پاتوق قزوینی ها


پاتوق قزوینی هاپاتوق قزوینی ها
سلام
خوب دیدم اکثرا استان ها تاپیک دارن من هم گفتم ایجاد کنم
تو این تاپیک با استان قزوین جاذبه های گردشگری و مسائل مختلف با هم گفتگو میکنیمپاتوق قمی ها

1:

پيشينه تاريخي :
پاتوق قزوینی ها

كاوش ها و یافته های باستان شناسی در دشت قزوین، نشانگر مرحله یكجانشینی و كشاورزی در هزاره هفتم قبل از میلاد و برخورداری ساكنان اون از صنایع اولیه و نظام اجتماعی هست.


شعرهایی از شاعران افغانستان
منازل مسكونی ، معبد ، كارگاه های صنعتی ، اشیای زینتی ، مجسمه ها ، انبارهای غلات و...


تفاوت تقويم مرسوم در افغانستان و ايران
از تمدن دیر پای امتان این ناحیه در هزاران سال پیش حكایت دارند .


دنیـای زیبـای مـن ...(چشم هارا باید شست، جور دیگر باید دید...)
قزوین را در نوشته های قدیم اروپاییان شهر باستانی " آرساس " یا " آرساسیا " و در تاریخ یونان شهر قدیمی " راژیا " نامیده اند .


ورزش زمستانی محبوب افغان‌ها +تصاویر
برنامه گرفتن اون بر سر راه " جاده ابریشم " سرنوشت قزوین را با فراز و فرودهای تلخ و شیرین گره زده هست.


تخریب ابر ...این آسمان زمینی....به چه قیمتی....؟؟؟!!! + عکس
منطقه كاسپین كه از روزگاران پیشین،سرزمینی آ‌باد و پرجمعیت بود، در وقت ساسانی رونقی دیگر یافت و با بنای شهرستان شاپوری- كه اون را شادشاپور نیز می خواندند – چهره ای متفاوت پیدا كرد و به خاطر موقعیت ویژه اش، پذیرای نظامیان و جنگاوران سلحشور هم شد و از قلعه و برج و بارویی مستحكم برخوردار گشت.

روند شهرسازی و گسترش مناطق مسكونی در قزوین، پس از ورود اسلام به این سرزمین در سال 24 هجری شتابی دو چندان گرفت و در مدتی كوتاه به عنوان “ باب الجنه” یا “ دروازه بهشت” نامیده شد.


گردشگری
به روایت بلاذری در فتوح البلدان سعیدبن عاص بن امیه در سالهای پیش از 35 هجری قزوین را “ شهری هستوار و آباد” می كند و ورود چهار هزار تن از مسلمانان به فرماندهی ربیع بن خثیم در سال 36 هجری با فرمان امیرالمومنین علی(ع) سیمای قزوین را دگرگون می سازد.


توریسم درمانی چیست؟
اقدام محمدبن سنان عجلی در حدود سال 90 هجری گام بزرگ دیگری در توسعه شهر محسوب می شود و زمینه ساز ساخت دو شهرك مهم “ مباركیه و مدینه موسی “ در كنار شهر كهن قزوین در سالهای پیش از 169 هجری می گردد.

به دنبال سفر هارون الرشید در سال 192 هجری به ایران و مشاهده پاكبازی امتان شهر، به دستور وی مسجد جامع عتیق قزوین بنا شده، بارویی گرداگرد شهرك های اقماری پیرامون قزوین كشیده می شود و چنان كه ابن فقیه همدانی و رافعی نقل كرده اند، كلان شهر قزوین شكل می گیرد.

وسعت شهر قزوین در سال 253 هجری را می توان از روایت تاریخ گزیده دریافت كه پس از بركشیدن حصار شهر توسط موسی بن بوقا، دارای دویست و شش برج و هفت دروازه بوده هست.

تعمیر باروی شهر در سال 373 هجری به وسیله صاحب بن عباد – وزیر دانشمند آل بویه – و بنای صاحب آباد در شمال شرقی شهر، بازسازی اون در سال 411 توسط امیر شریف ابوعلی جعفری، اقدامات گسترده عمرانی امیر خمارتاش عمادی در دهه نخستین سده ششم و ساخت باروی تازه ای از آجر به سال 527 نشان از توسعه دائمی شهر دارد .انتخاب الموت به عنوان مركز اسماعیلیان نزاری و چالش های فرهنگی ، سیاسی و نظامی مربوط به اون ، منطقه قزوین را حدود 200 سال به كانون اصلی رویدادهای مهم كشور تبدیل كرد و بارها شاهد لشكر كشی های میلیونی و آثار ویرانگر اون بود .

هرچند امیران سلجوقی ناگزیر از فعالیت های عمرانی نیز بودند و آثار پراكنده سلجوقی در جای جای هستان نشانگر این نكته و گسترش قزوین در قرن ششم هجری هست .

مولف “ آثار البلاد” قزوین را در آغاز قرن هفتم – پیش از حمله مغول –چنین توصیف كرده هست: “ شــهری بسیــار بزرگ و پر جمعیت هست.

