دختران بخوانند: پدر را ببین، پسر را بگیر


دختران بخوانند: پدر را ببین، پسر را بگیردختران بخوانند: پدر را ببین، پسر را بگیر
مجله سیب سبز: خواستگارتان یک جوان رؤیایی است که تا ابد عاشق‌تان می‌ماند و زندگی‌اش را به پای‌تان می‌ریزد یا یک مرد خیالباف و ناتوان که برنامه است یک عمر شما را در شکست‌هایش شریک کند؟ پاسخ دادن به این سؤال آسان نیست اما شاید بد باشد، رفتارهای پدرش را هم زیر ذره‌بین بگذارید و از گذشته او سر در بیاورید. روانشناسان می‌گویند، بسیاری از مرد‌ها واقعا نمونه کپی‌شده پدرشان هستند و نه‌تنها خوبی‌ها و توانایی‌های او را به ارث می‌برند بلکه حتی اگر خودشان هم بی‌خبر باشند، ویژگی‌های ناخوشایندش را با خود به خانه بخت می‌برند، پس مراقب باشید و قبل از جواب مثبت دادن، برای شناخت پدر شوهر آینده‌تان تلاش کنید.

از ازدواج فراری است؟

«نامزدم در کار و تحصیلش موفق است و در اجتماع هم همه او را به عنوان مردی قابل اعتماد می‌شناسند و به او احترام می‌گذارند. انگار تنها کسی که در رابطه با این مرد احساس آرامش نمی‌کند، من هستم. نمی‌دانم چرا به حرف‌هایم اعتماد نمی‌کند و برنامه ازدواج‌مان را هر روز به بهانه‌ای به تاخیر می‌اندازد!»

شاید زندگی گذشته این مرد باعث بی‌اعتماد شدنش به خانم‌ها و گریزان بودنش از تشکیل خانواده شده است. روانشناسان می‌گویند اگر در زندگی پسر پدر نقشی خوب و موثر داشته باشد اما ارتباط کودک با مادرش بد و مخرب باشد، پسر بچه تنها از نعمت داشتن یک الگوی هم‌جنس خوب بهره‌مند است؛ چنین فردی در بزرگسالی در ایفای نقش مردانه مشکلی ندارد اما از نزدیک شدن به جنس مخالف خود می‌ترسد. عجیب نیست اگر پسری که با این الگو زندگی کرده از ازدواج گریزان شود یا بعد از تشکیل خانواده به همسرش اعتماد کامل را نداشته باشد.

دختران بخوانند: پدر را ببین، پسر را بگیر

به‌خاطر عشق از همه دل می‌کند؟

«یک سال است با هم آشنا شده‌ایم. تمام تلاشش را برای راضی کردن خانواده‌اش به این ازدواج به خرج می‌دهد اما آنها هنوز هم با پیوند ما مخالفند. خودش می‌گوید با ارزش‌ترین دارایی زندگی‌اش من هستم و وقتی به اندازه تشکیل زندگی پول جمع کند، برای همیشه از آن خانه بیرون می‌زند و حتی با وجود مخالفت آنها با من ازدواج می‌کند.» شاید حرف‌های این مرد چندان هم بی‌اساس نباشد و او برای رسیدن به دختری که دوستش دارد، بتواند از همه دل بکند اما زندگی در کنار چنین مردی زیاد هم آسان نیست. بر اساس نظر روانشناسان اگر مادر کودک در زندگی او چهره‌ای مثبت داشته باشد اما پدر حمایتگر و مایه افتخار پسر نباشد، فرد در بزرگسالی نمی‌تواند نقش‌های مردانه را به خوبی برعهده بگیرد. چنین پسری به راحتی دل به یک دختر می‌بندد و حتی از اینکه برای ازدواج با او از همه ببرد نمی‌ترسد، چراکه فکر می‌کند همه دختر‌ها مثل مادرش هستند و آسان به زنی که سر راهش برنامه می‌گیرد، اعتماد می‌کند. اما زندگی کردن با چنین پسری به‌خاطر ناتوانی‌اش در حمایت از شریک زندگی و ایفای نقش‌های مردانه آسان نخواهد بود.

