جوان ترین و پیرترین جمعیت استان های کشور


جوان ترین و پیرترین جمعیت استان های کشورجوان ترین و پیرترین جمعیت استان های کشور
مشاور دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب جوان ترین و پیرترین جمعیت استان های کشور را دارند.

به گزارش افکارنیوز، دکتر ˈمحمد اسلامیˈ روز دوشنبه به خبرنگاران در مشهد اظهار کرد: افزایش مهاجرت و افزایش سن ازدواج از دلایل پیر شدن جمعیت در استان گیلان است.

وی خاطر نشان کرد:از سوی دیگر افزایش بی سوادی و همچنین پایین بودن سن ازدواج از جمله دلایل جوان بودن جمعیت در استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود.

وی دامن زدن به مسائل قومیتی را در سیاست های جمعیتی مطرود دانست و گفت: نرخ رشد جمعیت به عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی بستگی دارد.

وی بیان کرد: اگر افزایش نرخ رشد جمعیت در یک منطقه را فقط منتسب به قومی گرایی بدانیم، پس چرا در استان کردستان که مسائل قومیتی مطرح است، نباید شاهد افزایش نرخ باروری و جوان بودن جمعیت باشیم.

وی گفت: هم اکنون نرخ باروری کلی در استان کردستان کمتر از دو فرزند است.

اسلامی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: بررسی های انجام شده نشان داده که اکنون حدود ۲۰ درصد ایرانی ها سه بچه می آورند.

وی ادامه داد: گرچه نرخ باروری کلی در ایران زیر دو فرزند است، ولی خانواده های بالاتر از دو فرزند و دارای سه و چهار بچه نیز کم نیستند.

مشاور دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اگر افزون بر ۱۱ میلیون جوانی که در آستانه ازدواج برنامه دارند، ازدواج کنند و فرزند بیاورند، نرخ باروری کلی در کشور افزایش می یابد.

اسلامی گفت: سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، آسان سازی ازدواج و تحکیم خانواده است، زیرا در اسلام ابتدا ازدواج و سپس فرزندآوری مورد تاکید است.

وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون ۱۵۵ هزار طلاق رسمی در سال رخ می دهد که قریب به ۱۳۰ هزار از این تعداد در سن باروری است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر میزان طلاق های عاطفی در کشورمان رقم بالایی است، به طوری که بسیاری از زن و شوهر ها فقط زیر یک سقف زندگی می کنند و با هم رابطه خوبی نداشته و از زندگی شان راضی نیستند.

وی گفت: قطعا نباید در این خانواده ها، تمایل برای فرزند آوری را انتظار داشته باشیم.94 out of 100 based on 44 user ratings 694 reviews