ربا اساس سیستم بانکی کشور


ربا اساس سیستم بانکی کشورربا اساس سیستم بانکی کشور
سلام
توی این تاپیک قصد دارم که مطالبی رو درباره ربا و همون نزول منتقل کنم به اذهان عزیزان

امیدوارم که جای خوبی برای ادراک و فهم کردن در این تاپیک برای همگان حاصل بشه.پایان جهان

1:

این به سال 89 برمیگرده..هوشیاری مراجع رو ببینید و مسئولان غافل

اظهار نظر غیرمنتظره لاریجانی یک روز پس از فتوای آیت الله مکارم

تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۲۳در سال جاری در شرایطی که دولت از کاهش نرخ تورم تا حدود 11 % سخن می گوید و این نخستین باری هست که در 5 سال اخیر نرخ سود موسسه ماليی (12 تا 14 % ) بالاتر از نرخ تورم تعیین می شود ، به نظر می رسد اظهار نظر آیت الله مکارم شیرازی بار دیگر باب بحث های فقهی را در نظام موسسه ماليی و عرصه رسانه ای برای یافتن راهکار اجرای موسسه ماليداری بدون ربا می گشاید .

به نقل پارسینه درست یک روز پس از فتوای آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر حرام بودن سود موسسه ماليی بیش از 4 % ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده قم در مجلس در اظهار نظری سریع و دور از انتظار بر ضرورت افزایش نرخ سود موسسه ماليی برای کاهش فشار به موسسه مالي های دولتی تاکید کرد .

لاریجانی درديدار با ريئس بانك كشاورزي هستان قم اتاکید کرد که بايد اصولا نرخ كارمزد متناسب با واقعيات كلي بازار معين شود، تا فشار به بانك‌هاي دولتي كاهش پيدا كند .

نماینده امت قم در مجلس هشتم صراحتا تاکید کرد که در نرخ سود موسسه ماليی کنونی باید "بازنگري" صورت گیرد .

بنا براین نقل 23 فروردین ماه امسال پس از کش و قوسهای بسیار در مباحث موسسه ماليی و در پی مشکلات سنگین موسسه ماليها که ناشی از کاهش و تثبیت نرخ سود موسسه ماليی در چهارسال اخیر بود ، با انتشار متن كامل بسته سياستي-نظارتي نظام بانكي در سال 89 مشخص شد، نرخ سود بانكي امسال حداقل 12 و حداكثر 14 % فراخوان شد .

این در شرایطی بود که نرخ سود بانكي در سال 85 با 2 % كاهش از 16 به 14 % رسيد و در سال 86 نيز اين نرخ با 2 % كاهش به 12 % تقليل يافت ، نرخ سود بانكي براي عقود مبادله‌اي نیز از ابتداي سال 86 تا كنون 12 % بوده هست و این در حالی هست که نرخ تورم در همه این سالها سیری صعودی و پرشتاب داشته و موسسه مالي ها را در برزخ افزایش "توصیه ای " تسهیلات و کاهش "لاجرم "سپرده گذاری نگاه داشته هست .

اینها اما یک روی سکه هست و روی دیگر اون تاکید بر اجرای موسسه ماليداری اسلامی هست و دغدغه حلال و حرام در جامعه اسلامی .

بنا بر این نقل موسسه ماليهای ایران طبق مصوبات مجلس و تأیید شوراى نگهبان موظفند در پرداخت و دریافت سود موسسه ماليی برپايه عقود و معاملات اسلامى از قبیل مضاربه، جعاله، شرکت، خرید و فروش عمل نمايند و مراجع عظام تقلید ( بجز حضرت آیت الله بهجت رحمت الله علیه *) نیز دریافت سود را با این شرایط بلا اشکال دانسته اند .


سه جایی که خداوند به کمک بنده‌اش می‌شتابد
اما این شرایط در عمل با اشکال مواجه می شود زیرا به روشنی روز پیداست که وام های موسسه ماليی در سالهای اخیر مصارف دیگری یافته اند و عموما چاله هایی از مخارج زندگی را پر می نمايند .

بنا بر این نقل سال 86 در وضعیتی شک و شبهه در ربوی بودن سودها نظام موسسه ماليی کشور را درگیر دوگانگی پنهانی ساخته بود، طهماسب مظاهری در پی انتصاب به سمت ریاست موسسه مالي مرکزی در اظهار نظری ابتکاری که فضای دینی موضوع را نیز به آرامش رساند تاکید کرد که پايه ا رابطه ميان سپرده‌گذاران و گيرندگان تسهيلات با بانك‌ها "رابطه قرض‌دهنده و قرض‌گيرنده" هست و مبالغي كه بانك‌ها تحت عنوان سود به سپرده‌گذاران مي‌پردازند، سود پول محسوب نمي‌شود، بلكه صرفا وسيله‌اي براي حفظ ارزش مبادلاتي پول سپرده‌گذاران ( قدرت خرید ) در قبال نرخ تورم هست.