به همه بی‌اعتماد است؟

«به مردی دل بسته‌ام که انگار هیچ ارزشی برای رابطه‌مان قائل نیست حتی در سخت‌ترین روزهای زندگی‌ام برای آرامش من قدمی برنمی‌دارد. به راحتی مرا می‌رنجاند و با بهانه‌های ساده به من توهین می‌کند. نمی‌دانم این مشکلات بعد از ازدواج کمتر می‌شود یا نه! »

شاید امید داشتن به اصلاح چنین رابطه‌ای چندان منطقی نباشد. بسیاری از آسیب‌هایی که در کودکی به روان و شخصیت فرد می‌رسد به سادگی در بزرگسالی جبران نمی‌شود. یکی از شدید‌ترین این آسیب‌ها با ایجاد فاصله‌ای میان کودک و والدینش ایجاد می‌شود و گاهی تا پایان زندگی با فرد همراه می‌ماند. روانشناسان معتقدند اگر کودک از نعمت داشتن پدر و مادر خوبی که الگوی ارزشمندی برایش باشند، بی‌بهره باشد، نه در بزرگسالی قهرمانی دارد که از او الگو بگیرد و با او همانندسازی کند و نه توانایی نزدیک شدن به جنس مخالف و اعتماد کردن به او را دارد. به عبارت دیگر چنین پسری نه از پس ایفای درست نقش‌های مردانه برمی‌آید و نه می‌تواند با غیرهمجنس خود رابطه موثری بربرنامه کند.

همسر و پدری ایده‌آل است؟

«کسانی که این همه در مورد بی‌وفایی مرد‌ها حرف می‌زنند، خودشان هم در ایجاد اختلافات با همسرشان بی‌تقصیر نیستند. من و همسرم ۸ سال است که زیر یک سقف زندگی می‌کنیم و پسری ۴ ساله داریم. حالا بیشتر از سال اول همدیگر را دوست داریم. همسرم نه‌تنها شریکی خوب برای زندگی‌مان است بلکه الگوی خوبی برای فرزندمان هم هست.»

درست است که در ایجاد اختلافات در زندگی مشترک، هر دو طرف مقصرند اما نمی‌توانید نقش یک انتخاب درست را در ایجاد این رابطه آرامش‌بخش بی‌اثر بدانید. احتمالا بخت با همسرتان یار بوده و در کودکی زیر سایه پدر و مادر خوبی که رابطه‌ای همدلانه و صمیمی با یکدیگر و با او داشته‌اند، پرورش یافته است. زندگی در چنین خانواده‌ای پسر را مسئولیت‌پذیر بار می‌آورد و نمی‌گذارد به سادگی به توانایی‌هایش شک کند. او در بزرگسالی می‌تواند با دید باز همسر آینده‌اش را انتخاب کند و ازدواجی موفق داشته باشد. چنین مرد مسئولیت‌پذیری می‌تواند از شریک زندگی‌اش حمایت کند و در آینده پدری خوب برای فرزندش باشد.

اشتباهات پدرش را تکرار می‌کند؟

«همسرم هیچ قدمی برای بهتر شدن وضعیت زندگی‌مان برنمی‌دارد. او حتی در خانه هم هیچ کمکی به من نمی‌کند. گرچه پدرشوهرم و همسرم رابطه خوبی با هم ندارند اما گاهی فکر می‌کنم شریک زندگی‌ام ناخواسته به‌‌ همان کسی تبدیل شده است که همیشه از رفتارهای نادرستش شکایت می‌کرده، با این تفاوت که از پدرش ناتوان‌تر و بی‌دست و پاتر است.»

