۱۱ میلیون نفر در سن ازدواج


۱۱ میلیون نفر در سن ازدواج۱۱ میلیون نفر در سن ازدواج
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، ضمن تشریح کامل سیاست‌های جمعیتی این وزارتخانه، به منتقدین حوزه جمعیت و باروری پاسخ داد..
محمداسماعیل مطلق تأکید کرد: سیاست‌های جمعیتی وزارت بهداشت کاملاً براساس سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تدوین شده است.

وی با اشاره به این که پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه سال گذشته، درخصوص بندهایی از این سیاست‌ها که مربوط به وزارت بهداشت است «کارگروه جمعیت و افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی» را تشکیل دادیم، گفت: ریاست این کارگروه با وزیر بهداشت و دبیر آن معاون بهداشت است که تاکنون جلسات متعددی برای اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت تشکیل شده است.

وی با اشاره به بند اول سیاست‌های کلی جمعیتی مبنی بر «ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی» به تشریح اهداف و اقدامات صورت گرفته برای تحقق این بند پرداخت و گفت: مهمترین هدف برای اجرایی شدن این بند ارتقای نرخ باروری کلی نسبت به میزان پایه است و مهمترین فعالیت‌ها و راهبردهای در نظر گرفته شده برای دستیابی به این هدف در برنامه پنجم و ششم؛ افزایش بارداری‌های ارادی و خواسته است که با توجه به تاثیر بارداری برنامه‌ریزی شده در سلامت مادر و کودک تلاش در جهت افزایش بارداری‌های برنامه‌ریزی شده، ضمن ارتقای سلامت گروه هدف به ارتقای نرخ باروری کلی جمعیت نیز کمک خواهد کرد.

برنامه‌ریزی برای کاهش میانگین فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول
مطلق کاهش میانگین فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول را دیگر رویکرد سیاست‌های ابلاغی جمعیت عنوان کرد و گفت: برای کاهش این فاصله به کمتر از سه سال در طول سال‌های برنامه، برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان اول و دوم را از دیگر اقدامات این دفتر ذکر کرد و گفت: هم‌اکنون این میانگین بالای 5 سال است که درصدد برنامه‌ریزی و اجرا برای فاصله زمانی کمتر از 5 سال هستیم.

مطلق کاهش ناباروری ناشی از عوامل قابل اجتناب را از دیگر اهداف و اقدامات برای بند اول سیاست‌های کلی جمعیت عنوان کرد و گفت: روند رو به افزایش ناباروری و نقش عوامل مختلف به ویژه شیوه زندگی ، عوامل محیطی، آلودگی‌ها، عفونت‌ها، نیاز به مداخلاتی دارد که به کاهش ناباروری می‌انجامد و این مداخلات جنبه پیشگیرانه دارد و براساس محورهای یاد شده برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

کاهش میزان سقط کلی به میزان 10 درصد پایه
وی گفت: کاهش میزان سقط کلی به میزان 10 درصد پایه، از دیگر برنامه‌های این دفتر است که برای تحقق آن اقداماتی از جمله دسترسی به خدمات پیشگیری از سقط‌های خودبه خودی مانند مشاوره ژنتیک، مراقبت قبل از بارداری، فرهنگ‌سازی برای حفظ بارداری‌های برنامه‌ریزی نشده و ارتقای دسترسی به خدمات پیشگیری از بارداری‌های پرخطر و برنامه‌ریزی نشده را انجام می‌دهیم.

برنامه‌ریزی برای سلامت ازدواج جوانان
وی با اشاره به بند دوم سیاست‌های کلی جمعیت که در آن به رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان وتوانمندسازی آنان در تامین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد» تاکید شده است گفت: ما براساس این سیاست اداره‌ای را به نام « سلامت جوانان » تشکیل داده‌ایم که این اداره بر روی سلامت جوانان و سلامت ازدواج جوانان برنامه‌ریزی می‌کند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده، و مدارس در این رابطه به معضل افزایش سن ازدواج در جوانان در طی 10 سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با افزایش میانگین سن ازدواج در زنان و مردان مواجه شده‌ایم.

