصبی، سکته و صرع می‌شود .

همچنین در این فصل بیش از هر وقت دیگر مراره سودا از بین می‌رود .این پزشک و محقق طب اسلامی اظهار کرد: این فصل برای صاحبان مزاج سرد و تر (افراد مسن بالاتر از 60 سال ) نامناسب هست و هضم به دلیل افزایش گرمای درونی و حرکت کمتر و تنوع غذایی کمتر هست.

سیستم هضم بدن در فصل زمستان قوی‌تر هست.

به همین دلیل کله‌ پاچه، حلیم و غذاهایی مانند فسنجان را در این فصل می‌توان بیشتر مصرف کرد.وی اضافه کرد: مصرف غذاهای گوشتی و هستفاده از ادویه‌ به دلیل اثر گرمایی در بدن مفید بوده و مانع از تولید رطوبت در بدن می‌شود.این متخصص طب سنتی فرمود: در این فصل بهتر هست که مصرف میوه‌های سرد و مرطوب مثل هندوانه، خیار، نارنگی کم شود و بیشتر از میوه‌های گرم و میوه‌های خشک و خشکبار هستفاده شود.وی یادآور شد: در صورت بروزبیماری در زمستان باید هر چه سریع‌تر مواد زائد خارج شود، چرا که تا علت بیماری قوی نباشد، در زمستان ایجاد عارضه نمی‌کند.نواب‌زاده خاطرنشان کرد: مالیدن روغن گل سرخ، زیتون و شب بو بر بدن، خود را از غم دور نگهداشتن بسیار مفید هست.انتهای پیام

64:

درمان‌های خانگی برای دردِ مفاصل[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تعداد قابل توجهی از امت دنیا به نوعی با عارضه التهاب مفاصل دست‌ به گریبان هستند و بنابراین تعجبی ندارد که برخی از روش‌های درمانی خانگی برای این عارضه با گذشت سال‌ها طرفداران بیشتری پیدا نمايند.


به نقل سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به فرموده «کریس دی‌ آدامو» هستادیار دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند و متخصص طب مکمل با بیان بخشی از تجارب شخصی خود در درمان دردهای مفصلی می‌گوید: بکارگیری ترکیبی از مواد طبیعی همچون زردچوبه، زنجبیل و ژلاتین برای درمان و تسکین التهاب مفاصل کاربرد دارد اما سوال این هست که آیا هیج روش‌ درمانی جایگزین نیز برای کاهش علائم این عارضه وجود دارد؟
سایت تخصصی «اوری دی هلث» در این مقاله به معرفی برخی از روش‌های درمانی خانگی که برای تسکین درد‌های ناشی از التهاب مفاصل طرفدار پیدا کرده‌اند پرداخته که برخی از اونها عجیب به نظر می‌رسند و شاید هرگز به گوش‌تان نخورده باشند.

برخی از این روش‌ها لزوما در تسکین این عارضه موثر نیستند و برخی نیز تاحدودی آشناتر هستند:
- نیش زنبورعسل: زنبورداران معتقدند گزیدگی متعدد با نیش‌ زنبورها، اونها را از ابتلا به التهاب مفاصل در امان نگه می‌دارد.

هرچند تحقیقات کافی و علمی در مورد اینکه فرد باید به چه میزان در معرض نیش زنبور برنامه گیرد تا از درد التهاب مفاصل راحت شود، انجام نگرفته هست.


- سم مار: برخی معتقدند سم مار نیز همچون نیش زنبور می‌تواند به دلیل کاهش التهاب، در تسکین عارضه التهاب مفاصل موثر باشد اما در این روش نباید از مارهای سمی هستفاده کرد که البته این شیوه نیز به اثبات نرسیده هست.


- اسپری روان‌نماينده WD-40: این اسپری‌های روغنی که جهت از بین بردن زنگ تولید شده‌اند قطعا برای برطرف کردن صدای لولاها هستند نه برای رفع صدای مفاصل خشک و ملتهب اما برخی از امت براین‌باورند که این شیوه در درمان التهاب مفاصل موثر هست.

تولیدنمايندگان این اسپری‌ها می‌گویند درست هست که این محصول بیش از 2000 کاربرد دارد اما قطعا تسکین درد مفاصل جزو این موارد نیست.

متخصصان می‌گویند افرادی که معتقدند هستفاده از این اسپری در تسکین دردشان موثر بوده احتمالا به دلیل احساس خنکی پس از اسپری کردن روغن روی مفاصلشان به صورت موضعی به این نتیجه رسیده‌اند اما این تاثیر سطحی هست که حتی در موارد متعدد می‌تواند موجب واکنش‌های پوستی شود.


- دستبند مسی: برای برخی افراد هستفاده از دستبندهای مسی یکی از ضرورت‌های تسکین درد ناشی از التهاب مفاصل هست.

این افراد معتقدند که مس دارای خواص اونتی‌اکسیدانی هست که می‌تواند موجب کاهش التهاب مفاصل شود.

هرچند شواهد قطعی برای تایید تاثیر دستبند مسی در کاهش علائم این عارضه وجود ندارد.


- ژلاتین: اگرچه فرموده می‌شود که مصرف یک وعده در روز از مواد ژلاتینی مثل ژله به تسکین درد مفاصل کمک می‌کند چون خاصیت غضروف سازی دارد اما نمی‌توان در مصرف اون زیاده‌روی کرد زیرا گنجاندن قند در وعده غذایی، خود عامل التهاب مفاصل هست.


- خودداری از مصرف خانواده بادنجانیان: پرهیز از مصرف گیاهان خانواده بادنجانیان برای تسکین درد التهاب مفاصل توصیه می‌شود.

این خوراکی‌ها شامل فلفل، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و بادنجان می‌شوند.

بررسی‌ها حاکی از اون هست که آلکالوئید موجود در این مواد خوراکی خود عامل بروز التهاب مفاصل هست.

البته مشاهده تاثیر حذف این خوردنی‌ها از رژیم غذایی و کاهش التهاب، مدتی طول می‌کشد.

به علاوه برخی دیگر از مواد خوراکی مانند گلوتن و مواد لبنی برای افرادی که به اونها حساس هستند می‌تواند درد مفاصل را تشدید کند.


- زنجبیل و زردچوبه: در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص شده که مکمل‌های حاوی زردچوبه و زنجبیل دارای خواصی برای کاهش التهاب مفاصل هستند.

تاثیر این مواد در کاهش التهاب و درد مفاصل به لحاظ علمی نیز ثابت شده هست.


انتهای پیام

65:معاون طب سنتی وزارت بهداشت:
برنامه‌های بازآموزی طب سنتی برای پزشکان عمومی انجام می‌شود

معاون طب سنتی وزارت بهداشت بر لزوم ایجاد برنامه های باز آموزی طب سنتی برای پزشکان عمومی تأکید کرد.


به نقل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به نقل از وزارت بهداشت، محمود خدادوست فرمود: در حاضر بیش از 5 هزار پزشک عمومی خدمات طب سنتی را تحت عناوین مختلف به امت ارائه می دهند و این در حالی هست که سطح معلومات این پزشکان در ارتباط با طب سنتی مشخص نیست.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آموزش آکادمیک برای پزشکان در حوزه طب سنتی تعریف نشده هست، ایجاد برنامه‌های باز آموزی طب سنتی برای پزشکان عمومی را ضروری و واجب دانست و اضافه کرد: به همین منظور آزمونی با همکاری مشترک میان معاونت درمان، ساوقت نظام پزشکی و انجمن علمی طب سنتی برای این دسته از پزشکان تعریف می شود تا برای پذیرفته شدگان یک سطح خدمات مجاز و سیستم نظارتی تعریف شود.
وی از ایجاد رشته‌های طب سنتی از سال 86 به عنوان یک رشته تخصصی و رشته داروسازی سنتی از سال 87 اظهار داشت.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به عدم هستفاده پزشکان از داروهای گیاهی به دلیل نبود شناخت و آگاهی مناسب از این داروها توسط پزشکان یا ارائه بدون نسخه داروهای گیاهی در برخی از داروخانه ها، فرمود: لازم هست برای پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی دوره های آشنایی با گیاهان دارویی ایجاد شود تا از این طریق از داروهای شیمیایی کمتر هستفاده شود و از طرفی در اقتصاد سلامت کشور نیز صرفه جویی شود.
ضرورت ارائه بسته های آموزشی طب سنتی برای بهورزان و کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی
خدادوست هستفاده از بسته های آموزشی طب سنتی برای بهورزان که محیطی ترین سطح ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هستند و نیز کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی را ضروری و لازم دانست.
وی همچنین، برلزوم آموزش به افرادی که در صنف عطاری مشغول هستند تأکید کرد و فرمود: وزارت بهداشت لازم هست تا یکسری ضوابط و باید و نبایدهایی به صنف عطاری ها ابلاغ کند تا به حرفه عطاری از یک سو و نظام سلامت از سوی دیگر آسیبی وارد نشود.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت بر وجود بستر لازم برای ارائه داروهای گیاهی و سنتی در داروخانه ها تأکید کرد و فرمود: بهتر هست در هر داروخانه قفسه‌ای از این دسته داروها برای ارائه بهتر خدمات طب سنتی و انواع داروهای گیاهی نیز وجود داشته باشد و داروسازها آموزش هایی در حوزه داروهای سنتی ببینند یا در داروخانه فردی بعنوان مسئول فنی داروهای گیاهی و سنتی نیز حضور داشته باشد.
خدادوست بر تعرفه‌گذاری خدمات طب سنتی تأکید کرد و اضافه کرد: بهتر هست در این راستا برخی از خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه برنامه گیرند.
طب سنتی طبی در جهت اصلاح سبک زندگی هست
معاون طب سنتی وزارت بهداشت در ادامه بیشترین پیام طب سنتی را حفظ تندرستی، پیشگیری و خود مراقبتی عنوان کرد و فرمود: طب سنتی طبی در جهت اصلاح سبک زندگی هست.
خدادوست همچنین، بر توزیع داروهای گیاهی در مراکز بهداشتی و درمانی در کنار داروهای رایج دیگر تأکید کرد و اضافه کرد: اضافه شدن داروهای گیاهی به دارونامه بهورزان مراکز بهداشتی و درمانی باید در تعامل با ساوقت غذا و دارو صورت گیرد.
وی بر تعرفه‌گذاری داروهای گیاهی و سنتی، تحت پوشش بیمه برنامه گرفتن داروهای گیاهی و تسهیل صدور مجوز برای داروهای سنتی از طرف ساوقت غذا و دارو تأکید کرد.
انتهای پیام

66:

در پنجمین نشست کارگروه تخصصی دامپزشکی تاکید شد


ضرورت شناسایی داروهای شیمیایی که به عنوان داروی گیاهی وارد بازار می‌شوند


در پنجمین جلسه کارگروه تخصصی دامپزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، بر ضرورت شناسایی داروهای شیمیایی که به عنوان داروی گیاهی وارد بازار می‌شوند، تاکید و مقرر شد از طریق مراجع ذی‌ربط ضمن اقدامات لازم، تمهیدات مناسب برای جلوگیری از این امر، به کار گرفته شود.به نقل سرویس علمی ایسنا، پنجمین جلسه کارگروه تخصصی دامپزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، با حضور هستادان دانشگاه‌های مرتبط، صاحب‌نظران، نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان داروسازی دامپزشکی با منشا گیاهی و برخی از نمایندگان ساوقت‌های دولتی تشکیل شد.مهندس علی ابراهیمی ورکیانی، مشاور و نماینده ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی و طب سنتی بر احیا و افزایش ظرفیت تولید دانش و بهره‌برداری از پتانسیل‌های کشور در حوزه صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های مورد مصرف در دامپزشکی تاکید کرد.وی همچنین به ایجاد ساختار و ساوقتدهی اصول حاکم بر طرح تهیه نقشه راه در حوزه‌های مختلف از جمله دامپزشکی بر پايه اهداف و راهبردهای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی اشاره کرد.به فرموده ابراهیمی ورکیانی، این ساوقتدهی باید با اصل برنامه دادن رسالت محوری، آینده محوری، جهت‌گیری پویا، تحول انعطاف پذیر، خلاقیت و نوآوری، نظارت و کنترل راهبردی، هم‌افزایی فعالیت‌ها و اقدامات صورت گیرد.بر پايه این گزارش، اعضای کارگروه با اشاره به اقتصاد رو به رشد گیاهان دارویی و سرعت بخشیدن به تبدیل جریان علم به ثروت با تجاری‌سازی فناوری‌های داخل کشور، بر حمایت از ارائه طرح‌ها و پروژه‌های مرتبط در حوزه دامپزشکی تاکید کردند.در این نشست همچنین عنوان شد: ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی و طب سنتی از فعالیت بخش خصوصی در این زمینه هستقبال می‌کند و به دنبال افزایش فعالیت این بخش هست.

همچنین هستعدادیابی در هستان‌های مختلف کشور در حوزه گیاهان دارویی آغاز شده هست تا بتوان سیاست‌های هر هستان را بر پايه سند ملی گیاهان دارویی دنبال کرد و این تقسیم‌بندی با توجه به هستعدادیابی، سند ملی، نقشه راه و آمایش سرزمین هر منطقه صورت می‌گیرد.همچنین نقش، اهمیت و ضرورت محصولات و فرآورده‌های پروتئینی و لبنی گروه دامپزشکی در ارتقای سلامت و امنیت غذایی از طریق ارائه طرح‌های اقتصادی دانش‌بنیان توسط متخصصان و محققان برجسته علمی و شرکت‌های دانش بنیان مورد بحث کارشناسی برنامه گرفت.در پنجمین جلسه کارگروه تخصصی دامپزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، دکتر شهاب الدین صافی، رئیس انجمن کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه، نقل مفصلی درباره بررسی و امکان‌سنجی آموزش تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی در حوزه دامپزشکی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به جلسه کارگروه ارائه داد.

این نقل با توجه به ضرورت و اهمیت آموزش مستمر و مداوم و به‌ کارگیری یافته‌های تحقیقات منسجم و علمی، ارائه و برای عملیاتی کردن این مهم بررسی شد.در بخش دیگری از این نشست پیشنهاد شد تا داروهای شیمیایی که به عنوان داروی گیاهی وارد بازار می‌شوند، شناسایی و از طریق مراجع ذی‌ربط ضمن اقدامات لازم، تمهیدات مناسب برای جلوگیری از این امر به کار گرفته شود؛ با این هدف که اعتماد امت نسبت به داروهای گیاهی مورد خدشه برنامه نگیرد.همچنین در این نشست از برگزاری نخستین همایش بین‌المللی زالو اظهار داشته شد.

این همایش 28 تا 30 بهمن ماه 93، درباره مسائل زیست شناسی، زیست فناوری و کاربردهای اون در دانشگاه شهرستان تهران انجام می‌شود.انتهای پیام

67:

در نخستین همايش بین المللی زالو مطرح می شود؛

جلوگیری از منقرض شدن نسل زالو به روش طب سنتی

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شناسهٔ خبر: 2477226 چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۷
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] > [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

درنخستین همایش بین‌المللی زالو، قطعنامه حفاظت، تکثیر، پرورش و هستفاده درمانی از زالو تنظیم می شود.

به نقل خبرگزاری مهر، معصومه ملک، رئیس نخستین همایش بین المللی زالو درخصوص اهمیت موضوع زالو و برگزاری همایش اختصاصی توضیح داد و فرمود: با توجه به روند رو به افزایش هستفاده از زالوی طبی در علم پزشکی و برداشت بی‌رویه زالو از طبیعت، نسل زالوی طبی ایران در معرض انقراض برنامه گرفته هست که در این راستا همایشی در دانشگاه شهرستان تهران انجام می شود.عضو هیئت علمی دانشگاه شهرستان تهران فرمود: در این گردهمایی ۱۰ متخصص جانور‌شناس، پرورش دهنده زالو و پزشکان متخصص از نقاط مختلف جهان و متخصصین داخل کشور که هر یک به نوعی با زالو مرتبط هستند، شرکت می نمايند.به فرموده وی، انتظار می‌رود با خاتمه این همایش قطعنامه‌ای در رابطه با مسائل مختلف گونه زالوی ایرانی شامل حفاظت، تکثیر، پرورش و هستفاده درمانی تنظیم شود و کلیه افراد ملزم به هستفاده از اون باشند، تا بدین گونه به حفاظت از گونه و هستفاده صحیح درمانی از اون پرداخته خواهد شد.

رئیس نخستین همایش بین المللی زالو اضافه کرد: با توجه به ضرورت پرورش زالو و هستفاده صحیح از اون، ۳ کارگاه تکثیر و پرورش زالو، زالو درمانی و فرآورده‌های زالو انجام خواهد شد.

برپايه این گزارش، «نخستین همایش بین المللی زالو: زیست‌شناسی، زیست فناوری و کاربرد‌ها» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از ۲۸ تا ۳۰ بهمن ماه امسال در دانشکده زیست‌شناسی پردیس علوم دانشگاه شهرستان تهران انجام می‌شود.68:


69:

افزایش قد کودکان با راهکارهای طب سنتی


یک پژوهشگر طب اسلامی ایرانی با بیان اینکه 50 % از کودکان با درمان یبوست و افزایش اشتها به تکامل رشد قدی می‌رسند، تاکید کرد: شناسایی و درمان عامل بازدارنده افزایش قد از مهم‌ترین شرایط کمک به تکامل رشد قدی هست که با توجه به تفاوت ژنتیکی افراد و شرایط زندگی این شرایط گوناگون هست.دکتر حسن اکبری در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه اگر سن هستخوانی کودک نسبت به سن تقویمی عقب نباشد، می‌توان کوتاه قدی را عاملی ژنتیکی دانست، فرمود: سن هستخوانی در واقع نشان دهنده سن بیولوژیک کودک هست که در صورت عقب ماندن می‌تواند نشانه اختلال یا بیماری کم کاری تیروئید، کمبود هورمون رشد، سوء تغذیه و بیماری‌های دستگاه گوارش در فرد باشد.این متخصص آسیب شناسی در ادامه اضافه کرد: در صورتی که در کودکان با والدین بلند قد، از سن دو سالگی کوتاهی قد دیده شود، دارای تاخیر سرشتی در رشد هستند.

