اخبار مذهبی


اخبار مذهبیاخبار مذهبی
درود و خدا قوت
این تاپیک رو زدم که آخرین اخبار مربوط به مذاهب رو بنویسیم تا همه استفاده کنن.
با تشکر از همه ی بچه های گل هم میهن.راه روشن زندگي (احاديث چهارده معصوم عليهم السلام)

1:

ایدزی‌ها شهید هستند!

اخبار مذهبیحاملان ویروس ایدز طبق فتوایی از سوی وزارت اوقاف مصر، شهید به شمار‌ می‌آیند!
به نوشته شهرستان تهران امروز به نقل از «المحیط»، احمد ابو یوسف، مدیر اداره ارشاد دینی وزارت اوقاف مصر روزگذشته با حضور در کارگاه آموزشی خانواده دینی فراخوان نمود: هر که به دلیل بیماری ایدز بمیرد، شهید به حساب می‌آید چرا که90 % از حاملان ویروس ایدز در آخر عمر توبه راستین می‌نمايند و روی به سوی خداوند غفور رحیم می‌آورند.**محرم و کاهش گناه... اوقات دیگر: نه**

2:

حکم عجیب دادگاه سعودی برای قربانی تجاوز جنسی!

اخبار مذهبیدادگاهی در حجاز یک زن 19 ساله را که مورد تجاوز گروهی شش مرد برنامه گرفته به 200 ‏ضربه شلاق و تحمل شش ماه زندان محکوم کرد!‏
به نقل شیعه نیوز به نقل از عصر ایران، این زن که از اقلیت شیعه ‏حجاز هست، حدود یک سال و نیم قبل در شهر القطیف در شرق حجاز مورد تجاوز دسته جمعی شش مرد سنی ‏برنامه گرفت.‏
با این حال دادگاه اولیه این زن را به اتهام «حضور داشتن در خودرو یک مرد نامحرم در وقت تجاوز» به 90 ضربه ‏شلاق محکوم کرد.‏
وقتی که قربانی نسبت به رای اولیه دادگاه فرجام خواهی کرد از سوی قضات به «سوء هستفاده از رسانه ها ‏برای تأثیرگذاری بر جریان دادرسی» متهم شد و از این رو در جلسه اخیر دادگاه هستیناف مجازات وی به 200 ‏ضربه شلاق افزایش یافت و شش ماه زندان نیز به مجازاتش اضافه کرده شد.‏
این زن 19 ساله به دلیل حضور داشتن در خودرو یک مرد نامحرم در وقت تجاوز متهم شناخته شده هست.


نظر شما در مورد تقلید در مذهب شیعه چیست؟
این امر مغایر با قوانین جاری حجاز در خصوص جدایی زنان و مردان نامحرم از یکدیگر هست.

دادگاه هستیناف همچنین مجازات شش فرد متجاوز را به دو تا 9 سال زندان افزایش داد.


برزخ
این افراد پیشتر به یک ‏تا پنج سال زندان محکوم شده بودند.‏

این در حالی هست که مجازات تعیین شده برای این افراد همچنان کمتر از حد معمول ارزیابی می شود چرا که ‏تصور می شد اونها با مجازات اعدام روبرو شوند.‏
به نقل روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز، در همین حال «عبدالرحمن اللاهم» موکل این زن سعودی رأی صادره را مغایر با قوانین اسلامی دانست و به بی ‏بی سی فرمود: موکل من قربانی این جنایت نفرت انگیز هست.


عزت حسینی در فرهنگ عاشوراء(مقالات)
معتقدم که محکومیت وی مغایر با قوانین شریعت ‏اسلامی و ناقض کنوانسیون های بین المللی مربوطه هست.

وی اضافه کرد: ساوقت های قضایی باید با این دختر به عنوان یک قربانی رفتار نمايند نه یک مجرم.
فرمودنی هست دادگاه «اللاهم» را به دلیل فرمود و گو با رسانه ها از ادامه کار بر روی این پرونده منع کرده هست.‏چقدر در نمازمان حضور قلب داریم ؟ ( فقط نمازخونها بیان تو )

3:

فتوای روحانیون سنی عراق: خرید کالاهای ایرانی مجاز نیست
یک گروه از روحانیون سنی عراق با صدور فتوایی خواستار تحریم کلیه کالاهای ایرانی در این کشور شدند.
به نقل شیعه نیوز به نقل از عصر ایران ، این گروه موسوم به شورای روحانیون عراق (ICC) از کلیه سنی های این کشور خواستند از خرید کالاهای ایرانی و معامله با تجار وابسته به ایران خودداری نمايند.
ادعای کمک مالی ایران به مبارزان مسلح شیعه در عراق به عنوان دلیل صدور این فتوا عنوان شده هست.
این فتوا ادعا می کند: "هر یک دلاری که به خزانه ایران وارد می شود به گلوله ای تبدیل و به سمت مسلمانان عراقی نشانه می رود!"
در متن این فتوا همچنین هشدار داده شده:" چنانچه عراقی ها به ادامه معامله با ایران ادامه دهند، زمینه تاسیس امپراطوری ایران بر روی آواره های سرزمین اشغال شده عراق فراهم خواهد شد."
شیخ عبد الوهاب الکبیسی در مصاحبه با "اسلام تودی" فرمود: از این پس با کالاهای ایرانی درست مثل کالاهای دانمارکی برخورد خواهیم کرد!
یادآور می شود کشورهای اسلامی پیشتر تولیدات دانمارک را به دلیل انتشار تصاویر موهن از پیامبر اسلام در نشریات این کشور تحریم کرده بودند.
الکبیسی همچنین ابراز امیدواری کرد: نیمی از جمعیت عراق از این فتوا که مستقیما متوجه دولت ایران هست، پیروی نمايند.
فرمودنی هست شورای روحانیون عراق متشکل از 70 روحانی و محقق عراقی هست که در ماه می 2007 (اردیبهشت ماه امسال) تاسیس شده هست.


جریان مباهله‌ در چه سالی و چگونه اتفاق افتاد ؟
این شورا مدعی هست هیچ گونه وابستگی به احزاب سیاسی ندارد.

ایران یکی از بزرگترین صادر نمايندگان کالا به عراق هست که این اقلام از غذا و تجهیزات پزشکی گرفته تا دستگاه های مولد برق و محصولات خانگی را در بر می گیردنظرتان در مورد توكل به خدا چيست؟

4:

عذرخواهی مسیحیان برای آغاز جنگهای صلیبی!