وی گفت: در مقایسه‌های انجام شده، سن ازدواج در استان‌های تهران، سمنان و البرز در مقایسه با سایر استان‌های کشور بالاست.

وجود 11 میلیون نفر در سن ازدواج
وی توضیح داد براساس آمار، سن ازدواج مردان در استان تهران 29.2 بوده است که بیشتر از استان‌های دیگر است در حالی که میانگین کشوری سن ازدواج مردان 27 سال است.

وی یادآور شد: 30 درصد جوانان 20 تا 30 ساله ازدواج نکرده‌اند یعنی حدود 11 میلیون نفر در کشور که در سن ازدواج برنامه دارند، هنوز ازدواج نکرده‌اند.

مطلق بررسی وضعیت موجود با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام شده را از جمله اقدامات اداره سلامت جوانان در این رابطه عنوان کرد و گفت: نتایج تحقیقات انجام شده در مورد علت تاخیر در ازدواج به مواردی از جمله موضوع ادامه تحصیل، مشکلات اقتصادی، رفاه اجتماعی و وسواس در انتخاب همسر اشاره داشته است که براساس یافته‌های این تحقیقات رویکرد ما در آموزش جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده مشخص گردید.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج سالم برای جوانان
وی گفت: سال گذشته کارگاه‌های آموزشی در 20 دانشگاه علوم پزشکی کشور با هدف ارتقای توانمندسازی گروه سنی 18 تا 29 سال در زمینه ازدواج سالم و ارتقای توانمندی‌های کارشناسان، مدیران، سیاستگذاران و ائمه جمعه و جماعت به عنوان همکار در امر ازدواج سالم برگزار کردیم.

مطلق افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، آبادان، اصفهان، ایران، تهران، شهرکرد، تبریز، ساوه، فارس، قروین، قم، کاشان، کرج، کردستان، خراسان شمالی، سبزوار، دزفول، یزد، یاسوج، ایرانشهر، نیشابور، مراغه و هرمزگان در این زمینه با ما همکاری کردند و این کارگاه‌های آموزشی هنوز هم در دانشگاه‌ها ادامه دارد.

وی گفت: براساس نظرسنجی‌هایی که قبل و پس از برگزاری این کارگاه‌ها انجام دادیم 87 درصد جوانان تغییر آگاهی را به طور نسبی بعد از اجرای کارگاه‌ها بیان داشتند.

وی یادآور شد: ارتقای آگاهی جوانان در زمینه معیارهای لازم برای همسرگزینی مناسب، فواید ازدواج مناسب برای جوانان و نیز مضرات عدم ازدواج و یا ازدواج دیرهنگام در جوانان از جمله اهداف آموزشی بوده است که پس از برگزاری این کارگاه‌های آموزشی، به آنها دست یافتیم.

وی همچنین مبانی علمی، دینی و مذهبی برگزاری کارگاه‌های آموزشی را مورد اشاره برنامه داد و گفت: آشنایی جوانان 18 تا 29 سال با فلسفه ازدواج، فواید تشکیل خانواده از لحاظ عاطفی، رشد معنوی، بقای نسل، مسئولیت‌پذیری، ایجاد آرامش در زوجین و بحث فلسفه وجایگاه ازدواج در اسلام نیز از جمله مباحث و محورهای مطرح شده در کارگاه‌های آموزشی ازدواج سالم بوده است.

وی همچنین تهیه جزوه آموزشی نقش خانواده‌ها و والدین در ازدواج فرزندان را از دیگر اقدامات اداره سلامت جوانان برشمرد و گفت: خانواده‌ها می‌توانند مانعی برای ازدواج بهنگام باشند و در عین حال با نقش حمایتی خود می‌توانند پتانسیل مناسبی برای تسهیل ازدواج فرزندان خود باشند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به بند سوم سیاست‌های کلی جمعیت که در آن «اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و موسسات حمایتی» تاکید شده است، گفت: برای تحقق این سیاست‌ها باید از نازایی‌های ناشی از عوامل قابل اجتناب پیشگیری نماییم.

