امام باقر (علیه السلام) در چه فضایی امامت می کردند؟


امام باقر (علیه السلام) در چه فضایی امامت می کردند؟امام باقر (علیه السلام) در چه فضایی امامت می کردند؟
یکی از امامانی که در زمانشان فرصتی خوبی برای تبلیغ اسلام راستین پیدا کردن امام باقر (علیه السلام) بود.ایشان با بهره گیری از این شرایط خاص به تربیت شاگردان بسیاری موفق شدن.
بررسی دوره ای که حضرت برای حضرت پیش آمد از این نظر که در برابر فرصتها چگونه باید بهره برداری کرد مهمه. و نیز از این نظر که احادیث بسیاری که از ایشان به یادگار مونده برای ما میتونه چراغ راه باشه.غنای نفس در مقام تدبیر چیست ؟

1:

ممنون از تاپیک خوبت


آیا دیدن ویا نشان دادن آلات موسیقی حرام است ؟

2:

ممنون از دعوتت
منتظر ادامه بحث هستیم


» روز، " عاشورا " بود و زمین، " کربلا " ..

3:

امام باقر علیه السلام در دوره‏اى امامت خویش را آغاز كرد كه جامعه اسلامى در وضع فرهنگى نابسامانى به سر مى‏برد و عرصه فرهنگى جامعه گرفتار چالش‏هاى عمیق عقیدتى و درگیرى‏هاى مختلف فقهى میان فرق اسلامى شده بود.

فروكش كردن تنش‏هاى سیاسى پس از واقعه عاشوراى سال 61 هجرى، همچنین شكست برخى احزاب سیاسى مانند «عبدالله‏ بن زبیر» سبب یكپارچگى حاكمیت بنى امیه شده بود و ناگزیر، بسیارى از دانشمندان از صحنه سیاسى دور شده بودند و حركت گسترده‏اى در زمینه‏هاى مختلف علمى با بحث و بررسى درباره مسایل گوناگون آغاز شده بود.


» سیمای کوفیان در آیینه ی " نهج البلاغه " ..
این رویكرد گسترده به مسایل فقهى و بحث تبادل نظرهاى علمى در این برهه و پیدایش مكتب‏ها و سبك‏هاى مختلف علمى پس از مدت‏ها ركود، رونق فراوانى به بازار علم بخشید و به واقع نقش درخشان امام در این دوره در روشن سازى افكار عمومى دانشمندان اسلامى و به ویژه خردورزان شیعه بسیار داراى اهمیت و برترى هست.


چرا سوره‌فجر، سوره حسین‌بن علی(ع) است؟
با ظهور امام باقر علیه السلام، گام مهم و بسزایى در راستاى تبیین آراء شیعه برداشته شد و جنبش تحسین برانگیزى در میان دانشمندان شیعى پدید آمد.


از سوى دیگر، خطر افكار آلوده یهود و سیطره نظریات فرقه مرجئه، جبریه، قدریه، غلات و ...


قران زیباست
حیات فكرى شیعه را با خطر رو به ‏رو كرده بود كه به راستى مرجعیت علمى شایسته‏اى چون امام باقر علیه السلام، تفكرات خطرناك این فرقه‏ها را تا حد قابل توجهى منزوى ساخت كه آراء و نظرات اونها و نیز موضع‏گیرى امام در برابر هر یك، به گونه‏اى گسترده‏تر بررسى خواهد شد.


آیا زمین های اطراف حرم امام رضا(ع) غصبی است؟

4:

بسیار زیبا و جامع نوشته اید.ممنون از پست علمی شما.


بررسی امکان ِ عملیاتی شدن آیات قرآن کریم ، در زندگانی بشر ..

5:

مرجئه رو دیدم یاد یه چیزی افتادم...

اصلا بذار بگم مرجئه کیا بودن، خود به خود بحثم معلوم میشه ...

اگه بخوام خیلی روون بگم، مرجئه به گروهی می فرمودن که امیدشون به رحمت بیشتر از ترسشون از عذاب بوده، یعنی میفرمودن همینکه ایمان به خدا بیاری (بدون اینکه هیچگونه عمل صالحی داشته باشی) برات بسه!!!! ...

اما غافل از اینکه خدا توی قراون ایمان رو کنار عمل صالح آورده، یعنی عمل صالح مکمل ایمان آدماست.

اینو فرمودم که تلنگری به جمله معروف اما اشتباهه: دلت پاک باشه.... بزنم؛ آخه بعضیا فک کردن، همینکه با دل و قلب به خدا ایمان آوردیم، دیگه نیازی به انجام اعمال صالح و ترک اعمال بد و قبیح نیست!

6:

ممنون..بسیارتاپیک خوب ومفیدی هستارت کردید


70 out of 100 based on 50 user ratings 550 reviews