اخبار مذهبیرهبران مسیحی از مذاهب و فرق مختلف به نامه سرگشاده 138 نفر از رهبران و علمای مسلمان جهان جواب داده و طی اون پیروان هر دو دین ابراهیمی را به عشق به خداوند دعوت کرده و از مسلمانان خواستند گناه اونها را برای جنگهای صلیبی ببخشند.
به نقل از مهر، بیش از 100 نفر از متألهان، روحانیون و کشیشان برجسته این نامه را امضاء و اون را توسط مرکز دین و فرهنگ «یل» منتشر کردند.
ریک وارن موسس و روحانی کلیسای سلدبک، جان اسکات روحانی بازنشسته کلیسای آل سولز در لندن، لیث اندرسون رئیس انجمن ملی انجیلی ها از جمله امضا نمايندگان این نامه محسوب می‌شوند.
نویسندگان این نامه فراخوان نمودند که اونها نیز با احساس مسلمانان که مسلمانانی و مسیحیان نیم بیشتری از جمعیت جهان را تشکیل داده و بنابراین صلح حقیقی تا وقتی که مناقشات میان دوجامعه وجود دارند به دست نخواهد آمد، سهیم هستند.

روابط صلح آمیز میان مسلمانانی و مسیحی یکی از چالشهای مهم قرن معاصر هست و شاید این مسئله را بتوان به تمام عصر معاصر نسبت داد.

اگر بتوانیم به صلح دینی میان این دو جامعه دینی دست یابیم، دستیابی صلح در جهان تسهیل خواهد شد.

در ماه اکتبر 138 نفر از روحانیون، علما و متفکران مسلمان از تمام مذاهب اسلامی نامه‌ای را برای رهبران مسیحی ارسال کرده و طی اون خواستار صلح میان مسلمانان و مسیحیان شدند.

نامه مسلمانان با عنوان " کلمه مشترک میان ما و شما" از پیروان دو دین ابراهیمی خواسته تا ریشه‌های مشترک را یافته و فرمودگوی میان رهبران دینی را ترویج نمايند.

رهبران مسیحی طی نامه خود از مسلمانان خواستند مسیحیان را برای گناهان گذشته خود چون جنگهای صلیبی و دستاویزهای جنگ علیه ترور ببخشند چرا که مسیح به اونها آموخته هست:
نخست چوب را از چشم خود به‌در‌آر، اونگاه بهتر خواهی دید تا پرِ کاه را از چشم برادرت بیرون کنی( انجیل باب 7 آیه 5).

رهبران مسیحیتی خواستار فرمودگوی بین ادیانی شدند که فراتر از رهبران دینی خاص و منتخب صورت گیرد.

به جای اون رهبران هر دو دین باید از این فرمودگوها برای برقراری روابط مؤثر هستفاده نمايند و اون را به نحوی شکل دهند که عشق مشترک نسبت به خداوند و یکدیگر منعکس شود.

رهبران مسیحی تصریح کردند: با توجه به شکافهای کنونی در روابط میان مسلمانان و مسیحیان امروز، وظیفه پیش روی رهبران دوجامعه مبرمتر از گذشته هست.

آینده جهان به توانایی ما به عنوان مسیحی و مسلمان برای زندگی مسالمت آمیز وابسته هست.

اگر در تلاش برای صلح و هماهنگی ناکام بمانیم روح و نفس ما نیز در خطر برنامه می‌گیرد.5:

اقدام نماینده پارلمان هلند در ساخت فیلم علیه قراون

اخبار مذهبی به نقل نقل از فردا ، وزیران دادگستری و کشور هلند در این زمینه با فراخوان نگرانی خود از این کار،فرمودند:ما نمی توانیم جلوی "گیرت ویلدرز" را در ساخت این فیلم علیه قراون بگیریم.
ویلدرز قصد دارد در فیلم خود،بخش هایی از قراون را که به گمان او تحریک نماينده "انسان های بد به انجام کارهای بد" هست به تصویر بکشد.
این فیلم 10 دقیقه ای که به احتمال زیاد تا ابتدای ژانویه ساخته و آماده پخش خواهد شد؛"شخصیت های فاشیست و متعصب قراون" را به نمایش در خواهد آورد.مبارزات ضد اسلامی ویلدرز باعث شده هست تا حزب آزادی که او در اون عضویت دارد در انتخابات سال گذشته پارلمان هلند،9 صندلی را به دست آورد.
این نقل حاکی هست ؛ویلدرز پیشتر از این طی اظهارنظری مضحک،با مقایسه قراون با کتاب "نبرد من"اثر هیتلر فراخوان نموده بود که باید نیمی از قراون پاره پاره شود.

او همچنین ادعا کرده بود که هلند در اثر هجوم سونامی مانند مهاجران مسلمان به باتلاقی تبدیل شده هست.در حال حاضر از جمعیت 16 میلیونی هلند یک میلیون نفر مسلمان هستند.

ویلدرز در اظهار نظر دیگری درباره فیلم خود فرمود :از نتايجی که ساخت فیلم من در ایجاد عصبانیت در مییان مسلمانان به وجود می آورد نمی ترسم به خاطر اینکه سه سال هست که شبانه روز تحت مراقبت پلیس هستم.من این فیلم را خواهم ساخت و منتظر عکس العمل های پس از اون خواهم بود.
در همین حال،"ویم فاندر ویگن" سخنگوی وزارت دادگستری هلند در نطقی فراخوان نمود: دولت هلند در حال سبک سنگین کردن موضوع نمایش فیلم ویلدرز درباره قراون هست.

این سخنگوی وزارت دادگستری هلند در این زمینه توضیح بیشتری نداد.

"فاندر ویگن" با فراخوان نگرانی دو وزیر دادگستری و کشور هلند از ساخت این فیلم علیه قراون فرمود:به دلیل آزادی بیان کاری از دست این دو وزیر برای جلوگیری از ساخت و نمایش این فیلم بر نمی آید.6:

جدیدترین راه حل‌ها برای ازدواج در حجاز!