در دشتی بسیار پهناور و هموار بنا شده و مهندسان در بنای شهر نقشه ای كشیده اند كه نظیرش وجود ندارد.

زیرا دو شهر هست یكی در آغوش دیگری آرمیده.

شهر كوچك را كه در وسط قراردارد شهرستان می نامند كه برای خود دروازه و بارو دارد.

شهر بزرگتر كه پیرامون شهرستان واقع شده دارای برج و باروی دیگری هست.

باغستان ها و تاكستان ها گرداگرد باروی خارجی شهر دوم را فراگرفته و پس از اون كشتزارهای سرسبز دو شهر را در بر دارد و دو رودخانه دیزج و ارنزك از اون می گذرد”.

وسعت این شهر در هنگامه حمله ویرانگر مغول به ایران به حدی رسیده كه به نقل مستوفی در ظفرنامه افزون از یك میلیون نفر جمعیت داشته هست.

شهر قزوین در دوره ایلخانی پس از ركودی نسبی دوباره زندگی خود را باز می یابد و چنان كه جهانگردان آورده اند در وقت تیموریان پس از سمرقند بزرگترین و آبادترین شهر ایران بوده هست.

انتخاب قزوین به عنوان تختگاه صفویان در قرن دهم علاوه بر بازنمایی اهمیت شهر، دوره درخشانی از عمران و توسعه شهری را رقم می زند كه درآثار سفیران و بازرگانان غربی كه به ایران آمده اند مشهود هست.

طراحی و ساخت نخستین خیابان ایرانی ، چهارباغ ها، میدان ها، كاخ ها، مدارس، مساجد، بوستان های شهری و … كه به الگویی برای شهرسازی در سراسر ایران تبدیل شد از این شهر آغاز می گردد.

حتی انتقال پایتخت در قرن یازدهم نیز رنگ فراموشی به اون نمی زند و تا پایان دوره افشاریان شاهد سازه های فراوانی در جای جای شهر هستیم كه عمارت باشكوه ایوان نادری از اون جمله هست.

در سراسر دوره قاجاریه، قزوین به عنوان یك منطقه حاكم نشین مستقل مرتبط با پایتخت مطرح بود و با وجود ركود نسبی اقتصاد و فرهنگ در اون دوره از اندك مراكز پر رونق و تپنده ایران به شمار می رفت.

پایداری قهرمانانه امت این سامان در برابر هجوم سپاه خونخوار مغول و یورش ویرانگر تیمور، به ویژه وارد كردن نخستین شكست به مهاجمان افغانی در دشت قزوین پس از سقوط اصفهان از نقش انكار ناپذیر قزوینیان در تاریخ ایران حكایت دارد .

مشاركت امت قزوین در نهضت ضد هستبدادی مشروطه سر آغاز فصل نوینی در تاریخ معاصر كشور ماست كه تا انقلاب اسلامی تداوم می یابد.

پس از بی مهری های دهه دوم و سوم در چهاردهمین سده خورشیدی و تخریب بناهای شكوهمندی همچون ایوان و حیاط نادری، عمارت خورشید، عمارت ركنیه، دروازه ها و … ، رفته رفته هستان قزوین به سوی عمران شهری گام برداشت واین روند با هستبرنامه تشكیلات هستانی از خرداد 76 به بعد شتابی بیش از پیش گرفت

2:

تقسیمات کشوری
پاتوق قزوینی ها
بر پايه آخرين وضعيت تقسيمات كشوری , هستان قزايشانن دارای 5 شهرستان (قزايشانن، آبيك، تاكستان، بوئين زهرا و البرز ) 17 شهر ( قزايشانن، اقباليه، محمديه، الوند، محمود آباد نمونه، آبيك، رازميان، معلم كلايه، تاكستان، اسفرورين، ضياء آباد، خرمدشت، آوج، شال، دانسفهان، آبگرم و بوئين زهرا) هست، 18 بخش، 44 دهستان و 1593 آبادی مي باشد كه 931 آبادی اون داراي سكنه و 612 آبادی اون خالی از سكنه هست.

اتوبانهای تهران-كرج-قزايشانن و قزايشانن-زنجان، اين هستان را به هستانهاي شمال، غرب و شهرستان تهران متصل مي كند.

راه آهن شمال غرب كشور نيز از قزايشانن عبور مي كند.

جاده ی ترانزيتيی و بسيار با اهميت ايران-اروپا و تهران-اصفهان-شيراز نيز از اين هستان عبور مي كنند.


3:

جاذبه هاي طبيعي هستان قزايشانن:
پاتوق قزوینی ها


هستان قزايشانن از سمت شمال به هستانهای مازندران و گيلان، ازغرب به هستانهای زنجان و همدان، از جنوب به هستان مركزی و از سمت شرق به هستان شهرستان تهران محدود هست.

قسمت شمالی و غربی هستان كوهستانی و جنوب و جنوب شرقي اون را دشت قزايشانن تشكيل مي دهد.