همچنین کمبود ویتامین D، کلسیم، منیزیم، روی و ید تاثیر بسزایی در رشد قد دارد.اکبری با بیان اینکه حجامت کودکان می‌تواند راهی موثر برای تاثیرگذاری بر هورمون‌های رشد باشد، تصریح کرد: انجام حجامت خشک روی هستخوان‌های خون‌ساز زیر نظر متخصصان طب سنتی می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش قد تدریجی باشد.

بنابراین والدین از دو سالگی می‌توانند برای بیمه کردن کودکان در برابر بیماری‌ها و تاثیرگذاری بر رشد اون‌ها اقدام به حجامت نمايند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: جایگزین کردن غذاهای سنتی با فست فودها، مصرف نمک طبیعی و معدنی، کسب انرژی از شربت عسل و شیره خرما به جای شکر مصنوعی، تامین هورمون رشد از خواب کافی، تعریق مناسب با افزایش فعالیت بدنی و مصرف دمنوش‌های گیاهی از جمله زعفران، دارچین، پونه، نعناع، آویشن، بابونه و چای کوهی از شرایط تاثیرگذار بر رشد قدی مناسب هست.وی در پایان یادآور شد: بادکش در نواحی رشد قدی به همراه انجام ماساژ به کودکان با روغن‌های زیتون و زنجبیل از شست پا و دست به سمت قلب، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر رشد قد داشته باشد که در طب سنتی قابل پذیرش هست.انتهای پیام

70:یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس فراخوان نمود
تسکین حملات آسم با مصرف عسل و زنجبیل

یک متخصص طب سنتی فرمود: برای درمان آسم توصیه شده که عسل به همراه روغن زیتون،پودر زنجبیل و شیر گرم مصرف شود.


علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس برای درمان آسم به روش طب سنتی فرمود: توصیه شده که برای درمان آسم یک قاشق چایخوری عسل، پودر زنجبیل و فلفل سیاه را باهم مخلوط کرده و سپس مصرف کرد.
وی ادامه داد: همچنین اضافه کردن عسل و روغن زیتون به شیر گرم می‌تواند به دفع حملات آسم کمک کند.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: مصرف انجیر خشک نیز در درمان این بیماری بسیار موثر هست.همچنین توصیه شده که نوشیدن نصف لیوان جوشانده شنبلیله همراه با آب زنجبیل یک روش درمانی طبیعی هست.
وی فرمود: یکی دیگر از راه‌های موثر برای درمان این بیماری هستفاده از چای زنجبیل به همراه آبلیمو هست.


این متخصص طب سنتی ادامه داد: افرادی که آسم و آلرژی دارند همیشه باید مواظب معده و کار کردن شکم خود باشند تا یبوست نگیرند چون یبوست عامل همه بیماری‌ها هست و افرادی که آلرژی و حساسیت دارند مسئله معده و یبوست نیز دارند.
حسینی فرمود: افراد مبتلا به آسم بهتر هست همیشه بخور داشته باشند همچنین این افراد باید از مصرف لبنیات، ترشی و آب سرد خودداری نمايند چون این خوراکی‌ها حمله آلرژی را تشدید می‌نمايند.
انتهای پیام/

71:متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس مطرح کرد
خواص معجزه‌آسای «به»

مصرف میوه «به» باعث رفع حالت تهوع شده و علاوه بر اینکه مصرف و بوئیدن اون موجب نشاط و تقویت قلب و مغز می‌شود، برای رفع بی‌خوابی و عصبانیت نیز کاربرد دارد.


علی حسینی، متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، میوه به در طب سنتی هم مصرف خوراکی دارد و هم بوئیدن اون، موجب نشاط و تقویت قلب و مغز می‏‌شود.
وی ادامه داد: بوئیدن میوه به باعث قطع حالت تهوع و هستفراغ می‏‌شود به همین دلیل برای زنان باردار بسیار توصیه شده هست.همچنین مصرف اون معده را تقویت می‌کند و از صعود بخارهای معده به سمت مغز و ایجاد بدبویی دهان جلوگیری می‌کند.
این متخصص طب سنتی فرمود: میوه به ادرارآور هست، نرم نماينده سینه، مقوی معده و دستگاه هاضمه هست.خونریزی را بند می‌آورد و برای رفع تنگی نفس کاربرد دارد.
وی اضافه کرد: «به» ترش مسهل هست، هستفراغ را بند می‌آورد و چون دارای طبع سرد و خشک هست عصاره اون در رفع تشنگی مفید هست.
این متخصص طب سنتی فرمود: «به» شیرین نیز طبع گرم و سردی دارد و باعث نشاط و تقویت قوای قلبی و مغزی می شود.
حسینی اضافه کرد: جوشانده برگ درخت به نیز برای رفع بی خوابی مفید هست و بهترین راه فروکش کردن عصبانیت هست.
وی فرمود: مصرف «به» برای زنان باردار توصیه شده چون علاوه بر اینکه طبق روایات باعث می شود کودک زیبا و خوش ایجاد شود به تقویت رحم زن کمک کرده و مانع سقط جنین می شود.
انتهای پیام/

72:در فرمود‌وگو با فارس عنوان شد
تسکین دردهای مفصلی و سیاتیک با طب سنتی

برای تسکین دردهای مفصلی که به دلیل سرد،گرم و خشک مزاجی افراد، روشهای مختلفی می‌طلبد بهتر هست با تجویز پزشک، از داروهاى خوراکی و پماد هستفاده کرد.


علی حسینی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد درمان درد مفاصل فرمود: درد مفاصل در افرادی که مزاج سرد دارند با افرادی با مزاج گرم فرق می کند.در افراد سرد مزاج با دادن داروهاى گرم و غذاهاى گرم و در مزاج گرم با اغذیه و داروهاى سرد تعدیل مزاج انجام و درد مفاصل ناشی از اون کم می شود.
وی ادامه داد: همچنین اگر درد مربوط به مزاج خشک باشد بهتر هست از غذاهای مرطوب مثل شیر گاو بخورند و روغن بادام، روغن مغز تخم کدو،مغز ساق قلم گاو روی مفصل بمالند.
حسینی فرمود: مصرف شربت لیمو و سکنجبین و شیره چهارتخم و عناب ، زرشک و لیمو و آلوچه نیز توصیه می شود.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: درد سیاتیک که در طب سنتی به عرق النساء معروف هست.درمان متفاوتی دارد.

عرق النساء رگی هست که از کمر شروع می شود و از پشت پا تا پنجه می آید و اغلب این درد به دلیل افزایش سودا در بدن هست.
وی تصریح کرد: برای بهبود دردهای مفصلی می توان یخ روی مفصل گذاشت در انواع دردهای مفصل دموی و صفراوی که گرم هست گذاشتن یخ مسکن خوبی هست، اما در انواع بلغمی و سوداوی مانند سیاتیک این کار مضر هست.روش دیگری که به افراد توصیه می شود هستفاده از آب درمانی، هستخر، سونا و جکوزی هست.
حسینی اضافه کرد: قدم زدن در آب در بهبود درد مفصل سوداوی یا درد سیاتیک مفید هست زیرا مفصل این افراد خشکی دارد و آب هستخر اگر گرم باشد به تسکین درد کمک می کند اما اگر آب سرد باشد یا هوای هستخر مناسب نباشد، وضعیت بیمار بدتر می شود.به افرادی که دچار درد مفصل بلغمی هستند نیز توصیه می شود از سونای خشک هستفاده نمايند.
این متخصص طب سنتی فرمود: دردهاى پشت یا کمر که عارضه‌اى از نوع دیسک نباشد با داروهاى خوردنى، مالیدنى و پماد بهبود مى‌یابد این دردها با مالیدن سیر با روغن زیتون یا مغز ساق گاو تسکین می‌یابد.
وی اضافه کرد: درمان درد مفاصل، آرتروز و روماتیسم نیز در طب سنتی که به دلیل صفرا باشد توصیه می‌شود آب اسفرزه با سرکه، کدو ،خیار، کاهو و سکنجبین خورده شود یا بر محل درد مالیده شود.
انتهای پیام/

73:

معاون طب سنتی وزارت بهداشت:


هستفاده از طب سنتی به معنی نفی طب رایج نیستمعاون طب سنتی وزیر بهداشت فرمود: هدف طب سنتی این هست که امت روش بهتر زندگی کردن را بیاموزند و رویکرد این طب، سلامت محوری هست.به نقل سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود خدادوست در مراسم افتتاح چهارمین دانشکده طب سنتی ایران در دانشگاه علوم پزشکی بابل و نخستین مرکز سلامتکده شمال کشور با اشاره به اینکه در کشور هفت دانشکده طب سنتی مصوب داریم که چهارمین دانشکده طب سنتی کشور در دانشگاه علوم پزشکی بابل راه‌اندازی شده هست، اضافه کرد: 17 دانشگاه علوم پزشکی کشور متخصص طب سنتی در قالب یک رشته تربیت می‌نمايند که حدود 400 دستیار دکتری تخصصی طب سنتی، حدود 50 داروساز سنتی و 60 نفر در رشته تاریخ علوم پزشکی در کشور در حال تحصیل هستند.وی در ادامه، با بیان اینکه رویکرد هستفاده از طب سنتی به معنای نفی طب رایج نیست، فرمود: انقلابی که در حوزه طب رایج اتفاق افتاد قابل انکار نیست، ولی در طب رایج خلاءهایی وجود دارد که می‌توان با طب سنتی اون خلاءها را پر کرد.خدادوست با اشاره به اینکه سلامتکده جایی هست که افراد سالم می‌توانند برای اعتدال مزاج مشاوره بگیرند، اضافه کرد: از دید حکما نخستین قدم در درمان بیمار تدبیر هست که همان دخل تصرف در شش اصل مورد توجه بوعلی سینا هست.به فرموده وی، هدف طب سنتی این هست که امت روش بهتر زندگی کردن را بیاموزند و این اصلی‌ترین قابلیت طب ایرانی و اسلامی هست که رویکرد اون سلامت محوری هست.معاون طب سنتی در ادامه فرمود: سلامتکده دانشگاه علوم پزشکی بابل می‌تواند مرکز نمونه عرضه فرآورده‌های دارویی بدون میکروبی هم در مراکز دانشگاهی باشد.بنابر فراخوان وب‌دا، خدادوست در پایان با اشاره به اینکه سلامتکده دانشگاه علوم پزشکی بابل این قابلیت را دارد که الگو باشد و به عنوان مرکز آموزشی و پژوهشی نمونه معرفی شود، اضافه کرد: اگر چه این مرکز از حمایت ما برخوردار خواهد بود، اما انتظار می‌رود مسئولان هستانی و خیران نیز در این عرصه حضور فعال داشته باشند.فرمودنی هست: در مراسم افتتاح چهارمین دانشکده طب سنتی ایران در دانشگاه علوم پزشکی بابل و نخستین مرکز سلامتکده شمال کشور، امام جمعه شهرستان بابل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و جمعی از مسئولین هستانی و دانشگاهی نیز حضور داشتند.


انتهای پیام

74:

فواید زالودرمانی


یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه ریسک جراحی، عوارض جانبی و خطر حملات قلبی را می‌توان با هستفاده از زالو کاهش داد، فرمود: زالو در پیوند عضوهای قطع شده نیز نقش ارزشمندی دارد.دکتر مهرداد کریمی در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه بیش از دو هزار سال هست که از زالو برای درمان به شکل چسبیدن به بدن و مکش خون هستفاده می‌شود، فرمود: زالوها کرم‌های آبزی یا گاهی خاکزی هستند که دارای بادکش‌های بزرگ انتهایی به منظور حرکت و چسبیدن هستند.وی بیان کرد: زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا هستفاده پزشکی داشته هست و در قرن نوزدهم از اون برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و غیره هستفاده می‌شده هست.این متخصص طب سنتی در خصوص خواص موادی که زالو هنگام مکیدن خون ترشح می‌کند، تصریح کرد: خاصیت بی‌حس‌ نمايندگی هست که به دلیل وجود ماده هیرودین باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود.

خاصیت اونتی بیوتیکی، ضد التهابی، ضد لخته‌ای و گشاد نمايندگی عروق به دلیل وجود ماده هیستامین هست.

خاصیت ضدانعقادی نیز به دلیل وجود اونزیم هیالورونیداز در بزاق زالو که خاصیت اونتی بیوتیکی دارد و در درمان گلوکوم نیز موثر هست، از جمله خواص زالو هست.کریمی یادآور شد: از زالو هم به صورت زنده و هم از مواد موجود در بدن اون برای ساخت محصولات بهداشتی و درمانی هستفاده می‌شود.وی با اشاره به اینکه کاربردهای درمانی زالوی زنده بسیار زیاد هست که در هر یک از کشورهای جهان، بخشی از این کاربردهای درمانی زالو رایج شده هست، فرمود: در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته، به طوری که بیماری‌های مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا ضعف قوای جنسی را با زالواندازی معالجه می‌نمايند.این متخصص طب سنتی اظهار کرد: به دلیل اثر ضدانعقادی هیرودین بزاق زالو، پس از عمل جراحی اونژیوپلاستی قلب و بطور کلی در بیماری‌های کرونری قلب، زالو درمانی می‌تواند نقش موثری ایفا کند و ریسک جراحی، عوارض جانبی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد.کریمی خاطر نشان کرد: زالو امروزه در مهار پرخونی عروق به عنوان مهم‌ترین عارضه جراحی‌های پلاستیک، میکروسکوپی، پیوند اعضا و گرافت‌های پوستی به خوبی عمل می‌کند و مانع احتقان خون، هماتوم، ترومبوز و نکروز عضو یا فلاپ پیوند زده شده، می‌شود.وی با بیان اینکه جراحان ترمیمی به نقش ارزشمند زالو در پیوند عضوهای قطع شده مانند انگشت‌های دست و پا پی برده‌اند، فرمود: عامل اصلی در موفقیت پیوند اعضا، برقراری جریان خون هست که زالو نقش پايه ی در بازگشت و برقراری جریان خون ایفا می‌کند.این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه با انداختن دو عدد زالو پشت گوش‌ها در بیماری‌هایی مانند پارکینسون، رعشه، MS، گرفتگی عروق مغز، آلزایمر و صرع موثر هست، اضافه کرد: با هستفاده از زالو روغن‌هایی تهیه می‌شود که باعث افزایش توانایی جنسی مردان می‌شود.کریمی بیان کرد: عوارض سکته مغزی و نرسیدن خون به مغز که به صورت فلج یک ‌طرفه، رعشه، لرزش سر، دست‌ها و ضعف مغز ظاهر می‌شود، با انداختن دو عدد زالو به پشت گوش در مقابل اون طرفی که فلج شده هست؛ مویرگ‌های مغز باز می‌شود.وی در خصوص موارد مصرفی زالو برای درمان بیماری‌های عفونی فرمود: از زالو می‌توان در زمینه عفونت چشم و گل مژه، درمان عفونت سینوس‌ها، سینوزیت مزمن، کیست، عفونت پستان‌ها و غده‌های عفونی زیر پوست نیز هستفاده کرد.این متخصص طب سنتی تصریح کرد: دمل‌ها، زخم‌های چرکی و جوش‌هایی که در اثر عفونت خون یا در اثر ترشح هورمون جنسی در خون، در اوایل بلوغ بر پوست چهره و بدن ظاهر می‌شود را می‌توان با زالواندازی برطرف کرد.کریمی با بیان این مطلب که زالو‌ها با مکیدن خون بیمار مبتلا به بیماری‌های آلرژی، می‌توانند در افزایش ایمنی بدن بیمار و کاهش علائم آلرژیک موثر باشد، فرمود: در نتیجه فرد در مقابل کوچک‌ترین شرایط حساسیت‌زا ‌واکنش نشان نمی‌دهد.انتهای پیام

75:

تاسیس کرسی طب سنتی یونسکو در فرهنگستان علوم پزشکیکمیسیون ملی یونسکو ایران با همکاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران به‌ویژه بخش طب سنتی این فرهنگستان به ریاست دکتر ولایتی، تایید نهایی تاسیس کرسی طب سنتی در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران را از ساوقت جهانی یونسکو دریافت کرد.به نقل سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اینکه این کرسی، نوزدهمین کرسی یونسکو هست که در ایران تاسیس می شود تاکید کرد که طب سنتی و هستفاده از گیاهان دارویی در تاریخ چند هزارساله ایران جایگاه بسیار ویژه ای داشته و دارد.