فرزند پدری که همیشه در مقابل پسرش می‌ایستد و عبارات «نکن»، «نمی‌شود»، «نمی‌توانی» و... را مدام به زبان می‌آورد در همه ابعاد زندگی‌اش تردید و نگرانی را با خود به همراه می‌آورد. تصمیم گرفتن برای چنین پسری سخت است و همیشه و در انجام هر کاری با نگاهی به پدر به دنبال تایید او می‌گردد. چنین پسری حتی برای کمک کردن به همسرش هم سعی می‌کند از الگوی پدر پیروی کند و اگر پدرش میانه‌ای با این موضوع نداشته باشد در مقابلش هیچ قدمی برای کم کردن بار مسئولیت همسرش برنمی‌دارد. والد همجنس بیشترین تاثیر را بر فرزند می‌گذارد. به همین دلیل است که پسر تمام رفتارهای پدرش را درونی می‌کند و آنها را تا سال‌های سال با خود به همراه می‌آورد. شاید پسر هرگز از این الگوپذیری و شباهت غیرقابل انکاری که به پدرش پیدا می‌کند باخبر نباشد یا شاید تا مدت‌ها از رفتارهای پدرش انتقاد کند و هرگونه شباهتی به او را انکار کند اما در عالم واقعیت، پسر را تا حدودی می‌توانیم نمونه کپی شده پدر بدانیم و از رفتارهای درست و خوب گرفته تا اشتباهات پدر را در زندگی‌اش ببینیم.10 کشور شاد دنیا برای زندگی

1:

خواندیم


خانم ها پاسخ بدن؟

2:

موقع خواستگاری حواست به طرف باشه این خصوصیات رو در نظر بگیر

پسر كو ندارد نشان از پدر


مردان بد بین (به نظرم خیلی خوب توضیح داده)

3:

[quote=hanna;4501638]مجله سیب سبز: خواستگارتان یک جوان رؤیایی هست که تا ابد عاشق‌تان می‌ماند و زندگی‌اش را به پای‌تان می‌ریزد یا یک مرد خیالباف و ناتوان که برنامه هست یک عمر شما را در شکست‌هایش شریک کند؟ جواب دادن به این سؤال آسان نیست اما شاید بد باشد، رفتارهای پدرش را هم زیر ذره‌بین بگذارید و از گذشته او سر در بیاورید.


اصول مهم در گفتگوهای دوران نامزدی
روانشناسان می‌گویند، بسیاری از مرد‌ها واقعا نمونه کپی‌شده پدرشان هستند و نه‌تنها خوبی‌ها و توانایی‌های او را به ارث می‌برند بلکه حتی اگر خودشان هم بی‌خبر باشند، ویژگی‌های ناخوشایندش را با خود به خانه بخت می‌برند، پس مراقب باشید و قبل از جواب مثبت دادن، برای شناخت پدر شوهر آینده‌تان تلاش کنید.


من و تو به درد هم می‌خوریم؟


از ازدواج فراری هست؟

«نامزدم در کار و تحصیلش موفق هست و در اجتماع هم همه او را به عنوان مردی قابل اعتماد می‌شناسند و به او احترام می‌گذارند.


با نامزدی های به هم خورده چگونه کنار بیاییم؟
انگار تنها کسی که در رابطه با این مرد احساس آرامش نمی‌کند، من هستم.


ادعای عجیب یک زن ، من حاصل ازدواج پنهانی شاه و گوگوش هستم!+عکس
نمی‌دانم چرا به حرف‌هایم اعتماد نمی‌کند و برنامه ازدواج‌مان را هر روز به بهانه‌ای به تاخیر می‌اندازد!»

چه جالب منم همینو گذاشته بودم--نمیدونم ولی موفق باشیدد
چه جالب منم این تاپیکو گذاشتم --نمیدونم چی شده

شاید زندگی گذشته این مرد باعث بی‌اعتماد شدنش به خانم‌ها و گریزان بودنش از تشکیل خانواده شده هست.