مساحت هستان قزايشانن برابر با 15820 كيلومتر مربع بوده كه تقريباً 1 % از مساحت كل كشور را شامل مي شود.


هستان قزايشانن دارای زمستانهای سرد و تابستانهای خنك هست.

ميزان بارندگی در اين هستان بين 200 تا 300 ميليمتر در سال در نوسان هست.

درياچه اوان:بزرگترين و زيباترين درياچه در منطقه قزايشانن، درياچه اوان نام دارد كه به فاصله 75 كيلومتری قزايشانن در جاده قزايشانن-معلم كلايه و در پايين دست روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد برنامه گرفته هست.

اين درياچه با مساحتی كمتر از شش هكتار دارای آب شيرين بوده و طول اون در طولانی ترين قسمت 275 متر و عرض اون 325 متر هست، عمق درياچه نيز از يك تا 20 متر در نوسان میباشد.

در تابستان درياچه محل ماهيگيری، آب تنی و قايق سواری بوده در پاييز مأمن پرندگان مهاجر نظير قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح درياچه قابل اسكيرانی هست.

طريق چشمه های كف درياچه و نزولات آسمانی تامين می شود.

منطقه الموت :منطقه الموت جزو ناحيه كوهستانی واقع در شمال قزايشانن بوده و ارتفاعات اون جز رشته كوههای البرز هست اين منطقه از شمال به دهستانهای دو هزار و سه هزار تنكابن، از شرق به طالقان، از غرب به رودبار و از جنوب به طالقان و پشكلدره محدود می شود.

رشته كوههای البرز در منطقه الموت دارای قلل معروف و بزرگی هست و سه محور عمده كوهنوردی در اين مسير به ترتيب ذيل وجود دارد:1.محور گرما رود پيچ بن-سيالان، با ارتفاع 4250 متر، دهستان سه هزار تنكابن 2 .

محور اوان-خشچال با ارتفاع 4150 متر، دهستان دو هزار تنكابن 3.

محور هير، ايشانار، گون كول،کلاچای

همينطور اين منطقه از نظر تنوع حيات وحش جانوری و زنجيره غذايی طبيعت از غنايی منحصر به فرد در هستان و نيز در كشور برخوردار هست.

با توجه به اقليم كوهستانی الموت و ايشانژگيهاي منحصر به فرد منطقه انواع پرندگان شامل: عقاب، هما، كبك، كبك دری، كبوترسانان و لاشخور، تيهو، گنجشك سانان شامل؛ سهره و بلبل ها و انواع پستانداران، گياه خوار و گوشت خوار شامل: كل و بز كوهی، گراز، پلنگ، خرس قهوه ای، خرگوش، خارپشت، جوجه تيغی، روباه، شغال و جوندگان منحصر به فرد و گونه های ممتاز بزرگ و كوچك را در خود جای داده هست.


4:

جاذبه هاي تاريخي - فرهنگي هستان قزايشانن:

پاتوق قزوینی ها
موزه چهلستون:اين بنا كه از آثار به جای مانده از مجموعه سعادت آباد هست (شامل از 23 باغ و كاخ)، در اواسط قرن دهم هجری به دستور شاه طهماسب صفوی ساخته شده هست.

بر روی بدنه داخلی و خارجی اين بنا سه لايه نقاشی در دوره های مختلف باقی مانده هست.

لايه اول اون در وقت ساخت بنا توسط خبره ترين هنرمندان صفوی كشيده شده هست، لايه دوم در اواخر دوره صفوی توسط هنرمندان قزايشاننی و از معدود آثار به جای مانده از مينياتور سبك قزايشانن و بالاخره لايه سوم در دوره قاجاريه نقاشی شده هست.

وقتی كه پايتخت ازقزايشانن به اصفهان انتقال پيدا كرد (1007 هـ.ق) باقی كاخ ها به مرور از ميان رفت و اين بنا به عنوان بنای حكومتی كاربرد پيداكرد تا اينكه در سال 1336 هجری شمسی به موزه تبديل گرديد.

اشياء موزه به چند گروه تقسيم مي شوند تعدادی از اونان مربوط به هزاره های سوم و اول پيش از ميلاد مي باشد كه بيشتر ظروف سفالی و اشياء مفرقی را تشكيل می دهند، همينطور اشیایی كه مربوط به دوران اسلامی از قرون اوليه تا عهد معاصر مي باشد.

امامزاده حسین :بنای آرامگاه امامزاده حسین بنا بر قول رافعی، مدفن فرزند 2 ساله امام رضا (ع) می باشد.

بنای اصلی امامزاده متعلق به دوره صفویه هست كه بعدها تغییراتی در اون داده شده و ایوان آیینه كاری بدان الحاق یافته و حجرات و رواقی به همرا ه سر دری زیبا به دور اون ساخته شده هست.

امامزاده اسماعیل :بقعه امامزاده اسماعیل پسر امام جعفر صادق در كنار كوچه باریكی منشعب از خیابان انصاری و غرب خیابان سپه برنامه گرفته هست.

امامزاده كمال :بنای امامزاده كمال فرزند امام موسی كاظم (ع) در حاشیه شهر ضیاء آباد واقع شده هست.