وی فرمود: اندیشمندانی چون ابن‌سینا و زکریای رازی ایرانیانی هستند که کتاب‌هایشان در سراسر دنیا مورد مطالعه و هستفاده پژوهشگران برنامه می گیرد.دکتر سعیدآبادی در ادامه با تاکید بر نیاز به کرسی طب سنتی یونسکو در ایران و با توجه به این ظرفیت‌های علمی و تاریخی و فعالیت های ارزشمند دانشگاه ها و پژوهشگاه های مختلف در این خصوص فرمود: امید هست با راه اندازی این کرسی علاقه مندان و پژوهشگران در رشته های مختلف بتوانند از ظرفیت های ملی، منطقه ای و بین المللی این کرسی هستفاده بهینه نمايند.انتهای پیام

76:

راهکارهای کاهش درد قاعدگی از دیدگاه طب سنتی


یک متخصص طب سنتی با تاکید بر اینکه قاعدگی باعث پاک‌سازی بدن از مواد زائد می‌شود، فرمود: در دوران قاعدگی جریان طبیعی خون باعث سلامت زنان می‌شود و سبک زندگی زنان باید به گونه‏‌ای تنظیم شود که جریان خون در این دوران به درستی و بدون هیچ مانعی انجام شود.دکتر ملیحه تبرایی در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، فرمود: دیسمنوره یا همان قاعدگی دردناک به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود که دیسمنوره اولیه اغلب در حدود 6 تا 12 ماه پس از اولین قاعدگی شروع می‌شود که در بیشتر مواقع با حاملگی و زایمان از شدت اون کاسته می‏‌شود، اما دیسمنوره ثانویه پس از 20 سالگی و در هر سنی ایجاد می‌شود.وی دیسمنوره را ناشی از یک بیماری لگنی دانست و اضافه کرد: اوندومتریوز، فیبروم، تنگی گردن رحم و عفونت‌های لگنی از جمله بیماری‌های لگنی هستند که می‏‌توانند منجر به اوندومتریوز ثانویه در زنان شوند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تصریح کرد: کیفیت نامناسب و افزایش غلظت خون و باریکی نسبی عروق رحمی ممکن هست به طور خلقی در فرد وجود داشته باشد و منجر به دردهای شدیدی در دوران قاعدگی شود.تبرایی یادآور شد: زنانی که دچار قاعدگی دردناک هستند برای کاهش غلظت خون در روزهای نزدیک به این دوران باید از مصرف خوراکی‌های سرد مانند ماست، خیار و آب یخ خودداری نمايند.

همچنین مصرف مواد غذایی سنگین و غلیظ مانند کله پاچه، حلیم، گوشت گوساله و نانی که خمیر اون به خوبی ورز نیامده باعث غلظت خون در این دوران می‌شود.این متخصص طب سنتی خاطر نشان کرد: در دوران قاعدگی و سپس اون هستفاده از غذاهایی که به راحتی هضم می‌شوند مانند زرده تخم‌مرغ، گوشت گوسفند و سوپ می‌تواند باعث کاهش درد و غلظت شود.
کاهش درد قاعدگی با دم نوش بابونه و رازیانه

وی با اشاره به اینکه مصرف دم نوش رازیانه و بابونه در دوران قاعدگی بسیار مفید هست، فرمود: چنانچه در بررسی‌های اولیه درد قاعدگی بیماری لگنی خاصی توسط پزشک مشاهده نشود، فرد مبتلا به دیسمنوره اولیه هست و مصرف دم نوش رازیانه و بابونه می‏‌تواند در کاهش درد بسیار کمک نماينده باشد.تبرایی انجام فعالیت فیزیکی و ورزش را راهکارهایی مناسب در کاهش غلظت خون و دردهای قاعدگی ناشی از اون دانست و فرمود: امروزه و با توجه به نتایج مطالعات انجام شده، ورزش می‌تواند در کاهش درد بسیار مفید و موثر باشد به همین دلیل بهتر هست زنان حداقل چند روز مانده به دوران قاعدگی، به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت ورزش نمايند.وی اضافه کرد: ورزش باید به طور منظم و در تمام طول ماه انجام شود که اگر این کار امکان پذیر نبود، توصیه می‌شود حداقل در روزهای نزدیک به این دوران به منظور جریان بهتر خون و کاهش درد، ورزش را در برنامه روزانه خود جای دهند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران با اشاره به اینکه روغن زنجیبل موجب کاهش دردهای قاعدگی می‌شود، در پایان فرمود: هستفاده از این روغن و مالیدن اون روزی 3 تا 4 مرتبه در ناحیه پایینی شکم می‌تواند موجب کاهش درد قاعدگی و خارج شدن خون به طور کامل از بدن شود.
انتهای پیام

77:

استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران مطرح کرد

شرایط یبوست و راه‌های پیشگیری از اون

استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران فرمود: بیماری یبوست به عنوان مادر بیماری‌ها شناخته شده و به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

این عارضه سردرد، کج‌خلقی، چاقی و بیماری‌های کبدی را به دنبال دارد.به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس، غلامرضا کرد افشاری در سومین همایش تخصصی طب سنتی در رابطه با پیشگیری و مراقبت از بیماری‌ها فرمود: در میان بیماری‌ها یبوست به عنوان اُم‌المرض شناخته شده هست که این بیماری به دلایل مختلف مانند هسترس، خوردن برخی غذاها و کاهش فعالیت ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: از دیدگاه طب سنتی باید سپس هر وعده غذایی فضولات بدن دفع شود البته برای افراد مسن هستثنا وجود دارد.
کرد افشاری در مورد دلایل ایجاد یبوست فرمود: ورزش نکردن مهمترین دلیل برای ایجاد یبوست هست البته گاهی انجام ورزش‌های سنگین ممکن هست این عارضه را ایجاد کند.
وی اضافه کرد: تغییرات آب و هوایی نیز در ایجاد یبوست موثر هست و هر منطقه تغذیه مناسب خود را می‌طلبد.

مصرف برخی غذاهای خشک نیز باعث ایجاد این عارضه می‌شود.
این متخصص طب سنتی فرمود: تند تند غذا خوردن باعث تشنگی در حین غذا می‌شود و همین امر منجر به یبوست می‌شود.

وجود بواسیر، هستفاده از داروهای مخدر، انسداد روده، وجود انگل، بیماری‌های عصبی و روانی، خشکی روده و سرطان از دیگر شرایط ایجاد یبوست هست.
کرد افشاری اضافه کرد: سردرد، اضافه وزن، بوی بد دهان، کج خلقی و افسردگی، بیماری‌های کبدی و غیره از عوارض این بیماری هست.
هستاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران ادامه داد: برای پیشگیری از این عارضه فعالیت بدنی مرتب روزانه، پیاده‌روی، جویدن مناسب غذا، نخوردن غذا قبل از گرسنگی، با آرامش غذا خوردن، خوردن مایعات گرم و در وقت مناسب، انجام عمل دفع انجام شد توصیه می‌شود.
انتهای پیام/

78:

نتقاد رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

طب سنتی را با مداخله سیاسی و هاله‌های تقدس نمی توان احیا کرد/منابع «من درآوردی» ممنوع

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران فرمود: متأسفانه به جای اینکه طب سنتی بر پايه شواهد علمی باشد عده‌ای می‌خواهند با مداخلات سیاسی، جنجال، هیاهو و هاله‌های تقدس ‌اون را احیا نمايند.
به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین رضایی زاده در سومین همایش تخصصی طب سنتی فرمود: احیای طب ایرانی و ماندگاری اون مرهون خواسته امت و آمیختگی اون با فرهنگ امت ماست.
وی ادامه داد: گاهی انتظاراتی از طب سنتی در سطح دانشگاه‌ها می‌شود یا مداخلاتی به اون وارد می‌شود که منجر به ضربه‌هایی بر پیکره‌ طب سنتی خواهد شد که به سرعت رشد و بالندگی اون ضربه می‌زند.
رضایی زاده فرمود: طب سنتی نیاز به حمایت سیاسی دارد اما اگر به مداخله سیاسی تبدیل شود اشتباه هست.

اگر دانشی را در دانشگاه خارج از طوفان‌هایی که برپا می‌شود تثبت نکنیم و بر پايه شواهد علمی نباشد کار درستی انجام نداده‌ایم.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران همچنين گفت متأسفانه خیلی جاها با مداخلات سیاسی، جنجال و هیاهو و با هاله‌های تقدس این طب را احیا می‌کنیم در حالی که غلط‌ترین کار را کرده‌ایم.

طب سنتی باید با علم روز همراه باشد.
رضایی زاده تاکید کرد: طب سنتی باید بر پايه منابع مکتوب و دانشمندان صاحب نام باشند نه اینکه از «منابع من درآوردی» هستفاده شود.

همچنین باید قابل نقد و آزمون باشد.

درنتیجه قداست و حصار ندارد.
وی اضافه کرد: طب سنتی به دلیل اینکه با فرهنگ و آموزه‌های دینی ما آمیخته شده قابل احترام هست اما احترام با تقدس متفاوت هست و حکمای ما هم چنین قداستی را قائل نبودند.

پس ایجاد درک درست و کاربردی مهمترین وظیفه ماست.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران اضافه کرد: می‌توانیم بسیاری از طرح‌های طب سنتی را با منابع و امکانات مراکز تحقیقاتی غیرسنتی اجرا کنیم و از دانش پزشکی نوین بهره بگیریم و روش‌های تعصبی را کنار بگذاریم.
انتهای پیام/

79:

هشدار معاون طب سنتی وزیر بهداشت

۵۰ % ایرانیان به کبد چرب مبتلا هستند/ طب سنتی وارد شبکه بهداشت کشور می‌شود

معاون طب سنتی وزیر بهداشت از تدوین بسته آموزشی طب سنتی برای بهورزان و ورود این طب در شبکه بهداشت اظهار داشت و فرمود: سبک زندگی نادرست باعث شده حدود ۵۰ امت به کبد چرب مبتلا باشند.


به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمود خدادوست در سومین همایش تخصصی طب سنتی در دانشگاه شهرستان تهران فرمود: سومین همایش با رویکرد پیشگیری و خود مراقبتی انجام شده بنابراین متولیان سلامت باید میزان سواد و آگاهی امت را در این زمینه افزایش دهند چرا که در غیر این صورت خود مراقبتی به خود درمانی تبدیل می‌شود.
وی ادامه داد: این موضوع را در برخی از بیماری‌ها می‌بینیم مثلاً افراد مبتلا به دیابت در طول یک سال فقط 3 ساعت از وقت خود را تحت مراقبت‌های تخصصی می‌گذراند و در سایر اوقات برای کنترل بیماری خود از مشاوره دیگران یا خودمراقبتی هستفاده می‌نمايند.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت فرمود: ساوقت جهانی بهداشت نیز در سال 2014 شعار خود مراقبتی را انتخاب کرد و در کشور ما نیز پیام طب سنتی بر همین پايه هست در حالی که خود مراقبتی در کشور ما متاسفانه به خود درمانی تعبیر می‌شود و تمام افراد در امور پزشکی دخالت می‌نمايند.
خدادوست با اشاره به افزایش چاقی و اضافه وزن در دنیا که زمینه ساز بروز بیماری‌هایی مانند کبد چرب و فشار خون شده فرمود: در کشور ما نیز به طور میانگین 40 تا 50 % امت به دلیل چاقی و سبک زندگی به بیماری کبد چرب مبتلا هستند.
رئیس شورای سیاست‌گذرای طب سنتی وزارت بهداشت تغییر سبک زندگی را نخستین خط مداخله برای پیشگیری از بیماری‌ها دانست و فرمود: 6 اصل مهم طب سنتی شامل آب و هوا، خوردن و آشامیدن، خواب و بیداری، حرکت سکون، هستفراغ و احتباس و امراض نفسانی هست و متخصصان طب سنتی باید در پیشگیری به این اصول توجه نمايند به عنوان مثال بهترین وقت خواب بین ساعت 22 شب تا 2 صبح هست و پس از طلوع آفتاب از نظر علمی بیشترین میزان ترشح هورمون رشد انجام می‌شود به همین دلیل فرد در اون وقت نباید بخوابد.
خدادوست علاوه بر ابعاد سه‌گانه سلامت بر سلامت معنوی نیز تأکید کرد و فرمود: اگر به دنبال سلامت هستید باید از جسم، روح و روان مراقبت کنید اگر فردی به طور مثال حسود هست دچار زخم معده و ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.
وی در حاشیه‌ این همایش نیز فرمود: در برنامه جدید وزارت بهداشت نیز بسته های آموزشی طب سنتی برای بهورزان تدوین شده و طب سنتی به شبکه‌های بهداشتی می‌آید.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت اضافه کرد: 56 قلم داروی گیاهی تحت پوشش بیمه هست اما متاسفانه پزشکان از اون اطلاعی ندارند.
خدادوست فرمود: همچنین در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری طب سنتی مصوب شد که دو واحد درسی طب سنتی به متون آموزشی اضافه شود.
انتهای پیام/

80:

در کمیسیون پژوهش قراون مطرح شد: کمبود پژوهشگر در حوزه «طب و قراون»/ تهیه نقشه راه پژوهش های قراونی

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شناسهٔ خبر: 2512475 جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۸
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] > [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ششمین جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت انجام شد و در این جلسه نسخه اولیه نقشه راه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت ارائه شد.

مشکل، کمبود بودجه نیست کمبود پژوهشگران متخصص هست
به نقل خبرگزاری مهر، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و نایب رییس و دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت در این جلسه به ارائه گزارشی از سوابق تشکیل کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت پرداخت و فرمود: بر پايه سیاست‌های کلان نظام سلامت که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده، علاوه توجه به سلامت جسم، حوزه‌های سلامت معنوی و اجتماعی نیز باید مد نظر برنامه گیرند.

در دنیای غرب نیز این دو حوزه مطرح شده و در حال پژوهش و بررسی هست.

این زمینه باید ایجاد شود که در آینده رشته‌های مرتبط با قراون و آموزش عالی را ایجاد کنیم و به تربیت نیروهایی که در هر دو جنبه طب و قراون تخصص دارند، بپردازیم.
وی ادامه داد: بحث قراون و طب یک وجه پزشکی و یک وجه شناخت معارف قراونی دارد.

بسیاری از بحث‌های ما میان‌رشته‌ای هست.

برای پژوهش در این زمینه یا باید گروه‌های پژوهشی که هر دو وجهه را پوشش دهند، ایجاد کنیم یا افرادی شناسایی شوند که هر دو تخصص را داشته باشند.

ایجاد گروه‌های پژوهشی یا مراکز پژوهشی را باید مد نظر برنامه دهیم.
فراهانی با تاکید بر اینکه کمیسیون می‌تواند به تقویت فرآیندهای آموزشی کمک کند، اظهار کرد: ما مشکل منابع مالی نداریم.

اگر بودجه ۱۸۰ میلیاردی برای فعالیت‌های قراونی تخصیص پیدا کند ۱۲ % اون مربوط به پژوهش هست که ۳ %ش برای پژوهش‌های قراون و سلامت در نظر گرفته شده هست.

مشکل در کمبود منابع انسانی متخصص هست، تعداد پزشکانی که تحصیلات حوزوی دارند کم هست.

باید هر چه سریع‌تر کارگروه‌هایی تشکیل شود که راهبردهای پژوهش در حوزه سلامت را پیش ببرند.
شناسایی 15 نهاد فعال در زمینه پژوهش های قراون و طب
دکتر مصطفی عباسی‌مقدم رئیس مرکز قراون و عترت وزارت بهداشت فرمود: بیش از ۱۰۰ نفر شناسایی شده‌اند که در زمینه پژوهش‌ها و طرح‌های آموزش عالی قراونی می‌توانند همکاران بالقوه ما باشند.

در هستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی هم به صورت تخمینی حدود ۴۰۰ نیروی آماده به کار داریم.

روی دانشجویان هم تاکید بسیار داریم که از طریق کانون‌ها و فعالان دانشجویی بتوانیم فرهنگ‌سازی کنیم و پژوهش‌های قراونی را در دانشگاه به جریان بیاندازیم.
وی ادامه داد: به دنبال افراد و نهادهایی هستیم که پژوهش‌های ما را مدیریت و اجرا نمايند.

تاکنون ۱۵ نهاد شناسایی شده‌ از مراکز پژوهشی و پژوهشکده‌ها تا گروه‌های آموزش عالی و تشکل‌های امت‌نهادی که در زمینه قراون و طب کار کرده‌اند.
عباسی‌مقدم همچنین اضافه کرد: مرحله آخر ارزیابی و پایش برنامه‌هاست.

برنامه‌ریزی کلان و خرد فرهنگ‌سازی را از دو ماه پیش آغاز کرده‌ایم و تا یکی دو ماه آینده این فعالیت‌ها را به اوج می‌رسانیم.

انتظار داریم اعضای کمیسیون که یک نهاد و مجموعه فرابخشی و ملی هست، اون را از خود بدانند و برای پیشبرد اهداف همکاری نمايند.
پژوهش‌ها باید کاملا روش‌مند باشند
دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز با اشاره به اهمیت انجام پژوهش‌هایی که بر پايه روش‌های کاملا علمی انجام شده‌اند، فرمود: ما باید شواهد علمی تهیه کنیم که حتی افرادی که معتقد به جنبه‌های علمی قراون نیستند، نتوانند این شواهد را رد نمايند و اون را بپذیرند.

بحث‌هایی مانند تأثیر روزه بر سلامت انسان الان در محافل علمی دنیا نیز در حال بررسی هست.

باید پژوهش‌های کاملاً علمی اجرا کنیم و اونها را در نشریات معتبر بین‌المللی منتشر کنیم.

موضوع دیگری که مطالعات علمی نشان داده‌اند این هست که بیماران سرطانی که اعتقادات مذهبی دارند از آرامش بیشتری برخوردار هستند.