خود خواهی هایی که تو زندگی ها مرسومه
روانشناسان می‌گویند اگر در زندگی پسر پدر نقشی خوب و موثر داشته باشد اما ارتباط کودک با مادرش بد و مخرب باشد، پسر بچه تنها از نعمت داشتن یک الگوی هم‌جنس خوب بهره‌مند هست؛ چنین فردی در بزرگسالی در ایفای نقش مردانه مشکلی ندارد اما از نزدیک شدن به جنس مخالف خود می‌ترسد.

عجیب نیست اگر پسری که با این الگو زندگی کرده از ازدواج گریزان شود یا سپس تشکیل خانواده به همسرش اعتماد کامل را نداشته باشد.

دختران بخوانند: پدر را ببین، پسر را بگیر

به‌خاطر عشق از همه دل می‌کند؟

«یک سال هست با هم آشنا شده‌ایم.

تمام تلاشش را برای راضی کردن خانواده‌اش به این ازدواج به خرج می‌دهد اما اونها هنوز هم با پیوند ما مخالفند.

خودش می‌گوید با ارزش‌ترین دارایی زندگی‌اش من هستم و وقتی به اندازه تشکیل زندگی پول جمع کند، برای همیشه از اون خانه بیرون می‌زند و حتی با وجود مخالفت اونها با من ازدواج می‌کند.» شاید حرف‌های این مرد چندان هم بی‌پايه نباشد و او برای رسیدن به دختری که دوستش دارد، بتواند از همه دل بکند اما زندگی در کنار چنین مردی زیاد هم آسان نیست.

بر پايه نظر روانشناسان اگر مادر کودک در زندگی او چهره‌ای مثبت داشته باشد اما پدر حمایتگر و مایه افتخار پسر نباشد، فرد در بزرگسالی نمی‌تواند نقش‌های مردانه را به خوبی برعهده بگیرد.

چنین پسری به راحتی دل به یک دختر می‌بندد و حتی از اینکه برای ازدواج با او از همه ببرد نمی‌ترسد، چراکه فکر می‌کند همه دختر‌ها مثل مادرش هستند و آسان به زنی که سر راهش برنامه می‌گیرد، اعتماد می‌کند.

اما زندگی کردن با چنین پسری به‌خاطر ناتوانی‌اش در حمایت از شریک زندگی و ایفای نقش‌های مردانه آسان نخواهد بود.به همه بی‌اعتماد هست؟

«به مردی دل بسته‌ام که انگار هیچ ارزشی برای رابطه‌مان قائل نیست حتی در سخت‌ترین روزهای زندگی‌ام برای آرامش من قدمی برنمی‌دارد.

به راحتی مرا می‌رنجاند و با بهانه‌های ساده به من توهین می‌کند.

نمی‌دانم این مشکلات سپس ازدواج کمتر می‌شود یا نه! »

شاید امید داشتن به اصلاح چنین رابطه‌ای چندان منطقی نباشد.

بسیاری از آسیب‌هایی که در کودکی به روان و شخصیت فرد می‌رسد به سادگی در بزرگسالی جبران نمی‌شود.

یکی از شدید‌ترین این آسیب‌ها با ایجاد فاصله‌ای میان کودک و والدینش ایجاد می‌شود و گاهی تا پایان زندگی با فرد همراه می‌ماند.

روانشناسان معتقدند اگر کودک از نعمت داشتن پدر و مادر خوبی که الگوی ارزشمندی برایش باشند، بی‌بهره باشد، نه در بزرگسالی قهرمانی دارد که از او الگو بگیرد و با او همانندسازی کند و نه توانایی نزدیک شدن به جنس مخالف و اعتماد کردن به او را دارد.

به عبارت دیگر چنین پسری نه از پس ایفای درست نقش‌های مردانه برمی‌آید و نه می‌تواند با غیرهمجنس خود رابطه موثری بربرنامه کند.

همسر و پدری ایده‌آل هست؟

«کسانی که این همه در مورد بی‌وفایی مرد‌ها حرف می‌زنند، خودشان هم در ایجاد اختلافات با همسرشان بی‌تقصیر نیستند.