در اطراف امامزاده گورستان شهر برنامه گرفته هست.موزه سنگ :در اين موزه حدود 4511 قطعه سنگ و تعداد 800 قطعه فسيل به جای مانده از وقتهای مختلف زمين شناس، همينطور 300 قطعه از صدفهای جانداران مختلف، در مسـاحتی به طول 200 متر مـربع گنجانده شده هست اين مجموعه دستــاوردی هست از تلاشهـــای چنـــدين ســاله آقای دكتر رسا كه به همت شهـرداری قزايشانن در فرهنگسرای شهيد رجائی واقع شده هست.
نشاني: بلوارجمهوری اسلامی روبروی گلزار شهداء

موزه شهداء:اين موزه با هدف ترايشانج فرهنگ ايثار و شهادت و آشنــايي نسل جوان با شهداء به همت بنياد شهيد در سال 1376 در مساحتی بالغ بر400 متر و در دو طبقه تأسيس شده هست و شامل وسايل وآثار به جاي مانده از شهـدای انقلاب اســلامی و دفاع مقــدس مي باشد.
نشاني: قزايشانن، امامزاده حسين (ع) جنب گلزار شهداء

قلعه الموت
قلعه الموت در شمال غربی هستان قزوین ودر نزدیكی روستای گازرخان واقع شده هست.

این قلعه شهرت خود را به واسطه حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی بدست آورده هست.حسن صباح چهره مرموز و نابغه سیاسی تاریخ، پس از رانده شدن از دربار ملك شاه سلجوقی نزد فاطمیان مصر به فراگیری اصول مذهب اسماعیلیه پرداخته و در مدت كوتاهی داعی كبیر شد.

او پس از بازگشت، ایران را به جهت پیداكردن مقری برای فعالیت خود زیر پا نهاد، انتخاب او الموت بود.

قلعه لمبسر:قلعه لمبسر در بخش رودبار شهرستان از توابع قزوین، در شمال شرقی روستای رازمیان واقع گردیده و جزء مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی هست قلعه لمبسر بر بالای كوه وسیع و مسطحی كه به واسطه رودهای اطراف در دامنه های غربی، شرقی و جنوبی از رشته كوههای اطراف جداست، برنامه گرفته و به همین دلیل به قولی حتی از دژ الموت نیز مستحكمتر بوده هست زیرا از سه جهت پرتگاههای مخوفی داشته و غیر قابل نفوذ بوده.

قلعه شمیران:این قلعه مركز حكومت آل جستان و به نوشته حمدالله مستوفی جزء قلاع متصرفی اسماعیلیه بوده هست قلعه شمیران بر بالای كوه سنگی برنامه گرفته كه جز از سمت شمال از جهات دیگر دسترسی بدان مشكل و تا حدی غیر ممكن بوده هست.

قزل اوزن از سمت جنوب این كوه عبور می كند و اونسوی رود ارتفاعات بلند سنگی دیواره مانند برنامه گرفته هست.

به همین سبب اعظم هستحكامات قلعه در سمت شمال اون ساخته شده هست.قز قلعه یا قلعه دختر :قز قلعه یا قلعه دختر از جمله قلعه های مهم و بزرگ منطقه قزوین بوده و در ده كیلو متری شمال اتوبان قزوین-زنجان، حوالی ضیاءآباد برنامه گرفته هست.

این قلعه بر روی كوه سنگی منفردی برنامه دارد كه بر تمام نواحی اطراف مسلط هست.

میمون قلعه :میمون قلعه بنایی هست مربع شكل به ابعاد تقریبی 70 متر كه از خشت های 30 سانتی متری ساخته شده هست.

این بنا دو طبقه بوده كه بخش فوقانی از یك سالن چلیپایی و اتاقهایی در اطراف اون تشكیل شده و طبقه زیرین شامل یك شبكه راههای ارتباطی می باشد.

قلعه چال (اندج):در جنوب شرقی روستاهای اندج بر روی یك كوه منفرد بقایای قلعه ای وجود دارد كه سمت جنوب و غرب این كوه را دره های عمیقی احاطه كرده هست و تنها راه دسترسی به اون از طرف شرق بوده و در كف دره شرقی، بین این كوه و چند كوه دیگر در شمال و شرق محوطه و سیعی هست كه پوشیده از قبور اهالی هست كه در اطراف اون سفالینه های لعاب دار قرون پنجم تا هفتم پراكنده هست.

برج های دوگانه خرقان:خرقان در جنوب غربی قزوین واقع گردیده و سرزمینی كوهستانی هست.

در این منطقه دو آرامگاه از دوره سلجوقی بر جای مانده هست.

برج اول هشت ضلعی می باشد كه بر هر ضلع اون طرحهای متنوع آجری نقش گردیده هست.

این برج دارای گنبدی دوپوش بوده و دو پلكان مارپیچ بدان منتهی می گردند.

ارتفاع این آرامگاه در حدود 15 متر و قطر بنا حدود 11متر می باشد.