چنین موضوع‌هایی باید مورد تحقیق و پژوهش روش‌مند برنامه گیرد و در سطح دنیا منتشر شود.
وزارت بهداشت سه برابر بودجه می‌دهد
دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه می‌خواهیم احکام نورانی قراون در حوزه سلامت به جامعه تسری پیدا نمايند، فراخوان نمود: هدف این هست که سهم بخش خصوصی و وزارتخانه را در کمیسیون پررنگ‌تر کنیم.

اگر می‌خواهیم نافذ باشیم باید از زبان کسانی حرف بزنیم که در میان جامعه چهره قابل قبول و مرجعی هستند.

راجع به روزه سوال‌های بسیاری در میان امت وجود دارد که باید جواب‌هایی مبتنی بر پژوهش به اونها داده شود.
هاشمی در ادامه فراخوان نمود: هر چقدر کمیسیون بتواند بودجه جذب کند، وزارت بهداشت سه برابر اون مبلغ را در اختیار کمیسیون برنامه خواهد دارد.
وزارت بهداشت یکی از پرچم‌داران اصلی برای تحقق رسالت شفاء قراون در کشور
حجت الاسلام و المسلمين حميد محمدي قائم مقام رئيس و دبیر شوراي توسعه فرهنگ قراوني شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارائه گزارشی از وضعیت شورای عالی توسعه فرهنگ قراونی پرداخت.
وی در مقدمه بحث‌های خود درباره رسالت شفاء قراون فرمود: یکی از رسالت‌های حساس و مهم قراون شفاء هست که در سه حوزه عقلانی، جسمانی و روحانی مطرح می‌شود.

رسالت شفاء قراون، رسالت تخلیه وجود از ناپاکی‌ و پالایش وجود از همه رذایل هست.

این رسالت تنها در حوزه ایمان محقق می‌شود.

وزارت بهداشت یکی از پرچم‌داران اصلی برای تحقق رسالت شفاء قراون در کشور هست و توسعه و تعمیق ایمان امت به خاطر شفاء‌ای هست که حاصل می‌شود.
محمدی در ادامه اضافه کرد: یکی از گروه‌های مرجع در کشور ما جامعه پزشکی هست.

چون در گذشته تحت عنوان حکیم بوده‌اند و حکیم در قدیم مرجع امت و دارای جامعیت بوده و این ذهنیت و سابقه تاریخی همچنان وجود دارد.

بنابراین این گروه می‌تواند تأثیر بسیاری در نشر مفاهیم قراونی داشته باشد.

دانشجویان نیز از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند.
دبیر شوراي توسعه فرهنگ قراوني شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: راهبری امر آموزش عالی و پژوهش‌های قراونی در حوزه سلامت در داخل و خارج کشور از اهداف کمیسیون هست.

بنابراین کمیسیون باید نسبت به تولید و انتقال محتوا به مجامع علمی و پزشکی به خصوص در جهان عرب اقدام کند.
فرمودنی هست در این جلسه مصوب شد که کمیسیون هر دو ماه یک بار تشکیل جلسه دهد.

همچنین نسخه اول نقشه راه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت جهت مطالعه حاضران و طرح نظرات، ارائه شد.
از موارد مطرح شده در این نقشه تبیین وضعیت موجود نظام پژوهش و آموزش عالی قراون در نظام‌های کشور، ترسیم وضع مطلوب در بحث‌های مبانی فکری و اعتقادی، ارزش‌های بنیادی، اسناد بالادستی، چشم‌انداز و اهداف کلان و اهداف جزیی و همچنین قلمروهای موضوعی کمیسیون شامل فلسفه سلامت و بیماری، سلامت معنوی قراون و طب سنتی، اخلاق پزشکی، حکمت ایرانی اسلامی، سبک‌زندگی سلامت‌محور، علوم انسانی سلامت، اعجاز علمی قراون در حیطه سلامت، جامعیت قراون و عترت در سلامت و اصلاح فرهنگ سلامت هست.
ششمین جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت با حضور دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، دکتر محمدرضا فراهانی نایب رییس و دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قراونی در نظام سلامت، حجت الاسلام و المسلمين حميد محمدي قائم مقام رئيس و دبیر شوراي توسعه فرهنگ قراوني شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مصطفی عباسی‌مقدم رئیس مرکز قراون و عترت وزارت بهداشت، سیدعلی سرسرابی نماینده نهادهای قراونی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری، محمد جعفری‌ملک نماینده مرکز توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی ساوقت فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید جلیل عاقلی دبیر مجمع قراون و عترت دانشجویان وزارت بهداشت، علی تاج‌بخش نماینده حوزه‌های علمیه سراسر کشور، علی‌اصغر شعاعی نماینده ساوقت اوقاف و امور خیریه، بهرام محمدی‌نیا نماینده ساوقت صدا و سیما، دکتر فیض معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، دکتر صابر فرزام مدیر عامل ساوقت فعالیت‌های قراونی جهاددانشگاهی، سید طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر عابدی نماینده ساوقت اوقاف و امور خیریه سپس ظهر امروز چهارشنبه 13 اسفند در وزارت بهداشت انجام شد.


81:

یک متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس:
غذاهاى شور، کله پاچه و گوشت گاو در بهار مضر هست

یک متخصص طب سنتی فرمود: در فصل بهار باید از خوردن غذاهاى شور و غلیظ مانند کله‌پاچه، گوشت گاو، خامه و ماست ترش پرهیز کرد.
غلامرضا کردافشاری در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس فرمود: مزاج فصل بهار گرم و تر هست به همین دلیل باید مصرف غذاهایی با طبع گرم را کاهش داد به عنوان مثال مصرف بالای گوشت باعث ایجاد بیماری در بدن می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین در این فصل از خوردن غذاهاى شور و غلیظ مانند کله پاچه، گوشت گاو، خامه و ماست ترش نیز باید پرهیز کرد.
هستاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران اضافه کرد: مصرف غذاهای کنسروی و مانده نیز در این فصل بسیار مضر هست.
وی با تأکید براینکه نباید در فصل بهار پرخوری کرد ادامه داد: در فصل بهار مواد زائد بدن به حرکت در می آیند و گاهی به سطح پوست نزدیک می شوند به همین دلیل بروز دمل و جوشهای پوستی در این فصل بیشتر می‌شود.
کردافشاری توصیه کرد: رفع یبوست از راههای رفع این مواد زائد از بدن هست که می توان با مصرف خوراکی‌هایی مثل انجیر،آلو و هویج یبوست را کاهش داد.
انتهای پیام/

82:


83:

درفشی:
البرزی ها گرایش بالایی به طب سنتی و ایرانی دارند

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کرج - رئیس دانشگاه علوم پزشکی هستان البرز با بیان اینکه ۷۰ % صنعت دارویی کشور در هستان البرز فعالیت می کند، فرمود: بررسی های نشان می دهد گرایش امت هستان به هستفاده از طب سنتی و ایرانی بالا هست.

به نقل خبرنگار مهر، حمید درفشی در آیین افتتاح نخستین سلامتکده طب سنتی در هستان البرز که سپس ظهر امروز چهارشنبه با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد، با بیان اینکه طب سنتی نقش مهمی در سلامت امت دارد، فرمود: آمارگیری هایی در هستان البرز انجام شده که نشان می دهد امت این هستان گرایش بالایی به هستفاده از طب سنتی برای درمان بیماریها دارند.


وی با بیان اینکه ۷۰ % صنعت دارویی کشور در هستان البرز فعالیت می کند، یادآور شد: اکنون ۳۵۰ داروخانه در البرز فعالیت می نمايند و ۷۰۰ عطاری نیز به صورت غیررسمی فعالند که این امر نشان از اقبال امت به طب سنتی هست.


درفشی ادامه داد: باتوجه به علاقه بالای امت به طب سنتی و ایرانی تشکیل شورای سیاستگذاری طب سنتی در دانشگاه در دستور کار برنامه گرفت و پس از تدوین آیین نامه ای برای بخش آموزش و درمان و با گذشت ۲۰ جلسه در دانشگاه علوم پزشکی البرز، تصمیم به راه اندازی معاونت طب سنتی گرفته شد.
۷۰ % صنعت دارویی کشور در البرز فعال هست
وی تا کید کرد: تشکیل معاونت طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی با هدف هویت بخشی بیشتر به فعالیت طب سنتی انجام شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز فرمود: در این ارتباط پنج نفر از متخصصان طب سنتی جذب شدند و طب سنتی به عنوان یکی از دروس عمومی دو تا چهار واحدی وارد دروس تمام دانشجویان رشته های پزشکی شد و دانشجویان نیز علاقه فراوانی به این درس نشان دادند تا جایی که تصمیم گرفته شد طب سنتی به صورت کلاسیک و کاملا علمی آموزش داده شود.
به فرموده درفشی اکنون در هستان البرز ۸۰۰ متخصص در رشته های مختلف،د هزار و ۵۰۰ پزشک عمومی و بیش از ۸۰ تولید نماينده مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی فعالیت می نمايند.
84:


85:

با حضور معاون وزیر بهداشت؛
نخستین سلامتکده طب سنتی در کرج افتتاح شد

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کرج - نخستین سلامتکده طب سنتی حکیم" ابن سینا" با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز هستان البرز آغاز به کار کرد.

به نقل خبرنگار مهر، نخستین سلامتکده طب سنتی به نام "حکیم ابن سینا" با حضور محمود خدادوست معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حمید درفشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، معاون طب سنتی دانشگاه و تنی چند از مسئولان هستانی سپس ظهر چهارشبه در کرج گشایش یافت.
محمود خدا دوست در این آیین ایجاد سلامتکده طی سنتی را کاری ارزشمند دانست و فراخوان نمود: طب سنتی از دیرباز مورد توجه بوده و امروز نیز بار دیگر مورد توجه بخش های زیادی از جامعه برنامه گرفته وامیدواریم که ایجاد این سلامتکده الگویی برای سایر نقاط کشور باشد.
وی با بیان اینکه طب سنتی دارای ظرفیت های فراوانی هست، فرمود: به کاربردن طب ایرانی تاثیر به سزایی در نظام سلامت داشته و افتخار می کنیم که اساتید طب نوین بر این باور هستند که طب سنتی به علت اینکه در باور امت ریشه دارد می تواند به حوزه درمان کمک شایانی کند.
خدادوست فرمود: باتوجه به اینکه امت طب سنتی را باور دارند باید از این باور امت نهایت هستفاده را ببریم و به حوزه درمان کمک کنیم.
معاون وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی، ایجاد سلامتکده طب سنتی را کاری ارزشمند و به دور از افراط و تفریط و با هم افزایی دانست و فرمود: راه اندازی این مجموعه راه را بر تبلیغات واهی و ادعاهای کاذب سوءاستفاده گران تا حد زیادی می بندد.
وی از وجود 10 هزار پزشک و 15 هزار عطاری در کشور اظهار داشت و فراخوان نمود: این امر نشان می دهد امت گرایش زیادی نسبت به هستفاده از توصیه ها و تجویز طب سنتی دارند.
خدادوست اضافه کرد: نظام سلامت وظیفه دارد پاسخگوی نیاز امت در این بخش باشد و سلامتکده ای که امروز افتتاح شد با نظارت مستقیم دانشگاه به صورت علمی و آکادمیک فعالیت خواهد کرد.
وی ایجاد سلامتکده طب سنتی را نخستین تجربه در زمینه فعالیت علمی طب سنتی فراخوان و اظهار امیدواری کرد با ورود بخش خصوصی خدمات مطلوبی به امت ارائه شود.
به فرموده معاون وزیر بهداشت برپايه آمارها در یکی از کشورهای توسعه یافته، 75 % افرادی که به پزشک عمومی مراجعه می نمايند یا به دارو نیازی ندارند و یا با داروهای خودتجویز درمان می شوند.
وی اضافه کرد: مراجعات بی مورد به پزشکان با افزایش سواد امت کم شده و سبب صرفه جویی بالایی در اقتصاد کشور می شود.86:


87:

خدمات «طب سنتی» تعرفه‌گذاری شد


دو خدمت از خدمات طب سنتی بیمه می‌شوندمعاون طب سنتی وزیر بهداشت، ضمن فراخوان آخرین وضعیت تعرفه‌گذاری و بیمه خدمات طب سنتی، توضیحاتی در خصوص روند تاسیس داروخانه‌های گیاهی ارایه داد.دکتر محمود خدادوست در فرمود‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ در خصوص وضعیت تعرفه‌گذاری و بیمه خدمات طب سنتی، از ورود خدمات این طب به کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات اظهار داشت و فرمود: خوشبختانه خدمات طب سنتی تعرفه‌گذاری شدند.
ویزیت و مشاوره‌های تخصصی طب سنتی تحت پوشش بیمه می‌روند

خدادوست با بیان اینکه خدمات طب سنتی هنوز تحت پوشش بیمه برنامه ندارند، اظهار کرد: در زمینه پوشش بیمه‌ای خدمات طب سنتی رایزنی‌ها و صحبت‌هایی با مدیران عامل ساوقت بیمه تامین اجتماعی و ساوقت بیمه سلامت داشته‌ایم و برنامه بر این هست که به زودی ویزیت و مشاوره‌های تخصصی طب سنتی تحت پوشش بیمه برنامه گیرند.وی در این باره اضافه کرد: به این ترتیب به تدریج می‌توانیم سایر خدمات این طب را ضمن مذاکره با شورای عالی بیمه تحت پوشش بیمه برنامه دهیم.
تسهیل شرایط جهت حضور بخش خصوصی در ارائه خدمات طب سنتی

وی در خصوص تاسیس داروخانه‌های گیاهی که برنامه بود جهت عرضه داروهای سنتی و گیاهی ایجاد شود، فرمود: آیین‌نامه این موضوع که برنامه بود با همکاری ساوقت غذا و دارو تدوین شود، هنوز نهایی نشده اما کاری که صورت گرفت تسهیل شرایط برای حضور بخش خصوصی در این حیطه بود.خدادوست اضافه کرد: در صورتیکه بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری جهت راه‌اندازی سلامت‌کده‌های طب سنتی تمایل داشته باشد، با تعامل و تفاهم با دانشگاه، نیروی متخصص طب سنتی و فارغ‌التحصیلان این طب را به عنوان مسئول فنی این سلامت‌کده‌ها معرفی کرده تا بخش خصوصی بتواند این مراکز را راه‌اندازی کند.

همچنین از سوی ساوقت غذا و دارو و با هماهنگی ما در این سلامت‌کده‌ها مجوز یک واحد جهت ارائه فرآورده‌های طبیعی و سنتی داده می‌شود.
ارائه فرآورده‌های سنتی در سلامت‌کده‌های بخش خصوصی

به فرموده خدادوست با این روش در هر مرکز دانشگاهی تحت پوشش، این ظرفیت وجود دارد که یک سلامت‌کده راه‌اندازی شده و در کنار خدمات درمان، ویزیت و آموزش‌های حفظ تندرستی، فرآورده‌های طبیعی و سنتی را نیز به امت ارائه شود.انتهای پیام

88:


89:در فرمود‌وگو با فارس مطرح شد
مصرف دارچین و نعناع دوای درد معده

یک متخصص طب سنتی، فرمود: افرادی که دچار نفخ، سوءهاضمه و دردهای معده هستند به جای مصرف چای، قهوه، نوشابه و مایونز، دارچین، نعناع و رازیانه بخورند.


حمید افراسیابی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس فرمود: معمولا افرادی که در طول هفته زیاد درد معده را تجربه را می نمايند با خوردن غذاهای چرب و شور دردشان بیشتر می شود خوراکی‌هایی مثل مایونز، کلم از این مواد غذایی هست.
وی ادامه داد: افرادی که دچار سوء هاضمه و درد معده می شوند بهتر هست مصرف قهوه، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و نوشابه های گازدار را کمتر نمايند.
این متخصص طب سنتی فرمود: بنابراین قهوه ، چای و نوشیدنی های گازدار اسید معده را افزایش می دهند و باعث بازگشت اسید از معده به مری هم می شوند.
افراسیابی اضافه کرد: طب سنتی برای درمان و تسکین دردهای معده مصرف دارچین را توصیه می‌کند چراکه این گیاه درمانی برای کاهش درد ناشی از نفخ معده و سوءهاضمه موثر هست.
وی ادامه داد: همچنین این افراد بهتر هست به جای خوردن گوشت قرمز، مصرف مرغ و ماهی را در برنامه خود جای دهند و خوردن فیبر نیز از نفخ و دردهای معده می‌کاهد.
این متخصص طب سنتی فرمود: مصرف نعناع و زنجبیل به تسکین درد معده کمک می کند.

همچنین جویدن دانه رازیانه نیز موثر هست.


90:


91:

مسئول راه‌اندازی دانشگاه طب سنتی اسلامی ایرانی منصوب شد


دکتر محمدعلی محققی معاون اسبق آموزشی وزارت بهداشت، هستاد دانشگاه و دبیر بورد جراحی کشور به عنوان مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت و مسئول راه‌اندازی دانشگاه طب سنتی اسلامی ایرانی منصوب شد.به نقل سرویس دانشگاهی ایسنا و به نقل از روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت طی حکمی دکتر محمد علی محققی را به عنوان مشاور معاون آموزشی و مسئول راه‌اندازی دانشگاه طب سنتی اسلامی ایرانی منصوب کرد.

متن این حکم به شرح زیر هست:‌
"طب سنتی ایرانی اسلامی میراث گرانبهایی هست که با همت مردان بزرگی همچون ابن سینا، رازی، جرجانی و ...

برای ما به یادگار مانده هست.