من و همسرم ۸ سال هست که زیر یک سقف زندگی می‌کنیم و پسری ۴ ساله داریم.

حالا بیشتر از سال اول همدیگر را دوست داریم.

همسرم نه‌تنها شریکی خوب برای زندگی‌مان هست بلکه الگوی خوبی برای فرزندمان هم هست.»

درست هست که در ایجاد اختلافات در زندگی مشترک، هر دو طرف مقصرند اما نمی‌توانید نقش یک انتخاب درست را در ایجاد این رابطه آرامش‌بخش بی‌اثر بدانید.

احتمالا بخت با همسرتان یار بوده و در کودکی زیر سایه پدر و مادر خوبی که رابطه‌ای همدلانه و صمیمی با یکدیگر و با او داشته‌اند، پرورش یافته هست.

زندگی در چنین خانواده‌ای پسر را مسئولیت‌پذیر بار می‌آورد و نمی‌گذارد به سادگی به توانایی‌هایش شک کند.

او در بزرگسالی می‌تواند با دید باز همسر آینده‌اش را انتخاب کند و ازدواجی موفق داشته باشد.

چنین مرد مسئولیت‌پذیری می‌تواند از شریک زندگی‌اش حمایت کند و در آینده پدری خوب برای فرزندش باشد.

اشتباهات پدرش را تکرار می‌کند؟

«همسرم هیچ قدمی برای بهتر شدن وضعیت زندگی‌مان برنمی‌دارد.

او حتی در خانه هم هیچ کمکی به من نمی‌کند.

گرچه پدرشوهرم و همسرم رابطه خوبی با هم ندارند اما گاهی فکر می‌کنم شریک زندگی‌ام ناخواسته به‌‌ همان کسی تبدیل شده هست که همیشه از رفتارهای نادرستش شکایت می‌کرده، با این تفاوت که از پدرش ناتوان‌تر و بی‌دست و پاتر هست.»

فرزند پدری که همیشه در مقابل پسرش می‌ایستد و عبارات «نکن»، «نمی‌شود»، «نمی‌توانی» و...

را مدام به زبان می‌آورد در همه ابعاد زندگی‌اش تردید و نگرانی را با خود به همراه می‌آورد.

تصمیم گرفتن برای چنین پسری سخت هست و همیشه و در انجام هر کاری با نگاهی به پدر به دنبال تایید او می‌گردد.

چنین پسری حتی برای کمک کردن به همسرش هم سعی می‌کند از الگوی پدر پیروی کند و اگر پدرش میانه‌ای با این موضوع نداشته باشد در مقابلش هیچ قدمی برای کم کردن بار مسئولیت همسرش برنمی‌دارد.

والد همجنس بیشترین تاثیر را بر فرزند می‌گذارد.

به همین دلیل هست که پسر تمام رفتارهای پدرش را درونی می‌کند و اونها را تا سال‌های سال با خود به همراه می‌آورد.

شاید پسر هرگز از این الگوپذیری و شباهت غیرقابل انکاری که به پدرش پیدا می‌کند باخبر نباشد یا شاید تا مدت‌ها از رفتارهای پدرش انتقاد کند و هرگونه شباهتی به او را انکار کند اما در عالم واقعیت، پسر را تا حدودی می‌توانیم نمونه کپی شده پدر بدانیم و از رفتارهای درست و خوب گرفته تا اشتباهات پدر را در زندگی‌اش ببینیم.[/quote
چه جالب منم همینو گذاشته بودم

4:

آفرین حالا به چه نتیجه ای رسیدی
بعدش فرموده دخترا بخونند

5:

[quote=railroad;4501898] کجا گذاشتید موضوع رو البته من سرچ نکردم

6:

جالب بود ممنونم

7:

چه دروغا!
در شاهنامه کی کاووس خیلی بی خِرد بود ولی فرزندش کی خسرو خیلی دانا و خوب بود.
امت را پر از پیشداوری های اشتباه می نمايند.
یک بار می گویند بپا که متولد خرداد و دی نباشد.
یک بار می گویند بپا چاقی شکل سیب و گلابی و...