وی گفت: چهار عامل مهم شامل؛ شیوه زندگی، عوامل محیطی، آلودگی‌ها و عفونت‌ها منجر به ناباروری افراد می‌شوند که برهمین اساس مداخلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم که مهمترین و اصلی‌ترین محور این مداخلات ارتقا و آگاهی جامعه گروه هدف است تا از ناباروری‌های قابل پیشگیری افراد جلوگیری کنیم.

وی دسترسی همه افراد به خدمات ناباروری را از دیگر برنامه‌های مهم وزارت بهداشت در راستای سیاست‌های جمعیتی عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر باید تمام داروهای مرتبط با ناباروری تحت پوشش بیمه برنامه گیرند و مردم هزینه‌های دارویی درمان ناباروری را از طریق بیمه‌ها پرداخت نمایند و میزان هزینه‌های درمان ناباروری بالا نباشند.

مطلق به تحت پوشش بیمه برنامه گرفتن دیگر خدمات ناباروری از جمله آزمایشگاه، آی یو آی و آی وی اف اشاره کرد و تصریح کرد: باید برای ارائه خدمات ناباروری از یک الگوی استاندارد پیروی کنیم که پایش ارزشیابی بهتری را در پی داشته باشد و کیفیت خدمات ناباروری با سرعت بیشتری ارتقا پیدا کند و کل کشور از یک استاندارد مشترک بهره‌مند شوند.

حتی یک مورد مرگ مادر نیز نباید اتفاق بیفتد
مطلق در ادامه بند ششم سیاست‌های کلی جمعیت را مورد اشاره برنامه داد و گفت: در این بند «ارتقای امید به زندگی، تامین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست محیطی و بیماری‌ها» مورد تاکید برنامه گرفته است.

وی گفت: برای اجرایی کردن این سیاست باید مرگ و میر مادران باردار را به میزان 15 در 100 هزار تولد زنده کاهش دهیم.

وی در توضیح با اشاره به این که تعداد مرگ و میر مادران باردار بسیار پایین است، تصریح کرد: معتقدیم که حتی یک مورد مرگ مادر باردار نیز نباید اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به عوارض ناشی از بارداری برای برخی از مادران گفت: این عوارض باعث می‌شود که مادران دیگر تمایلی به بارداری نداشته باشند بنابراین باید عوارض ناشی از بارداری و زایمان را برای مادران کاهش دهیم.

وی افزود: اگر در جامعه زنان از تجربه بارداری خود راضی باشند، طبیعتاً بازهم باردار می‌شوند و بارداری را به عنوان یک تجربه خوب به دیگران منتقل می‌کنند.

مطلق ادامه داد : در این زمینه برنامه ریزی های لازم انجام شده و در حال اجرا شدن در مراکز ارائه خدمات از خانه بهداشت تا بیمارستان هستیم.

کاهش مرگ نوزادان به میزان 7 در هزار تولد زنده
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در ادامه کاهش مرگ نوزادان به میزان 7 در هزار تولد زنده را به عنوان یکی دیگر از اهداف این دفتر در راستای بند ششم سیاست‌های جمعیتی عنوان کرد و تصریح کرد: نوزادان زیر یکسال و کودکان زیر 5 سال از مهمترین گروههای هدف ما هستند و باید مرگ این گروه‌ها را کاهش دهیم و باید این افراد 85 سال زندگی کنند چرا که بودن آنها به ارتقا و بالندگی جمعیت کمک می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر میزان مرگ و میر نوزاد حدود 10 در هزار تولد زنده است باید این میزان را به 7 در هزار تولد زنده در طول برنامه ششم کاهش دهیم.

