خرید و فروش فیش حج؛ قانونی یا غیرقانونی؟


خرید و فروش فیش حج؛ قانونی یا غیرقانونی؟خرید و فروش فیش حج؛ قانونی یا غیرقانونی؟
دیروز اولین گروه از زائران ایرانی برای تشرف به حج راهی عربستان شدند. اما موضوعی که در این سال ها خیلی بر سر زبان ها بوده مسئله ی خرید و فروش فیش حجاج است . حالا آیا این کار قانونی است یا غیر قانونی..؟
سازمان حج اعلام کرده نقل و انتقال فیش حج غیرقانونی است ولی نقل و انتقال فیش در دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام میشود؛ دلالان سود خود را میبرند و متقاضیان هم به حج میروند.
اشتیاق مردم برای تشرف به خانه خدا و ایجاد نوبت انتظار 10ساله موجب شده تا بازار خرید و فروش فیش حج داغتر از گذشته شود و مسئولان نیز همچنان اعلام کنند که خرید و فروش فیش تمتع و عمره «غیرقانونی» است. سالهاست که فیشهای حج (تمتع و عمره) خرید و فروش میشود و دلالان سودجو از این راه میلیاردها تومان به جیب میزنند.
هنگام گذر از مقابل سازمان حج و زیارت افرادی را میبینیم که به مراجعان به این سازمان پیشنهاد فروش یا خرید فیش حج میدهند. در اطراف سازمان حج و زیارت انبوهی از تراکت و اعلان مربوط به خرید و فروش حج بر در و دیوار نصب شده تا اثبات شود موضوع غیرقانونی بودن خریدوفروش فیش تا چه حد جدی است و مسئولان مصمم هستند تا با این کار غیرقانونی برخورد کنند.
سازمان حج: غیرقانونی است
مسئولان سازمان حج و زیارت اخیرا در گفتوگو با خبرگزاری دولت اعلام کردند که «نقل و انتقال فیشهای حج تمتع و عمره به هر طریقی حتی در دفاتر ثبتاسناد رسمی، غیرقانونی و ممنوع است.» مدیرکل حوزه ریاست سازمان حج و زیارت درباره ادعای برخی دلالان فیشهای حج و عمره مبنی بر قانونی بودن نقل و انتقال این فیشها در دفاتر اسناد رسمی اظهار کرد:
از نظر سازمان حج و زیارت خرید و فروش فیشهای حج بههیچوجه قانونی نیست. بنیامین شکوهفر درباره نزدیکی ایام عمره مفرده و تبلیغات دلالان در قالب توزیع بروشور و تراکت گفت: موضوع خرید و فروش فیشهای حج عمره که در نقاط مختلف شهر مشاهده میشود، ممنوع است و سازمان حج و زیارت در قبال آن هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. پیش از این نیز مسئولان ارشد سازمان حج و زیارت چنین اظهاراتی داشتهاند اما دلالان بهکار بهاصطلاح غیرقانونی خود ادامه میدهند و کار و بارشان سکه است.
غیرقانونی نیست
در همین حال نایبرئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گفتوگو با خبرگزاری دولت اظهار کرد: نقل و انتقال فیشهای حج در دفاتر اسناد رسمی منع قانونی ندارد. مسلم آقاصفری گفت: اینکه سازمان حج و زیارت مدعی شده انتقال فیشهای حج غیرقانونی است، حرف درستی نیست زیرا باید قانونی وضع شده باشد که قوانین قبلی را نقض کند، درحالیکه در این مسئله قانونی وضع نشده است. آقاصفری تصریح کرد: اینکه مطلقا اعلام شود اشخاص حق ندارند حقوق خود را به دیگری واگذار کنند، مبنای قانونی ندارند.
امکان انتقال فیشهای بانک ملی
از سوی دیگر در بند «ز» اطلاعیه حج و زیارت درباره نحوه ثبت نام و تشرف متقاضیان سفر زیارتی عمره مفرده دوره گذشته (91-1390) درخصوص انتقال سند عمره به دیگری آمده آست: «انتقال اسناد بانک ملی (مربوط به ثبتنامهای1386.01.05و ماقبل) با حضور انتقالدهنده و گیرنده برای یکبار با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه در دفاتر و شرکتهای زیارتی مجاز قابل انجام است.
بههیچوجه غیرقانونی نیست
دلالان بر قانونیبودن نقل و انتقال فیشهای حج تمتع و عمره اصرار میورزند و میگویند که چند سال است به این کار مشغولند و هیچ مشکلی هم نداشتهاند. یکی از دلالان فروش حج در واکنش به اظهارات مسئولان سازمان حج گفت: این سخنان تازگی ندارد و تکراری است. خرید و فروش فیش به هیچ وجه غیرقانونی نیست، زیرا به هر روی فیشها در دفاتر زیارتی و اسناد رسمی به ثبت میرسند و برای آنها سند صادر میشود. وی افزود: مگر آنهایی که فیش از ما تهیه کردهاند به حج اعزام نشدهاند؟
عجز در برخورد
یکی از افرادی که سال گذشته بنا به نیاز مالی به یکی از دفاتر فعال در امر خرید و فروش مراجعه و فیش حج خود را واگذار کردهبود، گفت: با مراجعه به دفتر خرید و فروش فیش حج، فیش تمتع را در ازای دریافت مبلغ پنج میلیون تومان در دفترخانه ثبت اسناد رسمی بهنام فرد دیگری منتقل کردم، البته بابت تضمین روند انتقال فیش، مبلغ 10میلیون تومان از من سفته گرفتند. وی افزود: بعد که مسئولین اعلام کردند این کار ممنوع است، برای پیگیری موضوع به سازمان حج و زیارت مراجعه کردم، در کمال ناباوری مسئولان این سازمان اعلام کردند: «هیچ ربطی به ما ندارد و سر شما کلاه گذاشتهاند.»فهم ساده قرآن بدون افتادن در دام تکثرگرایی