برج بزرگ و كوچك شمیران :برجهای بزرگ و كوچك شمیران در حوزه آبگیر سد سفید رود و نزدیك قلعه شمیران برنامه گرفته اند.

این برجها بر روی صفحه ای سنگی برنامه گرفته و دارای طرح 8 ضلعی بوده و از سنگ ساخته شده اند.

و به نظر می رسد هر دو بنا متعلق به یك دوره وقتی باشند.

برج باراجین:در ارتفاعات شمال شهر قزوین بر قله كوهی و بر روی سكوی هشت ضلعی كه حدود یك متر از كف زمین ارتفاع دارد بنا گردیده هست.

دروازه شهرستان تهران قدیم :این دروازه در ابتدای خیابان شهرستان تهران قدیم (منتظری) واقع شده و از آثار دوره قاجاریه می باشد.

بنای دروازه آجری هست و دارای یك سر در اصلی و دو راه ارتباطی در طرفین می باشد.

سر در وسط دارای عرض و ارتفاع بیشتر و قوس تیزه دار هست، در صورتی كه درهای طرفین دارای طاق آهنگ نیم دایره می باشند.

دروازه شهرستان تهران هشت گلدسته دارد.

در قدیم دارای تزئینات كا شی كاری بوده و ورودی اصلی اون دارای رسمی بندی و كاسه بندی می باشد.

دروازه درب كوشك:دروازه درب كوشك (جوسق قدیم)، در انتهای خیابان نادری واقع شده هست.

این دروازه بر خلاف دروازه شهرستان تهران قدیم تنها دارای یك نما به سوی خارج شهرمی باشد.

این دروازه دارای ورودی با قوس نیمدایره و كلیل بوده و در طرفین در ورودی گلدسته ها و طاق نماهایی برنامه گرفته اند.

دروازه درب كوشك در نمای خارجی خود دارای كاشی كاری رسمی بندی می باشد.

مجموعه بازار:مجموعه بازار قزايشانن يكي از با ارزشترين آثار به جای مانده معماری شهر قزايشانن مي باشد.

تاريخ ساخت اين مجموعه به دوره صفايشانه باز مي گردد اما قسمت اعظم بناهای كنونی متعلق به دوره قاجار مي باشند.

اين مجموعه با ايشانژگی های خاص خود كه اونرا از بازار ديگر شهرها متمايز مي سازد، در گذشته شامل مراكز تجاری همانند سراها، مراكز فرهنگی-مذهبی مانند مدارس و مساجد و فضاهای خدماتی مانند گرمابه و آب انبار بوده هست كه بخشی از اين فضاها امروزه از بين رفته اند.

شكل بازار قزايشانن كه طرحی شطرنجی دارد اون را به يك پلان طراحي شده بسيار شبيه مي سازد.

از مهمترين فضاهای بازار قزايشانن مي توان به مسجدالنبي (مسجد شاه)، سرای سعدالسلطنه، سرای وزير، سرای حاج رضا، سرای رضوی (سرای شاه)، تيمچه های روباز و سر پوشيده و راسته قيصريه اشاره نمود.مسجد جامع :مسجد جامع كبیر در محله دباغان برنامه گرفته و با مناره های باشكوه، ایوانهای رفیع و گچ بریهای نفیس از آثار ممتاز دوره اسلامی به شمار می رود.

قدیمترین بخش مسجد پس از آثار چهار طاقی ساسانی كه در زیر مقصوره برنامه گرفته، طاق هارونی هست 192 ه ساخته شده هست.

مهمترین و زیباترین بخش مسجد، مقصوره و گنبد سلجوقی هست.

مسجد النبی :مسجد النبی جز وسیع ترین مساجد ایران بوده و قریب به 14000 متر مساحت دارد.

ساختمان این بنا را به دوره صفویه نسبت می دهند كه پس از تخریب، در وقت قاجاریه به فرمان فتحعلی شاه تجدید بنا گردید .

مسجد سنجیده :مسجد سنجیده در محله راه ری، واقع شده و از آثار دوره سلجوقی به شمار می رود.

این مسجد در حال حاضر تنها دارای فضای گنبد خانه بوده كه طرح اون مربع و ابعاد اون 20 / 9 متر می باشد.
مسجد سنجیده دارای گنبدی به سبك سلجوقی، مناره كوتاه و تزئینات مقرنس در زیر گنبد می باشد.

مسجد حیدریه :مسجد حیدریه با تزئینات زیبای خود یكی از عالی ترین بناهای معماری ایران به شمار می رود.
مقصوره ی مسجد حیدریه تنها باز مانده شكوه این مسجد چهار ایوانی بوده كه بعد ها تخریب گردیده و قسمتهای دیگری بدان الحاق شده هست.

حسینیه امینی ها:حسینیه امینی ها نمونه كاملترین و زیباترین خانه های سبك قزوین می باشد.

اونچه كه امروزه از این خانه به جای مانده دارای چهار حیاط و فضاهای مختلف در دو طبقه همكف و زیر زمین می باشد.