برنامه‌ریزی برای سلامت همه نوزادان
مطلق با بیان این که بهبود شاخص مرگ و میر نوزاد کار ساده‌ای نیست، گفت: برای دستیابی به این هدف فقط نوزادان سالم مدنظر ما نیستند بلکه برای نوزادان سالم نیز برنامه داریم و باید شاخص‌های سلامت نوزادان سالم را نیز مورد ارزیابی برنامه دهیم.

اجرای نظام سطح‌بندی خدمات مادر و کودک تا پایان برنامه ششم
وی گفت: براساس سطح‌بندی خدمات پریناتال و سطح‌بندی خدمات مادر و نوزاد ، در بیمارستان‌های مشخص خدمات مشخصی را به مادران و نوزادان ارائه می‌دهیم که حاصل این خدمات باعث کاهش مرگ مادران و نوزادان می‌شود.

وی یادآور شد: برنامه ارائه این خدمات تدوین شده است و کارهای اجرایی آن نیز انجام شده است و انتظار داریم در طی برنامه ششم توسعه قدم به قدم این کار پیش برود و امیدواریم تا پایان برنامه ششم نظام سطح‌بندی خدمات مادر و نوزاد را در کل کشور پیاده کنیم.

وی با اشاره به این که براساس بررسی‌ها خیلی از نوزادان در زمان انتقال از جایی به جای دیگر برای دریافت خدمات درمانی فوت می‌کنند، گفت: ساماندهی انتقال نوزاد و مادر به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های دفتر ما برنامه دارد که در طول برنامه ششم به آن پرداخته‌ایم.

کاهش مرگ کودکان زیر 5 سال به زیر 15 در هزار تولد زنده
مطلق کاهش مرگ کودکان زیر 5 سال به زیر میزان 15 در هزار تولد زنده را از دیگر اهداف و برنامه‌های دفتر سلامت خانواده، مدارس و جمعیت عنوان کرد و گفت: با ترویج تغذیه با شیرمادر با تاکید بر ساعت اول و کمک غذایی به مادر در تلاش برای کاهش سوء تغذیه هستیم.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین عواملی که باعث مرگ کودکان زیر 5 سال می‌شود سوانح و حوادث است و طبیعی است کارکردن در این حوزه موجب کاهش مرگ و میر کودکان می‌شود.

مطلق همچنین ساماندهی بخش‌های بستری ویژه کودکان را مورد اشاره برنامه داد و گفت: ساماندهی بخش‌ها باعث می‌شود که افراد از کیفیت بهتری از مراقبت‌ها از خدمات بیمارستان‌ها بهره‌مند شوند و مرگ کودکان زیر 5 سال کاهش یابد.

فارسدر و تخته باهم جور میشن،راسته؟!؟!

1:

اون موقع هم فرمودم اینا همش توطئه اسرائيل و آمریکاست تا نسل شیعه منقرض بشه و به مسئولان داخلی و این حکومت مقدس هیچ ربطی نداره...


چند باور غلط در رابطه با ازدواج


ترفندهایی برای حفظ عشق های راه دور و دور از خانه

2:

سلام
من فکر می کنم بی پروایی دختران امروزی هم بی تاثیر نیست
اسرائیل فرموده کاری می کنیم واژه مادر که برای ایرانیان مقدسه بی معنا بشه
اکثر دختران امروزی به بیراه رفتن ...خانواده هم کاری ازش بر نمیاد ...حریف نسل جدید نیستن
مثل قدیمی ها در قید و بند ازدواج و تشکیل خانواده نیستن


مردان قابل اعتماد برای ازدواج

3:گریه سلاح مناسبی برای به دست آوردن قلب یک مرد نیست.