1:

يكي از فعالان بازار خريد و فروش فيش حج در جواب به سوال خبرنگار «اعتماد» درباره قيمت فيش‌هاي عمره و تمتع فرمود: اگر قصد فروش فيش عمره داريد، دست نگه داريد.


آیا مفاهیم کلمات به کار رفته در قرآن، اکنون نیز دقیقا مطابق 1400 سال پیش است؟
من اين روزها به تمام كساني كه مي‌خواهند فيش عمره بفروشند توصيه كرده‌ام كه استقامت كنند چون قيمت‌ها در بازار بدجوري شكسته هست.


ايشان درباره قيمت‌ها قبل از نوروز و در حال حاضر فرمود: ما فيش را تا ٥ /٢ ميليون تومان هم مي‌فروختيم اما بعضي همكاران‌مان حتي تا ٥ /٣ ميليون تومان نيز مشتري داشتند اما فعلا اگر كسي طالب فيش حج عمره باشد مي‌تواند با قيمت‌هايي به مراتب پايين‌تر مثلا در حدود يك ميليون و ٧٠٠ هزار تومان براي خود فيشي خريداري كند.


ايشان در جواب به اين سوال كه شما فيش را چند مي‌خريد، فرمود: من بين يك ميليون و ٥٠٠ تا يك ميليون و ٧٠٠ هزار تومان فيش اعزام امسال شما را مي‌خرم البته فعلا مشتري ندارم و اين خريد موكول به يافتن مشتري هست.


زندگی یعنی وقف او شدن
او فرمود: مي‌توانيد اطلاعات‌تان را به ما بسپاريد تا براي‌تان مشتري پيدا كنم و براي خريد اقدام كنم هرچند باز هم مي‌گايشانم بازار امروز و اين روزها بازار خوبي نيست و اگر پولي نياز نداريد چند ماهي استقامت كنيد آب‌ها از آسياب بيفتد.


ايشان درباره قيمت فيش حج تمتع فرمود: قيمت اون بستگي به اين دارد كه سال اعزام و وقت ثبت‌نام كي بوده هست.


سخنرانی جناب فرحزاد:اثبات جانشینی و فضایل امیرالمومنین علیه السلام و اعمال عید غدیر
همينطور بايد در نظر داشت كه سفر از كدام شهر هست.