كلیسای رفیع :كلسیای رفیع در حیاط مدرسه ای به همین نام واقع شده هست.

این كلیسا در دوره پهلوی اول در این محوطه كه از دیرباز مجموعه آموزشی و عبادتی ارمنیان قزوین بوده ساخته شده هست.

كلیسا بنایی آجری، با طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی بوده كه فضای اصلی اون مستطیل شكل بوده و در داخل اون چهل ستون برنامه گرفته اند.

كلیسای كانتور (برج ناقوس) :كلیسای كانتور معروف به برج ناقوس مجموعه ای بوده كه در وقت اشغال ایران در جنگ جهانی دوم بدست روسها ساخته شده هست.

این بنا، كلیسای كوچكی هست كه همانند دیگر كلیساها دارای طرحی چلیپایی بوده و محراب اون، رو به شرق دارد.

مقبره حمدالله مستوفی: بنای مقبره حمدالله مستوفی مورخ شهیر عصر ایلخانی به صورت برجی آجری متعلق به قرن هشتم هجری هست.

شكل برج مربع بوده كه توسط چهار فیل پوش، هشت ضلعی شده و در نهایت با گنبد مخروطی پوشش شده هست.

داخل بنا كتیبه ای برنامه دارد كه سوره مباركه هل اتی به خط نسخ گچ بری شده هست.

بقعه پیر تاكستان :بنای بقعه تشكیل شده از ساختمانی به شكل مربع مستطیل كه پوشش اون گنبدی هست و بوسیله چهار سه كنج بر روی پلان مربع مستطیل سوار شده هست.

بنای پیر تاكستان در نهایت سادگی دارای شیوه معماری هستواری هست كه از هستحكام و زیبایی آجر كاریهای دوره سلجوقی بهره مند هست.

بقعه آمنه خاتون :بنای آرامگاه آمنه خاتون دختر امام جعفر صادق متعلق به دوره صفویه می باشد.

طرح داخلی بقعه هشت ضلعی و طرح بیرونی اون گرد می باشد.

بقعه دارای محرابی با مقرنس بوده و بر پنجره های زیر گنبد اون چهار شباك گچی پر كار و نفیس برنامه داشته كه تنها یكی از اونها باقی مانده و هم اكنون به موزه قزوین منتقل گشته هست.

مقبره شهید ثالث :حاج ملا تقی برغانی از علمای برجسته عصر خویش بوده كه توسط شرایط فرقه بابیه به شهادت رسید و به شهید ثالث معروف شد.

او پس از شهادت در محراب مسجد، در مقبره خاندان بهشتی دفن شد و به همین علت مقبره نیز به مقبره شهید ثالث معروف گشت.

مقبره سلطان ویس :بنای مشهور سلطان ویس یا سلطان قیس در ارتفاعات شمالی شهر قزوین واقع گردیده هست.

بنای سلطان ویس از دو قسمت تشكیل شده هست.

تپه زاغه :این تپه در 8 كیلومتری شمال شرق دهستان سگز آباد از توابع شهرستان بوئین زهرا برنامه گرفته و در بررسی اولیه بقایای یكی از اولین اجتماعات كشاورزی به دست آمده و معرف یكی از مكانهای اولیه اسبرنامه در ایران می باشد.

بر این پايه تاریخ تقریبی هستبرنامه در زاغه اواخر هزاره ششم بوده كه قبل از هزاره ششم ق.م این محل به كلی متروك شده و اهالی زاغه به محل دیگر مهاجت كرده اند.

به نظر می رسد تپه زاغه قدیم ترین بقایای باستانی را در بر داشته و پس از متروك شدن این تپه، هستبرنامه در تپه قبرستان آغاز شده هست.

قره تپه :شهرستان بوئین زهرا در 55 كیلومتری جنوب غربی قزوین واقع شده هست و دهستان سگزآباد به فاصله 11 كیلومتری شمال غرب شهرستان برنامه گرفته و تپه باستانی قره تپه در 5 كیلومتری جنوب دهستان سگز آباد واقع شده هست.


طول تقریبی این تپه كه به صورت شمالی جنوبی هست، از شمال به جنوب 345 متر و از شرق به غرب 300 متر می باشد، اطراف این تپه را زمینهای كشاورزی احاطه كرده هست تپه زاغه در شمال شرق این تپه و تپه قبرستان در جنوب غرب اون برنامه گرفته هست.

آب انبار سردار بزرگ :این آب انبار به عنوان بزرگترین آب انبار تك گنبدی ایران محسوب می گردد.

بانیان این بنا؛ محمد حسن خان و محمد حسین خان سردار از امرای فتحعلیشاه قاجار می باشند.

این آب انبار دارای سر دری رفیع با قوس جناغی می باشد.

راه شیر آب انبار 50 پله سنگی دارد و برای دسترسی یافتن به آب 5 / 12 متر پایین باید رفت.

مخزن آب این آب انبار دارای طرحی مربع شكل به ابعاد تقریبی 17 متر هست.

مصالح بكار رفته در جرزها، شفته آهگ با روكش ساروج و قطر اونها در حدود سه متر می باشد.