این گنجینه ارزشمند که بخشی از فرهنگ غنی کشور ماست، در روزگار کنونی نیز علی‌رغم پیشرفت فناوری همچنان به عنوان نگاهی اثرگذار، می‌تواند در ارتقای سلامت بشر نقش مهمی را ایفا نماید.

اما اونچه در این میان از اهمیت به سزایی برخوردار هست، ایجاد بستر مناسب برای گسترش طب سنتی در کشور و معرفی طرفیت­های اون به جهانیان هست.نظر به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص احیای طب سنتی ایرانی اسلامی و ضرورت پرداختن به این حیطه به صورت علمی و مبتنی بر شواهد و همچنین باستناد مصوبه جلسه 735 مورخ 25/4/1392 شورای عالی انقلاب فرهنگی و با توجه به تعهدات و تجربیات ارزنده عالی، به عنوان مشاور اینجانب و مسئول راه‌اندازی دانشگاه طب سنتی اسلامی ایرانی منصوب می‌گردید تا با همکاری و تعامل سازنده با کلیه اساتید و صاحبنظران این حوزه، در تحقق اهداف زیر بکوشید:
تدوین نقشه راه روشن در راستای تحول آکادمیک در طب سنتی مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله سیاستهای کلی نظام سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری
تلاش جهت تدوین و تصویب آیین‌نامه‌ها و دستورالعلهای لازم به منظور ایجاد بسترهای قانونی لازم برای راه‌اندازی دانشگاه
رصد صاحبنظران، اساتید و فعالان عرصه طب سنتی به منظور بهره‌مندی از ظرفیتهای موجود برای ارتقای دانشگاه
ایجاد تعامل سازنده با دانشگاههای علوم پزشکی فعال در عرصه طب سنتی از مجرای تشکیل شبکه‌ای فعال و کارآمد
تلاش جهت تدوین و اجرای کوریکولومهای آموزشی در مقاطع تحصیلاتی مختلف با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور
برنامه‌ریزی برای مطالعات تطبیقی طب سنتی با علوم روز و مکاتب مختلف طب سنتی به منظور غنی‌تر نمودن برنامه‌های طب سنتی ایرانی اسلامی
تعامل سازنده با حوزه معاونت طب سنتی وزارت متبوع به منظور ایجاد ساز و کار و زمینه اشتغال برای دانش‌آموختگان طب سنتی
تلاش جهت برقراری ارتباط با دانشگاههای معتبر خارجی فعال در زمینه طب سنتی به منظور معرفی طب سنتی ایرانی به مجامع بین‌المللی
کلیه مدیران حوزه معاونت آموزشی با عالی در راستای تحقق اهداف فوق همکاری‌های لازم را خواهند داشت.

توفیق همگان را در راه اعتلای نظام سلامت کشور از خداوند متعال خواستارم."
انتهای پیام

92:


93:در فرمود‌وگو با فارس عنوان شد
درمان دلهره با طب سنتی

متخصص طب سنتی توصیه‌های لازم برای کاهش اضطراب را بیان کرد و فرمود: حمام کردن، صبحانه خوردن و پرهیز از افکار منفی از راهکارهای کاهش دلهره هست.


حمید افراسیابی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فرمود: برای کاهش اضطراب توصیه می شود که یک برنامه روزانه منظم تهیه و برپايه اون رفتار شود.در این برنامه علاوه بر ورزش کردن و تحرک کافی بهتر هست رژیم غذایی مناسبی از خوراکی‌های متنوع و مقوی نیز تدارک دیده شود.
وی ادامه داد: عدم هستعمال دخانیات و کاهش مصرف خوراکی های کافئین‌دار مثل چای، قهوه و شکلات که به میزان بالا مصرف شود از دیگر راهکارهای کاهش دلهره و اضطراب هست.
این متخصص طب سنتی فرمود: مصرف برخی جوشانده ها مثل سنبل الطیب، بادرنجبویه و بابونه مفید هست چون خاصیت ضداسترس داشته و آرامبخش اعصاب هست حتی سردردهای ناشی از ناراحتی های عصبی را هم کاهش می دهند.
افراسیابی اضافه کرد: حمام کردن، صبحانه خوردن، پرهیز از افکار منفی و نفس عمیق کشیدن به هنگام عصبی شدن از راههای کاهش اضطراب هست.
وی مصرف امگا۳ و خوردن تخم مرغ و ماهی را نیز توصیه کرد.


94:


95:

با حضور معاون طب سنتی انجام شد

رونمایی از مجموعه فلش‌کارت‌های آموزشی «حکیم یار» برای کودکان

مجموعه فلش‌کارت‌های آموزشی «حکیم یار» برای گروه سنی کودکان 5 تا 11 سال امروز با حضور معاون طب سنتی و اعضای انجمن علمی طب سنتی ایران رونمایی شد.


به نقل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، محمود خدادوست در حاشیه برگزاری این مراسم فرمود: بیشترین پیام طب سنتی ایرانی، حفظ تندرستی و اصلاح سبک زندگی هست و امروزه بار بیماری‌های مزمن در کشور بسیار قابل توجه هست و طبق فراخوان ساوقت جهانی بهداشت مهمترین علت بسیاری از مشکلات بیماری‌های مزمن و غیرواگیر سبک زندگی نادرست هست.
وی با بیان این که در پیام‌های طب‌سنتی ایرانی، اصلاح سبک زندگی در اولویت برنامه‌های طب ایرانی هست، فرمود: امروز با همکاری انجمن علمی طب سنتی ایران از مجموعه‌هایی که در اصلاح سبک زندگی کمک نماينده خواهد بود رونمایی شد.
وی با بیان این که باید سبک زندگی را از سنین پایین شروع کنیم، فرمود: مجموع فلش‌کارت‌های آموزشی «حکیم یار» به زبان ساده سبک زندگی سالم را برپايه آموزه‌های طب سنتی ایران و آموزه‌های اسلامی ترویج می‌دهد.
معاون طب سنتی اظهار امیدواری کرد با گنجاندن این آموزش‌ها در سیستم شبکه های بهداشتی درمانی کشور ، آموزش‌های بلوک‌های بهورزی و نیز در کتاب‌های مدارس بتوانیم به اصلاح سبک زندگی امت برپايه آموزه‌های طب ایرانی و اسلامی و آموزه‌های اسلامی و ایرانی کمک نماییم.
انتهای پیام/

96:


97:

معاون هستاندار فراخوان نمود


حمایت هستانداری البرز از ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی


معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی هستانداری البرز از مساعدت هستانداری برای ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی در هستان البرز اظهار داشت.به نقل سرویس علمی ایسنا، مهندس کامکار در جلسه مشترک با رئیس پارک علم و فناوری البرز و رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی ضمن قول کمک در بخش ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی در هستان البرز بر ایجاد کارگروه تخصصی در این حوزه نیز تاکید کرد.دکتر فهیمی، متخصص طب سنتی از وضعیت سلامت جامعه گزارشی ارائه کرد که مورد توجه حاضرین برنامه گرفت.وی در انتهای نقل خود بر طب سنتی و گیاهان دارویی به عنوان شرایط کمک به سلامت جامعه نام برد.در این جلسه مهندس ربانی، رئیس پارک علم و فناوری البرز نیز طی مطالبی از زنجیره ارزش گیاهان دارویی تعریفی ارائه کرد که در بحث برنامه‌ریزی‌های هستانی و ملی باید مورد توجه برنامه گیرد.انتهای پیام

98:

یک متخصص طب سنتی تأکید کرد

نیاز به بیمارستان تخصصی طب سنتی در کشور

یک متخصص طب سنتی فرمود: متأسفانه با توجه به پیشرفت‌های که در زمینه طب سنتی داشته‌ایم؛ اما هنوز در کشور به این رشته به‌عنوان یک محور پايه ی در سلامت جامعه نگاه نمی‌شود و صرفاً یک روش مکمل در پیشگیری یا درمان تلقی می‌شود.


احمدعلی آقا رفیعی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فرمود: درمان در طب سنتی تنها به تجویز داروی گیاهی ختم نمی‌شود؛ عواملی مثل تغییر شیوه و سبک زندگی، تغذیه سالم و هوای سالم نیز بخشی از مراحل درمان محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه نگرش صحیحی از طب سنتی در ایران وجود ندارد، فرمود: متأسفانه به دلیل بی‌توجهی به جایگاه واقعی این رشته از طب در ایران، امکانات لازم برای انجام درمان‌ مانند فروشگاه‌های ارگانیک و داروخانه‌های ایده آل گیاهی وجود ندارد.
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه ارمنستان در ادامه با ابراز تأسف از اینکه در ایران بیمارستان ویژه طب سنتی نداریم، اضافه کرد: متخصصین طب سنتی در ایران، بیماران را در کلینیک‌های طب سنتی پذیرش می‌نمايند؛ این در حالی هست که در بسیاری از کشورهای دنیا مانند ارمنستان و آلمان و...

بیماران در بیمارستان‌های هربال (درمان با داروهای گیاهی) و طب سنتی تحت درمان به این شیوه برنامه می‌گیرند.
وی با اشاره به هستقبال فراوان بیماران برای مراجعه به کلینیک‌های طب سنتی در کشور فرمود: بیمارانی که به کلینیک‌های طب سنتی مراجعه می‌نمايند از سطح سواد اجتماعی بالایی برخوردار هستند و معمولاً در درمان بالای 90 % نتیجه گرفته‌اند.
این متخصص طب سنتی در ادامه در جواب به سؤالی مبنی بر علت مخالفت برخی پزشکان طب جدید با طب سنتی فرمود: برخلاف نظر عده‌ای از پزشکان، من اعتقاد دارم این مخالفت‌ها ریشه در کمبود آگاهی دارد تا غرض‌ورزی.

برای مثال از یک انکولوژیست می‌شنویم که تغذیه در درمان سرطان دخالتی ندارد و تنها در پیشگیری از اون نقش دارد.

این در حالی هست که رئیس دپارتمان سرطان فرانسه در بازدیدی که از بیمارستان امام خمینی (ره) داشت در جواب به سؤالی در همین زمینه، به تأثیر تغذیه در سرطان تأکید کرد.
آقارفیعی اختصاص نیافتن بیمارستان‌هایی مخصوص طب سنتی و سر نسخه طب سنتی یا طب اسلامی-ایرانی را از جمله چالش‌های گسترش طب سنتی در ایران قلمداد کرد و فرمود: از اونجایی‌که گسترش طب اسلامی-ایرانی یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در بحث بهداشت و درمان هست، انتظار می‌رود اولویت‌های وزارت بهداشت در پرداختن به مسائل طب سنتی نیز بازنگری شود.
انتهای پیام/

99:

رییس کل ساوقت نظام پزشکی:

طب سنتی بازشناسی و به نسل جدید معرفی شودرئیس کل ساوقت نظام پزشکی کشور با تاکید بر لزوم توجه به حوزه طب سنتی در کشور فرمود: طب سنتی ایرانی باید بازشناسی شده و مجددا به نسل جدید معرفی شود.به نقل خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علیرضا زالی در آیین رونمایی از مجسمه شیخ الرئیس بوعلی سینا ضمن تشکر از مسئولان حاضر در این مراسم و تشکر ویژه از مهندس چمران، رئیس شورای شهر شهرستان تهران فرمود: کمیسیون سلامت برای اولین بار در دوره جدید در شورای شهر ایجاد شد.

همچنین در رابطه با طرح ترافیک نیز جامعه پزشکی شهرستان تهران امسال بالاترین میزان دریافت طرح ترافیک را داشتند.وی در ادامه با تاکید بر اهمیت بازشناسی شخصیت علمی و اجتماعی بوعلی سینا برای جامعه فرمود: اولین پیوند عصب از سوی ابوعلی سینا انجام شده اما متاسفانه در کتاب‌های غربی این دانشمند به عنوان یک پزشک عربی معرفی شده هست.وی بر لزوم توجه خاص به میراث ناملموس کشور تاکید کرد و اضافه کرد: در غیر این صورت این میراث به سرعت مصادره می‌شوند.

بنابراین باید به اونها توجه کرد تا بتوانیم از ظرفیت‌های بزرگ اونها بهره بریم.

من همینجا از وزیر بهداشت درخواست می‌کنم که در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به میراث ناملموس کشور شود و از وزیر می‌خواهم که این موضوع را در دولت مطرح کند.زالی با بیان اینکه یکی از کارهای مهم ابوعلی سینا مستندسازی هست، فرمود: از وی کتاب‌ها و تالیف‌های بسیار زیادی موجود هست که این کار با توجه به زندگی پرمخاطره او ستودنی هست.زالی با اشاره به لزوم توجه به حوزه طب سنتی در کشور ادامه داد: با توجه به اینکه حوزه طب سنتی در سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به صورت فصل مهمی فراخوان شده، باید به طور جدی و با شکل نوین این طب سنتی ایرانی بازشناسی و مجددا به نسل جدید معرفی شود؛ چرا که این حوزه ظرفیت بسیار جدی در کشور دارد.وی همچنین فرمود:‌ در کشورهای اروپای غربی بیش از 25 % از موارد و مداخلات درمانی از طب سنتی هستفاده می‌شود.

بنابراین باید به این طب در کشور توجه ویژه شود.به نقل ایسنا در ادامه این مراسم دکتر علی اکبر ولایتی با اشاره به مقام بالای علمی ابوعلی سینا برخی از نظریه‌ها و کتب وی را برشمرد و فرمود: کتاب قانون ابوعلی سینا 600 سال به عنوان کتاب مرجع تمام مدارس پزشکی چه در اروپا و چه در کشورهای اسلامی بوده هست.در ادامه نیز مهدی چمران، رئیس شورای شهر شهرستان تهران ضمن ابراز خوشحالی نسبت به اینکه مجسمه یکی از مشاهیر بزرگ در یکی از المان‌های شهری رونمایی می‌شود، فرمود: این موضوع نشان می‌دهد که ایران توانسته و هنوز هم می‌توانیم.

متاسفانه دانشمندان ما در چند قرن اخیر کمتر دیده شدند و کشفیات اونها به نام غربی‌ها ثبت و ضبط شده، اما ما باید این موضوع را بزداییم تا هویت ملی و مکتبی خود را نشان دهیم چرا که این دانشمندان هویت ملی ما هستند.


چمران اضافه کرد: اینها هویت و سابقه تاریخی ما هستند و باعث زنده ماندن ارزش‌های کشور می‌شوند.

بنابراین باید تلاش کنیم تا این مشاهیر را به بهترین نحو نگهداریم و به نسل‌های بعد نیز منتقل کنیم.


انتهای پیام

100:

یادی از مترجم کتاب «قانون در طب» ابوعلی سینا


پیش از ترجمه کتاب «قانون در طب» به فارسی همواره این نقص فرهنگی وجود داشت که چرا با وجود تعلق حکیم ابوعلی سینا به ایرانیان هنوز این کتاب ارزشمند به فارسی ترجمه نشده تا اینکه زنده یاد عبدالرحمن شرفکندی مشهور به «هه ژار موکریانی»، شاعر بزرگ کردستان، این کار را به شایستگی انجام داد.به نقل ایسنا، نادر کریمیان سردشتی، پژوهشگر ایران شناس و اسلام شناس، این مطلب را در نشستی که به همت پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با عنوان ترجمه قانون ابوعلی سینا انجام شد، مطرح کرد.وی تصریح کرد: تاکنون نسخه های زیادی از ترجمه کتاب «قانون در طب» ابوعلی سینا به زبان های مختلف در سراسر جهان به چاپ رسیده هست.کریمیان سردشتی با اشاره به اینکه این کتاب در اروپا به عنوان رفرنس پزشکی مورد هستفاده برنامه می گیرد، خاطر نشان کرد که این کتاب به همت هستاد هه ژار موکریانی شاعر، نویسنده، مترجم، زبان شناس و محقق در سال 1354 از زبان عربی به فارسی ترجمه شد.این ایران شناس با بیان اینکه قبل از چاپ ترجمه کتاب «قانون در طب» بوعلی سینا به فارسی همواره این امر یک نقص فرهنگی محسوب می شد اضافه کرد: متأسفانه با وجود اینکه این ترجمه ارزش کاربردی فراوانی در علم طب و سایر علوم دارد اون طور که باید از هستاد موکریانی تقدیر شایسته ای به جا نیامد.کریمیان تصریح کرد که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با پیشنهاد دانشگاه شهرستان تهران زنده یاد هه ژار موکریانی، ترجمه نخستین جلد از کتاب پنج گانه قانون در طب را به عهده گرفت و به عضویت فرهنگستان فارسی درآمد.او با اشاره به روان بودن این ترجمه به فارسی تصریح کرد که سپس سالها از ترجمه این کتاب و از دنیا رفتن هستاد هه ژار هنوز این کتاب با هستقبال اهل علم و طب روبه رو هست.این محقق خاطر نشان کرد: نثر روان و قابل درک این ترجمه باعث شده که در طول این سالها دهها چاپ مختلف از این ترجمه به بازار ارایه شده و مورد هستفاده برنامه گیرد.کریمیان فراخوان نمود :کتاب «قانون در طب» بوعلی سینا طبق طبقه بندی خود شامل پنج کتاب با عنوان های کلیات علم پزشکی، داروهای بسیط، بیماری های جزئی، بیماری های کلی و داروهای مرکب هست.او تصریح کرد: کتاب قانون بوعلی سینا برای نخستین بار به زبان لاتین و بعد ها به زبان های عربی، روسی، ترکی، اردو و...

ترجمه شد.انتهای پیام

101:در فرمود‌وگو با فارس مطرح شد
سلامتی و تندرستی مشروط به اجرای سبک زندگی ایرانی اسلامی هست

امروزه به دلیل تغییر در سبک زندگی و کاهش تحرک، ابتلا به بیماری‌های مخصوص سالمندی مانند فشارخون، چربی‌خون و دیابت در بین جوانان نیز شیوع بیش‌تری پیدا کرده هست.