رئیس وقت موسسه مالي مرکزی بر همین پايه هستدلال کرد كه گيرندگان تسهيلات هم بايد معادل نرخ تورم را به اضافه دو سه % به عنوان كارمزد به بانك‌ها بپردازند و نتيجه مي‌گيرد كه اين شيوه بده بستان ميان قرض‌ دهندگان و قرض ‌گيرندگان از نظام بانكي هيچ ربطي به سود يا بهره ندارد.

مظاهری برای اثبات حقانیت فرموده های خود شخصا به دیدار مراجع تقلید رفت و در این میان آيت‌الله مكارم شيرازي که با حساسیت مباحث مربوط به موسسه ماليداری اسلامی را پیگیری می کرد، در نهایت به صورتي مشروط، طرح وی را تایید کرد و در عین حال صدور حكم و فتواي شرعي درباره اون را موكول به پذيرفته شدن اون در عرف عام دانست.


تفسیر صدای ناقوس از حضرت علی(ع)
هر چند طهماسب مظاهری چند ماه بعد به دلیل مخالفت با کاهش سود موسسه ماليی در دولت احمدی نژاد ، هستعفا داد .

با این حال در سال جاری در شرایطی که دولت از کاهش نرخ تورم تا حدود 11 % سخن می گوید و این نخستین باری هست که در 5 سال اخیر نرخ سود موسسه ماليی (12 تا 14 % ) بالاتر از نرخ تورم تعیین می شود ، به نظر می رسد اظهار نظر آیت الله مکارم شیرازی بار دیگر باب بحث های فقهی را در نظام موسسه ماليی و عرصه رسانه ای برای یافتن راهکار اجرای موسسه ماليداری بدون ربا می گشاید .

این مرجع تقلید در دیدار مسئولان موسسه مالی اعتباری مهر گرفتن پول از عده ای توسط موسسه ماليها و دادن اون تحت عنوان وام به دیگران همچنین دریافت "دیرکرد" را مصداق واضح ربا می خوانن وتاکید می کند" ما یقین داریم اگر طبق عقود اسلامی فعالیت مالی و موسسه ماليداری داشته باشیم، پیشرفت اقتصادی بسیار خوبی خواهیم داشت ، ما با مسؤولان موسسه ماليی و مالی اعتباری دربارة فاکتورهای قلابی صحبت کرده ایم و اون ها وعده‌ داده اند جلوگیری نمايند؛ ولی تاکنون شکایت امت باقی هست گاهی دیده می شود موسسه مالي‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری نام سود بر روی سودهای کلان خود می گذارند و می گویند ما 26 % سود می گیریم.


چقدر "امام زمان" تو زندگی مون مهمه؟
سود بیش از چهار % رباخواری هست، این اسم عوض کردن هست وگرنه همان رباخواری هست، این مساله باید با جدیت پیگیری شود اداره پرسنل صندوق ها با چهار% کاملاً ممکن هست."

بنا براین اظهارات در این شرایط باید از یک سو به انتظار واکنشها به ایرادات شرعی و و از سوی دیگر نتایج جدیت علی لاریجانی در تاکید بر تغییر نرخ سود موسسه ماليی نشست .

* توضیح : از میان مراجع عظام تنها آیت الله بهجت(ره) هر گونه سود موسسه ماليی را صراحتا ربا و حرام دانسته اند و تاکید کرده اند : سود موسسه ماليی ربا و حرام هست ، مگر با معامله شرعيه در قبال سود معيّن.


داستان های جالب از اهل بیت
این مرجع تقلید در توضیح امکان معامله شرعیه می فرمایند : به اين صورت كه با سود يك معامله شرعيه اجرا کنند، مثلاً يك خودكار را از بانك بخرند به مبلغ سود، به شرط اون كه بانك فلان مبلغ وام به او پرداخت كند، مانعى ندارد


ربا پايه  سیستم موسسه ماليی کشور

هشدار در مورد فروپاشي اقتصاد جهان در دو یا سه هفته آینده

ربا پايه  سیستم موسسه ماليی کشور

پشتيبان قدرتمند بانك گردشگري در سرپيچي از دستور بانك مركزي كيست؟


***کلام بزرگان***

2:دعا با زبان فارسي يا عربي؟

3:

البته موسسه ماليها از یک کلمه هستفاده می نمايند ...


ختم گروهی قرآن کریم با نیت شاد کردن دل معصومین،شهدا و اموات
این باعث می شه دیگه ربا نباشه

در قراردادهای خودشان می نویسند بصورت "علی الحساب " این باعث می شه دیگه ربا نباشه


70 out of 100 based on 40 user ratings 790 reviews