گنبد عظیم آب انبار آجری هست و در بالاترین قسمت اون بادگیری برنامه گرفته و ارتفاع بلندترین نقطه اون تا كف آب انبار حدود 5 / 28 متر هست.

حجم مخزن این آب انبار 300 متر مكعب هست.كاروانسرای هجیب:این كاوانسرا در ضلع شمال غرب روستای هجیب واقع شده و ورودی اون در ضلع جنوبی برنامه گرفته هست طرح كلی این كاروانسرا به صورت مربع بوده كه در تقاطع چهار ضلع خارجی، برجهای مدوری به صورت نیم سكون تعبیه گردیده هست.

داخل طاق نماهای ورودی كه با قوس جناغی پوشش شده رسمی بندی با آجركاری رنگی (اخرایی)، اجرا گردیده كه رسمی با تركیب نهم گنبد و یا باریك به شكل رایج بناهای دوره اسلامی، در ایوان ورودی دیده می شود.

هشتی ورودی عمارت از فضایی وسیع هست كه با سقف گنبدی شكل مدوری پوشش شده هست.

پس از هشتی به حیاط مربع شكل می رسیم كه حجرات با فاصله 50 سانتیمتر از كف با پایه سنگی دور تا دور حیاط برنامه گرفته و 4 ایوان نیز در میانه اضلاع چهارگانه بین حجرات دیده می شود.

گرمابه قجر:گرمابه قجر با توجه به شواهد به دست آمده از لايه برداريها در دوره صفايشانه شكل گرفته هست.

ورودی گرمابه با چند پله به هشتی ساده و سپس با يك انحراف محور به سربينه مي رسد.

سربينه وسيع گرمابه پلان هشت ضلعی داشته كه هر ضلع اون واجد شاه نشين و طاق نما مي باشد.

حوض بسيار زيبايی نيز در وسط گرمابه برنامه گرفته هست.

بر سر ارتباط سر بينه و گرم خانه يك فضای وسط برنامه دارد.

گرم خانه دارای يك فضای مركزی محدود و تعدادی فضای جانبی مي باشد كه حالتی خصوصی تر داشته و به خزينه آب گرم و آب سرد دسترسی دارد.

گرمابه دارای كاشی كاری بوده و طاق های اون رسمی بندی شده اند.

منبع: پرتال ساوقت ميراث فرهنگي

5:

من دوست داشتم یه وقتی تو قزوین زندگی کنم
اما بعدا به دلایلی دیگه دوست ندار زندگی کنم

6:

پاتوق قزوینی ها

دریاچه زیبای اوان در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوین برنامه دارد.
این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده‌است.

طول اون در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض اون ۲۷۵ متر می‌باشد.
تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از اون هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و خیلی کم.

عمیق‌ترین بخش اون که توسط یک تیم غواصی در 18 مرداد ماه سال 92 با هستفاده از دو دستگاه دایو کامپیوتر سوانتو اندازه گیری شده هست 6.8 متر با دمای آب 23 درجه سانتیگراد و میدان دید در زیر آب کمتر از یک متر می‌باشد که در جنوب شرقی اون واقع شده‌است البته برخی از امت محلی عمق های متفاوتی را برای این دریاچه عنوان نموده اند که تیم غواصی چنین چیزی را تایید نکرد .

بستر دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته نشین شده می باشد که حالت چسبندگی بسیاری دارد .

از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب اون مورد هستفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین هست.

در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح اون قابل اسکی سواری هست.

پاتوق قزوینی ها

7:


8:

.
.
.
آپ
صرفا" جهت یافتن قزوینی های ِ گرامی

9:


سلام بر بانايشان بهــاري افسنطين عزيز

صبح شما به شادي و سرشار از حس خوب خوشبختي

خوب و خوش هستيد ؟


خب بانو الان يكي يافت شد

10:

به به پرستو بانوی ِ نازنین
صبح شما هم به خیر و خوشی
از قزوین و آب و هوا و امتانش زیاد سوال دارم ...
دیگه سوال های من ُ کَــــرَم شما ...
لطف میکنید اگر قزوین را کمی بیشتر برایم شرح دهیــــــد ...
از معدود هستان هایی که تابحال سعادت ِ گشتن و گز کردن و
شناختنش را نداشتم ...!
سپاس

11:


چشم بانو جــان هر سوالي بود در خدمتم

خب اول اينكه قزايشانن از نظر جغرافيايي به دو قسمت تقسيم ميشه كوهستاني و دشتي

كه آب و هواي قزايشانن در هر كدوم از مناطق فرق ميكنه ، منطقه دشتي گرم و نيمه خشك و كوهستاني مرطوب ِ گرمسيري

و در كل هواي قزايشانن نسبت به خيلي هستان ها بهتر هستش البته از نظر من
چون گرماش آزار دهنده و سرماش طاقت فرسا نيست

قزايشانن آثار تاريخي زيادي داره
داشتن چندين عمارت كه مهمترينش ، عمارت چهلستون يا همون كلاه فرنگي
و عمارت شهرباني