نداشته باشند.
کنون هم که باید پدر و آبا و اجدادش را زیر نظر داشته باشیم.
بابا ، شوهره، فریدون یَله.

از دستش نده به همین سادگیها.


8:

خوب اگه یل نبود چی

9:

مگه میشه؟
هر مردی برای زنش یله!
من جور دیگری نمی توانم تصور کنم.


10:

سلام
یل یعنی چی؟

11:

درود و سلام
شفرموداا.


یل یعنی پهلوان و برومند و نیرومند دیگر.

هههه
یعنی کسی که می توانی به او اتکا کنی.

هم عاطفی هم جسمی.


12:

سوال داشتم خب...
چرا میخندی
دارم کم کم شک میکنم به خودم هااااااااااااااا سوالام خنده داره
عجب
اگه یاد نمیگرفتم خوب بود

13:

هیچ !!!
حالا از کجا فهمیدی دختر نیستم ؟؟؟

14:

به نظرم نمیشه نظر قطعی داد
50-50...

گاهی هم برعکس میشه
خیلی وقتها پسرای پدران خوب و مقبول لوس و غیر قابل تحملن
خیلی وقتها هم شاید پدران وجهه خوبی داخل جامعه نداشته باشن ولی پسرانشون هر کاری برای خوب بودن انجام بدن
همین قضیه در مورد مادر و دختر هم صدق میکنه
با این حال نمیشه نادیده گرفت

15:

یه خطر دیگه هم داره ...نکنه عاشق پدره بشن واصلا قضیه فرق کنه

16:

ولی این قضیه واسه مردها صدق نمیکنه / برپايه رابطه کرشهف در برق که مصداق خلقیات پدر و پسر هست .


17:

سلام صبح خیر
همه که مثال شما فکر نمینمايند کاش اینطوری بود ولی نیست
من به وضوح خیلی توی اقوام دیدم
مرده با اجازه همسرش هم نمیتونه با برادرش حرف بزنه
یا آب بخوره به نظر شما همچین مردی یل
اینی که شما میگید یل ما خیلی وقت پیش امروزه هم دختر خانمها و هم آقاپسرا خیلی بچه گانه فکر مینمايند البته بعضی هاشون ولی داره همه گیر میشه

18:

واقعا پدرش خیلی مهمه
پسرها کپی پدرشون میشن منتها یکمی مدرنتر
اصلا خانواده نقش نزدیک زیادی داره
هر چقدرم فرد بخواد خودشو جدا محسوب کنه و فکر کنه با خانواده اش
فرق داره

تنها ممکنه در سواد و تحصیلات و اطلاعات فرق فاحش داشته باشند اما در درونیات و خلقیات خیلی شبیه
پدراشون هستند

19:

آقا داداش من کپ بابامه اخلاقاش
فقط داداشم زن ذلیله بابام نه

20:

مادر توو خانواده نفوذ بیشتری داره، حرفاش تاثیرگذارتره معمولا.


بخصوص در رابطه با ازدواج!
درسته داشتن خانواده ی خوب یک اصل مهم برای ازدواج هستش اما
بنظر من منطقی نیست فرد با پدرش مقایسه بشه و این طرز تفکر
به وجود بیاد اگه پدرش به عنوان مثال مسئولیت پذیر نبوده یا
مرتکب اشتباهی شده پسرش هم در آینده همینطور خواهد بود.


21:

بابای من زن ذلیل نیست ولی احساس میکنم داداشم زن ذلیل بشه

22:

آقا داداش من فوق العاده زن ذلیل شده

23:

من اینو کاملا قبول دارم
شوهرم خیلی خیلی شبیه پدرش هست


88 out of 100 based on 68 user ratings 1318 reviews