اخبار مذهبیبه نقل ازجهان ، در پی بوجود آمدن بحران پیر دختری و بویژه مشکل ازدواج‌های دیر هنگام دختران و همچنین افزایش فساد از طریق اینترنت در حجاز سعودی، طرح ازداواج تلفنی با هدف کاهش این پدیده آغاز می‌شود.
حسام دحبور مدیر شرکت مذکور با بیان این مطلب، در تشریح جزییات اون فرمود: در این طرح که به عنوان «ازدواج خوشبختی» موسوم شده هست، تقاضای ازدواج به صورت ارسال پیام کوتاه به جویندگان همسر ارسال می‌شود.
وی اضافه کرد: با توجه به این که بسیاری از افراد مجرد جوان به ویژه بانوان پس از آشنایی با فرد مذکور و ایجاد رابطه عاطفی با مخالفت والدین و اطرافیان مواجه می‌شوند، این طرح پس از ارسال پیام کوتاه و قبول طرفین به شرایط همدیگر، با خانواده زوجین در میان گذاشته و پس از موافقت قطعی اونان برای ایجاد ارتباط، ازدواج صورت می‌گیرد.
دحبور همچنین تصریح کرد: بسیاری از جویندگان حقیقی همسر با هجوم به شبکه اینترنت و ورود به اتاق‌های چت، مرتکب اشتباه شده و پس از اون دچار فساد و امور نامشروعی و مشکلات روحی می‌شوند که طرح ازدواج خوشبختی با هدف کاهش این پدیده راه اندازی شد.
اخیرا افزایش پدیده پیر دختری در حجاز، جامعه زنان را با مشکلی جدی مواجه کرده تا جایی که دولت این کشور را به پرداخت مستمری برای اونان مجبور کرده هست.
از سوی دیگر بسیاری از بانوان حجازی به دلیل عدم آزادی در انتخاب همسر و بسیاری از مسائل سنتی همچون نداشتن حق رانندگی و شرکت در انتخابات به ازدواج مسفار روی آورده‌اند.
ازدواج مسفار ازدواجی هست که طی اون دختران حجازی صرفا جهت سفر به خارج از کشور با فرد مقیم خارج ازدواج و پس از سفر به خارج از وی طلاق می‌گیرند.


7:

ایسنا: امام جمعه مشهد مقدس با انتقاد شديد از سكوت برخي افراد جامعه نسبت به فريضه امر به معروف و نهي از منكر، فرمود: متاسفانه از مشكلات نظام ديني ما اين هست كه امت حتي جلوگيري از منكر و فساد را، از نظام مي‌خواهند.


حجت‌الاسلام و المسلمين سيداحمد علم‌الهدي، با بيان اين مطلب، در خطبه‌هاي نماز جمعه امروز مشهد مقدس، با تاكيد بر اينكه بايد امت نسبت به انجام منكر و گناه منزجر شوند، فرمود: همه چيز را نمي‌توان با زور سرنيزه به انجام رساند.


ايشان با بيان اينكه احياي امر به معروف و نهي از منكر با اجراي اون متفاوت هست، فرمود: اجراي اين فريضه بر هر فرد مسلمان واجب هست اما احياي اون در يک درك و بيان ساده، نخواستن منكر و خواستن معروف هست.


ايشان تصريح كرد: تجربيات ما كه در راس اون‌ها انقلاب اسلامي هست، نشان داده كه در همه عصرها اگر امت يك جامعه چيزي بخواهند كه با خواست خدا تطبيق ‌كند، خدا نيز به اون‌ها كمك خواهد كرد و اگر در غير اين‌صورت باشد، فساد بر سرنوشت اونان مسلط مي‌شود.


عضو مجلس خبرگان رهبري با طرح اين سوال كه "با وجود اين كه اين همه در خصوص انجام فريضه امر به معروف و نهي از منكر داد مي‌زنيم، چرا اين وظيفه در بين امت ما اجرا نمي‌شود؟"، اضافه کرد: دليل اصلي اين امر احيا نشدن اين فريضه هست، يعني برخي امت ما معروف نمي‌خواهند و از منكر نيز منزجر نيستند.


امام جمعه مشهد مقدس با يادآوري اين پيشنهاد سال گذشته‌ي خود كه، اگر همين 38 تا 40 هزار نفري كه طبق آمار به طور ميانگين در مراسم نماز جمعه مشهد مقدس شركت مي‌كنند، هر كدام با انجام تذكر لساني كه حداقل مصداق امر به معروف هست، در پيشبرد اين امر كمك كنند، اين فريضه در اين شهر احيا مي‌شود، فرمود: بسياري از امت جامعه ما از انجام منكر متنفرند اما زمينه ابطال اون را نمي‌بينند و يا افراد فراواني هستند كه براي وادار كردن امت به كار خوب، احساس وظيفه مي‌كنند اما زمينه‌اي را نمي‌بينند.


ايشان با بيان كرد: برخي اوقات از امت جامعه تعجب مي‌كنم چرا كه اين فساد موجود در جامعه همچون آتشي هست كه بخشي از يك خانه را مي‌سوزاند اما افراد اون خانه در صدد خاموش كردن اون برنمي‌آيند.


علم‌الهدي ادامه داد: اين زنان و دختران بدحجاب كه در محل و كوچه شما هستند، مانند آتشي هستند که جوان شما را مي‌سوزانند و خاكستر مي‌كنند و يا اين كه برخي افراد هرزه سر چهارراه و ميدان نيز آتشي هستند كه خانواده شما را مي‌سوزانند و حال اين سوال مطرح هست كه چگونه برخي در برابر سوخته شدن زندگي خود بي‌تفاوت عمل مي‌كنند؟
ايشان با اشاره به اينكه بسياري از خانواده‌ها گرفتار مشكلات جوانان هستند، به طرح اين سوال پرداخت كه، چه مقدار ازدواج‌هاي غيرموفق، دختر و پسر جوان جامعه را به چنگال اسارت خود كشانده هست؟ و فرمود: منبع و سرچشمه اين مشكلات يا يك دختر و زن بدحجاب بوده هست كه قلب پسر جوان معصوم شما را هدف گرفته و در آتش شهوت خود خاكستر مي‌كند و يا يك پسر جوان بوده كه بي‌عفتانه به دنبال ناموس شما بوده هست.


امام جمعه مشهد مقدس فرمود: برخي از اين ازدواج‌هاي خانواده ايشانران‌كن از سر كلاس‌هاي دانشگاه و دبيرستان و مسير خيابان آغاز شده هست و اينك در حال ايشانران كردن خانواده‌هاست.


ايشان تاكيد كرد: اگر به فكر واجب خدا نيستيد، لااقل به فكر خود باشيد.


