آیا امام حسین(ع) خود را فدا کرد تا گناهان شیعیان و دوستداران ایشان بخشیده شود؟


آیا امام حسین(ع) خود را فدا کرد تا گناهان شیعیان و دوستداران ایشان بخشیده شود؟آیا امام حسین(ع) خود را فدا کرد تا گناهان شیعیان و دوستداران ایشان بخشیده شود؟
آیا امام حسین(ع) خود را فدا کرد تا گناهان شیعیان و دوستداران ایشان بخشیده شود؟


در این تحلیل امام حسین(علیه السلام) خود را فدا کرد تا گناهان امّت بخشوده شود و امام کفّاره گناهان امّت باشد. نظیر اعتقاد باطلى که مسیحیان نسبت به حضرت مسیح(علیه السلام) دارند و مى گویند مسیح(علیه السلام) با تن دادن به صلیب باعث پاک شدن گناهان پیروان خود شد و آنان را رستگار کرد.
معتقدان این تحلیل با تمسک به تعابیرى چون «یا بابَ نِجاةِ الاُمَّةِ» چنین برداشت کردند که امام حسین(علیه السلام) نیز با استقبال از شهادت موجب بخشوده شدن گناهان فاسقان و فاجران امّت و در نتیجه سبب نجات آنان شده است. در عوض امّت با برپایى مجالس عزا از امام تشکّر و سپاسگزارى کرده و مستحقّ رستگارى مى شود.
این تحلیل نیز با هیچ یک از اصول و مبانى مسلّم دینى سازگار نیست و موجب شده است عدّه اى گمان کنند که امام حسین(علیه السلام) با شهادت خود و فرزندانش، گناهکاران را در برابر عذاب الهى بیمه کرده است. به تعبیر دیگر : امام(علیه السلام) و یارانش کشته شدند تا دیگران در انجام هر گناه و جنایتى آزاد باشند و در واقع تکلیف الهى از آنان ساقط گردد.
همین پندار سبب شده است که عدّه اى گمان کنند هر کس بر امام حسین(علیه السلام) گریه کند، هر قدر در فساد و تباهى غوطه ور باشد و حتّى نسبت به ضروریّات دین پایبند نباشد، مورد عفو و بخشش برنامه گرفته و اهل نجات خواهد بود.
نفوذ این پندار غلط تا جایى بوده است که حتّى سلاطین جبّار و ستمگرى که حکومتشان بر پایه هاى ظلم و بى عدالتى استوار بود و دستشان به خون بى گناهان آلوده بوده، در ایّام عزادارى آن حضرت مجالس عزا به پا کنند و یا خود پا برهنه در دستجات عزادارى به سر و سینه بزنند، و آن را مایه نجات خود بدانند![1]
پی نوشت:
[1] . گردآوری از کتاب: عاشورا ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها، زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی، ص69.خطبه حضرت سجاد (ع) در مسجد شام

1:

همین محرم و صفر هست که اسلام را زنده نگه داشته هست.(امام خمینی ره)

کربلا و واقعه عاشورا برای احیا نماز و امر به معروف و نهی از منکر بود نه پاک شدن گناهان کبیره امت انهم به اشک!!!

ای کاش میشد درک کنیم عاشورا را...


چرا پیامبر خلوت با زنان را حرام کرد؟ + دلیل علمی


مثال هاي قرآني

2:

شاید برداشت غلط از حدیث هرکس یک قطره اشک برای حسین بریزد تمام گناهان او امرزیده خواهدشد باعث این تفکر غلط شده


"عاشورا " ( نقد قمه زنی )

3:

بسم الله الرحمن الرحیم

لینک : شفاعت در روایات اسلامی

مفهوم شفاعت در اسلام با فدای مسیحی یکی نیست و این دو نباید با هم اشتباه گرفته شوند.
امام حسین (ع) در کربلا مظلومانه به شهادت رسید و او به میثاق و پیمان الهی وفا کرد و با دادن خون خود و یاران و نزدیکانش در قیامت ( از کسانی که مشمول شفاعت هستند و شرایطش را دارند ) شفاعت خواهند کرد .


مجسمه سازی و تصویرگری از چهره پیامبر (ص) و ائمه (ع) چه حکمی دارد ؟

اگر او یک قطره خون علی اصغرش (ع) را در میزان اعمال ما بگذارد، ما را خریداری خواهد کرد و نجاتمان قطعی هست ولی به شرط اینکه توفیق رسیدن به شفاعتش را داشته باشیم ...88 out of 100 based on 88 user ratings 838 reviews