صفیه محبی تبار در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] درباره پیشگیری از ابتلا به امراض دوران سالمندی از دیدگاه طب سنتی فرمود: افراد برای پیشگیری از سوء مزاج لازم هست با طبیعت مواد خوراکی آشنا شوند و با آگاهی از مزاج عمری انسان، مدیریت مناسبی در سبک زندگی خود داشته باشند.

بروز سکته‌ها و بیماری‌هایی مانند فشار خون و چربی خون ناشی از سوء‌مزاج سردی و خشکی هست که می توان با اصلاح سبک زندگی از ابتلا به اون جلوگیری کرد.
وی در ادامه اضافه کرد: فردی که از کودکی، با غذاهای حاوی مواد نگه دارنده مانند انواع کیک، تنقلات، فست‌فودها و شیرهای با ماندگاری بالا تغذیه کرده هست، نمی تواند به داشتن پیری سالم امیدوار باشد؛ چرا که این غذاها با داشتن طبع سرد و خشک، زمینه ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون و دیابت را در میانسالی و جوانی تشدید می نمايند.
محبی تبار درباره روش‌های درمانی در طب سنتی فرمود: تدابیر سلامتی، اعمال یداوی(مانند حجامت، ماساژ و...) و تجویز داروهای گیاهی یا حیوانی یا معدنی و ...

از اقسام درمان در طب سنتی محسوب می شود.
وی اضافه کرد: تدابیر سلامتی عمده‌ترین قسمت درمان در طب سنتی هست؛ در این روش پزشک دارویی تجویز نمی کند و فقط به افراد آموزش می‌دهد که چگونه زندگی نمايند تا سالم بمانند.
این متخصص در توضیح تدابیر سلامتی در طب‌سنتی به اختصار فرمود: هدف از تدابیر سلامتی در درمان به شیوه طب سنتی تعدیل در مزاج هست؛ بدین معنی که اگر فرد به بیماری‌ایی مبتلا شده که مزاج اون بیماری سرد و خشک هست، تدبیر درمانی این هست که مزاج فرد را به سمت گرمی و تری برگردانیم.
وی درباره سته ضروریه بیان داشت: سته ضروریه یا شش اصل ضروری زندگی شامل خواب، غذا، آب، هوا، حالت‌های روحی و روانی فرد و میزان فعالیت‌های حرکتی می شود.

اینکه توصیه می شود کودکان نباید از ساعت ده شب به بعد بیدار باشند بر پايه همین اصول ششگانه ضروری هست.
انتهای پیام/

102:

معاون طب سنتی وزارت بهداشت:

تبدیل PHD طب سنتی به دستیاری/ فروش انواع دارو در عطاری‌ها ممنوع هست

معاون طب سنتی وزارت بهداشت از علاقه وزارت بهداشت برای توسعه طب سنتی در کشور اظهار داشت و فرمود: در مهمترین اقدام PHD طب سنتی تبدیل به دستیاری شده تا در دفترچه سال ۹۵ آزمون دستیاری طب سنتی انجام شود.


محمود خدا دوست در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت انجام شده بود فرمود: طب سنتی ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و قابلیت‌های اون صرف نظر از این قدمت این هست که برخلاف مکاتب طبی دیگر کشورها که بیشتر طب بومی هستند منطبق بر منابع غنی و معتبری از جمله کتاب قانون هستوار شده هست.
وی ادامه داد: اکنون پزشکان ما ورود طب سنتی را بر نمی‌تابند به دلیل اینکه قابلیت‌های اون را نمی شناسند اما در عین حال ساوقت جهانی بهداشت از سال 1978 بر هستفاده از طب سنتی در نظام سلامت تاکید کرده و تعریف اون‌ها بیشتر به طب بومی و دانش منطقه‌ای مربوط هست.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه ساوقت جهانی بهداشت تا سال 2007 مهلت داده بود که طب سنتی به داخل نظام سلامت ورود پیدا کرده و اجرایی شود فرمود: دلایلی که این ساوقت ذکر کرده مبتنی بر باورهای امت به مسائل فرهنگی و دسترسی آسان و ارزان و خدمات طب سنتی هستفاه از دانش بومی هر کشور به علت ریشه دار بودن در فرهنگ و کمک به هستفاده کشورها می‌کند.
وی در جواب به این سوال که چرا برخلاف کشوری مانند چین طب سنتی در ایران رواج پیدا نکرده هست فرمود: برخلاف چین که در سال 1951 در قانون پايه ی خود آورد که طب سنتی در کنار طب رایج توسعه یابد ما 150 سال پیش تصویب کردیم که طب سنتی را نباید در نظام آموزش و سلامت به کار بگیریم به همین دلیل هست که اکنون طب چینی همه جای دنیا را گرفته هست.
خدا دوست در مورد اقداماتی که در سال گذشته این معاونت انجام داده هست فرمود: یکی از کارهایی که خیلی مهم بود و انجام شد این بود که با دستور وزیر بهداشت شورای سیاستگذاری طب سنتی با ریاست خود وزیر و اشخاص تاثیرگذار تشکیل شد که هرچه مصوب کند باید توسط شخص وزیر به دیگر ارگان‌ها ابلاغ شود.
وی با بیان اینکه دو واحد درسی به همه رشته‌های آموزش پزشکی در مورد طب سنتی اضافه کرده می‌شود فرمود« در کمیته راهبردی وزارت بهداشت برنامه آموزش طب سنتی جزو برنامه‌های مصوب برای آموزش تمام کارکنان سلامت برنامه گرفت.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت ادامه داد: بسیاری از پزشکان اکنون باید در دوره‌های باز آموزشی و همایش‌ها شرکت نمايند و ما مقرر کردیم هر همایشی که یک پنل طب سنتی بگذارد امتیاز ویژه به بازآموزی پزشکان بدهیم.
همچنین نشست‌هایی با معاونت بهداشتی داشتیم و در مورد بسته‌های آموزشی بهورزان، پزشکان مراکز درمانی،‌ کارشناسان و پزشکان خانواده تهیه کرده‌ایم که برنامه هست در 10 شهرستان 10 هستان کشور به صورت پایلوت اجرایی شود.
وی ادامه داد: همچنین شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها نیز تغییر داده و ابلاغ کردیم که مسائل مربوط به طب سنتی جزو برنامه هستراتژیک دانشگاه و تکالیف اون‌ها محسوب شود و برای توسعه اون اقدام گردد.
خدا دوست با بیان اینکه PHD طب سنتی برنامه هست به دستیاری طب سنتی تغییر پیدا کند فرمود: این موضوع در دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت مطرح شده و وزیر تاکید کرده که در سال 95 باید به عنوان یک رشته در دفترچه دستیاری بیاید.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت همچنین از احداث 20 سلامت‌کده و یا کلینیک طب سنتی با معماری ایرانی اسلامی اظهار داشت و فرمود: اکنون 17 دانشگاه که رشته محل مصوب را دارند طراحی این سلامت‌کده‌ها را در متراژ 120 متر انجام داده‌اند ضمن اینکه در حال حاضر 10 سلامت‌کده طب سنتی به همراه 19 محل ارائه خدمات طب سنتی در کنار طب رایج در کشور فعال هستند.
وی با اشاره به اینکه هستقبال امت از این مراکز زیاد هست فرمود: هستقبال به حدی هست که برای امت گاهی نوبت‌های چند ماهه می‌دهند.
خدا دوست همچنین تاکید کرد: وزارت بهداشت بنا ندارد تنها با فارغ‌التحصیلان طب سنتی این خدمات را به امت ارائه کند چرا که تعداد این افراد محدود هست.
وی ادامه داد: بنا داریم تا ارائه دهندگان خدمات طب سنتی که هم اکنون بیش از 6 هزار پزشک عمومی این خدمات را ارائه می‌دهند ساماندهی کنیم به طوریکه برای اون‌ها کلاس‌های اموزشی می‌گذاریم و سپس آزمون از اون‌ها گرفته می‌شود و در انتها نیز مجوز لازم با محدوده عمل تعیین شده را به اون‌ها می‌دهیم.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت تاکید کرد: به طور قطع با افرادی که فاقد این مجوز باشند و قصد ادامه فعالیت داشته باشند برخورد می‌شود.
خدا دوست در مورد سخنرانی افرادی که تخصص طب سنتی ندارد در دانشگاه‌ها فرمود: این افراد قاعدتا چون پایگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ندارد در دانشگاه‌های وزارت علوم مشغول سخنرانی می‌شوند که با مکاتبات انجام شده و صحبت‌های صورت گرفته با شخص وزیر علوم از این اقدام جلوگیری خواهد شد.

چرا که اولا طبق قوانین ورود دانشگاه‌های غیر از علوم پزشکی به حوزه درمان کاملا غیر مجاز هست و همین طور کسی که می‌خواهد این سخنرانی را اجرا کند باید آموزش‌های پزشکی را دیده باشد و علم اون را داشته باشد.
خدا دوست با بیان اینکه عده‌ای در هستفاده از طب سنتی افراط می‌نمايند فرمود: اون‌ها کارهایی می نمايند که با منابع مکتوب طب سنتی نیز در تضاد هست و اگر این کار را اجرا کنند از قوانین عدول کرده و مرتکب خلاف شده‌اند به طور مثال کسانی را داریم که برای هر بیمار با هر بیماری حجامت را تجویز می‌نمايند.
وی همچنین در مورد فعالیت عطاری‌ها فرمود: این قشر زیر نظر صنف خود و وزارت صنعت اداره می‌شوند اون‌ها عرضه نماينده گیاهان دارویی هستند و اجازه توزیع دارو و وزیت و نسخه نویسی برای بیمار را ندارند.
وی تاکید کرد: فروش دارو های ترک اعتیاد، ضد سرطان و داروهای ترکیبی کار خلاف قانونی هست که عطاری‌ها انجام می‌دهند در این خصوص جلساتی با وزارت صنعت داشتیم که خود صنف عطاری‌ها مدعی شد دو سوم عطاری‌های کشور بدون مجوز فعالیت می‌نمايند.
خدا دوست ادامه داد: وزارت بهداشت نیز نظارت را انجام خواهد داد به طوریکه در بحث دارو ساوقت غذا و دارو با اون‌ها برخور می‌کند در حوزه تجویز نسخه و ویزیت بیمار معاونت درمان و در حوزه مشکلات بهداشتی نیز معاونت بهداشت بر اون‌ها نظارت می‌کند.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت در مورد فروش داروهای سنتی در کنار مساجد تاکید کرد: کسی که غیر پزشک هست و دخالت در پزشکی و سلامت امت دارد خلاف شرع و قانون مرتکب می‌شود تدبیر ما این هست که با وجود علاقه امت به طب سنتی برخوردهای ایجابی را در دستور کار برنامه دهیم و مراکز مجاز ارائه دهنده خدمات طب سنتی را توسعه دهیم.
وی اقدامات مهم در این زمینه را تهیه آیین نامه مراکز آموزش طب سنتی و آیین نامه ساماندهی پزشکان طب سنتی عنوان کرد و اضافه کرد: مراکز ارائه دهنده فراورده‌های طبیعی و سنتی ساماندهی شده تا گیاهان دارویی به صورت بسته بندی و بهداشتی ارائه گردد.
خدا دوست در این زمینه ادامه داد: اکنون واقعا نمی‌دانیم که عطاری‌ها چگونه گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان را نگهداری می‌نمايند بسیاری از عطاری‌های نوظهور گیاهان داروی‌شان مدت‌ها در انبار مانده و خاصیت دارویی خود را از دست داده هست.
وی خاطرنشان کرد: عطار چه می‌داند که گیاه تجویز شده چه عارضه‌ای برای بیماری‌های مزمن خواهد داشت.
انتهای پیام/

103:

مزاج خود را بهتر بشناسید

آبریزش شبانه از دهان، نفخ شکم و در مواردی یبوست از علائم سوء مزاج سرد و تر دستگاه گوارش هست و این سوء مزاج خود به‌ خود و به‌مرور وقت منجر به بروز چاقی خواهد شد.
مهدی برهانی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در تشریح عوارض چاقی فرمود: پرخوری به خوردن غذا در حد سیری فرموده می‌شود که امروز از دلایل شایع چاقی محسوب می‌شود و سرمنشأ بسیاری از بیماری‌ها هست.

به‌طوری‌که امروزه پزشکان بیماری‌هایی مانند دیابت و کبد چرب را یک بیماری مجزا و مستقل نمی‌دانند و همه این بیماری‌ها را در ارتباط با چاقی و تحت یک عنوان کلی به نام سندروم متابولیک می‌نامند.
وی در ادامه فرمود: معیار اضافه یا کمبود وزن در طب رایج بر پايه یک فرمول خاص به نسبت قد به وزن هست؛ اما در طب سنتی، این مسئله در ارتباط با مزاج افراد در نظر گرفته می‌شود.

برای مثال افرادی که دارای مزاج مادرزادی مرطوب هستند و در عین‌حال وزنشان نسبت به قدشان بیشتر هست، مشکلی به لحاظ عوارض چاقی نخواهند داشت و رطوبت اضافه مزاج باعث شده هست که این افراد چاق‌تر از معمول باشند.
برهانی درباره علل چاقی از دیدگاه طب سنتی فرمود: مزاج سرد و تر معده باعث می‌شود که فرد هر غذایی بخورد تبدیل به چربی شود که سپس این چربی‌ها در اندام‌های خاصی در بدن جمع شود.

آبریزش شبانه از دهان، نفخ شکم و در مواردی یبوست از علائم سوء مزاج سرد و تر دستگاه گوارش هست و این سوء مزاج خودبه‌خود و به‌مروروقت منجر به بروز چاقی خواهد شد.
عضو انجمن علمی طب سنتی ایران در جواب به سؤالی مبنی بر رژیم غذایی کاهش وزن از دیدگاه طب سنتی توضیح داد: وقتی فرد چاق به ما مراجعه می‌کند با بررسی وضعیت مزاجی و بررسی وضع معده، تجویزهایی برای اصلاح اون ها خواهیم داشت، همچنین درباره رژیم غذایی به او توصیه می‌کنیم مقدار غذای روزانه‌اش را بر پايه دستوری که ما به او می‌دهیم کم می‌کند.
بدین ترتیب که وقتی فرد احساس گرسنگی کرد اجازه دارد، ده قاشق غذا بخورد (هرچند که سیر نشود) و هر لقمه را چهل بار بجود.

سپس سپس دو ساعت اگر احساس گرسنگی کرد، می‌تواند با رعایت همین فرمول مجدداً غذا بخورد و در تمام وعده‌های غذایی آب خوردن را در نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت و نیم سپس غذا ترک کند.
برهانی درباره تغذیه‌درمانی در درمان چاقی فرمود: حذف غذاهای سرد و تر مانند گوشت گوساله، ماکارونی، برنج و غیره از رژیم غذایی افرادی که مبتلابه سردی و تری دستگاه گوارش هستند، می‌تواند از بدتر شدن مزاج معده و متعاقب اون بروز چاقی و در پی اون ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون، کبد چرب و یبوست جلوگیری کند.
وی درباره تجویزهای دارویی طب سنتی در درمان چاقی فرمود: سپس رژیم غذایی و تغذیه‌درمانی، داروهایی مانند عرق زبره و پودر اون، عرق نعنا، کپسول‌های چربی سوز، سرکه سیب و...

برای درمان سوء مزاج سردی و تری معده تجویز می‌شود.
همچنین هستفاده از این داروها ممکن هست دارای عوارضی باشد و بدین لحاظ برای اطمینان از مناسب بودن اون با شرایط فیزیولوژیکی بدن باید زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود.
انتهای پیام/

104:وزیر بهداشت اظهار داشت
راه‌اندازی ۱۰ کلینیک و داروخانه سنتی در کشور/ نسخه وزیر برای جایگزین عطاری‌ها

وزیر بهداشت از راه‌اندازی ۱۰ کلینیک درمان طب سنتی و داروخانه‌های سنتی در کشور اظهار داشت و فرمود: سعی می‌کنیم که ساختار این مراکز مطابق با الگوی اسلامی ایرانی باشد.