حجت‌الاسلام علم‌الهدي در بخش ديگري از سخنانش با اعتقاد به اينكه برخي اوقات احساس مي‌شود مساله‌ي منكر به آهستگي در حال كشيده شدن به بسترهاي فضيلتي ما هست، فرمود: نتيجه اين مي‌شود كه شما لوازم و آلات موسيقي را به مجلس عزاي سيدالشهدا(ع) كه مظهر فضيلت، عفت و ولايت هست، مي‌آوريد و فردي به اسم مداح ولي با عملكردي شبيه يك خواننده لاابالي، اشعار مبتذل را در مجلس اجرا مي‌كند كه نتيجه اون تهييج اون دختر و پسري هست كه به خاطر صداي خوش ايشان به اين مجلس آمده‌اند.


امام جمعه مشهد مقدس فرمود: اين عمل، تبديل كردن مجلس سيدالشهدا(ع) به پارتي هست و اين حركت از عملكرد عمر سعد بدتر هست.

چرا كه او امام حسين(ع) را كشت ولي اين افراد، خون امام را ملعبه‌ي خود برنامه داده‌اند.


ايشان با اشاره به اين سخن انجام كنندگان مجالس مذكور كه، جوانان بايد جذب اين مراسم شوند، فرمود: مگر جوانان بسيجي كه از روز اول ماه محرم سياه مي‌پوشند و به مجالس مي‌روند و عاشقانه سينه مي‌زنند، جوان نيستند؟ به چه قيمتي مي‌خواهيم جوان وارد مجلس امام حسين(ع) شود.


حجت‌الاسلام علم‌الهدي اضافه كرد: عده‌اي نيز در مقابل گنبد امام رضا(ع) و در برابر ديدگان اشكبار عزاداران سيدالشهدا(ع)، با آلات موسيقي در پيشاپيش هيات‌ها، كارناوال موسيقي به راه مي‌اندازند و جالب هست كه همه در مقابل اين حركت خاموش هستند.


ايشان ادامه داد: اين چه عداوتي هست كه به اسم دوستي با اهل بيت(ع) انجام مي‌دهيد و جامعه بايد ببيند که اين منكر تا به كجا پيش رفته هست.


امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به اينكه يك زن در حادثه كربلا شهيد شد، تاكيد كرد: لازم هست در جامعه ما نيز زنان باغيرت، جلايشان مفاسد و اين‌گونه هيات‌ها را بگيرند.


عضو مجلس خبرگان رهبري فرمود: اگر در مجلس عزاداري سيدالشهدا(ع) يك خواننده مبتذل حرف‌هاي نامربوط به صورت شعر يا ترانه‌هاي مبتذل اجرا كرد، يك برادر، يك كودك و حتي يك دختربچه به او اعتراض كند، تا مجبور به جمع كردن بساط خود شود.


حجت‌الاسلام علم‌الهدي ادامه داد: اين‌گونه افراد مي‌خواهند مريد جمع كنند و انسان‌ها را دنبال خود راه بياندازند.

خوب، شما كه اين را مي‌خواهيد با مجلس امام حسين(ع) و بچه‌هاي پيامبر(ص) چه كار داريد؟ برايشاند و كنسرت اجرا كنيد و يا اگر مي‌خواهيد با آلات موسيقي هيات خود را رواج بدهيد، عشرتكده راه بيندازيد.

البته اگر توانستيد و به شما اجازه دادند.


ايشان فرمود: اشكال به ما نيز وارد هست.

چون مي‌ايستيم، گوش مي‌دهيم و چيزي نمي‌گايشانيم و اگر شما به اين افراد اعتراض كنيد، متوجه مي‌شوند رفتار اون‌ها مورد نفرت شماست و تغيير روش خواهند داد.


ايشان يادآور شد: در اين زمينه نيز همه از دولت و نيرايشان انتظامي انتظار برخورد و عكس‌العمل دارند.

حال اين سوال مطرح هست كه در اجراي طرح ارتقا امنيت اجتماعي كه از سايشان نيرايشان انتظامي اجرا شد، چه تعداد از امت كار اون‌ها را ادامه دادند

8:

كمتر از سي سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نهضت امام خميني(ره) كه منجر به جان گرفتن مسلمانان در جهان شد، اكنون قوانين اسلامي حتي به انگليس كه وقتي چندين كشور اسلامي را تحت هستعمار خود داشت نيز نفوذ كرده هست.

اخبار مذهبیبه نقل خبرنگار «تابناك» از لندن، به تازگي دكتر «روان ايشانليامز»، سراسقف كليساي كانتربري لندن كه از كليساهاي بسيار پرقدرت پروتستان و تأثيرگذار در دولتمردان بريتانيا به شمار مي‌رود، خواستار تطبيق برخي قوانين حقوقي انگلستان با شريعت اسلامي شد.

اين امر طبيعتا با عصبانيت شماري از دولتمردان انگليسي روبه‌رو شده، چنان‌كه «ديايشاند بلانکت»، وزير کشور قدرتمند پيشين دولت کارگري توني بلر، درباره قانونمند شدن قوانين شريعت اسلام در اين کشور ابراز نگراني كرده و اون را فاجعه خوانده هست.

دکتر «روان ايشانليامز» فرموده بود: تطبيق قوانين حقوقي انگلستان با عناصري از قوانين شريعت اسلام، اجتناب‌ناپذير و حتمي هست.

او همينطور ادامه داده بود: ابتکارات اسلامي و کشفيات به دست آمده، نشان مي‌دهد که زنان مسلمان، براي ابتياع حقوق خود، از طلاق به سبک غربي خودداري كرده و به جاي اون، طلاق بر پايه شريعت اسلام را براي خود برگزيده‌اند.

سخنگايشان «گوردن براون»، نخست‌وزير انگلستان، در واكنش به اين سراسقف فراخوان نمود: قوانين حقوقي انگلستان بنا بر ارزش‌هاي انگليسي بنيانگذاري شده هست و قوانين شريعت اسلام، هيچ‌گونه محلي براي توجه در مقابل قوانين ملي انگلستان ندارد.

بلانکت هم به راديو 4 «بي.بي.سي» فرمود: من گمان مي‌کنم که اين موضوع، بسيار خطرناک هست، زيرا که اسقف اعظم کليساي کانتربري انگلستان، عبارت «تطبيق» قوانين انگليس با اسلام را در فرمودار خود به كار برده هست.

او ادامه داد: ما با قوانين باشگاه‌هاي فوتبال، کريکت و امثال اين امور همخواني داريم، ولي اين چيزها موارد حاشيه‌اي هستند و پايه ي نيستند.