آیا در قران, مردم در دین آزاد هستند؟ آیا مرتد را باید کشت؟
فيش‌هايي كه سفر اون از شهرستان تهران هست و از فرودگاه‌هاي شهرستان تهران پرواز انجام مي‌شود گران‌تر هستند.


جواب منکران در مقابل معجزات قرانی چیست؟
ايشان درباره فيش حج تمتع كه در سال ١٣٨٤ ثبت‌نام اون انجام شده هست و امسال در ليست اعزام برنامه دارد فرمود: اين فيش از گران‌ترين فيش‌ها هست و قيمت خريد ما از مشتريان ١٩ ميليون تومان هست.


اپراتور يكي ديگر از شركت‌هاي خريد و فروش فيش حج درباره قيمت فيش حج تمتع فرمود: فيش حج تمتعي كه سال ١٣٨٤ ثبت نام شده و امسال آماده پرواز هست ٢٠ ميليون تومان هست.


چرا خدا بعضی از انسان ها را بدبخت آفریده؟
اين فعال در زمينه خريد و فروش فيش حج، درباره قيمت خريد فيش حج عمره با اولايشانت ٣٠٠ فرمود: اين فيش در حال حاضر به قيمت دو ميليون تومان به متقاضي فروخته مي‌شود.


حج برویم یا صدقه بدهیم؟!
او در جواب به اين سوال كه قيمت خريد چقدر هست، فرمود: فعلا فيش عمره نمي‌خريم چون روز به روز تعداد مشتريان‌مان در حال كاهش هست.
او وضعيت فعلي خريد و فروش حج را راكد خواند.

به نظر ايشان اين ركود بيشتر در بخش حج عمره هست اما در بازار فيش حج تمتع تغيير خاصي ايجاد نشده هست و متقاضيان همچنان خواهان حج تمتع هستند.

او اذعان كرد: در واقعيات فعلي متقاضيان حج عمره نزديك به ٤٠ % كاهش داشتند.

او فرمود: متقاضيان حج تمتع همواره بسيار اندك هستند و تعداد اندك اونها در حال حاضر نيز تغييري نكرده هست.


2:

فیش حج و خرید و فروش فیش حج امروزه یکی از نیازهای روز مسافران و متقاضیان حج و فیش حج میباشد که به علل مختلف به یک ضرورت تبدیل شده ودغدغه تعدادکثیری از مسافران حج و زائران خانه خدا میباشد که فیش حج دارند یا متقاضی فیش حج یا خرید و فروش فیش حج میباشند
عواملی چون مریضی خود حاجی یا یکی از اعضای خانواده مشکلات مالی پیش بینی نشده سفرهای اجباری و مشکلات کاری میتواند متقاضی فیش حج را اجبارا از سفر به حج باز میدارد

خرید و فروش فیش حج؛ قانونی یا غیرقانونی؟

در این میان وقتی شخصی سالها با آرزوی سفر به حج چشم انتظار رسیدن نوبتش بوده سپس فراخوان سفر و ثبت فیش حج و پرداخت هزینه فیش حج صرفنظ کردن از اون کاری بس دشوار و غیرممکن هست و اینجاست که خرید و فروش فیش حج معنی پیدا مینمايند و ضرورت خود رانشان میدهد تا کسانی که به هر دلیلی از رفتن به مکه منصرف شده یا قصد دارند فیش حج ثبت شده خود را به وقت دیگر و وقت مناسبتری موکول نمايند به راحتی به دفاتر واگذاری فیش حج مراجعه و سپس ثبت درخواست فروش فیش حج در کمترین وقت ممکن مقدمات واگذاری انجام شده و ضمنا واگذلری فیش حج در همان وقت میتوان اقدام به تعویض فیش حج یا رزرو فیش حج برای وقتی دیگر نمود.

فروش فیش حج در این سال ها در کشور ما بسیار رایج شده به طوری که عملا این کار به یک تجارت پر سود برای افراد تبدیل شده هست..94 out of 100 based on 84 user ratings 934 reviews