به نقل خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز در جریان مراسم رونمایی از مجسمه شیخ‌الرئیس در موزه مشاهیر برج میلاد، فرمود: ابتدا جا دارد که روز پزشک و روز داروساز را در کنار میلاد ثامن‌الحجج تبریک بگویم.
وی اضافه کرد: شیخ‌الرئیس انسان بزرگی بود اما ما نباید از این افراد شخصیت‌های آسمانی بسازیم و اونها را مقدس کنیم چون نسل ما ثابت کرده هست که در طول تاریخ توانمند ببوده و می‌تواند همواره گره‌های بسیاری را باز کند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: وجود امثال ابن سینا، جرجانی و رازی بوده که علم پزشکی را به اینجا رسانده‌اند شاید وجود اونها سبب شده تا نام حکیم را در پزشکان بگذارند و اونها را مرحم راز و درد بیمار بدانند.
وی تاکید کرد: ما به وجود این افراد افتخار می‌کنیم و امیدواریم در رعایت حقوق امت و اخلاق از اونها تأسی کرده و اونها را که الگوی بشریت هستند الگوی خود برنامه دهیم.
وی با بیان اینکه تهی بودن علمی طب سنتی با وجود پیشینه قوی، انسان را آزار می‌دهد، فرمود: انتظار داشتیم تا در 20 سال گذشته با وجود این پیشینه قوی، ما پیشرفت‌های زیادی کنیم اما متاسفانه در مقایسه با کشورهایی که پیشینه‌ای ندارند هنوز اندرخم یک کوچه‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: بدتر از این موضوع این هست که از هند و چین طب اونها را وارد کرده‌ایم و از طب سنتی خهودمان مغفول مانده‌ایم.
هاشمی از تأسیس 10 کلینیک و داروخانه سنتی در هستان‌های مختلف کشور اظهار داشت و فرمود: این مراکز به همان شکل قدیمی دایر می‌شوند و از الگوی اسلامی ایرانی پیروی می‌نمايند، من خود از طفولیت کارکرد طب سنتی را دیده‌ام و اون را تجربه کرده‌ام، در این مورد مطمئن هستم اگر امت طعم اون را بچسند سره را از ناسره تشخیص خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: امیدوارم طب ملی و این داروخانه‌ها جایگزین عطاری‌ها شوند و در این مورد باید خیرین و سایر دوستان ما را همراهی نمايند تا بتوانیم یک کار پايه ی اجرا کنیم و در منطقه‌ نیز حرفی برای فرمودن داشته باشیم.
وی با انتقاد از محبوس شدن فارغ‌التحصیلان طب سنتی در مراکز علمی و دانشگاه فرمود: امت تا ثمره طب سنتی را نبینند فرق اون را درک نمی‌نمايند البته عنوان سنتی زیاد درست نیست چرا که آموزش‌های این افراد سخت‌تر هست و در مقایسه با علم پزشکی روز، مدت وقت بیشتری را صرف آموزش می‌کند.
هاشمی اظهار امیدواری کرد: در کنار طب ملی و اسلامی، زمینه‌های اخلاق مداری در پزشکی نیز حکم‌فرما شود چرا که این موضوع نیاز جدی جامعه هست.
وی فرمود: البته اخلاق‌مداری باید در همه بخش‌ها حکم‌فرما شود چرا که پیامبر ما به خاطر مکارم اخلاق منصوب شد و بنای جمهوری اسلامی ایران نیز بر اخلاق‌مداری هستوار هست بنابراین همه طبیبان روح و جسم باید متکی به اخلاق باشند.
وزیر بهداشت در مورد خبر خوش هفته دولت فرمود: خبر خوشی ندارم جز اجرای طرح تحول سلامت و 5 بسته اون که امسال اجرایی می‌شود.
انتهای پیام/

105:متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس:
درمان کم‌خونی متناسب با وضعیت هر فرد در طب سنتی امکان‌پذیر هست

متخصص طب سنتی فرمود: بیشتر کم‌خونی‌ها در طب سنتی بر پايه مزاج افراد و متناسب با وضعیت خون‌سازی بیمار درمان می‌شوند.


سیدمحمدحسن صادقی در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با اشاره به شیوع کم‌خونی در خانم‌ها فرمود: خانم‌ها به دلیل اینکه مقداری خون در هرسیکل عادت ماهانه از دست می‌دهند احتمال اینکه این مقدار خون در بدنشان تولید و جایگزین نشود بیشتر هست و بدین سبب دچار کم‌خونی عمومی بدن می‌شوند.
وی اضافه کرد: البته گاهی بروز کم‌خونی به دلیل کمبود عنصر خاصی در بدن مانند فقر آهن یا نقص در سیستم خون‌سازی ایجاد می‌شود.

در موارد نادری نیز بیمار در بدن کم‌خونی عمومی ندارد ولی توزیع خون در بعضی از اندام‌های بدن به‌خوبی انجام نمی‌شود؛ مانند بیماران دیابتی که در همگی این موارد متخصص طب سنتی با انجام معاینات در کنار تشخیص مزاج اقدام به درمان کم‌خونی می‌کند.
این متخصص طب سنتی درباره درمان کم‌خونی ناشی از فقر آهن فرمود: برای این منظور در طب سنتی از تجویزهای خوراکی حاوی آهن هستفاده می‌شود؛ کشته فولاد یا کشته آهن (داروهایی که در طب سنتی با روش‌هایی ویژه مولکول‌های آهن به‌گونه‌ای فرآوری می‌شوند که قابلیت جذب آهن در بدن بالاتر و عوارض هستفاده از اون کم‌تر شود) و غذاهایی که جذب بالای آهن دارد، مانند زرده تخم‌مرغ، ماء اللحم (آب‌گوشت) برای درمان فقر آهن تجویز می‌شود.
این عضو انجمن علمی طب سنتی ایران درباره حجامت در افرادی که مبتلابه کم‌خونی هستند، فرمود: برای بیمارانی که کم‌خونی دارند متناسب با مزاج، طبیعت و وضعیت کم‌خونی فرد، نوع حجامتی که برای بیمار مناسب هست، تجویز می‌شود که در این صورت حجامت در کنار اصلاح تغذیه به اصلاح وضعیت خون‌سازی بیمار کمک می‌کند؛ البته در مواردی از کم‌خونی، حجامت به‌طورکلی مضر بوده و تجویز نمی‌شود.
صادقی در تشریح موارد منع حجامت فرمود: حجامت انواع مختلفی دارد؛ تر و خشک (بادکش)، گرم و سرد، لغزان و ثابت که با در نظر گرفتن شرایط بیمار باید نوع خاصی از حجامت تجویز شود.

برای مثال انجام حجامت تر سرد ثابت برای فردی که از یک‌طرف کم‌خونی دارد و از طرف دیگر بدن با غلبه سودا یا صفرا به سمت خشکی می‌رود، مضر هست و شاید بهتر باشد این فرد یک حجامت گرم لغزان خشک (بدون تیغ زدن) برایش تجویز شود یا حتی به‌جای حجامت از داروهای خوراکی هستفاده کند.
انتهای پیام/

106:

انتقاد رییس انجمن طب سنتی از عدم پوشش بیمه‌ای خدمات طب مکمل


رییس انجمن علمی طب سنتی ایران بر ساماندهی رشته طب سنتی و مکمل در کشور و جلوگیری از هم گسیختگی این طب تاکید و اظهار کرد: در حال حاضر هیچ یک از بیمه‌های کشور هزینه‌های درمان با هستفاده از طب مکمل را پوشش نمی‌دهند.


به نقل خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، عبدالله بهرامی در اولین همايش بین‌المللی طب مکمل و جایگزین درمشهد مقدس، با اشاره به اینکه سالانه 800 هزار میلیارد ریال در ایران صرف امور بهداشتی و درمانی می‌شود که 110 هزار میلیارد ریال اون صرف تهیه دارو می‌شود، اظهار کرد: این در حالی هست که روش‌های درمانی طب سنتی و مکمل هزینه بالایی ندارند و هستفاده از اون‌ها به دارو و تجهیزات گران‌قیمت وابسته نیست.وی با بیان اینکه از میان 8000 بیماری شناخته شده در جهان تنها می‌توان 2000 بیماری را معالجه کرد و دیگر بیماران به دلیل نتیجه نگرفتن در مراکز درمانی و داروخانه‌ها دچار سرگردانی ‌می‌شوند، ادامه داد: برای درمان بسیاری از این بیماری‌ها می‌توان از طب سنتی و مکمل هستفاده کرد و جواب های مناسبی نیز دریافت نمود.
رییس انجمن علمی طب سنتی ایران با اشاره به اینکه متاسفانه برنامه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌ها از جمله دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی تاکنون در کشورمان موفقیت چندانی نداشته هست، اضافه کرد: با هستفاده از طب سنتی و مکمل می‌توان در زمینه پیشگیری نیز اقدامات موثری انجام داد.بهرامی خاطرنشان کرد: گرایش روز افزون امت به طب سنتی و افزایش علاقه دانش‌آموختگان و پزشکان عمومی برای آموزش طب سنتی می‌تواند زمینه‌ساز برنامه‌ریزی‌های اصولی در کشور باشد.وی بر ساماندهی رشته طب سنتی و مکمل در کشور و جلوگیری از هم گسیختگی این طب تاکید کرد و یادآور شد: در حال حاضر هیچ یک از بیمه‌های کشور هزینه‌های درمان با هستفاده از طب مکمل را پوشش نمی‌دهند.

این موضوع چالش بزرگی در این زمینه به شمار می‌رود.


انتهای پیام

107:

معاون طب سنتی وزیر بهداشت تاکید کرد


ارتقای سلامت عمومی با ادغام طب مکمل و رایج
معاون طب سنتی وزیر بهداشت، ادغام طب مکمل و طب رایج را در ارتقای سلامت عمومی جامعه موثر دانست و فرمود: طب سنتی در کنار طب رایج می‌تواند سبب بهبود کیفیت درمانی شود.به نقل خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، دکتر محمود خدادوست امروز در اولین همايش بین‌المللی طب مکمل و جایگزین که در مشهد مقدس انجام شد، با اشاره به اینکه امروزه طب سنتی از جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای جهان برخوردار هست، اظهار کرد: طب سنتی در کنار طب رایج موجب ارتقای سلامت عمومی جامعه می‌شود.وی با تاکید بر این موضوع که طب سنتی قادر به درمان تمام بیماری‌ها نیست، ادامه داد: این تفکر اشتباه مبنی بر درمان تمام بیماری‌ها با طب سنتی و باور امت نسبت به تاثیر گیاهان دارویی گاها سبب شده هست که برخی از سودجویان با اقدامات نادرست و اطلاعات کاذب دست به سودجویی زنند.معاون طب سنتی وزیر بهداشت اضافه کرد: کشورهای سوییس، فنلاند، بلژیک، ویتنام، آلمان، چین و ژاپن از جمله کشورهایی هستند که ظرفیت خود را در طب سنتی شناسایی کرده و از اون هستفاده می‌نمايند.خدادوست در خصوص میزان فعالیت کشورهای مختلف در حوزه طب مکمل خاطرنشان کرد: به طور مثال در سوییس از 50 % و در ژاپن از 48 % این ظرفیت‌ها هستفاده می‌شود.

همچنین در 440 موسسه خدمات پزشکی در چین در کنار طب رایج از طب سنتی نیز هستفاده می‌شود.وی با بیان اینکه به مدت 150 سال طب سنتی در ایران انکار می‌شد، تصریح کرد: در حال حاضر 150 رشته مکمل در دنیا وجود دارد که با توجه به شرایط و مقتضیات هر کشور، بر چند رشته مشخص متمرکز شده و تلاش‌های بسیاری مبنی بر هستفاده از طب مکمل در کنار طب رایج صورت گرفته هست.معاون طب سنتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 850 هزار گونه گیاه دارویی در جهان وجود دارد، یادآور شد: ایران از نظر تنوع اقلیمی غنی هست.

در ایران 11 اقلیم مختلف مشاهده می‌شود و این موضوع سبب شده هست تا 8000 گونه گیاهی در ایران موجود باشد که از این میان 1400 تا 1800 گونه گیاهی از اثرات دارویی برخوردار هستند و می‌توان فرمود بین 100 تا 200 گونه از این گیاهان دارویی بیشتر مورد هستفاده برنامه می‌گیرند.70 % ظرفیت طب سنتی در کشور شناسایی و بکارگیری شده هست

معاون طب سنتی وزیر بهداشت در حاشیه این همايش نیز فرمود: در کشور حدود 70 % از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل شناسایی و مورد هستفاده برنامه گرفته هست.


به فرموده وی، در ایران از سال 86 طب سنتی و از سال 87 داروسازی طب سنتی به عنوان رشته‌های دانشگاهی ایجاد شد.خدادوست با اشاره به وجود هفت دانشکده مصوب طب سنتی در ایران، تصریح کرد: حدود 70 فارغ‌التحصیل در رشته طب سنتی و 25 فارغ‌التحصیل در رشته داروسازی طب سنتی در کشور وجود دارد.انتهای پیام

108:وزیر اسبق بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:
دغدغه قلبی رهبری طب ایرانی اسلامی هست/ ایجاد بستر «بیوتروریسم» برای دشمنان با در اختیار گرفتن غذا و داروی ما

وزیر اسبق بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران،‌فرمود: اگر غذا و دارویمان در اختیار اجانب برنامه گیرد بهترین بستر برای اعمال «بیوتروریسم» علیه ملت‌ مان فراهم می‌شود.


به نقل خبرنگار اجتماعی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ،‌ محمدحسن طریقت منفرد در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، با موضوع «ضرورت احیا طب اسلامی برای نیازمندی‌های پايه ی درمان بشریت»، اظهار داشت: سیاستمداران آمریکایی امروزه به طور شفاف معتقدند که برای سلطه به کشورهای با فرهنگ باید غذا و داروهای اونها را در اختیار بگیرند.
وی اضافه کرد: امروز اگر مواظب نباشیم و غذا و دارویمان در اختیار اجانب برنامه گیرد بهترین بستر برای اعمال «بیوتروریسم» علیه ملت‌ها فراهم می‌شود.
وزیر اسبق بهداشت با اظهار تأسف از اینکه طب ایرانی اسلامی در کشور «تجردگرایی» محسوب می‌شود، فرمود: کشورهای مبتکر طب نوین طب‌های بومی و سنتی کشورهای با فرهنگ را گرفته‌اند و بعضاً‌ تا 98 % از اون به عنوان طب مکمل از اون هستفاده می‌نمايند.
طریقت‌منفرد با اشاره به سفر مقام معظم رهبری در سال 59 به هند فراخوان نمود:‌ ایشان در اون سفر ملاحظه فرمودند که در دانشگا‌ه‌های هند طب قدیم مسلمانان به زبان فارسی تدریس می‌شود بنابر این پس از مراجعه به مسئولان وقت فرمودند تا به طور جدی به دنبال این قضیه باشند ولی به قول ایشان اقدامی صورت نگرفته هست.

همچنین در سال91، در سخنرانی که در مشهد مقدس مقدس داشتند فرمودند انرژی هسته‌ای مال اونها بوده هست که اون را گرفته و به خوبی از پس اون برآمدیم.

دغدغه قلبی امروز من طب ایرانی اسلامی هست، به اون بپردازید.
وزیر اسبق بهداشت ادامه داد:‌ ابتدا اگر سال 92 معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت تأسیس شد تا طب ایرانی اسلامی در کشور نهادینه شود و دانشگاه جامع طب سنتی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و مسئول اون انتخاب شد.
وی اضافه کرد: همچنین جلساتی با نظام بیمه‌ای گذاشته شد تا خدمات تائید شده طب سنتی را در تعهد بیمه بیاوریم و از همه مهمتر ضوابط طب سنتی نیز تدوین شد که اگر اشکالی هم داشته باشد می‌توان اون را اصلاح و تکمیل کرد.

به نظر می‌رسد اگر ضوابط تدوین شود می‌توان به اون نیز نظارت کرد.
طریقت‌منفرد فرمود: در دولت نهم چند دانشکده طب سنتی تأسیس شد و حدود 100 پزشک نیز در این زمینه آموزش داده شده هست.

این پزشکان برای تحقیق و تدریس در طب ایرانی اسلامی ضروری هستند ولی ادامه این روند به هیچ وجه تشابه و تناسبی با منویات رهبری و تأکید ایشان در توسعه طب ایرانی اسلامی با وقتی که از دست داده‌ایم ندارد.

بنابر این به قول حضرت آقا لازم هست امت به میدان بیایند چرا که این توصیه ائمه با آموزش چند صد نفر عملی نیست و باید بستر فرهنگی قبول اون در جامعه گسترش یابد.
وی اضافه کرد: امت باید بدانند که سبک زندگی اونها چگونه باید شکل بگیرد و چگونه باید از توصیه‌های ائمه هستفاده نمايند.

به طور قطع تحقق این مهم به فعالیت گسترده از خانواده‌ها و کل ارکان حاکمیت از طریق فرهنگ‌سازی برنامه‌های علمی و نظارت دقیق به کمک آموزش و پرورش و سایر نهادها میسر هست.
وزیر اسبق بهداشت فراخوان نمود: در میان مدت هم باید آموزش علمی و عمیق طب ایرانی اسلامی را در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها به طور جدی پیگیری کنیم، زیرا امروز در این مقطعی که هستکبار همه قدرت‌ خود را برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران گذاشته هست مهمترین اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی در بخش سلامت که منجر به حفظ هستقلال و کاهش وابستگی هزاران میلیارد صرفه‌جویی و کارآفرینی می‌شود پیگیری‌های منویات رهبری هست که دستور اسلام و توصیه معصومین (ع) هست.
طریقت منفرد با اشاره به جلسه‌ای که شب گذشته با حضور برخی هستادان دانشگاهی داشته‌ هست، فرمود: یکی از هستادان دلسوز و محققان موفق بررسی کرده هست که سال گذشته جایزه نوبل سلامت به سه نفر اعطا شده هست که 50 % اون به دو نفر و 50 % دیگر اون به خانمی چینی برای کشف داروی گیاهی که انگل مالاریا را از بین می‌برد اعطا شده هست.

در این جلسه حکیمی که کنار بنده نشسته بود فرمود ما نسل در نسل از این دارو که نام اون «درمنه» هست برای دفع انگل مالاریا در کودکان هستفاده می‌کنیم.
وی اضافه کرد: ما برای آموزش قطره‌ای از دریای بیکران ایرانی اسلامی به دلیل اینکه در کشور حق آموزش نداریم باید به کشورهای دیگر برویم.