او مي‌افزايد: پياده کردن قوانين شريعت اسلام در قوانين حقوقي انگلستان، اشتباهي دمکراتيک و فلسفي و يک فاجعه خواهد بود که در معضلات اجتماعي پديد مي‌آيد.

دکتر «ايشانليام»، سراسقف اعظم کليساي کانتربري انگلستان که نفوذ فراواني در دستگاه حاکميتي و نيز امت انگلستان دارد، چندي پيش فراخوان نموده بود که بنا بر يک واقعيت، اين موضوع اجتناب‌ناپذير هست که مواردي از قوانين شريعت اسلام اکنون در سيستم قانونگذاري انگلستان به رسميت شناخته شده و ذيل قوانين حقوقي اين كشور در جامعه به اجرا گذاشته مي‌شود؛ اين هيچ مشکلي ندارد که ما اين قوانين را براي کمک به قوانين کشور در سيستم قضايي خود قانونمند سازيم.

او مي‌گايشاند: اين قوانين مي‌توانند آلترناتيايشان براي قوانين کشور باشند؛ براي نمونه، قانون طلاق بر پايه شريعت اسلام، مي‌تواند در سيستم حقوقي انگلستان هستفاده شود و قوانين انجمن‌هاي اسلامي نيز مي‌تواند در محاکم انگلستان کاربرد داشته باشد.

به نقل از خبر گزاری تابناک

9:

سلام

پس از تغییراتی که در عنوان و جهت گیری تالارهای زیر مجموعه ادیان و مذاهب ایجاد شد به تاپیک حاضر برخورد کردم که با توجه به تعداد ارسالهایی که کاربران گرامی در زمینه ی اخبار مذهبی در تاپیکهای مختلف دارند به نظر می رسد این تاپیک بتواند بسیار خوب عمل کند.

برای اینکه تاپیک از موضوع خود منحرف نشود خبر زیر را (اگرچه شاید کمی دیر) برنامه می دهم:

فردا، حركت مراجع با پای برهنه به سوی حرم:"هموقت با فرا رسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام، دو تن از مراجع تقلید به سمت حرم حضرت معصومه سلام الله علیها با پای برهنه پیاده روی خواهند كرد.

به نقل رسا، هموقت با فرا رسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام، حضرات آیات‌ حسین وحید خراسانی و لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید، چهارشنبه، 22 مهرماه به سمت حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها پیاده‌روی خواهند كرد.

برپايه این گزارش، مراسم یاد شده روز چهارشنبه، 22 مهرماه، مصادف با بیست و پنجم شوال، ساعت یازده صبح از مقابل دفاتر این مراجع تقلید انجام خواهد شد.

خاطرنشان می‌شود، پیاده‌روی حضرت آیت‌الله وحید خراسانی از خیابان شهدا ـ كوچه شماره 23 و پیاده روی حضرت آیت الله صافی گلپایگانی از خیابان انقلاب‌ ـ كوچه شماره 6 آغاز می‌شود.

فرمودنی هست، هموقت با شهادت امام جعفر صادق علیه السلام و برپايه سنت هرساله، حضرات آیات لطف الله صافی گلپایگانی و وحید خراسانی از مراجع تقلید، با پای برهنه به سوی حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها پیاده روی می‌كنند."

10:

آيت‌ الله‌ العظمي مكارم شيرازي به مناسبت شهادت امام صادق (ع) بيانيه‌اي صادر كرد.


به نقل ايسنا، به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي مكارم شيرازي متن اين بيانيه به شرح زير هست:‌
"بسم الله الرحمن الرحيم
شهادت مظلومانه هستوانه علم و فقاهت و حامى بزرگ اسلام و مذهب اهل بيت‏(عليهم ‏السلام) را به جهان اسلام و مخصوصاً شيعيان اهل بيت تسليت عرض مي‌كنم.


در عظمت مقام اون حضرت همين بس كه هيچ كتابى در اصول و فروع اسلام، نيست مگر اين كه روايات پرمعنايى از اون حضرت در اون ديده مى ‏شود، نه تنها چهار هزار شاگرد مبرز كه بسيارى از اونها جزء بزرگان جهان تشيّع و فقهاى نامدار بودند و حتى بعضى از رجال معروف اهل سنت نيز از مكتب اون بزرگوار هستفاده كردند، بلكه به گواهى تاريخ غير مسلمين و ملاحده نيز به محضر شرفياب مى‏شدند و از چشمه زلال علومش پيمانه‏هاى توحيد و خداشناسى مي نوشيدند.


هرگاه واقعيات اون وقت تاريك و پرخفقان بنى‏اميّه و بنى‏عبّاس را در نظر بگيريم و به حجم آثار علمى اون امام همام بنگريم به عظمت كار اون حضرت در اون واقعيات سخت آشناتر خواهيم شد به يقين اگر تعليمات ناب امام صادق (عليه السلام) و حمايت اون حضرت از اصول و فروع اسلام نبود، امروز شاهد انحرافات زيادى بوديم.


سزاوار هست رسانه‏‌ها و وعاظ محترم و مداحان به مناسبت مجالس سوگوارى اون حضرت، به شرح خدمات اون بزرگوار بپردازند و مخصوصاً نسل جوان را از سرچشمه زلال علوم اون بزرگوار سيراب سازند.


والسلام عليكم ورحمة اللَّه وبركاته".


11:

نقل مجله فارين پاليسي از موج خداخواهی در غرب
غرب می‌خواهد دوباره خداپرست شود


مجله سیاست خارجی امریکا (Foreign Policy) که از مجلات معتبر و نزدیک به وزارت امور خارجه امریکا محسوباخبار مذهبی می‌شود، در گزارشی به روند رو به گسترش بازگشت به "خداخواهی" پس از یک دوره "خداگریزی" در غرب پرداخت.


در این مقاله که با عنوان "تفکر دوباره: خدا" و به قلم "کارن آمسترونگ" منتشر شده، آمده هست:
هنگامي كه فردريك نيچه در سال 1882 فراخوان كرد كه "خدا مرده هست" با خود فكر مي كرد كه در جهان مدرن امت ديگر گزينه ها و واقعيات ديني را نمی‌خواهند.

در همان وقت بود كه مجله اكونوميست در سال 1999 طرح رايشان جلد خود را با عنوان "خدا مرده هست" منتشر كرد.

البته اين بحث در دهه 1970 نيز با مخالفت هاي فراواني از سايشان سياست مداران مذهبي همراه شده بود.

در همان وقت هاي بود كه یک روحانی کمتر شناخته شده‌‌ای در ايران به نام آیت‌الله خمینی عليه حكومت شاه و اسرائيل بپاخاست.