آب انبار هاي متعدد
قلعه هاي زياد ، كه يكي از معروف ترين و زيباترينش قلعه ي الموت كه به قلعه ي حسن صباح معروف
كه رو قله كوه بنا شد و مكــان بسيار زيبايي هستش

داشتن غار هاي باز هم متعدد ، قله هاي معروف و مهمتر از همه داشتن درياچه ي زيباي اوان
و آبگرم هاي زياد

بــازار ها و سراها
و جاذبه هاي طبيعي زياد كه اگه بخوام اسم ببرم خيلي طولاني ميشه

از آیین‌ها و جشن‌ها هم جشن نوروز، نوروز خوانی، چهارشنبه سوری، سیزده بدر، جشن فندق(در اواسط مرداد ماه)،
پنجاه بدر(بعدازظهر روز نوزدهم اردیبهشت ماه)، جشن انار(اواخر شهريور)چمچه خاتون ، جشن زیتون (اوایل مهرماه)، جشن انگور(شهریور ماه)

خب تا اينجا چطور بود بانو ؟! اگر نظرت مثبت باشه ادامه اش رو هم ميگم

12:

خیلی عالی بود سپاس از مهربونیت
اگر شما بخوای بدون تعصب به مدنیت شهر قزوین نمره بدی چه نمره ای میدی؟
سطح امکانات برای زندگی در چه حدی ِ؟
شما از چه ماهی بخاری روشن میکنید و در کدام ماه کولر ؟
فرودگاهش چطوره ؟ چه پروازهایی به کجا؟
فاصله اش از شهرستان تهران ؟
فاصله اش تا تبریز ؟
تا شمال ؟
چند% قزوینی ها ترک زبان هستند؟
با چه هستان هایی همجوار ِ؟
راه آهن ؟ چه قطارهایی به کجا ؟
جاده های ِاصلی به کدام هستان ها داره ؟
واو ...
فک کنم فعلا" کافی باشه ؟

13:

خواهش مي كنم بانو جــان

والا اگه برنامه باشه بي تعصب نمره بدم 16-17 ميدم

از نظر امكانات رفاهي جهت زندگي هم درسطح خوب رو به بالا هستش

والا ما اواخر پاييز اگه سال سردي باشه از اواسط پاييز ، اما تابستونش
معمولا از شهريور هوا گرم ميشه اما نه به شدت شهرستان تهران كه سوزنده ميشه اين گرما يا شمال كه شرجي ميشه و از اول تابستون اونايي كه مثل من گرمايي هستن كولر روشن مي كنن

والا قزايشانن فرودگاه نداره چون انقدر به شهرستان تهران نزديك كه واقعا نياز به فرودگاه نداره فعلا

فاصله اش هم تا شهرستان تهران با اتوبوس نهايت 2 ساعت با سواري و ماشين شخصي بين يك ساعت 45 دقيقه تا 1 ساعت و نيم
تا شمال هم 2 ساعت ونيم با ماشين شخصي با اتوبوس نهايت 3 ساعت
تا تبريز 455 كيلومتر فاصله داره

والا 50 % قزايشانن ترك هستند ، اما تركي به ندرت صحبت ميشه همه فارسي صحبت مي كنن
جهت اطلاع هم قزايشانن 20 تا 30 % لُر داره
بعلاوه اينكه قزايشانن بشدت مهمان پذير هم هست و از اقوام مختلف ايران تو شهر قزايشانن هزندگي مي كنن

با همدان ، شهرستان تهران ، زنجان و گيلان و مازندران هم جوار هستش

بله راه آهن داره ، تقريبا همه ي خطوط راه آهن رو دارا هستش

جاده ي اصلي هم به تمام اين هستان هاي هم جوار داره ، البته قزايشانن در مسير كرمانشاه و جنوب كشور هم هست يعني از مسير هاي اصلي اين هستان ها هستش

خب سوال بعدي ؟

14:

تصور اینکه یکبار دیگه بخوام پله های دژ الموت رو بالا برم موجب میشه حس کنم پا ندارم
تعداد زیادی تصویر ناب از دژ الموت گرفتم وقت شد میذارم تو پست

15:

مگه روزه نمیگیری؟
روزه ات باطل شد

16:

پاکش میکنم

17:

حالا که نمیدونستی.اشکال نداره.
ولی دیگه تکرار نشه.افرین پسر خوب

18:

مرقوم بفرمائید رساله حضرت عالی رو از کجا میشه تهیه کرد

19:

نظرسنجی ملی پرطرفدارترین های ایران

ویژه با غیرت ها :

پرطرفداترین تین فوتبال ایران

پرطرفدارترین شهر ایران

پرطرفدارترین هستان ایران


اگر به شهرت؛ به هستانت بع تیمت غیرت داری لینک زیر رو کلیک کن

پرطرفدارترین های ایران | پرطرفدارترین تیم ایران , پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران

20:

منم....


21:

شهر خوبانه ....

فقط کمی مغروریت...94 out of 100 based on 84 user ratings 334 reviews