یکی از حکما به ارمنستان رفته و در اونجا دانشگاه ایرانی اسلامی را راه‌اندازی و از اونها برای ایران نمایندگی گرفته هست این دردناک هست که نسبت به این ذخیره ارزشمند بی‌توجه باشیم.
وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: از مقام معظم رهبری عاجزانه تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه سلامت همتراز امنیت هست همانطور که ایشان از امنیت کشور جانانه دفاع می‌نمايند، با اخم پدرانه به ما کمک نمايند تا توصیه‌های ایشان را جدی بگیریم.

همچنین از برادر سرافراز می‌خواهم در کنار شبکه سلامتی که دارند همانطور که در لحظات حساس کالاهای مانند چیپس، پفک و برنج وارداتی تبلیغ می‌شوند، مطالبی نیز از طب ایرانی اسلامی مکرراً به ملت شهیدپرور فراخوان شود و با تکرار اون زمینه سبک زندگی ایرانی اسلامی را فراهم کنیم.
وی خاطر نشان کرد: از خیرین محترم نیز تقاضا می‌کنم تا با حضور خود دغدغه حضرت آقا را در راستای اقتصاد مقاومتی محقق نمايند.
انتهای پیام/

109:

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد


"روزه درمانی" راهی موثر در مبارزه با سرطانیک محقق طب سنتی اسلامی - ایرانی فرمود: اصلاح تغذیه سبب می‌شود سیستم ایمنی که خط اول مبارزه در سرطان هست، انرژی کافی برای مبارزه با سرطان را کسب کند.دکتر حسن اکبری در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: هر سلول سرطانی دارای 25 برابر گیرنده گلوکزی بیشتر از سلول‌های عادی بدن هست، بنابراین نخوردن غذا سبب گرسنگی کل سلول‌های بدن و وارد آوردن آسیب بسیار به سلول‌های سرطانی می‌شود و روزه درمانی یک راه بسیار موثر در این زمینه هست.وی با بیان اینکه سرطان بیشتر در افراد مسن به دلیل کمبود انرژی بوجود می‌آید، تشریح کرد: تکثیر افسار گسیخته سلول بدون مکانیسم کنترل، سبب بروز سرطان می‌شود و این امر وقتی ممکن هست که به دلیل کمبود انرژی، توالی بازهای آلی به هم می‌ریزد و پروتئین دیگری در سلول ساخته می‌شود که کارآیی لازم را ندارد.دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: مصرف غذاهای نامناسب اعم از فست فود، نوشابه‌ها، آب سرد، لبنیات حاوی روغن پالم و نان بدون سبوس سبب کاهش ذخیره انرژی سلول و ایجاد جهش شده که در نهایت منجر به سرطان می‌شود.اکبری اضافه کرد: با اینکه طب جدید در امر درمان بسیار پیشرفت کرده هست، اما در زمینه تاثیر تغذیه بر بروز سرطان فعالیتی ندارد و این کمبود با طب سنتی برطرف می‌شود، چرا که طب سنتی در درمان سرطان طوری عمل می‌کند که با اصلاح تغذیه فرد مبتلا به سرطان، سیستم ایمنی وی را بهبود داده و قدرت رشد سرطان را کاهش می‌دهد و سبب افزایش طول عمر بیمار می‌شود.این متخصص آسیب شناسی ضمن اشاره به دارو درمانی در طب سنتی فرمود: سورنجان یکی از داروهای ضد تقسیم سلولی و ضد میتوز هست که مصرف روزانه دمنوش اون همراه با خرما و عسل راهی برای درمان تمام سرطان‌ها هست.

همچنین هستعمال سرکه محلی انگور همراه با عسل یا بدون اون تاثیرات شگرفی در درمان سرطان پوست ایجاد خواهد کرد.انتهای پیام

110:

افزایش کیفیت زندگی بیماران سرطانی با رویکرد طب ایرانی


رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران فرمود: مهمترین رویکرد طب ایرانی در حال حاضر کمک به افزایش کیفیت زندگی بیماران سرطانی و کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان‌های رایج هست.دکتر حسین رضایی‌زاده در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، فرمود: کمک به پیشگیری یا درمان برخی علایم ناشی از عوارض دارویی یا درمانی مهم‌ترین زمینه کاری طب ایرانی در حال حاضر هست.این متخصص طب سنتی ادامه داد: از سوی دیگر به طور معمول بیماران سرطانی در طول بیماری یا به هنگام درمان دچار مشکلاتی همچون ضعف و خستگی شدید می‌شوند که طب سنتی می‌تواند به اونها کمک کند.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران در زمینه طب ایرانی تشریح کرد: در حال حاضر طب ایرانی مدعی درمان سرطان نیست.

ابن سینای بزرگ نیز به عنوان برجسته‌ترین پزشک مکتب طب ایرانی در خصوص مواردی از سرطان که با پزشکی رایج امروزی نیز اشتراک معنایی دارد، معتقد هست سرطان قابل درمان به معنای ریشه کنی و درمان قطعی و دایمی نیست.وی اضافه کرد: این دانشمند بزرگ در کتاب‌هایش معتقد هست بسیاری از سرطان‌ها قابل کنترل هستند و می توان سرطان را از حالت تهاجمی خارج کرد.

در این زمینه برای بررسی نظرات ابن سینا و سایر حکمای بزرگ، مطالعاتی در سطح آزمایشگاهی و سلولی و مولکولی در دست انجام هست که نتایج اون نیز به تدریج در مجلات علمی منتشر خواهد شد.رضایی‌زاده در پایان به برخی از مطالعات انجام شده یا در دست انجام در این زمینه اشاره کرد و فرمود: درمان و کاهش خستگی در بیماران مبتلا به سرطان، سوزش ادرار ناشی از پرتودرمانی (رادیوتراپی) سرطان پروستات و مثانه، کاهش علایم حسی و عصبی آزاردهنده مانند گزگز و مور مور شدن دست و پا (نوروپاتی) ناشی از عوارض شیمی درمانی هست.انتهای پیام

111:متخصص طب سنتی در فرمود‌وگو با فارس:
مصرف چیپس و پفک باعث ایجاد اختلالات رفتاری در کودکان می‌شود/انتخاب تغذیه بر پايه نوع مزاج افراد

متخصص طب سنتی، فرمود: مصرف چیپس و پفک عوارض پوستی مثل جوش، خارش و لک‌های پوستی و همچنین حالات عصبی و پرخاشگری را به دنبال خواهند داشت.


سیدمهدی میرغضنفری عضو هیأت علمی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، فرمود: رویکرد طب سنتی بر روی نوع مزاج و خلط افراد هست و دیدگاه این طب یک نگاه کلی‌نگر هست؛ به‌طوری که به این طب، طب مزاجی هم می‌گویند که بر پايه میزان حرارت، تری و خشکی بدن به شناسایی و درمان بیماری‌ها می‌پردازد.
وی ادامه داد: آدم‌ها در نوع مزاج با هم متفاوت هستند، مثلاً بعضی از آدم‌ها گرم‌مزاج و بعضی دیگر سرد مزاج هستند؛ آدم‌های گرم‌مزاج، بدن‌های گرم‌تر و مناسبات اجتماعی بیشتری دارند و در فصل‌ تابستان بیشتر اذیت می‌شوند و به فصل سرد علاقه‌مندتر هستند.

آدم‌های سرد مزاج نیز دقیقاً برعکس همین مطلب به فصل گرم بیشتر علاقه دارند.
غضنفری ضمن تأکید بر تأثیر خوراکی‌ها در عملکرد بدن، فرمود: بر اثر هر نوع خوردنی و نوشیدنی که انسان مصرف می‌کند یک نوع خلط به‌صورت سودا، صفرا، بلغم یا خلط خون ایجاد می‌شود؛ مثلاً مصرف بیش از اندازه سرکه، عدس و فست‌فودها باعث افزایش سودا در بدن شده و عوارضی مثل لک‌های پوستی و اگزما به همراه دارد.

همچنین اگر آب و مایعات زیاد مصرف شود، بلغم تولیدی زیاد شده که عوارض اون پف آلودگی و آبریزش بینی خواهد بود.
عضو هیأت علمی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، اضافه کرد: بسته به اینکه چه می‌خوریم و چه می‌نوشیم وضعیت بدن عکس‌العمل خواهد داشت و برای سالم ماندن باید برخی خوراکی‌ها به‌صورت دائم مصرف شود و برخی دیگر را گاهی و برخی هرگز نباید مصرف شود.
وی ادامه داد: اکثر امت از نان و برنج و گوشت‌های گوسفندی در غذای ثابت خود هستفاده می‌نمايند که بسیار برای بدن مفید هست؛ در اینجا باید بگویم که انسان نباید صرفاً گوشت‌خوار یا به‌طور کل گیاهخوار باشد و بدن به انواع مواد غذایی و معدنی نیاز دارد.

همچنین ادویه‌ها و نمک‌ها نیز باید در تغذیه جای داده شوند، ولی نباید به‌طور مداوم از اون‌ها هستفاده کرد.
این متخصص طب سنتی با اشاره به مضرات مصرف چیپس و پفک، فرمود: مصرف چیپس و پفک باعث برهم خوردن تعادل خلط‌ها در بدن می‌شوند و عوارض پوستی مثل جوش، خارش و لک‌های پوستی را به دنبال خواهند داشت؛ همچنین احساس گرمای زائد و حالات عصبی و پرخاشگری و همچنین تغییر رنگ پوست به سمت زرد و سیاه نیز از عوارض مصرف این‌گونه خوراکی‌هاست.
میرغضنفری اضافه کرد: تغذیه در سلامتی بسیار مؤثر هست و باید بدانیم که هر چه ما می‌خوریم غذا نیست و ممکن هست خاصیت دارویی داشته باشد و نباید از اون‌ها به‌صورت مداوم هستفاده کرد؛ همچنین باید مزاج خود را بشناسیم و بر پايه نوع مزاج نسبت به تغذیه اقدام کنیم.

بسیاری از ریزش‌های مو، خارش‌ها و بیماری‌های پوستی نیز بر اثر بر هم خوردن تعادل در تغذیه اتفاق می‌افتند؛ که لازم هست تحت نظر متخصص نسبت به دریافت راه درمان مناسب برای این بیماری‌ها اقدام کنید.
به نقل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ؛ به فرموده متخصصان، میزان بالای نمک پفک و شوری اون موجب می‌شود که ذائقه اطفال به شوری عادت کند.

هستفاده از غذاهای شور، شانس ابتلا به بیماری افزایش فشارخون را بالا می‌برد و فشارخون بالا در دوران بزرگ‌سالی زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی، عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی خواهد بود.
همچنین پفک‌هایی که دارای رنگ مصنوعی (رنگ مجاز خوراکی) هستند به‌مراتب خطرناک هستند.

هستفاده از این رنگ‌های مصنوعی ممکن هست باعث بروز بیماری‌هایی مانند اختلالی روانی به نام سندرم بیش فعالی با عدم تمرکز در کودکان کم سن و سال شود و اختلالاتی ایجاد کند که در آینده باعث ضعف اون‌ها در یادگیری درس‌ها می‌شود.
انتهای پیام/

112:متن ارسال شما بیش از اندازه مختصر و کوتاه هست .

متن ارسال شما باید حداقل 10 حرف داشته باشد

113:

راه‌اندازی چهار سلامت‌کده طب سنتی در هستان البر

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
معاون طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز فرمود: در دو سال آینده اخذ مجوز ایجاد چهار سلامتکده طب سنتی در هستان البرز در دستور کار معاونت طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز برنامه گرفته هست.


دکترمحمد پناهی در فرمود وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز،فرمود: تیم تخصصی خوبی برای مباحث مربوط به طب سنتی در کشور وجود دارد وامید هست کارهای مفیدی در این زمینه اجرا کنیم.


رئیس انجمن گیاهان دارویی هستان البرز اضافه کرد: عدم برقراری رابطه منطقی میان میراث‌فرهنگی و طب سنتی از جمله دغدغه‌های بخش طب سنتی هست ؛چراکه طب سنتی از معدود میراث‌های واقعی ماندگار در کشور محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه طب سنتی هفت هزار سال قدمت دارد، فرمود: کل میزان گردش مالی گردشگری سلامت در دنیا سالیانه 100 میلیارد دلار هست، در حالی که گردش مالی گیاهان دارویی در سال 2012، حدود 100 هزار میلیارد دلار بوده هست.
پناهی با اشاره به اینکه ایران دارای تنوع گیاهان داروی منحصر به فردی هست، تصریح کرد: بر پايه بررسی‌های انجام شده، میزان گیاهان دارویی در ایران با کل قاره آفریقا برابری می‌کند و این ظرفیت غنی باید مورد توجه ویژه برنامه گیرد.
وی فرمود: گیاهان دارویی و طب سنتی از جمله صنایع های تک محسوب می‌شود و در این راستا متخصصین طب سنتی و نیز گیاهان دارویی که مانند دو بال درمانی هستند، باید به صورت ویژه مورد توجه برنامه گیرند.
رئیس سلامت‌کده ابن سینا کرج خاطرنشان کرد: برای گسترش فرهنگ غنی طب سنتی ایران، تنوع گیاهی کشور شناسایی شده و مورد توجه برنامه گیرد.
وی با بیان اینکه ایجاد باغ موزه گیاهان دارویی یکی از راهکارها در این مورد محسوب می‌شود، اظهارکرد: باید میان میراث فرهنگی و طب سنتی رابطه‌‌ای برای انجام اقدامی ماندگار صورت گیرد.
رئیس انجمن گیاهان دارویی هستان البرز با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای میان سلامت‌کده ابن‌سینا و دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شده، اضافه کرد: بر این پايه 35 هزار دانشجودر حوزه طب سنتی آموزش می‌بینند.
وی با اشاره به موفقیت و هستقبال امت از راه‌اندازی سلامت‌کده ابن‌سینا در کرج، بیان کرد: در همین راستا برای گسترش این امر با پیوند میان میراث فرهنگی و طب سنتی، باغ‌موزه و یا موزه گیاهان دارویی در سعدآباد راه‌اندازی شده و 15 متخصص برای این موضوع در نظر گرفته شده هست.
معاون طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز یادآورشد: ارتقای سبک زندگی برای توریست‌ها و امت با رویکرد انسان سالم و تغذیه سالم در این باغ‌موزه مورد توجه برنامه گرفته و پکیج مناسبی برای سبک زندگی سالم به امت ارائه می‌شود.
پناهی در پایان فرمود: طی دو سال آینده اخذ مجوز ایجاد چهار سلامت‌کده طب سنتی در هستان البرز نیز در دستور کار این معاونت برنامه گرفته هست

ز

114:متخصص طب سنتی در فرمود‌و‌گو با فارس:
شیرموز برای بدن مضر هست/ دانش‌آموزان و دانشجویان پنیر نخورند

متخصص طب سنتی فرمود: مصرف فرآورده‌های لبنی با گوشت باعث افزایش تولید سودا در بدن شده و در طولانی‌مدت زمینه بروز بسیاری از بیماری‌ها همچون واریس و گرفتگی‌های عروقی را ایجاد می‌کند.


محمدجواد اسلامی پور در فرمود‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، فرمود: در طب اسلامی و ایرانی برای تغذیه همه افراد جامعه دستورالعمل‌های دقیق و کاربردی دارد و بسیاری از توصیه‌های علما و حکمای گذشته در این خصوص به اثبات رسیده هست.
وی ادامه داد: بسیاری از خوراکی‌ها را باید با مکمل‌های اون مصرف کرد، چراکه هستفاده از مکمل باعث جذب بیشتر و هضم بهتر اون ماده غذایی می‌شود.

در این‌باره توصیه می‌شود که شیر با عسل، گلاب یا هل مصرف شود.

همچنین از مصرف شیر با هر نوع ماده غذایی دیگر مثل موز یا دیگر میوه‌ها پرهیز کنید.

مخلوط کردن شیر با میوه‌ها باعث ایجاد خلط غلیظ و اختلال در هضم می‌شود.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: همچنین مصرف فرآورده‌های لبنی با گوشت موجب افزایش تولید سودا در بدن شده و در طولانی‌مدت زمینه بروز بسیاری از بیماری‌ها همچون واریس، گرفتگی‌های عروقی و...را ایجاد می‌کند.

مصرف فرآورده‌های لبنی با ترشی‌ها نیز باعث انجماد فرآورده‌های لبنی در معده و فساد غذا می‌شود؛ از دیگر اثرات مصرف مواد لبنی با ترشی و سرکه می‌توان به دفع و کاهش کلسیم در بدن و ایجاد لک و پیس‌های پوستی اشاره کرد.
اسلامی پور با اشاره به مضرات مصرف پنیر نیز فرمود: مصرف پنیر برای کسانی که در طول روز کار فکری انجام می‌دهند مثل دانش‌اموزان و دانشجویان و ...

به‌طور کل در وعده‌ها روزانه ممنوع هست و تنها موارد مصرف اون می‌تواند در وعده شام و اون‌هم با گردو یا زبره باشد.

مصرف پنیر برای کسانی که در خانواده سابقه بیماری آلزایمر یا فراموشی دارند می‌تواند زمینه ابتلا به کاهش حافظه را فراهم کند.
وی مصرف میوه، هم‌وقت با غذا را مضر دانست و فرمود: مصرف هم‌وقت تخم‌مرغ با ترب یا شیر نیز برای قلب و مغز مضر هست.

مصرف میوه سپس هر غذای گوشتی مثل کباب، باعث فساد میوه در معده خواهد شد و تنها مصرف زیتون با غذا مجاز هست.

انتهای پیام/

115:

از اونجایی که طب سنتی زمینه علمی نیست و بیشتر به سلیقه های شخصی افراد برمی گرده تاپیک منتقل شد به انجمن سبک زندگی.82 out of 100 based on 82 user ratings 382 reviews