حتي در ايالات متحده نيز"جري فالول" (مؤسس جنبش سياسي مذهبي "احيا آمريكا براي خداوند"؛ مسيحي صهيونيستي كه كشیش رسمی اسبق كاخ سفید و حامی نظریه آرماگدون بود و جمعيت هاي ديني در امريكا را از حالت محافظه كارانه به جنب و جوش واداشت و اون‌ها را وارد عرصه‌هاي سياست كرد) توانست نظام "سكولار انسان محوري" غرب را به مبارزه بطلبد.
با این حال، در 11 سپتامبر سال 2001 يك‌بار ديگر ثابت شد كه خدا وجود دارد و پاسخ‌گايشان تمامي سؤالات هست.

پس از اون حادثه بود که با خيزش يك نوع راديكالیسم در خاورميانه، بار ديگر مسيحيت در كاخ سفيد براي 8 سال زنده شد.

به ندرت كسي را پيدا مي كنيد كه اين تحليل را قبول نداشته باشد؛ حتي سردبير اكونوميست نيز با نوشتن كتابی با عنوان "خدا برگشته هست" اين مطلب را تأیید کرد.

اما اکنون در صحنه جهاني نظرات و پرسش‌های فراواني هم وجود دارد كه به اون‌ها جواب خواهيم داد و اون‌ها را نقد مي كنيم:
"آيا خدا تنها نيرايشان كمك براي خوبي ها در جهان هست؟"
اشتباه فكر مي كرده اند

اونچه كه ملحدان معروف مانند ريچارد دوكين، كريستوفر هيچنس اشاره كرده اند اين هست كه اعتقادات ديني به‌تنهایی مؤثر نيست و نيروهاي شيطاني نيز تأثير دارند.

اونها خود را از پيشتازان پاك كردن نيرايشان الهي از روان آدمي مي دانند.

ديني كه اونها ادعا دارند و در صدد تبليغ اون هستند، موجب نزاع، جدايي و جنگ خواهد بود، اين مذهب زنان را به زندان مي اندازد و كودكان را شستشايشان مغزي مي دهد.

دكترين اونها شامل اصول بدايشان، غيرعلمي و غيرعقلاني هست...

اين نايشانسندگان نه تنها درباره دين اشتباه مي كنند بلكه در مورد سياست هم به اشتباه افتاده اند، زيرا اونها در مورد ماهيت و جوهره بشر اشتباه فكر مي كنند.

عقل انسان نما همان دين انسان نماست.

چه بخواهيم چه نخواهيم، خدا وجود دارد و همه جا را گرفته هست، وقت اون رسيده هست كه راهي پيدا كنيم تا با رفتاري مهربان و در تعادل با او زندگي كنيم.

"دين و سياست با هم جمع نمي شوند"

به اشتباه فكر مي كرده اند.

بعضي از رجال مذهبي سياسي بي سواد در انتخاب برخی نام‌ها بد سليقگي كرده اند و با شناخت كمي كه از درك خدا دارند، اون را تنزل داده اند که از دين تصور بدي در اذهان ما به تصايشانر كشيده هست و موجب به‌وجود آمدن جنگ هاي صليبي شد كه با افزایش حكومت هاي سكولار در جهان اين موج گسترش يافت.

در غرب، سكولاريسم موفق آميز بود يا حداقل براي اقتصادهاي مدرن و سيستم هاي سياسي ولي كم كم در طي 300 سال اين تفكر رنگ باخت و اين تفكر به محاق كشيده شده هست.

در عين حال، در قسمت هاي ديگر جهان، نظام سكولاريسم و جدايي دين ازسياست، مردود شناخته شد.

در خاورميانه در كشور مصر بين سال‌هاي 1769 تا 1849 روحانيون توانستند به حكومت دست پيدا كنند.

در ايران نیز سپس بازگشت آیت‌الله (امام) خمینی از تبعید به ايران، حكومت ديني پاي گرفت و ایشان حكومت غيرسكولاری را در ايران تأسيس كرد.

شيعيان سال هاست كه حكومت را جداي از دين نمي دانند، آیت‌الله (امام) خميني توانست حكومت دینی را در نظام اجرایی حكومت عملي كند و مدل جديدي به جهان ارائه شود.
در سال 1906 تا 1949 حسن بنا، مؤسس جنبش اخوان المسلمين با الهام گرفتن از پيام قراون، نظام سكولار را محكوم كرد، محبوبيت جنبش اخوان المسلمين براي دولت سكولار مصر تهديدي به‌شمارمي آمد، بنابراین، در سال 1949 حسن بنا ترور شد و تعداد زيادي از رهبران اخوان المسلمين به زاايشانه رانده شدند.

در حقيقت راه و روش مذهبي كه در سياست هستفاده مي شود، بسيار مهمتر از نوع هستفاده اون هست.

كندي و اوباما نيز بر در نظر گرفتن حقوق افراد بدون در نظر گرفتن حقوق ديني تأکید دارند كه اين امر مورد رضايت بنيادگرايان پروتستان امريكا نیست؛ اون‌ها معتقدند امريكا بايد به يك ملت مسيحي متحد تبديل شود.

"اعتقاد به خدا باعث جنگ و تعصب مي شود"
البته نه اونگونه كه انسان باعث مي شود، زيرا اين تفكر نيز ديگر امروز قابل قبول نيست.
"خدا تنها برا ي بيچاره‌ها و نادانان هست"
اين امر راهم اشتباه فهميده اند.

ملحدان جديد بر اين باور هستند كه دين غيرعقلاني هست و به فرموده ماركس افيون ملت هاست ولي خدا نشان داد كه در ثروتمندترين كشور دنيا و تشنه ترين كشور نیز نسبت به دين در جهان شیفتگی وجود دارد.

كتاب مقدس انجيل و قران كريم بارها با ربا خواري مخالفت كرده اند ولي قرن هاست كه يهوديان، مسيحيان و مسلمانان راه هايي را براي تجارت بيان كرده‌اند.

اين يكي از بزرگترين مسائل حل نشده در تاريخ مسيحيت هست كه بنيانگذاران اون فكر مي كردند كه جمع بين خدا و ثروت ممکن نیست تا جايي كه مكس وبر در كتابي كه در سال 1905 با عنوان "اخلاق پروتسانی، روح كاپيتاليسم" منتشر کرد، موجب شکل‌گیری ایده "كاپيتاليسم مدرن" شد.
اکنون معلوم شده هست كه نظام كاپيتاليسم نيز به خطا رفته هست.