4:

یکیش منم
(نخوندم مقاله رو)
خودم ب شخصه 4تا بچه دوس دارم 2تاپسر 2تا دختر ک وقتی بزرگ شدن پشت و پناه هم باشن و تنها نمونن(اینم بنا ب نظر اول فرمودم دیگه نمیدونم ربط داره یا نع! دی)


عاشق‌ها بیشتر عمر می‌کنند

5:

وقتی نسل قدیم به زور میخاست همه چیزو به خورد این نسل بده
باید فکر اینجاهاشو میکرد


همه کاسه کوزه ها را سر شبکه های اجتماعی نشکنیم!

6:

با این وضعیت اقتصاد و بیکاری و رکود حاکم بر کشور ازدواج و تشکیل زندگی شبیه رویا شده....البته نظام شیطانی حاکم بر ایران برای این مسائل اهمیتی قائل نبوده و نیست و تنها حفظ حقدرت و حکومت احمقانه مدنظرشون هست...


7:

شرایط ازدواجشون فراهم شه من قول میدم حداقل ده ملیونشون بپره
خوب پول ندارن

8:

اینطور فکر میکنم که علاقه و پشتکار شما در حل مشکلات و اخبار رسانی مسائل ازدواج ، در این فروم ، مرتبط با بررسی عمیق و موشکافانه ان در ذهنتان هست ..

خسته نباشید :)

9:

آره 11 میلیون خیلی هنر کنن خرج خودشونو دربیارن شب گرسنه نخوابن ازدواج پیشکش

10:

حاضرم به رهبري همه نوع تعهدي بدم كه با وجود فاميل هامون كه تو زمينه زادوولد فعاليت دارن هيچ نوع نسل كشي واسه اين مملكت پيش نمياد :-/
جامعه يه جامعه ي بيماره.

اون يازده ميليون واسه چي ازدواج كنن كه يكي ديگه رم وارد اين بيمارستان كنن!

11:

سلام
سپاس
ولی من در اکثر بخش ها فعالم
علاقمندی من بیشتر بخش تاریخ و روانشناسی هستش تا ازدواج

12:

شینا واقعا خودت این شونصد خط رو میخونی میذاری؟!
خلاصش کن بذار دیگه ماهم بخونیم

13:

دینتان را کامل کنید ! چه کار به خرج و مخارج و بیکاری و باقی موارد دارید ؟!
باید بروید به بهشت!! باید !!

14:

چی میشد یکشبه این 11میلیون نفر در یک طرح ملی باهم ازدواج میکردند
تا چندسالی مجرد نداشتیم

15:

خلاصه اش اینه 11میلیون نفر باید باهم ازدواج نمايند


16:

چرا تا یکشنبه استقامت کنیم
کار امروز را به فردا نکشونش

یکی بیاد همین الاان با من مزدوج شه

17:

این تفکر خوب نیست

18:

این تفکر نیست بلکه واقعیتیه که هر روز همه ما داریم میبینیم....در این 37 سال چه اقدامی برای حل مشکلات امت ایران انجام دادن؟

19:

سلام
خب خبر رو که نمیشه نصفه و نیمه بذارم
باید تند خوانی یاد بگیری
حتما" نباید تمام مطالب رو بخونی
اولش سخته ولی بعد عادت می کنی
من کامل خوندم...مطالعههیچ مطلبی برام سخت نیست
در مورد کارهایی که برای جوانان و مادران و ناباروان میخوان انجام بدهند مطالبی رو ذکر کرده

در اینجا ازدواج آسان در دانشگاه رو عنوان کرده،اما به این توجه ندارند که یک پسر دانشجو شرایط ازدواج رو نداره...دختر هم شاید بخواد درسش رو تمام کنه و بعد ازدواج...اگر هم نامزد بشن ...بخاطر طولانی شدن وقت ازدواج ...ممکنه خانواده ها قبول ننمايند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج سالم برای جوانان
وی فرمود: سال گذشته کارگاه‌های آموزشی در 20 دانشگاه علوم پزشکی کشور با هدف ارتقای توانمندسازی گروه سنی 18 تا 29 سال در زمینه ازدواج سالم و ارتقای توانمندی‌های کارشناسان، مدیران، سیاستگذاران و ائمه جمعه و جماعت به عنوان همکار در امر ازدواج سالم انجام کردیم.