مذاهب شرقي مانند بوديسم سعي كرده اند كه با كمك يوگا و ديگر رياضت هاي سخت به مبارزه با بيماري هاي روان انساني برآیند.

براي نجات از خود پرستي بشر جديد و دستيابي به برتري ما خدا را صدا مي زنيم و دين دائماً‌ ما را از خودپرستي بر حذر داشته هست.
"خدا، دشمن علم و دانش هست"
خدا هرگز اينچنين نيست.

شايد اين ذهنیت از رفتار کلیسا و تفتیش عقايد قرون وسطي با دانشمندان يا برخورد با فرضيه تكامل يا تحقيقات در مورد سلول هاي بنيادي ناشي شده باشد، زيرا مسيحيان اين امر را در تضاد با آموخته هاي انجيل مي دانند.

ولي تحقيقات نشان داده هست كه دين مسيحيت پايه اً ‌با دانش مغايرت ندارد واين بحران تنها مختص قرن 17 بوده هست.

اشتباهی که غرب مدرن در نوع نگاه به عقايد ديني دارد، این هست كه اون را متضاد با دانش و علم مي داند و به هيچ وجه علم را نشانه شيطان نمي داند.
"خدا مخالف دموكراسي هست"

اين امر نیز اشتباه فهميده شده هست.

انتشار كتاب "برخورد تمدن ها"، توسط ساموئل هانتيگتون مشكلاتي براي ادامه بسط دموكراسي در جهان پدید آمد.

در اوایل شروع قرن بيستم روشنفكرهاي مسلمان دلباخته كشورهاي غربي به‌ايشانژه انگلستان و فرانسه موجب انحراف افكار مسلمانان شدند و به جاي الگو و ايده آل قرارگرفتن دين، ارزش هاي دموكراسي حاكم شد و توسط دولت هاي غربي نيز اين گرايش كاذب تقايشانت مي شد؛ از جمله سران اين كشورها مي توان به شاه ايران، صدام و حسني مبارك اشاره کرد كه امت را به نوعي دعوت به اصول انساني و حقوق دموكراتيك مي كردند.

اکنون مقاومت زيادي از سايشان كشورهاي جهان براي تطبيق خود با مدل سكولار غربي به‌وجود آمده و بسياري از امت جهان خواهان اون هستند كه خدا نقش بيشتري در زندگي اونها ايفا كند.

بر پايه بررسی انجام شده توسط مؤسسه گالوپ در سال 2006، بيش از 46 % از امت امريكا به‌شدت خواهان پررنگ شدن نقش خدا در تمامي مراحل زندگي‌شان شده و خواهان اون هستند كه دستورات الهي به‌عنوان منابع قانوني در قانون كشورشان به‌كار گرفته شود.

اون‌ها به دنبال قانون شريعت هستند نه قوانييني كه سيستم دولت هاي غربي بر اونها ديكته می‌کند.

مصلحان مسلماني مانند شيخ علي قما و طارق رمضان بر اين باورند كه بايد اول در جامعه زمينه و واقعيات مهيا باشد زيرا بعضي از احكام كلي نيستند و بسته به واقعيات و موضوعات تعديل مي شوند ومثلاً بسته به نوع حكم و انعطاف بازار ممكن هست، تغيير كنند.
اکنون غرب به اين نتيجه رسيده هست كه مذهب علت ايجاد مشكلات سياسي در جهان نيست.

ما براي حل مسئله نيازمند درك اون هستيم.

سپس انقلاب اسلامي ايران، "هر كس كه مذهب را جدي بگيرد!" باعث عصبانيت و ناراحتي دولتمردان امريكا مي شود.

سياستمداران در تحقيقات و پژوهش هاي معاصر در مورد شيعه به‌شدت باعث ناراحتي اونها مي شوند، امريكا بايد در وقت بحران به شدت از تکرار اشتباهات مهم خودداري كند.

موضوعات مذهبي بايد در دانشگاه هايي مورد مطالعه برنامه گيرد كه مسائل اقتصادي، سياسي واجتماعي همان منطقه را پوشش دهد.

در این صورت، ما به راحتي اثرات متقابل مذهب بر تنش هاي سياسي را به‌دست مي آوريم و در مواجهه با اون‌ها با اشتباهات كمتري برخورد خواهيم كرد.

سال هاي قبل كتاب هاي زيادي در حمله به مذهب منتشر مي شد، كتاب هاي سام هاريس با عنوان:
The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason
ريچارد دوكينز با عنوان:
The God Delusion
كريستوفرهيچنز با كتاب:
God Is Not Great: How Religion Poisons Everything
و ده‌ها كتاب ديگر که عليه اسلام و مذهب منتشر شده هست.
اما به‌تازگی همه چيز برعكس شده و گرايش به اسلام و دين بسيار زياد شده هست، زيرا هستقبال فراواني از اعتقادات ديني و گرايش هاي الهي مي شود و كتاب هاي زيادي نيز از اين دست به چاپ رسيده هست.

از این دست كتاب ها مي توان به كتاب‌هايي از رابرت رايتزبا عنوان:
The Evolution of God
كه بيشتر در زمينه انقلاب روانشناسي در اعتقادات مذهبي هست و يا در زمينه اقتصادي جان مايكل ايشانت و آدرين وولد ريچ با كتاب:
God is Back
"بازگشت خداوند" كه با جديت به‌دنبال يافتن رابطه ها و مشتركات ميان دين با مدرنيته هستند، اشاره کرد.
پژوهشگر مذهبي جان اسپوسيتو و متخصص آمار داليا موجاهد كتاب "چه كسي در مورد اسلام صحبت مي كند: يك ميلياردر مسلمان واقعاً‌ چگونه فكر مي كند؟"
Who Speaks for Islam: What a Billion Muslims Really Think

را منتشر كرده هست كه در اون با بيش از 50 هزار مسلمان در كشورهاي جهان مصاحبه شده و ثابت مي كند كه غرب سال هاي سال هست در مورد مسلمانان اشتباه فكر مي كرده و اسلام را به درستي نشناخته هست.


12:

فعالیتهای ضد شیعی دربرخی ازشهرهای جنوبی کشور درحال گسترش هست .


به نقل البرزاز چابهار درجنوب شرقی کشور خبرمیرسد اخیرا وهابی های حاشیه خلیج فارس باحمایت ازبرخی گروهها ساماندهی وتقویت اونان را بجهت مقابله با شیعه گرایی برعهده گرفته اند.

اخبار مذهبی


این خبر می افزاید : دوفرقه جدید درهمین راستان فعالیت خد را آغاز کرده اند .


این دوفرقه جدید نامهای "فدائیان حضرت عمر "و "فدائیان حضرت معاویه " برای خود برگزیده اند.


اگرچه این گروهها ازمنابع مالی خود هیچ حرفی نمیزنند اما گرفته میشودرخی مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس حمایتهای جدی ازاین دوگروه داشته اند.


این گروهها برای افزایش فعالیتهای خود دست به تبلیغ زده و جلسات زیرزمینی برگزاری مینمایند.


فرمودنی هست چندی پیش درپی به قدرت رسیدن یک فرمانده ارشد طالبان درپاکستان بااظهارات تندضد شیعی چپاول اموال ونوامیس شیعیان توسط وهابیون مورد تاکید قرارگرفته هست .


این فرمانده ارشد طالبان فرموده هست : باید فعالیتهای ضد شیعی را گسترش داده یا اونها را تابع خود کنیم یا ازمیان برداریم.


عبدالكريم سروش كه پس رايشان كارامدن دكتر محمود احمدي نژاد جايي براي پشتك براندازهاي خود نمي ديد مجبور

شد بقچه خود را جمع كند وراهي آمريكا شود ودردانشگاههاي هاروارد و پرينستون وجورج تاوان مشغول تدريس شود

بعداز غيبت دوسال نيم دوباره فكر شب نشينيهاي گذشته نمايد ومجلس گرم كن شود به ايران بازگشت.
اخبار مذهبی
وی که با طرح نظریه" قبض و بسط تئوریک شریعت" موضع گیری‌های خود راعلیه اسلام و آموزه‌های شیعی آغاز کرد طی سال‌های گذشته "ولایت مطلقه فقیه"، "زیارت جامعه کبیره" و اصالت آسمانی وحی را زیر سوال برده هست .
وی در آخرین موضع‌گیری خود، سال گذشته با زیر سوال بردن اعتبار آیات قراون کریم ادعا کرد:" قراون مجید مستقیما از سوی خدا نیست بلکه خداوند حضرت محمد (ص) را با اون روح متعالی آفریده و قراون تراوش روح اوست‌."
پس از این اظهارات سروش بود که علما و مراجع تقلید به صحنه آمدند و سخنان سروش را "بدتر از اهانتهای سلمان رشدی" دانستند.
موضع گيريها عليه سروش به علما ومراجع ختم نشد ديگ غذا اينقدر شور بود كه مجید مجیدی کارگردان مشهور سینمای ایران نیز پس از گرفتن جایزه فیلم برگزیده انجمن روزنامه نگاران مسلمان،با قرائت متنی به جسارت "برخی به اصطلاح روشنفکران داخلی" به مقام "پیامبر مهربانی" به شدت انتقاد و حتی از تمام اونان که در مقابل این "جفای بی‌نظیر" سکوت کرده‌اند، گله کرد
همچنین عبدالکریم سروش هم چندی قبل ادعا کرده بود وحی محصول خیالات و ادراکات پیامبر(ص) بوده هست.

.


13:

ساوقت كنفرانس اسلامي در چارچوب كميته مبارزه با نژادپرستي ساوقت ملل مذاكراتي را براي تدايشانن پروتكل بين‌المللي ممنوعيت اهانت به اديان آغاز كرد.


به نقل پايگاه خبري دانشجايشانان ايران(ايسنا)، تلاش براي تدايشانن اين پروتكل در حالي هست كه ساوقت كنفرانس اسلامي آوريل گذشته طي كنفرانس دوربان 2 در ژنو، تلاش كرد تا از ساوقت ملل قطعنامه‌اي را در ممانعت از اهانت به اعتقادات و اديان صادر كند كه اين پيشنهاد كشورهاي اسلامي با مخالفت غرب و در راس اون آمريكا و اتحاديه اروپا مواجه شد و اونها مدعي شدند كه اين مساله با آزادي بيان تعارض دارد.


به نوشته روزنامه الرياض چاپ حجاز، ‌الجزيره و پاكستان به عنوان نمايندگان ساوقت كنفرانس اسلامي در مذاكرات با ساوقت ملل در ژنو بودند كه مذاكراتي را در چارچوب كميته تدايشانن معيارهاي ايشانژه نژادپرستي انجام دادند و خواهان تدايشانن پروتكل بين‌المللي ممنوعيت اهانت به اديان جهت ارجاع به مجمع عمومي ساوقت ملل شدند.


الرياض ادامه داد: كشورهاي غربي بيم اون دارند كه اين مساله به دشمن جهان اسلام و غرب تبديل شود كه در سال 2005 سپس انتشار كاريكاتورهاي موهن از پيامبر(ص) در روزنامه‌ها دانماركي اين مساله مشكل‌ساز شد.


اخبار مذهبی

14:

سلام

همانطور که بارها عرض شده هست در تالار مذهب تا جایی که بشود، از سیاسی شدن فرمودگو ها جلوگیری می شود.

پست مربوط به ایت الله منتظری (ره) هم به همین دلیل نمی تواند جایی به عنوان تاپیک در تالار مذهب برای خود باز کند؛ همچنین هست اگر مربوط به آیت الله مصباح(حفظه الله) باشد.

حتی اگر در تالار مذهب از سیاست زدگی جلوگیری نشود هم پست فوق به عنوان تاپیک جایی در این تالار ندارد و مربوط به تالارعشق و دوستی مناسبتها می شود؛ همچنین هست اگر مربوط به آیت الله مصباح(حفظه الله) باشد.

همانطور که به دوست خوبم (ارسال نماينده محترم) پل در پیام خصوصی عرض کرده ام علت تاخیر در تائید، عدم حضور حقیر بوده هست و هیچ غرض سیاسی درکار نبوده هست.

شاید تنها دلیل اطلاع ایشان از "تائید تاپیک ایشان به عنوان پست"ی در تاپیک دیگر همین اطلاع رسانی بوده هست وگرنه اگر بدون اطلاع ایشان تاپیک تائید نمی شد شاید این اعتراض نیش دار نصیحت گونه نیز پیش نمی آمد.

هم میهنی های بزرگوار برای توضیحات بیشتر می توانند #386 و #389 را بخوانند.

اگر انصاف نداریم قضاوت نکنیم.88 out of 100 based on 48 user ratings 1198 reviews