مطلق اضافه کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، آبادان، اصفهان، ایران، تهران، شهرکرد، تبریز، ساوه، فارس، قروین، قم، کاشان، کرج، کردستان، خراسان شمالی، سبزوار، دزفول، یزد، یاسوج، ایرانشهر، نیشابور، مراغه و هرمزگان در این زمینه با ما همکاری کردند و این کارگاه‌های آموزشی هنوز هم در دانشگاه‌ها ادامه دارد.
خب حالا کسی که دانشگاه نرفته یا دانشگاهش تمام شده و ازدواج نکرده تکلیفش چیه؟
به نظر من هیچ کسی بهتر از خانواده دو طرف نمی تونه کمک کنه
راستی هر از گاهی حرف از تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها رو میزنند
اونموقع با اینهمه سیاست گذاری که در مورد ازدواج دانشجویی انجام دادند چیکار می نمايند؟!
خودشون هم نمیدونن چی میگن
20:

من فرمودم یکشبه نه یکشنبه !
هرچند فرقی هم نمیکند

شما هم مثل اینکه خیلی عجله دارید
انشالله یکی تندوسریع از مجردهای هم میهنی از شما خواستگاری کنه

21:

با این شرایط اسفبار اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی این رقم طبیعیه...

بعدها بدتر هم میشه ...مطمئن باشید ...


22:

آخ قلفم

23:

بدینوسیله رکورد گینس در زمینه نفرین کردن به نام شما ثبت شد که یکجا برای یازده میلیون نفر آرزوی بدبختی کردید!!!!!!!! :-)

24:

???

25:

منم جزو این 11 میلیون نفرم....
جزوشونم باقی میمونم...
حالا ببین
خخخخخخ با خودم بودم اینا از بی اعصابیه

26:

متاسفانه بحران بی شوهری به مرحله حادی رسیده

27:


باز باید بگم شوهر ریخته ؟

28:

بازم همون بحـث همیشگـی؛ کی فرمودـه؟؟ دروغـه الکـی میگه[لهجه پنجعلی]
شوهـر کِ مث سبـزه و چمـن ریختـه همـه جـا
نوشته اصلي بوسيله taranomebahar نمايش نوشته ها

باز باید بگم شوهر ریخته ؟
واقعـا گل فرمودی شوهر عتیقـه تا دلت بخـواد ریخته

29:

نوشته اصلي بوسيله argavan نمايش نوشته ها
بازم همون بحـث همیشگـی؛ کی فرمودـه؟؟ دروغـه الکـی میگه[لهجه پنجعلی]
شوهـر کِ مث سبـزه و چمـن ریختـه همـه جـا


واقعـا گل فرمودی شوهر عتیقـه تا دلت بخـواد ریخته
پس اگه اینجوریه موضوع این تاپیک [و سلسله تاپیک های مشابه خانم شینا] الکی میگه؟

30:

الکی میـگه با مولـف این مقاله بودممم
شمـام ببین رابطـه ما رو بهم می زنیـد

31:

معلومه ک الکین اینا...
اینا تخیلات ذهن نویسنده و خواننده و شنوندس..
شوهر ک همینجوری ریخته

32:

این یعنی زیر 20 سال و بالای 30 سال رو به حساب نیاورد ؟؟

پس بیشتر از 11 میلیون نفر میشه

33:

سلام
جسارتا شما بیخبرید
بر پايه منطقه سکونت برنامه شده :
یا مشکلاتو بکوبن به دیوار
یا در شمالو جنوب کشور ،مشکلاتشونو بریزن به دریا

با این دلهای بزرگی که از جوونها سراغ داریم،باید هر فرد چندین مشکل داشته باشه

بنابراین تعداد مجردین بسیار کم خواهد شد


82 out of 100 based on 52 user ratings 502 reviews